Şimdi Ara

Yeni Nesil Kahve ve Ekipman Fırsatları (32. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
892
Cevap
157
Favori
76.537
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aynen, dün iftardan sonra denedim. Vallahi oh dünya varmış dedim ya. Koca kettle ile su dökerken kolum ağrıyordu, ayarlayamıon da. İleri geri döndürme yapınca su sallanıp lop lop dökülüyor.

Şimdi azar azar su vererek sürekli dolu tuttum tam dakikasında demle yapabildim. Yani tatda muazzam bir ayırım yok tabi, var desem yalan olur. Ama demleme rahatlığı çok iyi. Hepsiburada da kuponlar varsa indirim varken saldırın kettlelara. 😁

Geriye kaldı şimdi indirimden değirmen denk getirmeye. Ucuz seramik değirmen var çok toz üretiyor. Aliexpress de buldum bir tane ama emin olamıyorum. 300 40ülük malları 1000 800 e iteliyorlar burada ya 😡

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazılımcı Online kullanıcısına yanıt
    Kahvekulübün'de de birçok yazı gördüm. Inox olan modelde karar kılıp sabah verdim sipariş. Teşekkür ederim yorum için.
  • Daha çok Pour over içiyorsan timemore c2 al hocam v60 da iyi hakkaten, bende molent g50 var arada bir türk kahvesi içtiğim için g50 aldım türk kahvesinde c2den daha iyi bir sonraki hedefim ise 1zpresso k pro   

• Moka pot bakıyorum 3 fincanlık. Taşev'inki iş görür mü yoksa bu iş illa bialetti ile mi yapılmalı? Yarı yarıya fiyat farkı var değer mi bu farka

• Androge0s kullanıcısına yanıt
    Bende nurgaz var.Cok memnunum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Zamanlayıcısı olan bir tartı satın aldım. 5 kiloluk versiyonu vergilerle 120 TL'ye denk geldi.

İhtiyacı olana öneririm: https://tr.aliexpress.com/item/32968548990.html

tartıyla ayrı zamanlayıcıyla ayrı uğraş artık gına gelmişti :))

• Dilsiz Gurme kullanıcısına yanıt

Bialetti kullanmadım, nasıl bilmiyorum. Tasev aldım. Günde en az bir defa kesin kullanıyorum. Espresso makinesi de var ama bu daha pratik geliyor.

Ben evde bulunsun, kampta falan da kullanırım diye almıştım. Bu kadar çok kullanacağımı bilsem bialetti alırdım. Çok kullanacaksanız bialetti, az kullanıyorsanız tasev diyorum. 6 fincanlik 100e aldım.

• Arkadaslar degirmen tavsiyeniz nedir acaba espresso için. Otomatik ya da manuel?

• captainace C kullanıcısına yanıt
    Bütçe nedir? Elektrikli olarak lelit fred var, el değirmeni olarak 1zpresso k-plus, jx-pro var. Comandante'de bir seçenek, espresso için red clix aparatını almak gerek.

Lelit fred 2000 altına alınabilecek en iyi elektrikli değirmen pek alternatif yok. K-plus sınıfının en iyisi comandante ile kıyaslanıyor, jx-pro ise en üst sınıf olmasada iyi bir değirmen, hızlı ve espresso'ya ek olarak pour over içinde uygun. Belirtmem gerekirki el değirmenleri her zaman daha iyi performans verir elektriklilere göre. Mesela comandante ayarında bir elektirkli değirmen comandante'nin 3-4 katı fiyatında oluyor.

Günde 3-4 shot üstü için el değirmeni yorabilir, özellikle comandante hem yorar hem 1dk'ya yakın sürer. Jx pro'nun 18g espresso çekirdeğini 30 saniye gibi bir sürede öğüttüğünü okudum. Çok iyi değer. Zaten en hızlı değirmen olması lazım Jx'ten sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Androge0s -- 17 Nisan 2021; 8:23:57 >
  • snoppy kullanıcısına yanıt
    Aynı değirmeni 7 dolarlık kuponla vergi dahil 60tl'ye mal ettim. Kupon konusuna bakıp basitçe yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Androge0s

Aynı değirmeni 7 dolarlık kuponla vergi dahil 60tl'ye mal ettim. Kupon konusuna bakıp basitçe yapabilirsiniz.

Değirmen mi ? tartı mevzu değil mi ?

• helsloot kullanıcısına yanıt
    Yanlış yazmışım, tartı olacaktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Androge0s

Kuponu yeni hesap açarak mı aldınız ?

• helsloot kullanıcısına yanıt
    Evet.
    Hocam boşverin seramiği, alın bir sözen kafanız rahat etsin. 😄
  • Roland Deschain kullanıcısına yanıt

Sözen bulmuştum da 90 liraya almadım. Gittim porlex çakması aldım 80'e seramik değirmen. Gerçi bıçaklı öğütücülere göre bu da iyi de yine de homojen olmuyor tabi. Mili falan baya sabitledim rijit kıvama getirdim. Lakin seramik metal kadar keskin değil. Bundan sonra sözen yerine biraz daha üst seviyelere çıkarım herhalde. Ama 500 den fazlasını da veresim gelmiyor açıkçası   o fiyat aralığına da rulmanlı ve metal burr'lu değirmen yok Türkiye'de. Çinden getirtip 1000 liraya satıyorlar :d

En düşük seviye değirmen timemore c2 alınabilir. Aliexpress'de kuponla 50 dolar.
    Hocam vakti zamanında ben de çok uğraşıp durdum ama sonunda farkettim ki attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmiyor. Çok uğraşı verdiğim bir kahve ile sıradan bir şekilde hazırlanan arasında dişe dokunur fark göremedim. Yahut benim damak tadım pek ayırt edemiyor.

Uğraşıyı bıraktığım için de uzun süredir sözen ile öğüttüğüm çekirdekleri artık Delonghi KG79 ile 10 saniyede öğütüp filtre kahve makinesine atıyorum. 300 ml kadar kahveyi sabahları kahvaltı ile birlikte içip güzelce ayılıyorum işe gitmeden. Çok canım çekerse de akşamları 180ml kadar yapıyordum. İşin kötü tarafı bağımlılık yapıyor. Ramazanda en çok eksikliğini hissettiğim şey oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Roland Deschain -- 18 Nisan 2021; 17:1:39 >
  • captainace C kullanıcısına yanıt

Filtre için comandante c40 espresso için de eureka mignon crono kullanıyorum. Comandante ile espresso oldukça tutarlı fakat çok yorucu oluyordu espresso için elektrikli değirmen oldukça verimli

• Roland Deschain kullanıcısına yanıt

Vallahi öyle hocam ramazanda kahvenin eksikliğini çok hissediyorum. İftardan sonra da içecek zaman bulamıyorum, yani içiyorum ama keyif alamıyorum midem şişmiş oluyor :D

Sözenin öğütme kalitesi nedir bilmiyorum, seramik değirmenlerle benzerdir sanırım. Burr yapısı bir commandante ya da timemore veyahu molent gibi değildi incelediğimde. Ama dediğin gibi bıçaklı öğütücü ile yaptığım kahve ile seramik değirmen ile çekip yaptığım kahve arasında nadiren fark görüyorum. Tutarlı bir fincan içemedim açıkçası. Ha normal kahvelerden iyi elbette ama dün mesela daha ekşi acı dengeli bir fincan almıştım bugün daha ekşi ağırlıklı.   Değirmene suç buluyorum sürekli, tozutma çok oluyor diye. :D

Ben işin biraz da hobi kısmını da sevdiğim için uğraşması zevkli oluyor. Ama hızlı kahve içmek istersen zor tabi. Moka pot bile uğraştırıyor. Gerçi değirmeni şarjlı matkapla kullanıyorum ben  

• 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.