Şimdi Ara

Yeni nesil Türk Malı Uydular ve Silahlı, uydu bağlantılı yeni ANKA S IHA özel video

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
2
Favori
1.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemizin gurur kaynağı TAI'nin yeni nesil Türk Malı Uydu çalışmalarını ve ANKA'nın gelişmiş versiyonu ANKA S'in detaylarını TAI Uzay Sistemleri ve İnsansız Hava Araçları Sistemleri Grup Başkanı Sinan ŞENOL'dan dinliyoruz.

• Güzel bir konuya değinilmiş. Teşekkürler.

• Ya yemin ediyorum videoyu izlerken tüylerim tiken tiken oldu,

Insallah daha da iyilerini yapacağız.
    Edit: Mesut bey türkiye uzay ajansıyla ilgili haber yapmanızı istiyorum,zira dedikodular var bazıları antalya,konya, ya da ankara'ya kurulacak diyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçan Gergedan -- 12 Mayıs 2015; 0:51:08 >
  • Ülke gündeminin bir sürü sığ tartışmalarla dolu olduğu bir zamanda böyle gelişmeleri görmek sevindirici.

• turkiye elektronikde cok kotu durumda degil. malzeme konusundada cok geri degil. ama hala kendi motorlarimizi yapamiyoruz. tum sistemlerin motorlari disardan aliniyor. motor ve fuze sistemlerinin gelismesi gerek.

• muhteşem

• 0:38 göktirrik

• Türk firmaların başarılarını gördüğümüz güzel bir fuar oldu, diğer haber kanallarının aksine önemli icraatları gösterdiğiniz ve gidemeyenlere aktardığınız için teşekkürler. O kadar sergilenen araç gereç teknolojinin aksine haber kanalları "Kadınlara yönelik silah sergilenen fuar" "Pembe silah" gibi başlıklarla fuardan çok ufak bir kesit paylaştı oysaki "Atak Helikopteri" "Samur" "Kirpi" vb pek çok şey vardı fuarda. Emeğinize sağlık :)

• Bunca olumsuzluğun olduğu ülkemde, böyle teknolojik şeyleri görmek, tarif edilemez bir gurur ve sevinç kaynağı benim için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfestein -- 12 Mayıs 2015; 13:11:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gelişmeler gurur verici, bu çalışmalardan rahatsız olanları ise anlamak güç değil...

• %50'si Amerikan menşeli olan tai'nin geliştirdiği projelerin güvenilirliğinin sorgulanması gerek diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: YasinCC

%50'si Amerikan menşeli olan tai'nin geliştirdiği projelerin güvenilirliğinin sorgulanması gerek diye düşünüyorum.

Merhaba,

Lütfen araştırmadan eksik bilgileriniz ile bu kurumları karalamayın.

12 Ocak 2005 tarihinde TUSAŞ tesislerinde imzalanan "Hisse Satış Anlaşması" ile TAI'deki Lockheed Martin of Turkey (%42) ve General Electric International (%7) şirketlerine ait hisseler Türk Uçak Sanayii A.Ş.(TUSAŞ) tarafından satın alınmıştır.

Sevgiler,
    Mesut Çevik
  • Geomatik mühendisleri olarak uydular ile yakından ilgileniyoruz. hocalarımızın söylediği kadarıyla Göktürk 1'in elde ettiği verilerin yorumlanması değerlendirilmesi gibi işlemlerin Alman uzay istasyonu tarafından yapıldığını biliyoruz. yani kendi uydumuzu kontrol edemezken yabancı ortaklar yardımı ile bir uydu daha göndersek ne faydası olur bunu göz ardı etmemek lazım.

• Yetersiz olsada eskiye bakarak çok olumlu gelişmeler.

• Gayet güzel şeyler yapıyoruz, gecikmeli de olsa .

• quote:

Orijinalden alıntı: DETROID35

Genelde yorum yazmayı istemiyorum bu tür yerlere.Yazdıgımdada insanlar kabullenemiyor.Şimdi birincisi türkiye gelişiyor.Doğru gelişmiyor demedik.Anka işte altay som göktürk cirit akrep neyse bunlar çok güzel aletler seviyorum.Fakat yıl olmuş 2015 ne bir nükleer tesissimiz var.Nede 30000 feet yüksege çıkan füzelerimiz var, kendimizi kandırmayalım.Bugun A10 gibi dandirik bir uçak bile 30000 feetten uçarak bombalama yapıyor.Türklerin kısa menzilli rapier stinger orlikon falan filan işte L70 kısa menzilli yeni geliştirdikleri füzeler toplarda 10000 feet çıkabiliyor.Elin gavuru 30000bin fitten uçuyor sen 10000 feed lik füze yapıyorsuno uçaga ancak tepeden bakarsın.Ve gittikleri menzinde komedi gibi 2km 7km.Ulen top bile bundan daha uzaga gider.Türkiye gelişmiş degil.Bugun bir savaş çıksa.Türkiye fransa fransa yener.Türkiye suriye.Suriye yener.Neden suriye yener.Adamların sınırını kaç tane uçagımız geçti içeri girdigi an vuruldu.F4 maket uçak degil.Çok hızlı bir uçak.Uçak savarın vurması zor.FÜzede zor.Ancak lazer silahı gerek.Suriyede lazer silahı var.Suriye güçsüz diyorsunuz ya bizden daha fazla tankı bizden daha fazla füzesi var hemde türkiyenin her yerini vurucak türden.Rusya Çin iran ile müttefik olması ayrı bir dert.Boş boş konuşmayın.Suriyeye amerika bile gt korkusundan giremedi.Türkiye bir iki maket uçak yaptı diye bölgenin en güçlü devletimi.Sizi bişey söylücem.Gürcistan rusyaya kafa tuttu.1 gün içinde gürcistan işgal edildi cumhurbaşkanları gravatını yedi.Yaktı yıktı yok etti rusya.Bir allahın kulu çıkıp dedimi rusya sen napıyon artismisin hadi gel benlede savaş.Hepsi mal mal baktı.Güç budur.Türkiyede insan ölür bişey yok.İsrail insanlarımızı katleder bişey yok özür dile israilde dilemiyorum len sıkıysa gelde dilet diyor.Suriye bir sürü top attı uçak düşürdü.Yani türkiye zayıf bir ülke güçlü bir ülke anında tepki verir.Konuşarak degil yok ederek.

Hacı, senin zihniyet bundan 5-6 sene önce neden kendi askeri ürünlerimizi üretmiyoruzda gidip almanyadan fransadan amerikadan alıyoruz diyordu. Herhangi bir savaş halinde adam desteği kestimi parasını verip aldığın uçağı, tankı vs. kullanamayız diyordunuz.

Şimdi ise ufak çaplıda olsa kendi araçlarımızı yapıyoruz ama ne hikmetse gidip elin adamından aldığı araçlar yüzünden suriyeden tırsıyosun.

1)Bu durumda iki sorum olacak sana; Madem amerika desteği kesip cihazları kullanılmaz hale getirebiliyor o zaman senin tabirinle nasıl tıpası? yetmiyorda suriyeye giremiyor. (Amerika istediği takdirde suriyeyle bizi üst üste koyup tesbihine imame yapar)

2)Bu ülkede ne yapılıyorsa hemen gidip bu işi tee yıllar önce yapan ülkelerle kıyaslıyorsunuz? Bunda ki amacınız ne çok merak ediyorum. 7000 feet uçuyor adamlar diyorsunda o adamlar o mesafeye çıkabilmek için önce 1000 sonra 3000 sonra 5000 şuan 7000e çıktı. Ha deyince 10 basamaklı merdiveni tek hamlede çıkamazsın. Bu işlerde biraz sabır lazım gerisi zaten gelir getirilmek istendikten sonra.

Teşekkür ediyorum şimdiden düzeyli şekilde istişare gireceğin için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

Lütfen araştırmadan eksik bilgileriniz ile bu kurumları karalamayın.

12 Ocak 2005 tarihinde TUSAŞ tesislerinde imzalanan "Hisse Satış Anlaşması" ile TAI'deki Lockheed Martin of Turkey (%42) ve General Electric International (%7) şirketlerine ait hisseler Türk Uçak Sanayii A.Ş.(TUSAŞ) tarafından satın alınmıştır.

Sevgiler,
    Mesut Çevik

Mesajımın neresinden kurumu karaladığımı çıkardınız bilmiyorum ancak. Viki'den kopyala yapıştır yapmak ile araştırmacılık olmuyor Mesut bey. Her yerde windows işletim sistemleri hakim ve a'dan z'ye siemens firması ülkenin kanalizasyonlarında bile cirit atıyor iken bana %100 yerli %100 güvenli olduğunu söyleyemezsiniz. Öncelikle Windows'tan kurtulmak gerekli.
    En basiti son zamanlarda düşen uçaklarda rapcon daki hataların sebep olduğu söylentileri dolaşırken. Tai'nin 2-3 ay önce C130'ların göstergelerini analog'tan dijitale çevirdik diye övünüp ilk uçuşta arıza yaratması zaten nedenli tecrübeli ve bağımsız olduklarını kanıtlamaktadır.

Sırf bunları burada yazdım diye vatan haini ilan edilirim. Ancak durup 5-10 dakika düşününce tai'nin ne kadar boş olduğu anlaşılır. (Rakiplerine göre)

Bu yazdıklarım karalama değil eleştiridir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ECB

quote:

Genelde yorum yazmayı istemiyorum bu tür yerlere.Yazdıgımdada insanlar kabullenemiyor.Şimdi birincisi türkiye gelişiyor.Doğru gelişmiyor demedik.Anka işte altay som göktürk cirit akrep neyse bunlar çok güzel aletler seviyorum.Fakat yıl olmuş 2015 ne bir nükleer tesissimiz var.Nede 30000 feet yüksege çıkan füzelerimiz var, kendimizi kandırmayalım.Bugun A10 gibi dandirik bir uçak bile 30000 feetten uçarak bombalama yapıyor.Türklerin kısa menzilli rapier stinger orlikon falan filan işte L70 kısa menzilli yeni geliştirdikleri füzeler toplarda 10000 feet çıkabiliyor.Elin gavuru 30000bin fitten uçuyor sen 10000 feed lik füze yapıyorsuno uçaga ancak tepeden bakarsın.Ve gittikleri menzinde komedi gibi 2km 7km.Ulen top bile bundan daha uzaga gider.Türkiye gelişmiş degil.Bugun bir savaş çıksa.Türkiye fransa fransa yener.Türkiye suriye.Suriye yener.Neden suriye yener.Adamların sınırını kaç tane uçagımız geçti içeri girdigi an vuruldu.F4 maket uçak degil.Çok hızlı bir uçak.Uçak savarın vurması zor.FÜzede zor.Ancak lazer silahı gerek.Suriyede lazer silahı var.Suriye güçsüz diyorsunuz ya bizden daha fazla tankı bizden daha fazla füzesi var hemde türkiyenin her yerini vurucak türden.Rusya Çin iran ile müttefik olması ayrı bir dert.Boş boş konuşmayın.Suriyeye amerika bile gt korkusundan giremedi.Türkiye bir iki maket uçak yaptı diye bölgenin en güçlü devletimi.Sizi bişey söylücem.Gürcistan rusyaya kafa tuttu.1 gün içinde gürcistan işgal edildi cumhurbaşkanları gravatını yedi.Yaktı yıktı yok etti rusya.Bir allahın kulu çıkıp dedimi rusya sen napıyon artismisin hadi gel benlede savaş.Hepsi mal mal baktı.Güç budur.Türkiyede insan ölür bişey yok.İsrail insanlarımızı katleder bişey yok özür dile israilde dilemiyorum len sıkıysa gelde dilet diyor.Suriye bir sürü top attı uçak düşürdü.Yani türkiye zayıf bir ülke güçlü bir ülke anında tepki verir.Konuşarak degil yok ederek.

Hacı, senin zihniyet bundan 5-6 sene önce neden kendi askeri ürünlerimizi üretmiyoruzda gidip almanyadan fransadan amerikadan alıyoruz diyordu. Herhangi bir savaş halinde adam desteği kestimi parasını verip aldığın uçağı, tankı vs. kullanamayız diyordunuz.

Şimdi ise ufak çaplıda olsa kendi araçlarımızı yapıyoruz ama ne hikmetse gidip elin adamından aldığı araçlar yüzünden suriyeden tırsıyosun.

1)Bu durumda iki sorum olacak sana; Madem amerika desteği kesip cihazları kullanılmaz hale getirebiliyor o zaman senin tabirinle nasıl tıpası? yetmiyorda suriyeye giremiyor. (Amerika istediği takdirde suriyeyle bizi üst üste koyup tesbihine imame yapar)

2)Bu ülkede ne yapılıyorsa hemen gidip bu işi tee yıllar önce yapan ülkelerle kıyaslıyorsunuz? Bunda ki amacınız ne çok merak ediyorum. 7000 feet uçuyor adamlar diyorsunda o adamlar o mesafeye çıkabilmek için önce 1000 sonra 3000 sonra 5000 şuan 7000e çıktı. Ha deyince 10 basamaklı merdiveni tek hamlede çıkamazsın. Bu işlerde biraz sabır lazım gerisi zaten gelir getirilmek istendikten sonra.

Anlatamazsin bunlara bunlar yurumeden kosmaya basladilar.

Bunlar baba demeden konusmaya basladilar.

Bunlar merdivenleri bir bir cikmak yerine 10-10 cikiyor.

Kafa degismedikce bunlardan daha cogu gelecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: GATIRCAN

hadi kalkınalım o zaman deyip kalkınılacağını sanıyorsun heralde

hem gelir artsın istiyorsun hem de dışardan alalım diyorsun

Güzel kardeşim bölümüm gereği gerekli açıklamaları yaptım. Şimdi sana mukayeseli üstünlükler teorisinden başlayıp, mutlak üstünlükler teorisinden çıkarım. Ama bir şey anlatmaya çalışıyorum burada. Kişi başına 35.000 dolar düşen Güney Kore neden silah sistemlerini dışarıdan temin ediyor ? Dışarıdan doğrudan temin ile 5 liraya alabiliyorsak niye kendimiz yapıp 10 lira maliyetine katlanalım ki ? Sen önce tarımda,tekstilde,hayvancılıkta,turizm de vs bir sürü örneği var üstünlüğünü sağla ondan sonra refah seviyesi arttıkça bu tür sistemleri kendin geliştir. Türkiye'de transfer harcamaları %20 lerde seyrederken (yardımlar yani) çıkıpta bunlara kaynak aktarmak bana kalırsa saçmalıktır. Ha bak bu silahları Dünya'ya çatır çatır satarsın eyvallah o zaman maliyetleri karşılayıp kara da geçersin. Ama kimsenin aldığı da yok bizim silahlarımızı. Sırf TSK için de bunların üretilmesi müsriflik gereksizlik yani. Kişi başına düşen geliri 25 bin dolara getir, gelir adaletsizliğini gider, gelişmiş ülkeler sınıfına gir o zaman istediğin silahı geliştir. Bu ülkeye üretken yatırımlar lazım bunun en güzel örneği de bana kalırsa Güney Kore'dir. Neyse anlamak isteyen anlar beni anlamak istemeyenler de garip sesler çıkararak alkışlamalara devam edebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: ECB

quote:

Arkadaş pek bir şey bilmeden yorum yapmış hocam. 30 bin feette ilerleyen bir araca karşı kesinlikle savunmasız değiliz. F-16, F-4 gibi savaş uçaklarımız 50 bin feete dahi çıkabilir. Rahatlıkla uçaklarımızla o tip hedefleri vurabiliriz. Ha hava savunmamız zayıf mı zayıf orası doğru.

Suriye'de lazer silahı olduğunu iddia etmiş. Lazer silahını ABD dahi tam anlamıyla kullanmıyor daha. Sadece füze, insansız uçak gibi küçük nesneleri vurabiliyor. F-4 savaş uçağını da füzeyle vurmak hiç zor değil. Kilitlenebildiği vakit F-22'yi bile füzeyle kolayca vurmak mümkün.

Suriye'nin balistik füze alanında da bize çok fazla tehdidi yok. Zira kullandıkları Scud füzeleri sıvı yakıtla çalışıyor. Onu hazırlayıp, fırlatana kadar hedef olur çoğu. Balistik füzede bize tehdit olabilecek ülke Suriye değil, İran'dır. Hava kuvvetleri açısından komşu ülkelerden hiçbiri bizim kadar güçlü de değil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.