Şimdi Ara

Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
647
Cevap
2
Favori
173.945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kayasalih

Soruyu bu başlıkta mı sormalıyım bilmiyorum fakat bir sorum olacak.

Açıköğretimden bu yıl ve geçen yıl sınavlara girmediğim için kaldım (2 yıllıktı kayırlı olduğum bölüm). Bu yıl kayıt yenileme hakkım sanırım doldu. Şu an yoklama kaçağı mı görünüyorum?

Şimdiye kadar hiç askeri şubeye ya da açıköğretim bürosuna gidip bilgi almadım, geçen sene kaydı yenilememin dışında. Cevabı olan biri aydınlatırsa sevinirim.

Not: 88 doğumluyum.

Kaydını sildirip yeni bir açıköğretim bölümüne kayıt yaptırman lazım ama eğer bu sene üniversite sınavına girmediysen muhtemelen şu an kaçak olarak gözüküyorsundur.Şu an için yapabileceğin kaydını sildirip 2 yıl tecil yaptırmak 2 sene sonra tekrar açıköğretim'e kaydolabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 29 Eylül 2010; 12:14:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: X kare

quote:

Orijinalden alıntı: kayasalih

Soruyu bu başlıkta mı sormalıyım bilmiyorum fakat bir sorum olacak.

Açıköğretimden bu yıl ve geçen yıl sınavlara girmediğim için kaldım (2 yıllıktı kayırlı olduğum bölüm). Bu yıl kayıt yenileme hakkım sanırım doldu. Şu an yoklama kaçağı mı görünüyorum?

Şimdiye kadar hiç askeri şubeye ya da açıköğretim bürosuna gidip bilgi almadım, geçen sene kaydı yenilememin dışında. Cevabı olan biri aydınlatırsa sevinirim.

Not: 88 doğumluyum.

Kaydını sildirip yeni bir açıköğretim bölümüne kayıt yaptırman lazım ama eğer bu sene üniversite sınavına girmediysen muhtemelen şu an kaçak olarak gözüküyorsundur.Şu an için yapabileceğin kaydını sildirip 2 yıl tecil yaptırmak 2 sene sonra tekrar açıköğretim'e kaydolabilirsin

Şu an kaçak olarak görünüyorsam sildirip tekrar açıköğretime nasıl kayıt yaptırabiliyorumki? Şu anda bir suç mu işliyorum?
    Aslında durum bu iken daha fazla beklemek istemiyorum.

• kayasalih senin yapman gereken tek şey yarın askerlik şubesine gidip bilgi almak. ask. şub.ne uğramamazlık yaparsan evinden bile alırlar. ben işlemler için beklerken ünv.de okuyan bir arkadaş geldi bilgi almak için ve 7 aylık asker kaçağı olduğunu öğrendi. o halde bile sivil memur kendisine yardımcı oldu. ne yapması gerektiğini tek tek anlattı. çocuk çıktı işlerini halletmiştir büyük ihtimal. demek istediğim ask. şub.e gitmekten kaçınma, çok yardımcı oluyor memurlar. şimdiye kadar 3 farklı ask. şub.de işim vardı 3ünde de baya yardımcı oldular. son olarak bildiğim kadarıyla aöften kaydını sildirdiğin zaman 1 yıl tecil ediyorlar.
  • Kayasalih, daha doğrusu şu an kaçak değilsindir ama 31 ekim'e kadar AÖF kaydını sildirip tecil yaptırmazsan kaçak olabilirsin son yoklama tarihi o olması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 30 Eylül 2010; 8:05:23 >
  • Öncelikle aydınlattığınız için teşekkür ederim.

O halde 31 Ekim'e kadar açıköğretim bürsouna gidip kaydımı sildireyim. Daha sonra tecil ettirmek için (gerçi gitmek daha mantıklı şu saatten sonra ama kararsızım) ne gibi işlemleri halletmem gerekir? Bunları size sormamın sebebi haftanın her günü çalıştığım için fırsatını bulup şubeye gidemememden kaynaklanıyor. 2 yıllık önlisans öğrencilerinin 2 yıl üstüste sınıf tekrarı yapması halinde kaydının silineceğini söylemişlerdi bu doğru mu? Bunu da niye soruyorum onu da söyleyeyim. 2. dönem harç ücretini yatırmamıştım.

Beni hapse atmaları için bir neden daha çıktı böyelikle.

• ben uzun süredir yoklama kaçağı durumdaymışım. dün şubeye gittim 2 yıl tecil oldum. yazılı bir kağıda ifade yazdım. ben doğru yazdım yalan değil ama inanacaklarını
    sanmıyorum malesef.

mahkemeden falan bahsetmediler. eğer mahkemeye verilirsem bu ceza sadece para cezasımı acaba. tecil süresini veya başka şeyleri falan etkiliyormu ?
  • yoklama kaçağı olarak aranan ve bildirim gelen kişiler mutlaka mahkemeye çıkar ve 3-4 ay sürer ilk mahkemeye çıkarsınız ondan sonra hakim gelmenize gerek yok der zaten. karar evinize gelir der. Geçerli bir mazereti olanlar beraat eder tabi belgeleri ile birlikte.

Ben yaşadım ordan biliyorum
  • Selamlar. Başlıktaki mesajların çoğunu okudum. Sanırım benim durumumda olan yok. Ben 1983 doğumluyum. 2002 yılında 4 yıllık fakülteyi kazandım. Okulu 8 senede bitirdim. 2 hafta önce mezuniyet belgemi aldım. Bugün şubeye gittim. Aralık'ta askere gidebilmek için gerekli işlemlerimi tamamladım. Ama yoklama kaçağı görünüyorum. Şubat 2009'da tebligat gönderildiği halde yoklamaya gelmediğim için savunmam istendi. Bu tebligat benim elime Nisan 2009'da ulaşmış idi. İşte "öğrenciyseniz vesaire, şubenize bildirin.." deniliyordu. Ben de hemen okuldan askerlik şubesine verilmek üzere belge istedim. O sıra nedendir bilmiyorum belgeyi veremediler. Ben de öğrenci işleri şefi ile görüştüm. Adam bana orda "sıkıntı yok" dedi, "biz takip ediyoruz sen numaranı adını söyle" dedi, açtı evrakları gösterdi, "al bak burda senin şubene göndereceğimiz belgeler hazır" dedi. Ben de eyvallah dedim işime baktım. Okulu 3 sene kadar tamamen ihmal etmiştim, derslere asıldım hepsini verdim, eksik stajımı tamamladım ve mezun oldum. Bu arada tebligatın geldiği tarihte ben 7. senemdeydim ve normal öğrenim hakkım sürmekteydi. Bana şubede "sen normal öğrenim süresi hakkını doldurmuşsun o yüzden yoklama kaçağısın" falan dediler. Evet normal öğrenim süresi 7 yıl. Ama hem tebligat o süre dolmadan gelmiş, hem de ben ondan sonra +1 sene daha okusam da yaşım 27. Okulum da gerekli işlemleri yürüttüğünü bana beyan etti. Şimdi ben ceza alır mıyım acaba? Savunmamda iki satır yere bu durumları özetlemeye çalıştım. Yeni mezun olduğumu ve mezun olur olmaz şubeye başvurduğumu anlattım.

İşin garibi, aynı durumdaki bi arkadaşım hiçbir sıkıntı yaşamadan askere gitti Ağustos'ta. O da benim gibi 8 sene de bitirdi, diplomayı Haziran'da aldı. Üstelik 82 Ocak doğumlu. Onunla beraber belge alıp şubeye verelim istedik, okul gerek yok dedi almadık. Onda bir sıkıntı yok, ben yoklama kaçağıyım.

Acaba bu süreç nasıl işler, sonuç ne olur? Ben durumu lehime çevirmek için ne yapabilirim? İki satır savunma ile haklarımı savunmam mümkün değil, bahanemi geçerli kabul etmezlerse bir de mahkeme ile mi uğraşayım?

• Arkadaşlar selam. Bir kaç gün önce eve polis geldi ve bir mahkeme celbi bıraktılar.Adliyeye gidip ne ile ilgili oldugunu ögrendim Yoklamayla ilgiliymiş.
    Kasımın 10 unda mahkemem var.Yalnız şöyle bişey var ben yoklamamı oldum ve muayene oldum askerlik için fakat sonradan ailevi problemler ve geçerli nedenlerden dolayı silisümü alıp askere gitmedim silisüm duruyor şubede.
    Şimdi ben mahkeme de yoklama kacagı olarak yargılanırken bu durum silisü almadıgım durumu cıkmayacak mı su an saırım 1 ay oldu devrelerimin gittigi zaman.
    Bir bilgisi olan varsa yazabilir mi acaba ! acele =)
  • Arkadaşlar selam bu meret bugün benim başıma geldi.

günü gününe tam 1 yıldır yoklama kaçağı çıktım.

yarın muayene olup 1 yıllık tecil alacağım.lakin, yoklama kaçaklığım yüzünden mahkemeye verileceğim söylendi.

açıkcası eve ne bir duyuru geldi nede başka birşey muhtarlığıma bile gittim zamanında kontrol ettirmek için.

aöf de 2 sene üst üste kaldım.bu sene kayıt sildirip 1 yıl tecil almak istediğimde yoklama kaçağı çıktım.

daha olay bugün gelişti.hakkımızda hayırlısı.

yarın muayeneye gidip tecil belgemi alıp aöfye yeni bölümüme kaydımı yaptıracağım.

inşallah davam düşer.
  • Arkadaşlar selam. Bir kaç gün önce eve polis geldi ve bir mahkeme celbi bıraktılar.Adliyeye gidip ne ile ilgili oldugunu ögrendim Yoklamayla ilgiliymiş.
    Kasımın 10 unda mahkemem var.Yalnız şöyle bişey var ben yoklamamı oldum ve muayene oldum askerlik için fakat sonradan ailevi problemler ve geçerli nedenlerden dolayı silisümü alıp askere gitmedim silisüm duruyor şubede.
    Şimdi ben mahkeme de yoklama kacagı olarak yargılanırken bu durum silisü almadıgım durumu cıkmayacak mı su an saırım 1 ay oldu devrelerimin gittigi zaman.
    Bir bilgisi olan varsa yazabilir mi acaba ! acele =)
  • seninki başka bişey gitarz daha sakat.yoklama olmuşun ama askere gitmemişin daha ağır cezası var sanırım.
  • Bu gün bende tecil işlemleri için şubeye gittim 2013 e kadar tecil ettirdim . lise diplomamı 2009 eylül yılında alabilmiştim sorumlu derslerim yüzünden geç aldım . 1989 DOĞUMLUYUM . 2010 da memleketim 1 gönderiyordu askere gitmeyi bekliyordum ama muayane olmamıştım hiç ...Bilmiyordum tabi bu işlerin böle yürüdüğünü bu gün gittiğimde ise yoklama kaçağı çıktım ve mahkemeye verildik . Nedene ise hiç bir bildiri gelmediği ve muayane tarihimin tarafıma bildirilmediği gerekcesini sundum çünkü bana hiç bir kağıt gelmemişti ne 2008 ne 2009 ve 2010 da muayane kağıtlarım yoktu çıkmamıştı .Umarım bir sorun olmaz ceza evi falan Allah korusun biterim resmen :(

Bu mahkeme tebligatı ne zaman eve gelirde mahkemeye giderim ve sizce nasıl sonuçlanır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Özgü® -- 14 Ekim 2010; 17:03:57 >
  • yoklama olup askere 1 yıl sonra giden arakdaşlarımda var silüsleri cıkmıstı hepsinin 1 sene sonra gittiler hiç bi sıkıntı cıkmadı.
    Fakat ben geç yoklama oldugum için mahkemeye cagırıldım yoklama kacagı olmusum kısa bir dönem sanırım.Mahkemeye gittigimde sen askere gidiyosun hadi bakalım derler mi bunu merak ediyorum ben ??
  • arkadaşlar ben 2008 de myo mezun oldum aöfe dikey geçiş yaptım ve 2010 da bitirdim ama aöf okuduğuma dair hiçbirşey yollamamış 337.kısa dönem için şubeye gittiğimde yazılı ifademi aldılar ve verdikleri kağıtta askerlik karar maddesi 86 yazıyor peki ne olacak şimdi ben şubede ifadeyi aldılar herşey bitti sanıyordum mahkmeden falan bahsetmediler şimdi iyice korkamaya başladım yok mahkemeymiş yok para cezasıymış ne yapmak lazım yaa
  • arkadaşlar bugün 01.01.2012 tarihine kadar tecil aldım açık öğretimden kaydığımı sildirdiğim için.

ama buna rağmen mahkemeye sevk ediildim ve şimdi evime mahkemeye çağırılma mektubunu bekliyorum.

ayrıca tecilimi alıp tekrar gittim aöf felsefe fakültesine kaydımı yaptırdım :D

O askere üniversite mezunu olmadan gitmem arkadaş.Kolay kolay pes etmem

Ama mahkeme olayı kötü oldu herkese geçmiş olsun bende mahkemeye çıktıktan sonra sonucu yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zaris -- 15 Ekim 2010; 0:48:04 >
  • yoklama olup askere 1 yıl sonra giden arakdaşlarımda var silüsleri cıkmıstı hepsinin 1 sene sonra gittiler hiç bi sıkıntı cıkmadı.
    Fakat ben geç yoklama oldugum için mahkemeye cagırıldım yoklama kacagı olmusum kısa bir dönem sanırım.Mahkemeye gittigimde sen askere gidiyosun hadi bakalım derler mi bunu merak ediyorum ben ??
  • 2009 eylül myo mezunuyum bugün bende öğrendim ki 1 yıllık yoklama kaçağıymışım şubeye tecil işlemi için gittiğimde öğrendim mahkeme açılacakmış hapis veya para cezası alırsın dediler yarın sabah tekrar çağırdılar bakalım neler olacak.
  • beyler benim yoklama 2-3 ay önce falan gelmişti ama ben myo mezunuyum ve okul biter bitmez yoklama kağıdı geldi, zaten yaşta anca 20 falan olmuştu.(zamanında gelmişti yani) aöf e kayıt yaptırıp ondan sonra baş vurayım dedim ama , son yoklama olayı falan kafamı karıştırtı. Sanırım aöfe kayıt olduğum zaman anında okuyor olarak göstermezler sanırım :=S, ben şimdi 90 doğumluyum , tescil nasıl yaptırırım?. Benim çelişkide kaldığım nokta, tescil hakkın yok falan diyip yaka paça askere almasından?Kendi elimle teslim olmuş gibi olurum.
  • Merhaba Arkadaşlar,

Ben 4 yıllık üniversite mezunuyum. Mezun olduktan sonra yoklama için askerlik şubemi aradığımda son yoklama tarihim 31 Ekim 2010 dediler. Ben de bugün yani 28 Ekim'de yoklama ve tecil işlemleri için askerlik şubesine gidecektim. Fakat öğrendim ki bugünden itibaren 1 Kasım'a kadar askerlik şubeleri tatil. Normalde yasal süre içerisinde 3 gün daha hakkım olduğu halde Cumhuriyet Bayramı resmi tatili yüzünden 1 Kasım'da yoklamaya gitmek zorunda kalacağım. 1 Kasım'da gittiğim vakit de yoklama kaçağı durumuna düşmüş olacağım. Sadece 1 günden mahkemeye sevkedilme durumum olur mu acaba? Bu tatil olayını mazeret olarak anlatsam sorun çözülür mü? Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim,

Saygılar...
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.