Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (91. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.814
Cevap
73
Favori
262.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
Giriş

Bir çok etki eden faktörler mevcut yani teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Selahattin2626 -- 31 Ocak 2024; 23:33:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar iki katlı 70+70 M2 ev icin yerden ısıtma sistemi düşünüyorum ev yapim aşamasında daha , dikkat edilmesi gerekenler kullanılacak ürün markası ebati vs konularında yardımcı olabilirmisiniz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Merhaba. Evimiz net 120 m2. Balkonda kombi baglantisinin orada çift 6li kollektor var ve evin icinde de bir dolapta cift 6li kollektor var. Evde 12 kolektör mü var? Bu eve 24 kw kombi yeter mi? Yoksa 28 mi olmalı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinanakgl -- 12 Mart 2024; 13:40:3 >
  • sinanakgl kullanıcısına yanıt

Kendime cevap vereyim başkasına faydası olabilir.. Bu eve 24 kw yeteceğini söylendi. Artik muhendise güveniyorum.

Kombilerin ısıtma devrelerinin aslında çok yüksek olmasına gerek yoktur, en küçük kombi bile tek yapacağı iş ısıtma olsa oldukça büyük evlere yeter, ancak kombi büyüdükçe sıcak su gücüde artıyor, pompa gücü de artıyor, biraz da bu nedenle gereğinden yüksek güçlü kombiler kullanıyor. Teknik olarak sadece güç parametresinden gidilir ise 24 KW kombi 250 m2 evi bile ısıtır. Standart 60 lık bir petek 1 m uzunlukta 55 derece ancak 900 W ısı transferi yapabilir, kayıpları göz önüne almaz pompa faktörünü düşünmez iseniz yani yeterince güçlü pompa koyarsanız ve 55 derecede petek ısınsın diyorsanız o zaman 26 m ye kadar bile petek besler. Tabi ki teorikte, ama 24 KW lık bir kombinin kendi pompası bu kadar peteğe su basamaz orası ayrı.Diğer tarafdan 24 KW kombi tam güçte 1 saatte 2,5 m3 gaz yakar, bu tam gücü kullanırsanız günlük 60 m3 gaz yakarsınız. Zaten yeni nesil kombiler neredeyse 1/10 modulasyon oranına çıktılar yani min güçte 24 KW kombi 3 KW lara kadar düşebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 16 Mart 2024; 8:36:0 >

• kir-pi K kullanıcısına yanıt

O zaman 24 kw kombi çok çok biri banyoda sıcak su kullanirken diğeri mutfakta sıcak suyla bulaşık yıkarken ve bu sırada kombi de evi ısıtırken zorlanabilir.

Kombiler sicak su uretirken isitma devreleri zaten calismaz, durur,24 kw kombi 2 banyoya yetecek sicak suyu yazin uretir de kisin yetersiz kalir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

2 banyo da aynı anda kolay kolay çalışmaz sanırım. 24 ile 28 arasında 3 bin TL fark vardı. Gerekiyirsa 28lik olsun bir kez alıyoruz dedim. 24 sana yeter üstüne gerek yok dedi mühendis. Güvendim ben de sonuçta işten anlayan o. İnşallah pişman olmam. Kullanınca gorcem artik.

Hocam benim ev 200 m2 ben de 24 KW kombi kullanıyorum, 2 banyo aynı anda kullanılmadığında hiç sorun olmuyor, zaten dediğiniz gibi banyo planlanabilen bir şey, kaç kez 2 banyo aynı anda kullanılacak.

O zaman bize hayli hayli yeter. 120 bizimkinin neti hadi brüt 140 olsun.

Hocam eğer ısıtma devresi açısından düşünüyorsanız size çok rahat yeter, ben aç/kapa termostat kullandığım için kombinin alev yüksekliğini %50 ile sınırladım, yani ısıtma devresi aslında 12 KW güçünde çalışabiliyor, Eskişehir gibi soğuk bir yerde net ısıtılan alanı 150, brütü 200 M2, garaj üstü ve doğu/batı/kuzey cephe 3 tarafı açık evde -15 derecede içeriyi rahatlıkla 23 derece yapabiliyor.

Evet hocam ısıtma için düşünüyorum zaten büyük bir aile değiliz. Ufak bir cocuk eşim ben bu kadar.

Termostat ben de taktirayim diyorum telefondan uzaktan kontrol edilen bir şey. Sizce termostatin faydalari nedir? Evi belirli sıcaklıkta tutuyor da tasarruf yaptırıyor mu?

Termostatın ilk avantajı konfordur aslında, hava soğudu git kombi sıcaklığını arttır, ısındı azalt olayı kalkar, kazan sıcaklığını bir kez ayarlar bırakırsınız, gerisini termostat halleder. Özellikle havaların daha iyi olduğu günlerde tasarruf sağlar, çünkü ortam sıcaklığını ölçtüğü için ortam nereden ısınıyor ona bakmaz, güneş ısıtsada ev yetreli sıcaklıkta deyip kombiyi kapatır. İnternetten kontrol öyle çok amam aman gerekli bir şey değildir, çünkü yerden ısıtmada öyle evde yokken kapatayım gelmek üzere açayım olmaz. çünkü yerden ısıtme geç ısınır geç soğur. Sıcaklık algılaması 0,1 derece TPİ algoritmalı aç kapa bir termostat veya kombinize uygun modulasyonlu bir termostat işinizi görür, termostat mümkün oldukça kablosuz olmalıdır.

Teşekkür ederim hocam. Bana anca 15 tatilde yarar aslinda başka da çok işime yaramaz telefondan kumandalı modeller. Gündüz gece pek farkı olmuyor kismiyorum zaten. Ecanin var uyguna o zaman onlardan alırım.

• 
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.