Şimdi Ara

*****YENİ OPEL MERİVA SAHİPLERİ VE İLGİLENENLERİ***** (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
650
Cevap
12
Favori
101.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aracım 1.3 dizel meriva 2012 model 55binde.

şehir içi yakıt 8 litre. würth enjektör temizleyeci atsam yakıt sarfiyatı düşer mi?

motora zarar verir mi? bu yakıt tüketimini nasıl düşüreceğiz.
  • Ben istanbulda araç kullanıyorum. 6.9 ortalama tüketim. Ve sadece ehir içi otobana çevre yoluna bile girmiyorum neredeyse. Çokmuş 8 litre tüketim. Yeni mi aldınız aracı. Hep böyle mi yakıyordu acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet 2 ay oldu alalı. o kadar da nazik kullanıyorum ama yinede düşmüyor. würth enjektör temizleyici atsam düşer mi acaba. motora zararı olur mu. araç 55binde.
  • Mazhar0234 M kullanıcısına yanıt
    yol bilgisayarı veri ekranını büyütmek malesef mümkün değil. bazı modeller büyük doğru çoğunluğu da küçük, galiba 2011 de ilk gelen parti araçlarda sadece tam. büyük olanı daha kapsamlı ve kullanışlı.
    lastikleri ön 34 arkaları 32 kullanıyorum ben.
  • ben 36-34 kullanıyorum.
  • nickabsent1 N kullanıcısına yanıt
    Zararı olacağını düşünmüyorum. Sonuçta bir sürü araba bu würthü kullanıyor. Ama yakıtta da çok bi şey değişmez bence. Son bakımı ne zman yapılmış aracın? Belki bakımı geçmiştir ondan çok yakıyordur. Bu arada kaç para verdiniz arabaya

• bakıma 2bin km kaldı. 8 bin km geçmiş bakımın üzerinden. 51500 tl aldım ama 56binden aşağı asla satmam. çok memnunum ayrıca dolar euro uçtu gidiyor.
  • nickabsent1 N kullanıcısına yanıt
    Ben alınca içim rahat etsin diye bakımını yaptırdım.

https://www.biyedekparca.com/

bu siteden orijinal GM filtrelerini (yağ, mazot, hava ve polen) ve birde orijinal kauçuk paspas aldım.
    Aldığımda bu araçta ve almadan önce baktığım aynı motoru kullanan diğer 95 hp lik 2011 ve 2012 corsa larda motor sesi biraz hırıltılı ve garip gelmişti.
    Bende motor yağını orijinal GM yerine (çünki GM için türkiyede petrol ofisi tarafından üretiliyor bu yağlar) başka marka motor yağı koydum, GM yağ piyasadaki p o maxima ile aynı yağ.
    Evet biraz pahalı olabilir ama inanın değer, motorun sesi anındamı değişir yahu. kesinlikle tavsiye ederim.
    Bir diğer konu da aracımızda 5w/30 yağ kullanımı ile alakalı, bu visikositede yağ tavsiye edilmekte ama emin olun bu üreticilerin motoru korumadan ziyade mümkün olan en az emisyon salınımı veren visikositede yağ olduğu için tavsiye ediyorlar, ben sektörün içerisinde olan bir kişi olarak da o yüzden kendi aracıma 5w/40 koydum. sizlerde farklı markaların isterseniz 5w/40 ını kullanın derim ama ambalajının üzerinde yada arkasında bir yerlerde mutlaka C1, C2, C3 yada C4 yazmasına dikkat edin sadece bunlardan birisinin yazması yeterli.

https://urun.n11.com/motor-yagi/eneos-sustina-5w40-4-lt-premium-motor-yagi-2017-uretim-P24510209

• Çok iyi almışnız. Km.si çok iyi çünkü. Ben de 2011 67 binde merivayı 50 civarına aldım. Dolar bozdurarak almıştım sonrada. Dolar yüzde 15 20 arttı. Şu an zaten piyasası 55 üzeri. Hatta araba fiyatları daha artacak gbi. 0 araçlarda temiz dolu bi şey istersen 100den başlıyr fiyatlar

• sabitkale kullanıcısına yanıt
    Çok yararlı olmuş kardeş yazdıkların. Motor yağı konusu corsa astra için de eçerli. Sonuçta aynı motoru kullanıyor çoğu. Ben aldığımda bakımı yeni yapılmıştı. O yğzden seneye bakımı. Bu yazdıklarıbıza bakarım artık.

Yağa vaktım 220 civarı. Filtrelere be kadar tuttu acaba??

2 Mayısta 94.000 km de aracı 46,500 e aldım. sonra malum döviz coştu neyse...
    90.000 km bakımı yetkili serviste aralık 2017 de yapılmış (faturası var)

8 Mayısta malzemelerin siparişini verdim hepsi GM orijinal malzeme, başkasına lazım olur diye parça numaralarıyla beraber yazayım. (balatalar aslında bitik değildi ama yan sanayi olduğu için değiştirdim ben)

Yağ Filtresi 650221 / 65,81
    Mazot Filtresi 5818085 / 97,55
    Hava Filtresi 835075 / 87,99
    Polen Fitresi 1808246 / 74,74
    Ön Fren Balatası 1605992 / 96,68
    Arka Fren balatası 1605995 / 94,43
    Kaput demiri Sabitleme Klipsi 1180938 / 5,75
    Meriva B Kauçuk Paspas 1724005 / 192,74
    Motor Yağı C3 Eneos Sustina 5W/40 220,00
    4 Adet Michelin Primacy4 Lastik 1600,00
    Liqui Moly Motor Clean 500 ml, Motor İç Temizleyici 50,00
    Rizline Meriva B Bagaj Havuzu 75,00

arabaya yaptığım masraf

• Arabaya masrafa acımamışsınız. Ama bi avuç civata üzerinde gidiyoruz sonuçta. İyi yapmışsınız o yüzden. Kazasız belasız kullanın aracı inşallah.

Ama arabayı çok ucuza almışsınız. Mayıs ayında temiz2011 dizel Opel Corsa bile o fiyatlaraydı

Haklısınız zaten corsa bakıyordum ama 95 hp olan ecoflex lere baktım hep (95 likler +start stoplu malum), istanbuldayım istanbulda 2011 84bin km de lacivert 45 bin dedi, 44 verdim vermedi. manisada 65bin km de açık uçuk sarı 47 dedi, 45 verdim vermedi, bende hiç olmazsa aynı paraya astra alt yapısı olan meriva alırım dedim, geniş, büyük, yüksek, niye almayayım ki. segmentindeki doluluk oranına göre olan astralar 60 bin lira lar civarındayken, ikinci eli yokmuş varsın olmasın zaten sıfır almıyorum ki sıfır meriva alanlar malesef çok zarar ettiler, bugün 51 diye ilan vereyim bir haftada 50 bine hemen gider. zaten satma gibi de bir derdim de yok bundan önceki aracım corsa B 1.5 Td idi. onu mayıs 2000 de sıfır almıştım (o yıllarda ülkemizde henüz dizel araç furyası başlamamıştı, ve hemen her tanıdığım yapma yaaa dizel araba mı alınır rampada çekmez, kışın çalışmaz, yazın şişer neler neler dediler) 18 sene kullandım sattım bu merivayı aldım en az 10 sene binme niyetim olduğu içinde yağına filtresine verdiğim paraya acımıyorum. 18 sene bindiğim corsa da hiç büyük masraf çıkartmadı bana 263 bin de sattım üzerinde hala anadan doğma orj. baskı balatası vardı, şarz dinamosu değişti, marş kollektörü ve kömürü değişti, muhtelif zamanlarda triger, bir kez şamandıra, gibi masraflar ettim sadece. dizel olmasına rağmen en ufak yağ eksiltme, duman atma gibi sorunları yoktu, zaten 6. günde görmeye gelen 2. kişi aldı götürdü hemen, o aracımda da yıllardır orj GM filtreler ve castrol edge 10w/60 kullandım.
    bu aracı almadan önce istanbul da yine cosmo 78 bin km de en son 50 diyen birisi 49 dedi ben de en son 47 veririm demiştim vermemişti, aracı aldıktan iki gün sonra aradı gel tamam 47 ye vereyim dedi, ama artık aldım dedim, km ve aynı şehirde olması nedeniyle 47 olan o daha mantıklı idi neyse hayırlısı buymuş demek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabitkale -- 2 Temmuz 2018; 15:19:14 >

• Bende se 2009 i20 var. İçi dışı corsaya benziyor zaten. 1 bucuk yaşında oğlum var tatilde ya da dışarı çıktığımda daha geniş bi araca ihtiacım olduğunu anladım. Auris ya da meriva diye düşünürken temiz uygun auris yeni kasa 55ten aşağı temiz yoktu. Meriva ise o zaman 50 civarıydı. 55lik auriste arka camlar bile manueldi:) meriva baktım cosmosu 50 civarı. Benim merivanın koltuğu bi oturdum rahatlığı gördüm dedim taamamdır bu aracı mutlaka alacağım. Piyasası yok diye genelde bu araçların fiyatı olması gerektiğinden aşağı yukarı 10.000 TL daha ucuz ve ucuz alıyoruz ucuz satarız sıkıntı yok ama ben yine de zarar edeceğimi kesinlikle düşünmüyorum sonuçta her arabanın piyasası var biri Meriva dizel araba istediğinde sahibinden.com da arama yaptığında maksimum 20 tane araç çıkıyor ve bunlardan birini alacak adam senin araban temizse mecbur gelecek senin arabanı bir şekilde alacak hele ki piyasadan 1000 TL 2000 TL uygun yazarsan gitmeyecek araba yok zaten .

Bir insan bir arabadan ne ister güven yüksek güvenlik az ye kısa az yakıtdiğiniz için hacimsel iç hacmi geniş bagaj sağ geniş bagaj estetik ise estetik daha ne olsun .

Özellikle benim gibi küçük çocuğu olanlar için bu araç bence zaten Çocuklu aileler için tasarlanmış bir araç tüm güvenlik önlemleri alınmış bebek ya da Çocuklu aileler için.

Öğretmenim ben İstanbul’da öğretmen arkadaşlarım arabaya bindiğinde kendi arabalarıyla kıyasladıklarında ne kadar mantıklı bir iş yaptığımı kendileri de söylüyorlar hatta arabama talipler bir de çıkıyor ama allah izin verirse ben de aracı çocuk büyüyene kadar ya da çocuklar büyüyene kadar kullanmak istedim allah herkese kazasız belasız sürüşler yolculuklar versin.

Ayrıca sıfır Meriva alanlarında çok fazla zarar ettiğini düşünmüyorum çünkü 2011 yılında Meriva için güzel kampanya yapmışlardı 35 istiyor varna ya da 30 Sekizli varna maili var satıldı benzinli bildiğim kadarıyla şu anda 45 civarında rahatça satıldı benzinli meriva.

Aynı yıl kursa aşağı yukarı 30 civarıydı şuan ise gene benzinli Corsayı 40 civarında bulursun sonuç itibariyle beş seni korusa yerine daha oturaklı bir arabaya daha hızlı bir arabaya binmiş oldu adam iki 3000 TL’de zarar etse ne olur etmese ne olur.

• Merhaba bende 2011 1.7 otomatik Meriva var cosmo modeli. Aracımın 2000 devirlerde vites geçişlerinde hemen önce bazen sarsılması oluyor araç küt küt vuruyor vites değişince veya gazi bırakıp yada arttırınca duzeliyor. Bilgisi olan yardım ederse sevinirim veya otomatik ten anlayan usta bilgisi verirseniz çok iyi olur. Araç 85000 de. Birde bu arabanın yakıtı ortalama 8- 9 litre bu normal mi bana çok fazla geldi bir sorun mu var bilemedim

• portegu P kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    muhtemelen aracınızın otomatik şanzıman yağı hiç değişmemiştir, önce yağ seviyesini kontrol edin (başka birisinden yardım alın çünkü araç rölantide çalışır ve vites D de iken frene basılı iken yağ çubuğunu çekip bakın) seviye normal ise yağını değiştirtin önce fayda etmez ise o zaman şanzımanın sökülüp incelenmesi, aşınan, sıcaktan rengi değişmiş malzemelerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yağına dikkat edin yalnız mutlaka mobil1 (bir) atf (sadece mobil atf yazanlar değil, mobil1 olmalı) yada castrol dextronVI (6) olan yağ koydurun, kaç litre alır bilmiyorum araştırın. ancak yağ değişiminde tork konvertöründe bi 2 litre gibi yağ kalır önemli değil kalsın, haa o da kalmasın derseniz alttan tapasını açarak değilde cihaza bağlayıp tork konvertörünün içindeki yağı da alan cihaz ile yağ değişimi yapan sınırlı sayıdaki yerlerden birisini sorarak bulun.

Ben ablamın şanzıman gövdesi çatladığı için yağı boşalan corsa D 1.4 4 ileri aracı için 6 litre castrol dexVI almıştım.

Yağ bunlardan birisini alın

https://www.hepsiburada.com/mobil-1-synthetic-atf-1lt-otomatik-sanziman-yagi-p-OTMBL1511291?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=CjwKCAjwg_fZBRAoEiwAppvp-fvoUn20DEEvg_MOFZh5c_-NE8s7_Y5fea3T-vt0HDX8yo1DIEh6uhoC5cgQAvD_BwE

https://urun.n11.com/diger-yaglar/castrol-transmax-dexron-vi-mercon-lv-1-litre-P240767522?gclid=CjwKCAjwg_fZBRAoEiwAppvp-fmDL1Vgdb2ktPZW8WlQgNbfh5rcIGcP-pknNaJS-senXsE9CKkHbhoCtjwQAvD_BwE

• Aaracimla ilk defa uzun yola çıktım. 5.4 tuketim gösteriyor yol bilgisayarı. 30 Kr filan yaktı ortalama kelime açıkken. Normal midir

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.