Şimdi Ara

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC için onay başvurusu yapıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
1.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC için onay başvurusu yapıldı

Çinli Sinovac aşısına benzer yöntemle geliştirilen yerli aşı TURKOVAC için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca, "Koca, "Konuşmama başlamadan önce milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli Kovid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayına müracaat etmiştir. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim" dedi.

TURKOVAC koronavirüs aşısı, Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından yöntemle geliştirildi. Turkovac aşısının Faz 1 klinik çalışmasına 44 gönüllü, Faz 2 çalışmasına ise 250 gönüllü katıldı. Faz 3 aşaması için 3 binin üzerinde gönüllü başvurusu alındı. Binlerce kişiye TURKOVAC uygulandı. Bu aşı ile Çinli Sinovac aşısı aynı yöntemle yani inaktif yöntemle geliştirildi. Çeşitli uzmanlara göre daha yeni formüle sahip olduğu için yerli aşının Sinovac'tan daha etkili olduğu iddia ediliyor.

Ayrıca Bkz.Pfizer, Covid-19 ilacının onayı için FDA'ya başvurdu

En erken 14 gün içinde onay verilecek

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından TURKOVAC'ın güvenilirliğine yönelik testler yapılacak. Bu testler en az 14 gün sürecek. Etkinlik oranının en az yüzde 50 olduğunun onaylanması ve büyük yan etkisi olmadığınının doğrulanması durumunda TURKOVAC'a acil kullanım onayı verilecek. Bu onayla birlikte halka yerli koronavirüs aşısı uygulanmaya başlanacak. Daha önce yalnızca gönüllülere uygulanıyordu. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Sinovac ve BioNTech koronavirüs aşıları TİTCK'den acil kullanım onayı alarak kullanımına başlanmıştı. Bu iki aşı harici Rusya'nın Sputnik-V aşısına da acil kullanım onayı verildi kullanımına başlanmadı.

• Kobay bulamadıkları aşıyı, acil kullanım onayı ile kobaylarda denemeye başlayacaklar. Biontech 4.oldu hala ben 2.doz oldum covid de olmadım Allahım şükür spor yapıyorum yüzüyorum bisiklet biniyorum uykuma dikkat ediyorum öğün atlamıyorum. İnşallah bir gün biter bu gudubet mikrop herkes kafayı yemiş.

TBB bu ara hiç öyle bir kelam etmedi beyefendi o geçen sene yaz ayı için geçerliydi. Şuanda durumlar geçen seneye oranla daha iyi hastaneye yatış oranları çok az yatanların büyük kısmıda sinovac + aşısız olan kimseler Biontech ile yatanların çoğu 70 yaş üzeri ve birden fazla hastalığa sahip kimseler eskisi gibi panik ortamının azalması aşılar sayesindedir suanda pandeminin devam etmesi aşısızlar yüzündendir. Hastalığı kapanların %80 ı aşısız kesim şuan.

Çocukluğunda ebeveynleri bu kişileri eldivenle sevmiş ve inşaata topları kaçmış bunların. Ülke yerin dibinde olsada eleştiri bulutlarda olsada eleştiri yaparlar. Eleştiri yapanlar sorsak ne yaptınız faydalı olarak bı zamana kadar hiç birşey. Neden kendilerinde faaliyet yok. Faaliyette olanların da nasıl önlerine geçeriz de zarar veririz diye mesai yaparlar
  • Adı bile çakma

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Turkovac ne demek?

• Böyle haberler almak güzel ama inaktif aşılarıj koruyuculuğu 3 ay. Umarım biontech gelmeye devam eder.

• Çinliler Sinovac işe yaramıyor diye kullanmıyormuş. İnaktif aşıların etkisinin de düşük olacağını hesaba katarsak Biontech daha mantıklı duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Je.maintiendrai -- 25 Kasım 2021; 11:22:34 >
  • hayırlı olsun.

• Kobay bulamadıkları aşıyı, acil kullanım onayı ile kobaylarda denemeye başlayacaklar. Biontech 4.oldu hala ben 2.doz oldum covid de olmadım Allahım şükür spor yapıyorum yüzüyorum bisiklet biniyorum uykuma dikkat ediyorum öğün atlamıyorum. İnşallah bir gün biter bu gudubet mikrop herkes kafayı yemiş.

• mcan_91 kullanıcısına yanıt
    Haci Almanyaya soyle Biontech alsinlar acil, hastaliktan kiriliyorlar. Aaaa 1dk, bioentechi Almanlar bulmustu degil mi ? Pardon

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • smalsrol S kullanıcısına yanıt
    6 ay sonra erkisi azalıyor. Almanyadaki vakaların %85 i aşısızlar ve yaşlı gruptaki aşılılar.

• mcan_91 kullanıcısına yanıt
    Kandir kendini kardeşim aynen devam :) %93 asilama oranina sahip singapurda da zaten vakalari geri kalan %7 artirmis diyorlar ( 6 ay olmadi orada ) ;)

• smalsrol S kullanıcısına yanıt
    18 yaş üstü %93 dür muhtemelen. 18 yaş altı hesaba katılmıyor. çocuklar bulaştırmaya devam ediyor. aşılar %100 korumadığı için gayet normal.

• CleanCoders C kullanıcısına yanıt
    Haci Singapurun ölüm verilerini acip bak, asidan once bu kadar olum yokmus simdi gunluk 20-30 ölü var. Asi %100 korumuyor ama ben asinin etkisini hala goremiyorum ? Besikteki bebege kadar asilansa bu sefer yeni varyant cikti diyecekler. Eskiden bunları soyleyenlere öcü muamelesi yapanlar artik ' bu is nereye gidiyor' diye sorgulamaya basladilar.

• Je.maintiendrai kullanıcısına yanıt
    Salgın bakanı öyle demiyordu yakın bir zamanda

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC için onay başvurusu yapıldı

• Black_34 kullanıcısına yanıt
    Bu datayı elde etmek için baya bi vakit lazım diğer aşıların bile etkinliği tam olarak belli değil uzun vadede belli olacak iş

• Maalesef bitmeyecek. Bitmeyecekmiş gibi plan yapın.

• Red yerse kahkaha tufanı

• Gelmiş yine klavye başı kahramanları, bilim adamları, uzmanları. Bol keseden eleştiri yağmuru başlamış😂😂😂

• Bu TURKOVAC düşmanlığını pek anlamayadım. Diğer aşılara bu kadar laf edilmiyor ama buna niye bu kadar laf ediliyor ki? Tarihler saptığı için mi?

• Umarim basarili olur tebrikler

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.