Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.814
Cevap
73
Favori
262.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ben bir haftadır takip edemiyorum tüketimleri

sadece 10k ntc sensör bağladım bıraktım ona göre çalışıyor. oda termostatını da iptal ettim sadece sıcaklıkları kontorl amaçlı duruyor. tüketimlere de bakmadım

belki birkaç gün kontrol ederim.

şuan durum

bu ay için yaklaşık 150m3

23 günlük tüketim

ortalama 6,5m3

aydın için biraz yüksek ama tabi şu da etken normalde yakaladığım sıcaklıkların üstünde yakalıyorum

şuan en soğuk oda 23,5

salon 25

kombinin çalışmasına gelince

faydası olur diye yazıyorum

vitodens 50 için 10k ntc sensör taktım

eğri olarak da 20 yi seçtim.

tahminime göre +4 - 9 olarak çalışıyor hatta şuan baktım kombiye 25 derece devir daim yapıyordu kombi hala devreye girmemişti. dış hava 17 derece gösteriyor ama kombinin içi bence daha fazla ölçüyor. Balkonda olduğu için başında beklemek zor oluyor ama sabit bir ntc olsa daha rahat olur :)

son durum bu şekilde tüketim biraz fazla belki ama ısınma çok daha iyi

uyumak için yorganları kaldırıp ince battaniye ile yatıyoruz evde tişörtle dolaşıyoruz :)

• YER : AYDIN

YEDEN ISITMA

TAHMİNİMCE EKSİK BORU VAR

KOMBİ VİESSMAN VİTODENS 050-W

7 Lİ KOLLEKTÖR

HATLAR BALKONDAN GEÇİYOR.

DIŞ HAVA SENSÖRÜ TAKILI

SADECE ONA GÖRE ÇALIŞIYOR

COSA SICAKLIKLARI TAKİP ETMEK İÇİN TAKILI

EVİN EN SOĞUK YERİNDE DURUYOR.

EN SOĞUK ODANIN ORTALAMA SICAKLIĞI 23 - 23,5 ARASINDA

UZUN ZAMANDIR TÜKETİM TAKİP EDEMİYORUM

SON TÜKETİM 3,978M3

DIŞ SICAKLIK İSE

10-22 DERECE VE GÜNEŞLİ

• yer afyon 3+1 120m2 ara kat ve yalıtımlı yeni daire. termostat 23 dereceye ayarlı tüm odalar 23 ve üzeri.

15.01-12.02 28 günlük fatura 258.40 TL. 135m3(düzeltilmiş m3 126.74745) günlük ortalama 4.82 m3. yaklaşık 10-12 gün soğuk oldu(-15 -16 lara kadar düştü sıcaklıklar) ondan sonra bahara döndü havalar.

• Benjamin_09 B kullanıcısına yanıt
    Çok iti tüketimler . Havalar yine soğuyacak. Tüketimler artacak
    Bende artık DHS takılı ama oda sıcaklığı 22.9 a gelince duruyor . Bakalım böyle nasıl olacak tüketimler
  • Merhabalar kolay gelsin yakın zamanda olduğum ilçeye doğalgaz geldi. doğalgaz döşetmek için 5 firma ile görüştüm fiyatlar aldım evim yerden ısıtma 3 yıllık net yaklaşık 145 150metre kare borular bariyersiz döşenmiş tabana. Boru metrajı nedir kimse bilmiyor yapan müteahhit bile bilmiyor veya yalan konuşuyor. kollektör de vana sayısı 6 adet evim en alt kar altı açık bu kış kapanacak. Şu an fındık kabuğu yakıyoruz merkezi ısıtma en soğuk günde 40 derece de fazla geliyor ev çok sıcak oluyor yalnız geçen yıl -7 derecede 42 yaptık kazanı o zaman çok ısıtmadı yetiştirmedi kazan. Gelen firmalar 9500 tl 12500 tl arası fiyat verdiler. Kimi firma illa vaillant olsun yerden ısıtma diğerleri hem fazla yakar hem de çabuk arıza yapar diyor. Sorularım var

1 her kombi yerden ısıtmaya uygun değil mi

2 bu metraja kaç lık kombi uygun olur gelen firmalar bir tanesi en az 28 kw olmalı yoksa ısıtmaz dedi diğerleri 24 kw fazlası ile yeter diyor arada kaldım

3kafamdaki kombi vaillant 286 7 2 vaillant 286 5 3 buderus gb122i bosch 2300iw yada en ucuz ne varsa premixlerden yada sizlerin tavsiyeleri

4alttan ısıtmaya o t gereklimi gerekli ise modülasyonlu mu on of mu daha mantıklı olur

ayrıca 1 aydan fazla forumu takip ediyorum lakin karar veremiyorum yardımlarınızı bekliyorum

• maktastur M kullanıcısına yanıt

ev net 145 -150 m2 ise ( bunu oda oda duvardan duvara ölçerek bulmalısınız o zaman net çıkar) ve 6 lı kollektör varsa her hattın 80 m olduğunu düşünürsek 80*6=480m yapar

480/150=3,2 m2 ye düşen boru miktarı demektir ki siz bunu 40 derece kazan suyu ile ısıtabiliyorsanız çok iyi

burada sayısal olarak tutmayan şeyler var bence

kombi konusunda yoğuşmalı olması modülasyon oranın fazla olması

oda termostatında sorun yaşamayacağınız ve yerden ısıtmaya uygun oda termostatı olan kombileri seçeblirsin

28 kw yeter diye düşünüyorum tabi burada kaç m boru döşendiği önemli sanırım.

modülasyonlu veya on of farketmez ikisi de olabilir oda termostatında

benim şahsi görüşüm şuan kombi alıyor olsam kazan suyunu ve oda sıcaklığını kontrol edebileceğim bir oda termostatı olan kombi almak isterdim

• Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt

@Kombici_Olduk cevabın için teşekkürler kazan sıcaklığını dış havaya göre ben ayarlıyorum bina 12 daire ben yakıyorum kazanı istenilen oda sıcaklık diyelim ki 24 derece bu rakamı 2 ile çarpıp dış sıcaklık değerini çıkan sonuçtan düşüyorum kazanı o sıcaklığa ayarlıyorum oldukça verimli ve sıcak bir ortam oluşuyor şu an kazan 35 derecede yanıyor ev sıcaklık 22 derce civarı

boru metrajını bilmiyorum binayı yapan müteahhit ilk işi olduğu için bu konuda hiçbir bilgisi olmadığını söylüyor ısı kaybı binada çok düşük kaliteli malzeme kullanmışlar altta köpük 4 taraf köpük kazan yeni kışa iptal olacak 24 kw bu daireyi ısıtmaz mı 28 kw daha pahalı kombilerde üst kattakilerde kollektörde 5 vana var bende 6 gelen firma onlara gb122 taktı gitti fazlası ile yeter diyor

35 derecede ısınabiliyorsanız boru metrajınız yeterli, ısı kaybınız az demek ki o zaman 24 KW kombi yeter. Zaten 24 KW kombi bile max alev boyutunda saatte 2,4 m3 gaz tüketir, burada gördüğünüz gibi birçok kişinin gaz tüketimi günlük 5-10 M3 arası, demek ki kombileri min modulasyonda ve dur kalk yaparak yanıyor, bu onu gösteriyor.

• kir-pi K kullanıcısına yanıt

bu gece dış hava 4 derece idi katı yakıt kazanı 40 derecede yaktım saat 12den sonra 35 derecede yaktım şu an ev sıcaklık 24 derece şu dakika itibari ile dış sıcaklık 5 derece 35de yakıyorum boru metrajı yeterli değil veya çok uzun bırakılış belki 120 metre tam boy yapacak bir şeyim yok ısı kaybı çok az ev kuzey güney cephe 4 tarafı izalasyon

35 DERECELERDE ISINABİLİYORSAN BENCE BORU METRAŞI YETERLİ VE AYNI ZAMANDA YALITIM ÇOK İYİ

@Kombici_Olduk kombi olarak buderus gb122 i vaillant 286 7 2 bosch 2300 i hangisi tercih ederdin

Kombi hiç araştırmadım . O yüzden yanlış yönlendirme yapmayayım. Oda termostat olan ve kazan suyunu oda termostatından ayarlayabileceğim olanı isterdim
    Kombi konusunda şu sekilde tavsiye vermek isterim. Bosch, buderus kombiler wilo marka pompa kullaniyor. Hatta yeni uretimlerde farkli bir modele gectiler. Yerden isitma icin sabit basinc ve pompa kademesi ayari var. Boru metraji 1000 metre (tek katli, tek kollektor) seviyesinde olanlar bu pompayi sabit basinc ve 3. Kademeye aldiklarinda denge kabi ve ek pompaya ihtiyaç duymuyorlar. Vaillant grubu grundfos marka pompa kullaniyor. Eger model degisikligine gitmediyse kademe ayari yok. Kombi kendisi yapiyor. Bazi markalarda daikin de idi sanirim pompa kademesini servis menusunden degistirebiliyordunuz.

Warmhouse da bosch grubu gibi wilo marka kullaniyor.

Eger sistemde denge kabi ve pompa olmayacaksa bence kombiyi ona gore seçmek faydali olur.
  • Merhaba.Yeni taşındığım duble evde yerde ısıtma var. DD ısı pompası aldım. İç ve dış ünite dışarı konuldu. İlave olarak denge kabı ve ilave pompada takıldı. Ancak bunların artısı eksisi nedir bilemiyorum?

İlave pompa ciddi sıcak oluyor. Buradan ısı kaybı oluyordur diye düşünüyorum.

Birde evin içinde ciddi bir ses var. Cihazdan uzak bölgelerde de duyuluyor. Tahminim tesisattan geliyor yada tesisat dış sesi uğultu şeklinde içeri aktarıyor. Bunun bir çözümü varmıdır?

• BK2000 kullanıcısına yanıt

kullanılan ilave pompayı görebilirsek bir fikir yürütebiliriz. sirkülasyon fazla ise sirkülasyon sesi olabilir. pompanın gövdesindeki ısınmadan bahsediyorsanız normal bir durum. sürekli çalıştıkları için ister istemez ısınıyorlar. sıcak su pompaladığı için de ister istemez ısınıyor.

• yer afyon 3+1 120m2 daire yerden ısıtma ve termostat 23 dereceye ayarlı. 5 günlük tüketim 27m3 oldu 5.4 ortalama. cumadan bu yana havalar soğuk. pazarı pazartesiye bağlayan gece kar başladı. dün öğleye kadar aralıklarla yağdı. şuan kuru soğuk var. sabah 10 da -8 idi dış hava sıcaklığı ve şiddetli poyraz var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Benjamin_09 -- 17 Şubat 2021; 13:46:38 >
  • Dış hava sensörünü takıp sürekli yanaşacak şekilde devam edeceğim . Tüketimleri de takip edeceğim. Böyle bence daha iyi sıcaklık oluyor . Isınabildim en düşük eğriyi seçeceğim .
    Şuan tüketimi bilmiyorum ama salon 24 derece
  • Benjamin_09 B kullanıcısına yanıt

Merhaba. kullanılan pompa Leo Lrp25-80/180 Sirkülasyon Pompasıymış.

• 6.55 m3 tüketim
    Dhs 18 de
    Dış sıcaklık
    4-18
    Ev 24-26 arası
    En soğuk oda
    Ortalama 23 derece

Şimdi eğriyi 16 ya aldım.
    Yarın hava sıcaklığı
    5-21
    Bakalım ne olacak
  • BK2000 kullanıcısına yanıt

Toplam isitilan alaniniz ve boru metrajlari nedir acaba. Pompa egrisinden 3. Kademede yaklasik 6-7 m3/h lik bir debi görünüyor. Bu yüksek bir sirkulasyon yaklasik 120.000-140.000 kcall/h lik bir kazan gücü demek ve ciddi bir isi yükü. Pompa kademe ayari kacta acaba şuan 1-2-3 ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.