Şimdi Ara

[YÖNERGE & VIDEO] Samsung Galaxy S4 [i9500] | Root | Recovery | Kernel | ROM | ROM Cleaner (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
651
Cevap
17
Favori
57.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: karizma6080

quote:

Orijinalden alıntı: Xphoid

quote:

Orijinalden alıntı: KanKoKan

Arkadaşlar yarın 32gb S4 üm geliyor, eski yedeklerimi kurabilmek için root atıp custom rom kuracağım, burda bahsedilenlerden başka birde Omega 4.0 diye bir roma rastladım, içinizde bu romu deniyen oldumu acaba ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2232887

Denemedim ama oldukca mod ve temalar ile dolu dolu, ozellikli bir ROM...

Deneyebilirsiniz... ;)

Galaxy s3 ün en popüler romuydu omega. Bende bugün s4 e yükledim fena değil,çok fazla ozellestirilebilir olmuş, kendine ait marketide var modlarla dolu. Ancak performans olarak doc's romunun baya gerisinde.

Performans ve stabilite açısından wanamlite 1.2 nasıl ?
    Omega 4.0 yavaş diyorsanız riske girmeden wanamlite ı yükliyeyim.

• quote:

1: Delete all email accounts in your email app 
    2: Wipe mms and contacts storage data (settings/applications)
    3: Wipe calculator, email, exchange and calendar data (settings/applications)
    4: Install zip from recovery
    5: Reboot and wipe email and exchange data again.

Bunlari yaptin degil mi?

Yaptım kardeş hepsini, zaten mesajlarda, mail ve takvimde sorun yok sadece rehber ve dialler da sorun var. Dediğim gibi birde dosyaları roma entegre edip tekrar yukledim wipe yaparak ama yine rehber ve dialler gelmedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar yarın 32gb S4 üm geliyor, eski yedeklerimi kurabilmek için root atıp custom rom kuracağım, burda bahsedilenlerden başka birde Omega 4.0 diye bir roma rastladım, içinizde bu romu deniyen oldumu acaba ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2232887

Denemedim ama oldukca mod ve temalar ile dolu dolu, ozellikli bir ROM...

Deneyebilirsiniz... ;)

Galaxy s3 ün en popüler romuydu omega. Bende bugün s4 e yükledim fena değil,çok fazla ozellestirilebilir olmuş, kendine ait marketide var modlarla dolu. Ancak performans olarak doc's romunun baya gerisinde.

Performans ve stabilite açısından wanamlite 1.2 nasıl ?
    Omega 4.0 yavaş diyorsanız riske girmeden wanamlite ı yükliyeyim.

wanamlite i denemedim ama onda da baya dosya silinerek sistem hafifletilmis. Yani hiz ve performans olarak omega dan daha iyidir. Hatta hız olarak doc's rom var onu öneririm, ama birçok samsung özelliği çıkarılmış romdan cok sade olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karizma6080 -- 23 Mayıs 2013; 0:38:01 >

• quote:

quote:

Bunlari yaptin degil mi?

Yaptım kardeş hepsini, zaten mesajlarda, mail ve takvimde sorun yok sadece rehber ve dialler da sorun var. Dediğim gibi birde dosyaları roma entegre edip tekrar yukledim wipe yaparak ama yine rehber ve dialler gelmedi.

Anladım... Ben de döndüm dolaştım Omega ya geldim... Birkaç gün artık bunu deniycem zira bıktım hergün flashlamaktan... Telefon bir nefes alsın...

• quote:

quote:

quote:

Bunlari yaptin degil mi?

Anladım... Ben de döndüm dolaştım Omega ya geldim... Birkaç gün artık bunu deniycem zira bıktım hergün flashlamaktan... Telefon bir nefes alsın...

Aynen bende 2-3 gündür telefonu bile kullanmadım rom dene mod dene derken. Stock rom kurdum bi süre böyle devam edeceğim

• Bu Omega da çok dolu geldi... DocRambone a gelebilirim her an... Antutu da 29000 lerde... Kötü asla değil ama 30500+ veriyordu Wanam... DocRambone da o civarlar da olmalı...

Omega Store'da da öyle aman aman birşey yok XDA de threadlere link vermiş... Flashable Modemleri koymuş... O kadar...

Yok ben tutmadım bunu... Oldum olası çok dolu romları sevmedim...

Bu arada ben SwiftKey klavye kullanıyorum ama ikide bir samsung stok klavye ye dönüyor iki gündür default input metodu... Neden olabilir bu? Dün akşam temiz kurulum yaptım ona rağmen (tüm APK lar playstore dan indi) bu hata enteresan geldi şimdi...

• quote:

Bu Omega da çok dolu geldi... DocRambone a gelebilirim her an... Antutu da 29000 lerde... Kötü asla değil ama 30500+ veriyordu Wanam... DocRambone da o civarlar da olmalı...

Omega Store'da da öyle aman aman birşey yok XDA de threadlere link vermiş... Flashable Modemleri koymuş... O kadar...

Yok ben tutmadım bunu... Oldum olası çok dolu romları sevmedim...

Bu arada ben SwiftKey klavye kullanıyorum ama ikide bir samsung stok klavye ye dönüyor iki gündür default input metodu... Neden olabilir bu? Dün akşam temiz kurulum yaptım ona rağmen (tüm APK lar playstore dan indi) bu hata enteresan geldi şimdi...

Eğer stock klavyeyi kullanmıyorsan system içindeki apk sını sil yada ismini değiştir başka çözüm gelmiyor aklıma.

• Flashlamak gene şart oldu... Perseus kerneli güncellendi ama burda şuan paylaşmayacağım... test versiyonu.

Geliştiricisi kernel kaynak kodlarında cihazlarımızın "Amoled Control Panelleri" ile ilgili farklı versiyonlar tespit etmiş... Ama ama bu varyasyonlar eski kodlardan mı kalma yoksa piyasaya sürülen cihazlarda hakikaten böyle farklılıklar var mı emin değil...

Forum'u dünyanın çeşitli yerlerinden takip edenlerin verdiği cevapların tümü "Panel: I" olduğu yönünde ve bu varyasyona göre test amaçlı bir kernel...

Birde Samsung kaynak kodlarında "tuhaf" olan ZRAM driver'ının normal olarak çalışmasını sağlamış...

quote:

Zram nedir, ne işe yarar ?

zRam ile sistem ram yollarında boğulduğu zaman devreye girer ve veri akışını hızlandırır. Sanal swap (Virtual Swap) olarak da adlandırılır. Dahili hafızada işe yaramayan ya da çok fazla işlevi olmayan dataları kullanarak ram sıkıştırma işlemidir. Swap yapılmış bir disk gibi davranır. Bellek içinde sıkıştırılmış bir blok olarak depolanır. Büyüklük RAM bilgisinde gözükmez ama cihazı daha performanslı kullanmış olursunuz

Kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 23 Mayıs 2013; 9:26:59 >

• Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.
    S3 ten S4 e geçiş yaptım. Fakat S3 teki bilgi ve uygulamalarımı, uygulama içindeki notları bilgileri dosyaları kayıpsız alma yöntemi nedir? nasıl yapılır? Titanium backup denilen program mı bu işi yapar?
    Samsung Smart Switch Mobile diye bir uygulama çıkarmış, mesajları ve bazı bilgileri aktarıyor fakat aktarmadığı da çok.
  • Yeni telefonunuz hayırlı olsun...

Titanium hiç kullanmadım ama MyBackup (Pro) kullanıyorum...

Bu programla (titaniumla da sanırım) ister sadece apk'ları, ister sadece programlara ait dataları, istersen de her ikisini de aynı anda seçtiğin apk için backuplayabiliyorsun...

S3 te bu programlardan biri ile backup alıp,
    S4'te programı kurduktan sonra sdcard'a program'a ait dosya dizinini de açıp (en kolayı bu programlardan biri ile bir ufak backup almaktır, tüm dosya dizinini oluşturur), S3 de aldığın backup dosyasını buraya atarsan... halolabilir...

AMA

S3 Android sistemi 4.1.2
    S4 Android sistemi 4.2.2

ve 4.2.2 de dosya yapısında bir fark var... anlayan bir arkadaş daha iyi anlatabilir... dosya yapısına bir de bir "0" kalsörü eklediler ve herşey bu klasör altında dallanıp budaklanıyor...

bilmiyorum bir sıkıntı yaratır mı bu...

Ben birşeyler anlatmaya çalıştım, dilerim birileri bu konuyu daha da açar sana yardımcı olmak adına...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 23 Mayıs 2013; 15:56:20 >

• Arkadaşlar bu cihaza s4 stok Android versiyonu'nu atabiliyormuyuz?
    Android olayına yeni geçtim kendimi bildim bileli ios platformundayım jailbreak'siz hiç iphone kullanmadım bu cihazıda böyle kendi sisteminde kullanmak sanki tam gücünden yararlanamıyormuşuz gibi geliyor bana.
  • Hayırlı olsun...

Jailbreak gibi gene göreceli olarak kısıtlı iOS müdahalelerinden oldukça fazlasını yapıyoruz :D

Takla bile attırabiliyoruz :D

Yönergeleri takip ederseniz sırası ile - Custom Recovery ve Kernel kurup Root olayını yapabilirsiniz...

Ayrıca,

Artık Custom ROM'lar içlerinde hem tam root yetkisi barındırıyor, hem kernel barındırıyor...

Mesela örnek olarak koyduğum WanamLite Custom Rom'unu Custom CWM Recovery kurduktan sonra CWM içinden direk flashladığınızda bir taşla birkaç kuş vuruyorsunuz ve;

Adam Kernel + Root + Custom ROM'a bir seferde sahip oluyorsunuz...

Ayrıca XDA'de Galaxy S 4 i9500 Android Development linkinden i9500 cihazımız için var olan tüm ROM'lara ulaşabilirsiniz...

Metod hep aynı, Custom Rom.zip dosyasını bilgisayara indirip, yönergede anlatıldığı gibi CWM'den flashlayacaksınız...

Şahsen şuan ben Doc BareBone's (Less is More) Rom'unu kullanıyorum bazı kendi modifikasyonlarımla... kullanmak istediğim ama içinden çıkarılmış şeyleri var... düzeltilirse, burda sizinle paylaşacağım kendi eklentilerimle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 24 Mayıs 2013; 11:36:41 >

• Rom'un içerisinden nasıl çıkarılıyor usta.
    Veya mesela mesaj uygulaması yerine başka bir mesaj uygulamasını kullandırabiliyormuyuz ?
  • 3 şekilde çıkarabilirsin....

1) [ROOT GEREKTİRİR]
    Playstore'dan Root Explorer programını yüklersin.
    Root Explorer açıldığında yukarda "Mount R/W" yaparak sistem dosyaları içinde değişiklik yapmak için yetki verirsin programa
    /system/app klasörüne gidersin... istediğin stock gelen sistem app'i silersin...

Örnek Mesajlaşma uygulamasını başka bir uygulama ile değiştirmek istiyorsun;
    i) Ayarlar>Diğer>Uygulama Yöneticisi>Hepsi (sola doğru kaydırdın mı ekranı Yüklenen>Çalışan>Hepsi ekranı gelir) burda programı ismi ile bul "Mesajlaşma" ve üstüne tıklayarak uygulama bilgisi ekranına gir... Bu ekranda "Durmaya Zorla" ya basıp Veriyi ve Ön belleği sil.

ii) Root Explorer ile yukarda dediğim şekilde R/W yetkisi verdikten sonra, /system/app/SecMms.apk (SMS programının ismi) adlı dosyayı sil ve reboot et.

iii) Yerine google playstore'dan direk yüklersen zaten tüm yükleme işlemini yapar gerektiği gibi otomatik yapar...

2) [ROOT GEREKTİRİR]
    Custom ROM.zip dosyası'nı tamamen açmadan zip programı içinde istemediğin dosyaları /system/app klasörü içinde istemediğin dosyayı bulursun ve zip içinden silersin... Dosyayı açmadığın için "imzalanmış" olan zip dosyasında herhangi bir sıkıntı olmaz ve CWM içinden istemediğin dosya olmadan flashlarsın ROM'u... yeni kuracağın ROM'larda flashlamadan önce yapabilirsin...

Flashladın zaten kullanıyorsun... o zaman tek çaren 1. metod

3) [ROOT GEREKTİRİR]
    Yada XDA'de geliştiricilernde dsixda'in Linux bazlı Android Kitchen programı ile tüm ROM'u tamamen sere serpe açarsın bilgisayara =) aklına gelebilecek tüm değişiklikleri yapar sonra toplarsın... ama bu konuyu anlatamayacağım lakin bende yeni yeni bişiler yapmaya çalışıyorum :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 24 Mayıs 2013; 16:08:14 >

• Samsung i900 aldım direk rom çakıp kullandım, iphone u yıllarca kullandım ilk aldığım gün jailbreak yapıp kullandım, şimdi s4 aldım ama bunda beni korkutan birşeyler var konu çok yabancı, forumları okuyup anlamaya çalışıyorum şimdilik, Bu konuyu açan arkadaşa da çooook teşekkürler çok faydalı olacağı inancındayım.
    Benim kafamdaki ilk sıkıntı şu.
    1- telefon stock romu ile fena değil, ama iphone de free bir uygulamada yada kırık bir uygulama içinden satın alınan iç satın alımlar için cydia ya bir iki program kurup hallederdik, bunda sanırım bu iş rootsuz olmuyor.
    2- 1.maddeyi yapmayı vereyim desem hadi neyse de telefona hakim olabilme duygusu yüzünden root yapma isteğiyle kaşınıyorum..
    BENİM İÇİN ÖNEMLİ VE FORUMLARDA TAM YANIT BULAMADIĞIM SORU ŞU:
    bu telefon kendini ve kendi rom unu sanırım otomatik güncelliyor (rom unu nasıl güncelliyor analamadım heralde yamalar tarzında ???) Şimdi ben bunu root yaparsam özellikle samsungun otomatik güncellemelerini alamayacağımı anladım programların güncellemeleri ayrı rom güncellemeleri ayrı mı oluyor? örneğin camera reset sorunu düzeltilirse ben de root luysam ne olacak bu güncellemeleri nasıl takip edip haberdar olacağım ve nasıl elle kendim yapacağım
    3- i900 omniyamda rom çaktığımda her rom güzel değildi ve telefon bazı özelliklerini kaybediyor yada sorunlu oluyordu ve romu yazan kişinin güncellemelerini bekliyorduk.
    s4 de de yazılan romlar kişisel zevklere göre mi yazılmış ? telefonun tüm özellikleri yoksa standart olark tüm rom larda varmı? örnrğim göz takibi vs. eğer bunlae sonradan rom a kurulabilen küçük apk parçaları ise i900 de bazı sitelerde orjinal programcıkların olduğu yerler olurdu S4 için orjinal apk ların olduğu bir kaynak varmı?

root edip custom rom yüklersem kaygım, olmayan bir özelliği gidip orjinal apk sını bulup ekleyip ekleyemeyeceğim.. birde bu upgrade ve update lerin çıkıp çıkmadığının takibi...
    Bu kadar bu işlerden anlayan biri olarak, android e geçince sudan çıkmış balık gibi hissettim benim gibiler için, ilk mesaja biraz bu sorduklarıma yönelik bilgilerde koymanızı rica ediyorum
    Sıkılmadan okuyup yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkürler

• PDA: I9500XXUAMDK CSC: I9500OJVAMDK

orijinal stok roomu var daha yini telefon..:)

bu şekilde olan S4 üme root atamadım baya bi dosya deneyim cwm nin 6.5 ini seni verdiklerini bi türlü root atamadık ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustiki212 -- 25 Mayıs 2013; 13:42:22 >
  • yeni bir root yontemi var... stock rom da kaliyorsun ve sonrasinda Samsung dan guncellemeleri de alabilecegin sekilde hersey orjinalde kaliyor ve root lu oluyprsun...

hatta cok yakinda Triangle Away de gelecek.... Kimse telefonun rootlandigini anlayamayacak... custom herhangi birsey yuklediginde yukselen sayac i sifirlama yontemi...

ilk bahsettigim kisimla ilgili yonergeyi ama ancak pazartesi hazirlayabilirim... dileyenler XDA de chainfire in i9500 konusundan yapabilir ama...
  • naaptin da root atamadin amlamadim... yapan birkac kisi basari ile gerceklestirdi...
  • quote:

naaptin da root atamadin amlamadim... yapan birkac kisi basari ile gerceklestirdi...

yanılmıyorsam benim bant sürümü ile ilgili yada modem sürümü ile....

Bu işlere elim yatkın ama odin ile yazılımı flashlayıp telefon reboot atıyor buraya kadar normal..

ben telefonu kapatıyorum ve sıra ile ses açma+home+power tuşlarına samsung yazısı gelene kadar basıyroum yazı gelince elimi çektiğimde androidin kedni recovery bölümü geliyor... ne cwm ekranı ne senin verdiğin ekran geliyor... wipe vs fln var...

vel hasıl supersu yu android marketten indirdim kurdum oda suoersu kodu bulunamadı gibi bi hata verdi yani telefon hala rootsuz diyor kanımca..:D

telefon tr resmi ithalat evo garantili... orj 4.2.2 sürüm var..

usb debuginig açık.. bilinmeyen kaynalardan uygulama yükelem açık...

fark ettiğim bir ayrıntıda androidin kendi recoverysinde sd karttan güncelleme var..

oradan supersu yu yada senin verdiğin root dosyasını upgrade etmeye çalıştığımda. imzasız olduğunu söylüyor..:D

telefonun yazılımı bi sağlam çıktı bi cwm atamadım gitti..:D

ahanda benim android bilgileri buna uygun cwm varmı yapan varmı merak ediyorum...
    PDA: I9500XXUAMDK CSC: I9500OJVAMDK

yada ayarlardan değiştireceğim başka şeyler varmı onuda bilmiyorum...

• Mevcut Recovery'e gir, Wipe Cache yap telefonu kapat... -> Odin'le PhilZ Touch Recoveryi flashla ama "Auto-Reboot" opsiyonunu kapat iş bitince telefonu kapat... pili çıkar biraz bekle... tak ve direk CWM recovery'ye gir...

bir de bunu dene...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 25 Mayıs 2013; 18:19:56 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.