Şimdi Ara

YERDEN ISITMA (35. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.814
Cevap
73
Favori
262.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Oturulan evin alt katı boş dükkan.

Kışın ev ısınmıyor. Zemine (yerden ısıtma sisteminin dışında) ne döşenirse bu sorun ortadan kaşkar?

Yani çok masraf yapmadan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba,

Mayıs ayında Istanbul-Maltepe'de yeni bir daireye taşınmayı planlıyoruz. 1. kat ve dairenin alt kısmı dekoratif sosyal alan olarak boş planlanmış ve açık olacak.Yeni bina, mantolama vs var. Bina 10 katlı ve merkezi ısıtma olacak. Firma ısınır mı vs. sorularımızdan sonra, herhangi bir fark talep etmeden yerden ısıtma yapmayı önerdi. Bu arada diğer daireler petek planlanmış.

Çok yakın bir zamanda tesisat döşeneceği için son karar konusunda yardıma ihtiyacımız var;

- işi yapacak doğalgaz firmasının, tecrübeli bir firma olduğunu gözeterek yerden ısıtma tavsiye edermisiniz?
    - Diğer daireler petek, bizim daire yerden ısıtma olduğunda performans, yakıt maliyeti vs açısından sorun yaşarmıyız?
    - Araştırdığımda yerden ısıtmada, yeri fazla ısıtmanın soruna yol açtığını okuduğum için firmadan eğer yerden ısıtma yapılacaksa, salona sıcaklığı kontrol edeceğim bir panel koymasını rica ettim.

Başka bir öneriniz olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle37 -- 29 Ocak 2018; 12:38:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eagle37

Arkadaşlar merhaba,

Mayıs ayında Istanbul-Maltepe'de yeni bir daireye taşınmayı planlıyoruz. 1. kat ve dairenin alt kısmı dekoratif sosyal alan olarak boş planlanmış ve açık olacak.Yeni bina, mantolama vs var. Bina 10 katlı ve merkezi ısıtma olacak. Firma ısınır mı vs. sorularımızdan sonra, herhangi bir fark talep etmeden yerden ısıtma yapmayı önerdi. Bu arada diğer daireler petek planlanmış.

Çok yakın bir zamanda tesisat döşeneceği için son karar konusunda yardıma ihtiyacımız var;

- işi yapacak doğalgaz firmasının, tecrübeli bir firma olduğunu gözeterek yerden ısıtma tavsiye edermisiniz?
    - Diğer daireler petek, bizim daire yerden ısıtma olduğunda performans, yakıt maliyeti vs açısından sorun yaşarmıyız?
    - Araştırdığımda yerden ısıtmada, yeri fazla ısıtmanın soruna yol açtığını okuduğum için firmadan eğer yerden ısıtma yapılacaksa, salona sıcaklığı kontrol edeceğim bir panel koymasını rica ettim.

Yerden ısıtma işi ciddi ve profesyonelce hazırlanıp planlanmış olması gerekmektedir aksi halde geri dönüşü çok zor ve çok maliyetli bir külfet getirir size.

Özellikle sizin plan gerçekten çok ciddi ince hesap ve profesyonel bir firma ihtiyacı doğurmaktadır.
    Sonuçta tüm binanın ısıtma sistemi önceden radyatör sistemine göre yapılarak planlanmış ama siz sonradan çıkıp benim dairem yerden ısıtma olsun diyorsunuz.

Kazan tüm dairelere radyatör sistemi olduğundan 70C-80C sıcak su basacak ve dolayısı ile bu sıcaklıktaki su sizin yerden ısıtmaya da giriş yapacak.

Normal olarak yerden ısıtma sistemleri düşük kazan ısısında yüksek konfor sıcaklığı ile düşük yakıt maliyetini esas almaktadır.

Yüksek derecede yerden ısıtma sistemlerinin çeşikli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği de bir gerçek. (Astım, bronşit, romatizma, eklem ağrıları ve kalp damar hastalıkları, vb.)(Bkz. yerden ısıtma hakkındaki tıbbi kaynaklar.)

Yerden ısıtma sistemleri düşük ısıda bile çalışması ortamdaki tozların sürekli havada kalıp solunum yolu ile alınması ile kronik rahatsızlığı olanlarda astım, bronşit ve nefes darlığına neden olduğu bilinmektedir.

Her ne kadar ben de evin bir kısmında yerden ısıtma sistemi de kullanıyor olsam da yaşam alanımda radyatör sistemi kullanmaktayım.

Burada size tavsiyem yerden ısıtma, çivisinden, harcına, oda termostatından, mobil sistemine, kadar, A'dan Z'ye gerçekten çok ciddi profesyonelce planlanması gereken bir iştir hele sizin proje ayrı bir özen gerektiriyor. Şahsi fikrim bu işi müteahhit'e bırakmamanız, bizzat sizin profesyonel bir ısı danışmanı ile irtibata geçip çalışmanız.

Herşey profesyonelce planlanıp uygulandığında yerden ısıtma tabiki tercih edilebilen tasarruflu bir ısıtma yöntemidir ama sizin durum ektra bir özen, detay, ciddiyet ve profesyonellik istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 29 Ocak 2018; 19:55:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eagle37

Arkadaşlar merhaba,

SIKINTI YAŞARSINIZ SİZDE PETEK YAPTIRIN

• Bu kadar abartmaya gerek yok bina da doğal gaz kullanılacak neden 70 80 dercede yansın ki izolasyonlu bina 45 50 derece yeterli yerden ısıtma yaptır alttan gelen soğuğu kes çok mantıklı.

• arkadaşlar eskişehirde 4 katlı binanın çatı dublexinde (3-4. katlar) 330 m2 zeminden ısıtmalı yalıtımı iyi bir sitede kalıyorum. inşaat firması daireye buderus gb012 25kw kombi takmış. zemin seramik kaplı. oda termostatı 24 derceye ayarlı ve ev bu sıcaklığa ulaşıyor ama zeminde herhangi bir sıcaklık hissi yok. kombi maximumda (ısınma 55 banyo suyu 65 derece) yandığı halde eve gelen su basıncı 4 barda banyo suyu 33-40 derce arası ve herhangi bir yerden su açıldığında dahada soğuyor. evde 3 banyo var ama biz birinden bile sıcak su alamıyoruz. şu ana kadar banyo suyunu hiç ılıştıramadığım gibi çocuklar banyoda üşüyor. havlupanlar hiç ısınmıyor. servis kombinin herhangi bir sorunu olmadığını söylüyor. gelip su sıcaklığını ölçüp tespit yapıyor ama topu inşaat firmasına atıyor. buderusun farklı illerdeki satış departmanlarına sorduğumda kombinin yetersiz olduğunu gb172 35kw kullanmam gerektiğini söylüyorlar. ama servise bu sorunumu çözermi dediğimde garanti vermiyorlar. bu konuda bilgili arkadaşlardan sorunumu çözebilecek kombi markası ve modeli önermelerini rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dryildiz -- 31 Ocak 2018; 21:53:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dryildiz

arkadaşlar eskişehirde 4 katlı binanın çatı dublexinde (3-4. katlar) 330 m2 zeminden ısıtmalı yalıtımı iyi bir sitede kalıyorum. inşaat firması daireye buderus gb012 25kw kombi takmış. zemin seramik kaplı. oda termostatı 24 derceye ayarlı ve ev bu sıcaklığa ulaşıyor ama zeminde herhangi bir sıcaklık hissi yok. kombi maximumda (ısınma 55 banyo suyu 65 derece) yandığı halde eve gelen su basıncı 4 barda banyo suyu 33-40 derce arası ve herhangi bir yerden su açıldığında dahada soğuyor. evde 3 banyo var ama biz birinden bile sıcak su alamıyoruz. şu ana kadar banyo suyunu hiç ılıştıramadığım gibi çocuklar banyoda üşüyor. havlupanlar hiç ısınmıyor. servis kombinin herhangi bir sorunu olmadığını söylüyor. gelip su sıcaklığını ölçüp tespit yapıyor ama topu inşaat firmasına atıyor. buderusun farklı illerdeki satış departmanlarına sorduğumda kombinin yetersiz olduğunu gb172 35kw kullanmam gerektiğini söylüyorlar. ama servise bu sorunumu çözermi dediğimde garanti vermiyorlar. bu konuda bilgili arkadaşlardan sorunumu çözebilecek kombi markası ve modeli önermelerini rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.

https://forum.donanimhaber.com/kombi-ve-tesisat-oneri-sayfasi-ana-konu--63447066-512 BU KONU KOMBİ ÖNERİ KONUSU BURAYA YAZARSANIZ YARDIMCI OLABİLİRLER

• Yerden ısıtma nasıl gidiyor arkadaşlar kullanımlar

• quote:

Orijinalden alıntı: dryildiz

arkadaşlar eskişehirde 4 katlı binanın çatı dublexinde (3-4. katlar) 330 m2 zeminden ısıtmalı yalıtımı iyi bir sitede kalıyorum. inşaat firması daireye buderus gb012 25kw kombi takmış. zemin seramik kaplı. oda termostatı 24 derceye ayarlı ve ev bu sıcaklığa ulaşıyor ama zeminde herhangi bir sıcaklık hissi yok. kombi maximumda (ısınma 55 banyo suyu 65 derece) yandığı halde eve gelen su basıncı 4 barda banyo suyu 33-40 derce arası ve herhangi bir yerden su açıldığında dahada soğuyor. evde 3 banyo var ama biz birinden bile sıcak su alamıyoruz. şu ana kadar banyo suyunu hiç ılıştıramadığım gibi çocuklar banyoda üşüyor. havlupanlar hiç ısınmıyor. servis kombinin herhangi bir sorunu olmadığını söylüyor. gelip su sıcaklığını ölçüp tespit yapıyor ama topu inşaat firmasına atıyor. buderusun farklı illerdeki satış departmanlarına sorduğumda kombinin yetersiz olduğunu gb172 35kw kullanmam gerektiğini söylüyorlar. ama servise bu sorunumu çözermi dediğimde garanti vermiyorlar. bu konuda bilgili arkadaşlardan sorunumu çözebilecek kombi markası ve modeli önermelerini rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.

330 m2 bir yere gb012 25 kw yeterli gibi görünmüyor, ben 200 m2 evde aynı kombiyi kullanıyorum, sorun yok. Daha yüksek güçlü kombi almanız gerekecek ama esgaz belli kw dan sonra hermetik kombiye izin vermiyor, çelik bacalı bacanın çatıdan çıktığı hermetik kombi kullanılmasını istiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kombici_Olduk

Yerden ısıtma nasıl gidiyor arkadaşlar kullanımlar

Valla benim iyi gidiyor. Filtrem tikaliydi hatirlarsiniz. Onu hallettikten sonra şimdilik iyi. Soğuklarda 11-13m3 civarı yaktım. Isınma hissi güzel.

Cosa aldım. Denemeler devam ediyor. Kazan sıcaklığı 40 C . Acaba artirmalimiyim. Cosayi nasıl konumlandirmaliyim.

• Mr.Smithh M kullanıcısına yanıt
    55 derece yakıyordum ben önceden set socaklığını çok geçiyordu

Şimdi 40 derecede deniyorum bakalı sonuçlar ne olacak

Ben en soğuk odaya koydum pek insan olmuyor orada

• Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Benim 40 derecede 23 derece sette kombi uzun süre yanıyor. Sonra bi sonuyor uzun süre yanmıyor fln. Çizelgeyi eklerim cosanin

Tüketim olarak karşılaştırma imkanın oldu mu ?

• Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Henüz olmadi. Zaten hava sıcaklıkları da yükseldi. Geçen ay soğuktu fln. Çok sağlıklı olmaz diye bakmadım sayaca bu ay. Cosa 'yi bu aybaşı bağladım.

Benim bugünkü deneme çok başarılı oldu

3.8 m3 havalar güzeldi

Ben programlamalı kullandım

Kademeli olarak arttırıyorum

En aoğuk güneş görmeyen odaya koyuyorum

Program şöyle

0-7 20.8

7-12 21.1

12-17 21.4

17-24 21.7

Sopuk oda bu sıcaklıklarda olunca salon min. 22.5 oluyor

Sadece banyo mutfak ve oturma odası (bütün borular buradan geçiypr ) 2 tır açık diğerleri tam

Salon güneş görüyor güneş gördüğünde 25 kere kadar çıkıypr

Akşam da ondan kalan sıcaklık devam ediyor . Güneş görmediğinde akşamları 22.5-23 arası oluyor

• evime yerden ısıtma sıstemı yapıldı sıfır bır bına lamınant yaptırıyoruz ancak şilte olarak herkes bır fıkır ortaya attı kafamız karıstı halıyle sımdı bır taraf mantar şilte kullanmam konusunda ısrarlı dıger taraf ıse karton mukavva onerıyor kyullanıcı yorumlar ınızı alabılır mıyım hangısı daha ıyı oluyor
  • Normal 2mm lik şilte

• quote:

Orijinalden alıntı: dravdan

Merhaba,

Oturulan evin alt katı boş dükkan.

Kışın ev ısınmıyor. Zemine (yerden ısıtma sisteminin dışında) ne döşenirse bu sorun ortadan kaşkar?

Yani çok masraf yapmadan

Hızlı bir şekilde düşündüğümde aşağı boş dükkanın tavanına ısı izalasyonu yaptırmaktan başka bir çözüm gelemiyor şuan. daha fazla düşünülse belki daha başka altarnatifler de bulunabilir.
  • Merhaba

Yeni yaptırdığımız yerden ısıtmalı evimiz için parkenin altına kullanılacak malzeme konusunda çok kararsız kaldık. Evim 100 M2

Mantar siltemi kullanmalıyız M2 fiyatı 9₺

Yoksa delikli oluklu mukavva diyorlar önünü kullanmalıyız M2 fiyatı 2-3₺

Birkaç gün içinde karar verip yaptırmamiz gerekiyor.

Bu konuda sizin oneriniz ne olurdu.cvp için şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: bicana

Merhaba

Yeni yaptırdığımız yerden ısıtmalı evimiz için parkenin altına kullanılacak malzeme konusunda çok kararsız kaldık. Evim 100 M2

Mantar siltemi kullanmalıyız M2 fiyatı 9₺

Yoksa delikli oluklu mukavva diyorlar önünü kullanmalıyız M2 fiyatı 2-3₺

Birkaç gün içinde karar verip yaptırmamiz gerekiyor.

Bu konuda sizin oneriniz ne olurdu.cvp için şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,

Yerden ısıtma çok ciddi üzerinde çalışılması gereken ve en detay hesapların yapılması gereken bir olay.
    Gözden kaçırılan önemsenmeyen ufak bir detay ileride geri dönüşü olamayacak sonuçlara neden olabilir ki örneklerini bu ve benzeri forumlarda görmek mümkün.

Yerden ısıtmada projelendirilirken çoğunlukla üzerine döşenecek olan kaplama gözardı edilerek hesaplama yapılıp metraj belirleniyor.
    Dolayısı ile sistem hizmete alındığında da ısınamama sorunları başlıyor.

Hazır yerden ısıtma sisteminin üzerine döşeme yapılmamışken lütfen aşağıdaki "Isı İletim Katsayılarını" dikkate alarak tesisatınızı son bir kez daha gözden geçirin.

Çünkü Parke/Laminat Parke ısı iletken katsayısı en düşük olan bir kaplama türüdür.

Ben %90 yalıtımsız 3 tarafı yerden tavana cam olan odanın zeminine Seramik döşedim ki katsayı 1'dir, benim ile aynı özelliklere sahip diğer daireler lamina parke döşediler ki katsayısı seramiğe göre 5 kat daha düşüktür 0,21'dir.
    Benim zeminime yumurta kırsam pişeçek durumda iken, parke döşeli diğer daireler bırakın zemini, zeminden 30cm yukarısı bile ısınamamaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 14 Şubat 2018; 12:53:44 >

• 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.