Şimdi Ara

Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
646
Cevap
2
Favori
173.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben 4 yıllık üniversite mezunuyum. Mezun olduktan sonra yoklama için askerlik şubemi aradığımda son yoklama tarihim 31 Ekim 2010 dediler. Ben de bugün yani 28 Ekim'de yoklama ve tecil işlemleri için askerlik şubesine gidecektim. Fakat öğrendim ki bugünden itibaren 1 Kasım'a kadar askerlik şubeleri tatil. Normalde yasal süre içerisinde 3 gün daha hakkım olduğu halde Cumhuriyet Bayramı resmi tatili yüzünden 1 Kasım'da yoklamaya gitmek zorunda kalacağım. 1 Kasım'da gittiğim vakit de yoklama kaçağı durumuna düşmüş olacağım. Sadece 1 günden mahkemeye sevkedilme durumum olur mu acaba? Bu tatil olayını mazeret olarak anlatsam sorun çözülür mü? Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim,

Saygılar...
  • Bende aynı durumlardayım arkadaşlar. Bende kağıt gelecek v.s. zannediyordum ama onlar artık kalkmış ve TRT den yayınlanıyormuş. Neyse velhasılkelam mezuniyetten sonra muayeneye gitmeyip kaçak durumuna düştüm. Mahkemeye gidip ifade verdim ve daha sonrasında kararı bekledim. Karar elime ulaştı ve 100 gün kaçak dolaştığım için hergüne 20 liradan 2000 lira ceza yedim ve bunu 20 ayda ödeyecekmişim.

Yalnız benim sormak istediğim şu ki bunu nereye ödeyeceğim? Gelen kağıtta böyle bir bilgi bulamadım. Ve eğer bu para ödenmez veya geç ödenirse zaten hükmü hapis olan kaçak olma cezasının gene hapise dönüşeceği yazıyor anladığım kadarıyla. Yardımcı olursanız sevinirim.
  • bildigim kadariyla artik mahkeme bu durumda olanlara cezayi basiyor, beraat cok ender veriyor.
  • arkadaşlar herkese selamlar
    öncelikle büyük bir dikkatle bütün yazıları okudum ve herkese verdikleri bilgiler için teşekkür ediyorum.
    ben açıköğretim öğrencisiydim ancak rusyada çalışırken hiç sınavlara girmedim ve üst üste 2 sene sınıfta kaldım şubat ayında geldim ve malum işsizlik ortamında iş ararken hiç askerlik aklıma gelmediki şubat ayından itibaren asker kaçağı durumuna düşmüşüm.temmuzda ise askerlik şubesine kendim gittim ve kaçak olduğumu söylediler ifade verdim.açıköğretim işletmeden kaydımı sildirip iktisata aldım ve 2 sene tecil aldım ancak bugün eve mahkemeden kağıt geldi ve temmuzda mahkemeye çağırılıyormuşum.
    bazı sorularım olacak cevaplarsanız sevinirim.bazı arkadaşlar hiç ceza almadan beraat etmişler,bazıları ise para cezası almışlar...
    öncelikle para cezasımı alırım alırsam ne kadar olur (çünkü ödeyecek fazla durumum yok),ve şayet ceza alırsam sicilime işlenirmi acaba?
    diğeride anladığım kadarıyla hapis cezası olmuyor değilmi?
    beni aydınlatabilirseniz sevinirim mahkemeye gidenlerdende yardım alırsam sevinirim.yurtdışından geldim,sınavlarım vardı ve başka illerde iş bakıyordum vs. bunları söylersem mahkemede ceza almadan kurtulabilirmiyim.
    herkese şimdiden teşekkürler büyük bir merakla cevaplarınızı bekliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: cihatyagiz

arkadaşlar herkese selamlar
    öncelikle büyük bir dikkatle bütün yazıları okudum ve herkese verdikleri bilgiler için teşekkür ediyorum.
    ben açıköğretim öğrencisiydim ancak rusyada çalışırken hiç sınavlara girmedim ve üst üste 2 sene sınıfta kaldım şubat ayında geldim ve malum işsizlik ortamında iş ararken hiç askerlik aklıma gelmediki şubat ayından itibaren asker kaçağı durumuna düşmüşüm.temmuzda ise askerlik şubesine kendim gittim ve kaçak olduğumu söylediler ifade verdim.açıköğretim işletmeden kaydımı sildirip iktisata aldım ve 2 sene tecil aldım ancak bugün eve mahkemeden kağıt geldi ve temmuzda mahkemeye çağırılıyormuşum.
    bazı sorularım olacak cevaplarsanız sevinirim.bazı arkadaşlar hiç ceza almadan beraat etmişler,bazıları ise para cezası almışlar...
    öncelikle para cezasımı alırım alırsam ne kadar olur (çünkü ödeyecek fazla durumum yok),ve şayet ceza alırsam sicilime işlenirmi acaba?
    diğeride anladığım kadarıyla hapis cezası olmuyor değilmi?
    beni aydınlatabilirseniz sevinirim mahkemeye gidenlerdende yardım alırsam sevinirim.yurtdışından geldim,sınavlarım vardı ve başka illerde iş bakıyordum vs. bunları söylersem mahkemede ceza almadan kurtulabilirmiyim.
    herkese şimdiden teşekkürler büyük bir merakla cevaplarınızı bekliyorum...

öncelikle herkesin durumu ve mahkemesi dolayısıyla hakimi farklı. kararlar alınırken çok derine inerek de karar veriyorlar üstünkörü karar da alınabiliyor. öncelikle endişe edip çok kendinizi strese sokmayın. mahkeme gününe kadar relax olun. ve iyi bir savunma hazırlayın kendinize..

• Ben izmirdeyim üniversite 2. sınıftayken ankaraa kütük köyde askeriye gelmiş eve kaç kere dedem korkudan ölmüş olaya bak üniversiteden belge al uğraş uğraş :)
  • Bende sağlık sorunlarımdan dolayı geçen sene son yoklamaya gidememiştim.31 Ağustosta şubeye gittim.psikolojik sorunlardan dolayı ve kilo boy orantısızlıgı ( 175 cm boy 42 kilo) dolayı 1 sene erteleme aldım bide suç tespit tutanagı dilekçesi doldurdum belirttim sağlık sorunlarından dolayı şubeye gidemediğimi ,Size gelen tebligatı aynen aktarıyorum

SUç: Yoklama kaçağı olup 3 aydan sonra gelmek
    Suç Tarihi:13/02/2009 - 31/08/2010
    Sevk Maddesi:1632 SK nun 63/1-A 1.5 , TCK nun 53.maddeleri
    Deliller:Şüpheli ikrarı,suç cetveli,TRT duyurusu ( ne alaka ise ilk defa tebligatta duydum trt ile resmi açıklama yapıldıgını)

Soruşturma evrakı incelendi vsvs
    TRT duyurusu ile tebligat yapılmasına ragmen 13/02/2009 tarihinden 31/08/2010 tarihine kadar geçerli bir özrü olmadan son yoklamasını yaptırmayarak y.kaçagı kaldıgı ve 31/08/2010 tarihinde kendiliğinden şubeye gelerek yoklamasını yaptırıdıgı ve halen silah altına alınmayan şüphelinin atılı suçu işlediği tüm evrak kapsamından anlaşılmaktadır.

Ben ne kadar ceza alırım?Askeriyedeki doktor hem psikolojik sorunlardan panik ataktan hemde kilo boy orantısızlıgından dolayı 1 yıl erteleme verdi kendi şubeme dosyayı gönderdi.Bunu alacağım cezada bir etkisi olurmu?Savunmamı ne şekilde vermeliyim?Maddi durumumuz iyi değil şuan çalışmıyorum.Acaba mahkeme ne karar verir tecrübesi ve bilgisi olanlar lütfen paylaşsınlar.Çok zor durumdayım Aklım karıştı :(

• ben 1990 doğumluyum ve lisede iken 1 sene sınıfta kaldım 19 yaşımda lise 4 teydim yani son sınıf.....ve benim yoklamam gelmiş....fakat benim hiç mi hiç bundan haberim olmadı....hiç kimse işte yokalamn gelmiş şunu yap bunu yap demedi.....mezun olduğum 2010 haziranda gittim askerlik şubesine ve eylülde gelmemi söylediler....gittim 18 eylülde sen 3 ay yoklama kaçağısın dediler...muayenemi yaptılar ve 4 yıl tecil ettirdiler....yani 2010-1014 yılına kadar tecil oldum..elimde de belgesi var....

dün komser aradı beni ve merkeze gelmemi söyledi...bende ne meseledir diye gittim ve bana dediki sana mahkemeden kağıt gelmiş 3 aylık yoklama kaçağı olduğundan sana otomatikten dava açılmış...bilgilerimi aldı ve dava tarihini söyledi... ve ben 2011 MARtın 2 sinde MArdin Sulh ceza mahkemesinde davam olacak.....

ya benim hiç haberim olmadı...benimm ne kabahatim var....ve bu sene Üniveriste sınavına hazırlanıyorum ya bu 2 gündür hiç rahat değilim çalışamıyorumda.....

ya şundan korkuyorum hani mahkeme para cezası verse bu sicile işler mi?? yani sabıkam temiz zaten ve hakim ceza verse sabıka ya da işlese üniversiteye gidememekten korkuyorum ??

ben pazarteside avukatıma bi danışacam da önceden bi bilgi alıp rahatlamak istiyorum ?? sizce böyle bişey olur mu yani haklim ne ceza verir?? verirse sabıkaya işler mi ??

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayraktar1

yoklama kaçağı olarak aranan ve bildirim gelen kişiler mutlaka mahkemeye çıkar ve 3-4 ay sürer ilk mahkemeye çıkarsınız ondan sonra hakim gelmenize gerek yok der zaten. karar evinize gelir der. Geçerli bir mazereti olanlar beraat eder tabi belgeleri ile birlikte.

Ben yaşadım ordan biliyorum

kardeşim aynı durumu yaşıyorum bana da yoklamayla ilgili bir mahkeme kagıdı geldi 1.sulh ceza mahkemesinden 10 kasım günü yargılanıcam ama ne olur ne olmaz bilmiyorum birde şunu ögrenmek istiyorum benim tecilli değil askerligim muayene oldum ama silüsü alıp gitmedim biraz bilgi verirseniz cok sevinirim.. !!! teşekkürler şimdiden
  • Merhaba,

Elime bugun mahkeme kağıdı ulaştı Postacı getirdi kağıdı. Bakaya olmuşum. Bende adalet bakanlığının sitesinden suçuma baktım bu çıktı.

Acaba nasıl bir sonuç çıkar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sPeerless

Merhaba,

Elime bugun mahkeme kağıdı ulaştı Postacı getirdi kağıdı. Bakaya olmuşum. Bende adalet bakanlığının sitesinden suçuma baktım bu çıktı.

Acaba nasıl bir sonuç çıkar ?

Up
  • banada dün yoklama kaçağısın diye bi kağıt geldi aynen şöyle beni davet etmişler sözde elime herhangi bi kağıt geçmedi ondan gitmediğim için kaçak duruma düşmüşüm.sonra ben kendim gittim aof 2 yıl üstte kalmıştım haberim yoktu zaten kalanların tecili bittiğinde haberim oluncada yeni aof ünv. yazdım askerlik şubesine gittim hemen o aradada kaçak duruma düşmüşüm bana 1 yıl tecil verdiler dilekçede yazdırdılar ama gel görkü K.H diye biri şubedeki biri işte şikayet etmiş beni sebebide aynen yazdıklarım gibi birde aynen şöyle bi cümle var ''şüphelinin askerlik şubesinde alınan beyanında açıköğretim fakültesinde okuyup 2 yıl üst üste kaldığını kaydını sildirdiğini yeniden yerleştiğini beyan ettiğini, herhangi bir belge ibraz etmediği'' saçmalığa bak o kadar belge ile gitmiştim şubeye, sözde yeniden yerleşmemişim onlara göre. Bende makheme günü tüm gerekli evrakları hazırlıyacam gidecem 10 Martta mahkeme.Bizim devlet böyle işte kötü ihtimalle pisi pisine bana para cezası verecek, sicile işliyecek vs vs böyle adalet sisteminin içine edeyim...

• bu gün mahkemem vardı beyler
    daha dorusu mahkemeye bile cıkmadım bilgisayar basında bi kız bişeyler sordu dosyalarıma bakdı ailevi durumu falan sordu maddi durum cart curt dedi sonra dedi ki para cezası gelebilir sen bu para cezasını kamusala alanda dönemlse calısarak ödemek istermisin dedi bende olur dedim şimdi kütügüme gidicek ifadem ordaki mahkemede karar verilecek.. muhtemelen adliyede 1 ay yer silicem cezam bu... diycegim o ki kimse korkmasın birşeycik olmuyor....
  • Arkadaşlar ben de Kasım 2009'da mezun oldum, doktoradan. Doktoradan sonra hiç ek süre vermiyorlar. Benim tecilim Şubat 2010'a kadardı ama sanırım mezun olduğum zaman önemli. Neyse, ben de şimdiye kadar bişey yapmadım. Ben şimdi bakayamıyım yoksa yoklama kaçağımıyım? 20 Şubat 2011'e kadar askerlik şubesine gitmem iyi olur mu? Gitmesem ne olur? Bana yazı filan hiçbişey gelmedi... Ne dersiniz, tecrübeli arkadaşlar???
  • Arkadaşlar mahkeme yerini nasıl değiştiriyoruz, bu konuda bilgisi olan var mı?
  • merhabalar! acil bir bilginize ihtiyacım var! bu konuda! ben 1991 doğumluyum! 31 ekime kadar son yoklamaya girmedim! şu anda açık lisede okuyorum! ve bu ocaktaki sınavda mezun oluyorum ocaktan sonra gidip tecilimi yaptırabiliyormuyum?? ve haydi kazanamassam mezun olamassan açık liseden..şubat 21 ine kadarda gitmesen gelecek ekim de yoklamaya gidersem ne olur hemen askere alırlarmı ekimde ve ceza olurmu?? ve ekime kadar yoklama kaçağı olucağım için polis yada jandarma yazın görürse alırlar mı ??? lütfen cevabınızı bekliyorum teşekkürler!!!
  • MERHABALAR!! ben 1991 doğumluyum! 31 ekime kadar son yoklamamı olmadım! ve şimdi 21 şubata kadar vaktim var galiba! şu anda açık lisede okuyorum! ve ocaktaki sınavı geçersem mezun oluyorum! eğer mezun olabilirsem ve şubatın 21 ine kadar gidip tecil ettirebilirmiyim?? eğer ki mezun olamasam şubatın 21 ine kadarda gitmesem; gelecek yaz sonunda ekimde yoklmaya girsem ne olur?? hemen ekimde alırlarmı askere??? ve cezası ne olur çünkü galiba 21 şubattan sonra kaçak olucam! ve yazın eğer polis yda jandarma durdurursa askere alırlarmı o yaz?? nasıl olur konuştuklarım da bilgi yanlışlığı varmıdır??? ve ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum saygılar!!!!
  • slm arkadaslar . benım durumum 460 gun yoklama kacagı olmusum bugun mahkemem vardı gecen hafta hakımın kalemı cagırıp ıfademı aldı ve mahkemeye gelmene gerek yok 23 unden sonra gelıp kararı ogrenebılırsın demıstı. bugun ogleden sonra gıttım beraat etmısım davadan :) kesınlıkle hakımın o ankı durumuna baglı bence ceza alıp almamanız...
  • MERHABALAR!! ben 1991 doğumluyum! 31 ekime kadar son yoklamamı olmadım! ve şimdi 21 şubata kadar vaktim var galiba! şu anda açık lisede okuyorum! ve ocaktaki sınavı geçersem mezun oluyorum! eğer mezun olabilirsem ve şubatın 21 ine kadar gidip tecil ettirebilirmiyim?? eğer ki mezun olamasam şubatın 21 ine kadarda gitmesem; gelecek yaz sonunda ekimde yoklmaya girsem ne olur?? hemen ekimde alırlarmı askere??? ve cezası ne olur çünkü galiba 21 şubattan sonra kaçak olucam! ve yazın eğer polis yda jandarma durdurursa askere alırlarmı o yaz?? nasıl olur konuştuklarım da bilgi yanlışlığı varmıdır??? ve ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum saygılar!!!!
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.