Şimdi Ara

YENİ SKODA SUPERB 2015-2016 ANA KONU (2016 Türkiye Yılın Otomobili) (318. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.773
Cevap
118
Favori
478.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 316317318319320
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hasan7

Lastik havaları 40-45 felandır, bende aynı şeyden şikayetçiydim acayip hava vurmuşlar lastiği park alanında beklerken sıkıntı olmasın diye. 36 yapın düzelir.
    Lastikler 37 baktım,36 yaptım.araç 1500 km de acaba zamanla düzelir mi çok sert değil ama yumuşak da değil.
  • urene kullanıcısına yanıt
    Benzinliktekiler bozuk oluyor çoğunlukla bir lastikçi ye de uğrayın bence. Araba pamuk gibi çünkü hatta büyük bir gemi gibi yaylanıyor çoğu yerde.

Eğer doğruysa havalar amortisör takozu takozlarını unutmuş olabilirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasan7

Benzinliktekiler bozuk oluyor çoğunlukla bir lastikçi ye de uğrayın bence. Araba pamuk gibi çünkü hatta büyük bir gemi gibi yaylanıyor çoğu yerde.

Eğer doğruysa havalar amortisör takozu takozlarını unutmuş olabilirler.
    amortisör körüğünü açamadım ama elle yokladım yok gibi duruyor.servise göstermeye de vakit bulamadım açıkçası.otoyolda yağ gibi ama sert fren yapıyor araç ve 10-15 cm derinliğindeki çukurları sağlam hissettiriyor.
  • Teodore kullanıcısına yanıt
    Sizinki tamamiyle Dpf ile alakalı. Dpf dolunca araba kendi kendine onu yakmaya çalışıyor, bu sırada egzos sıcaklıkları çok yükseliyor bu sebeple 2. fan açılıyor. Zaten dikkat edin, 2. fan açtığı zaman rolanti devri 900 oluyor, S&S çalışmıyor. Ama diğer arkadaşın ki farklı bir olay bununla bağlantılı değil.

• Aracım 2018 1.4 style, yaklaşık 2 ay oldu alalı, ancak yakit alindiktan sonra verileri sıfırlanıyor, forumda yaptığım araştırmada çözüm bulunamamıştı, çözüm bulan oldu mu?

Merhaba, ben aracı teslim aldıktan sonra güya servis herşeyi kontrol etmişti. İstanbuldan Ankaraya gelirken lastiklerin aşırı havası kendini belli etti. Lastik basınçları 40 üzeri idi. (Nasıl bir kontrol ise) Kataloğunda yanlış hatırmıyorsam 18 cant için 32 basınç uygulayın diyordu. Benzin kapağında da gerekli bilgi yazıyor. 36 ile rahat edemezsiniz ve yol tutuşu zayıf kalır endişesindeyim.

Kazasız sürüşler ve hayırlı olsun.

Ben genelde 33 psi basınca ayarlıyorum, 32 ile hissedilir farkı yok ve lastik basıncı zamanla azaldığı için hafif bir tolerans bırakmış oluyorum.

2 haftada bir basınçları kontrol ederim, kendi hava kontrol cihazım var. Benzinliklerdekiler bazen doğru hava basamıyor. Zaten zorunlu olmadıkça benzinlik yerine, kendim ayak pompasıyla lastikleri şişirip, basınç ölçerle ayarlıyorum. Her daim doğru basınç oluyor. (lastikleri ayarladıktan sonra, teyp ekranından da ayar yaparım. Hava sıcaklıklarına göre lastik basınçları değiştiği için ayar yenilemek lazım. Lastik soğukken işlem yaparım)

36 psi ile lastikler çok sert oluyor. Uzun yola çıkarken bile, araç tam doluyken, 34 veya 35 hava basıyorum. Lastikler uzun yolda iyice ısındığı için basınç zaten artıyor, 34 psi yeterli geliyor.

• cgurcan C kullanıcısına yanıt
    talbotlago kullanıcısına yanıt
    Cevaplar için çok teşekkürler. Depo kapağında 2.5 bar ön ve arkalar için gösteriyor. Psi olarak 36 ya denk geliyor. Ne yapsam bilemedim

• gazili2320 G kullanıcısına yanıt
    Sadece yakıt aldıktan sonraki tüketim otomatik sifirlanir. Uzun süreli ve başlangıçtan itibaren gostergesi sifirlanmaz. Aslında biz sıfırlamadan kendi kendine sıfırlama yapmamasi lazım.

• Yakıt alamama rağmen sifirliyor

• Ben 32 diye hatırlıyordum ve lastiklerimin 32 olduğuna eminim. Benimde aklım karıştı şimdi. En iyisi servise sormak diyeceğim ama onlarda o kadar ezbere iş yapıyorlar ki, güvenemiyorum.

Her türlü koşulu göz önüne alarak (yaz ayrı, kış ayrı, uzun yol ayrı...) lastik basınçlarını hesaplamanın bir yolu var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cgurcan -- 4 Eylül 2018; 19:42:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oasis99

Sadece yakıt aldıktan sonraki tüketim otomatik sifirlanir. Uzun süreli ve başlangıçtan itibaren gostergesi sifirlanmaz. Aslında biz sıfırlamadan kendi kendine sıfırlama yapmamasi lazım.
    Vw ile aynıysa eğer uzun süreli gösterge belli bir zaman/km (hangisiyle sıfırlandığını anlayamadım) sonra sıfırlanır.

• merhaba arkadaşlar.serkan erzurumluyum. 2015 skoda superb prestige paket alarak aranıza katıldım. Herkese kazasız belasız sürüşler
  • cgurcan C kullanıcısına yanıt
    Basınç hesabı yapmanıza gerek yok, yaz kış olması gereken basınç 32-36 psi arası. Nasıl kullanmak isterseniz onu ayarlarsınız.

Dikkat etmeniz gereken ise, lastikler soğuk iken basıncı ayarlamak. Bir süre kullanıp, ısınmış lastik ile lastikçiye giderseniz, yanlış basınca ayarlamış olursunuz. Soğuyunca ayarladığınız basınç değeri düşer.

Yine benzer şekilde, havalar soğuk iken 32 psi ayarlarsınız, yaz gelir, basınç değeri artar. Atıyorum 34 oluverir.

Sıcak havalarda, lastik uzun süre dönmüşken, ısınmışken, ayarladığınız basınçtan daha yüksek değere çıkar basınç.

Yapmanız gereken, hava sıcaklık değişimini de göz önünde bulundururak, lastikler soğuk iken, sık sık basınç konyrolü yapıp, istediğiniz değere ayarlamak. Konfor için 32 psi istiyorsanız, hep 32 ayarlayın mesela. Yaz ya da kış farketmez, basınç 32psi kalır hep.

• Arkadaşlar selam.
    Garanti uzatma konusunda ne düşünüyorsunuz?
  • 2018 Ağustos Ayı Satış Adetleri...

YENİ SKODA SUPERB 2015-2016 ANA KONU  (2016 Türkiye Yılın Otomobili)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teodore

Arkadaşlar selam.
    Garanti uzatma konusunda ne düşünüyorsunuz?
    DSG varsa elzem.
  • merhaba bildiğiniz gibi yol bilgisayarında günün tüketimini ölçen başlangıçtan itibaren ve yakıt aldıktan sonra kısımları var.2 saat aracı çalıştırmadığımızda başlangıçtan itibaren kısmı sıfırlanıyor.sıfırlanmasını engellemek mümkün mü?
  • beyinsis B kullanıcısına yanıt
    Superb de öyle. Belli bir km sonra galiba 2000- 3000 km de kendi kendine uzun süreli yakit tüketimini sıfirliyor. Sıfırlama işlemini sürücüye bırakması lazim ama maalesef otomatik ve iptal seçeneği yok.

• Teodore kullanıcısına yanıt
    Manuel ise gereksiz. Servis geleni opmeden birakmiyor. Garanti bitince yıllık bakımi serviste yaptırtmayi düşünmüyorum ben.

• 
Sayfa: önceki 316317318319320
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.