Şimdi Ara

Yeni Modem Alacağım Kafam Allak Bullak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
1.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hattım 85 mbps download / 8 mbps upload

CGNAT sorunu yaşamadım şimdiye kadar TÜRK TELEKOM kullanıyorum

Online oyunlarda düşük ping istiyorum ve akıllı televizyona kablosuz bağlayacağım için 5 GHz çekim gücü iyi olmalı duvarlar falan sıkıntı yaratmasın. TTnet'in yıllar önce verdiği VMG3312-B10B lanetinden kurtulmak istiyorum

keenetic çok tavsiye etmişler ama sürekli şikayet okuyorum bu modem hakkında

şu anki çöp modemimden iyi olsun da ne olursa olsun mantığıyla KESİNLİKLE ALMAK İSTEMİYORUM

gerçekten kaliteli olsun istiyorum

BUFFERBLOAT sorunu yaşatmasın online oyunlarda başkaşarı whatsapp'tan foto falan yüklerken ping uçuyor

bir de şu ISS'lerin uyguladığı DNS Hijacking/DPI yani DNS engelleme olayını aşmak da istiyorum

çoı şey mi istiyorum bilmiyorum ama artık kafam rahat etsin istiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam sizin ilacınız modem değil Router elinizdeki modem chipset olarak iyi köprü moduna alıp Router ile kullansanız güzel bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.
    Router olarakta openwrt destekli herhangi bir modem ama Wi-Fi 5’te yüksek menzil beklemeyin
    Xiaomi Wi-Fİ 4a giga var bende openwrt ile Wi-Fi gücünü arttırabiliyorum Wi-Fi 5 için tatmin edici menzil sunuyor.
    Bufferbloat için yapabileceğiniz en iyi şey openwrt ile sqm kurup kullanmak
    Bahsettiğiniz DNS olayı içinde kullanılıyor diye biliyorum.
    Tabi kurulumu ve kullanımı biraz zor ama sonucu için değer

• keenetic,tp-link, tenda... başka markalara bakmana gerek yok...

• iCrush kullanıcısına yanıt

HOCAM 10 yıllık modem Allah aşkına

Router almayacağım çünkü evimiz çok büyük değil evde 4 kişiyiz

• Tak çalıştır VMG3625-T50B alabilirsiniz.
    Pahalı gelmezse Fritzbox da bakabilirsiniz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • grikurtccc G kullanıcısına yanıt

Cevap veren arkadaş gayet düzgün şekilde konuyu anlatmış.

Elinizdeki modem yine modem olarak görevini yapar ilave cihazlada bahsettiğiniz konuları halledersiniz.

Hem modem hem de Wifi performansı çok iyi cihaz almaya kalksanız 2000TL üzerinde bir fiyatı olacaktır.

Bu fiyat karşılığında da SQM - DPI aşma vs. hiçbirini yapamayacaksınız.

Kablosuz için kullanabileceğiniz sınır db değeride yasal sınırı aşamayacağınız için standartların üzerinde çıkarılamayacaktır.

• Turkforce T kullanıcısına yanıt

hocam sadece modem alsam ne tavsiye edebilirsiniz? sqm ve dpi dahil

çünkü modemim eski ve 5ghz desteklemiyor

bir de wifi performansı 2+1 ev için yeterli olsun kafi hani alt kat üst kat falan yok

bildiğiniz normal apartman dairesi

yani fazla bilgim yok yeni bir modem + router mı daha mantıklı olur

yoksa pahalıya iyi bir modem mi almak sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grikurtccc -- 29 Eylül 2022; 1:16:12 >

Eski modeminiz internet yaymayacak işlemcisini, ram, rom vb özelliklerini kullanmayacaksınız sadece dsl’i internete çevirmek için kullanacaksınız. Router ile ikisi tek bir cihaz gibi olacak

modem 10 yıllık diyorsunuz ama saha dolabındaki dslam cihazı kaç yıllık mediatek chipset Broadcom kadar uyumlu olacak mı ?

Haklısınız daha dün DSLAM ve modem chipsetinin uyumsuzluğuyla ilgili yüzlerce mesaj okudum. Peki Router tavsiyeniz nedir?

Gerçekten sıfır internet sorunu yaşatsın istiyorum artık.

Ankastreden modeme kadar sıfır eksiz cat6 kablo çektim buna güzel bir router ile hak ettiğini vermek lazım

Cat6 kaça çektirdiniz kaç metre kullandınız bende çektirmeye düşünüyorum internet durmadan kopmalar oluyor sorun ya bu kablodan yada modem

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Uyumsuzluk konusunu görünce cevap yazma ihtiyacı duydum. Mediatek modem- Boardcom saha dolabı ve alt yapı yetersizliği sebepleri ile oldukça kopma sıkıntısı yaşamış biri olarak katkıda bulunmak isterim.

* Ankasterden modeme gelen ek ve kabloların bozuk olma ihtimali; Cat-6 kablo çektiğinize göre bu sıkıntı yoktur. Kendim %100 bakır denen (fakat aslında saf bakır olmazmış) 39 metre Cat-6 kablo çektirip, ucuna direk rj-11 çakmıştım. 3 ay önce metresi 9 TL civarıydı.

* Bloktaki ankasterden site içindeki ana ankastreye yada saha dolabına giden kablo ve bağlantıları; küçük ihtimal.

* Saha dolabının kapasitesinin dolu veya dolabın eski olması gibi sepebler; TT ekipleri tarafından mevcut hızın düşürülmesi tavsiye edilir. (bendeki kopma sorununu hızı düşürmek çözmüştü.)

* Modem-saha dolabı uyumsuzluğu (dolaplar genelde Boardcom chipsetli olabiliyor)

Sonuç olarak internet problemimi mevcut hızımı 100 den 80 Mibite düşürtmek ve modem ayarlarından SNR yi çok yüksek değerlere ayarlamak suretiyle çözmüştüm.

Sonra rahat durmayıp Boardcom işlemcili Fritzbox 7530 AX modem aldım. Asus DSL 82U modem işlemcisi ile aynıymış.Yeni Modem Alacağım Kafam Allak Bullak 

Hız yine 80 Mbite düşürülmüş durumda. Aynı şekilde en ufak kopma olmuyor.

Teknik olarak yakaladığım farklılıklar; SNR değerim gündüzleri 14 lere kadar çıkıyor. Geceleri 9 lara kadar düşüyor. Belkide 100 Mbit kullanırken SNR iyice düştüğü için hattım kopuyordu.

Hangi modem doğru ölçüm yapıyor bilmiyorum fakat hat zayıflaması 8 dB- 5 dB. Mediatekli modem 4 dB-4 dB ölçüyordu. (5 db üzeri sorun çıkarabilir deniyor)

Hat hızımı tekrar 100 e yükseltip, şansımı denemek ve Fritzbox ı zorlamak istiyorum fakat henüz hazır değilim. İnternet kopması cidden baş belası bir durum. Hem can sıkıyor hem de ev kullanıcılarında fırça yiyorsunuz.Yeni Modem Alacağım Kafam Allak Bullak 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 5 Ekim 2022; 13:6:45 >

• Söylemeyi unutmuşum ama benim modemde 2.4 ghz yok o zaman

modem + router alsam

vr2800 al.

• Arkadaşlar bende 50 mbit Türk Telekom kullanıyorum kablo ile hız mükemmel 50-52 mbit download görüyorum ama wifi rezalet modem ttnetin kendi verdiği zyxel model yan odada bile çekmiyor inanılmaz kötü. Bana evin bütün odalarında sağlıklı bir bağlantı sunacak modem önerebilir misiniz 10 mbit hıza razıyım evin modeme en uzak alanlarında.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam tavsiyem başta yazdığım gibi xiaomi 4a giga modeli openwrt ile işinizi fazlasıyla görecektir.

kurulumu zordur ama buna değer bufferbloat testinde 0 alanlar var.

openwrt destekli daha pahalı modemlerde alınır ama hattınız vdsl alacağınız maksimum hız 100 mbps, 1 gbps olsa neyse yani işinizi fazlasıyla görecektir hem uygun hem yazılım ile canavar gibi oluyor.

modem konusunda Telekom’un verdiği modemler genelde Broadcom chipset oluyor köprü modu destekleyen herhangi bir modem olur.

Elinizde varsa modelini yazın bakalım.

eğer openwrt vs. Uğraşamam kolay arayüz olsun derseniz keenetic modem öneririm keenetic extra iyidir.

iki modem ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız keenetic extra DSL alabilirsiniz fakat mediatek chipset var ben kullanıyorum memnunum Broadcom ile arası fena değil

Sorun şu ki elimdeki modem 5ghz desteklemiyor o yüzden önce bir modem almalıyım broadcomm olmalı uyumsuzluk olmaması için

• Yukarıdaki öneriler daha mantıklı ama mutlaka tek cihaz istiyorum derseniz fiyatta buna göre biraz anlamsız değişir. DSL AX82U ya bakabilirsiniz. Broadcom DSL çipi ve SNR ayarlama özelliği mevcut. Merlin Firmware yükleyerek cake sqm kullanılabiliyor.

Neden ısrarla modem istiyorsunuz ki, router almanız maliyeti çok düşürecek.

Modem = DSL + Router demek. Arayüzden tutunda wifi özelliklerine kadar her şey router kısmıyla ilgili. DSL kısmı sadece hat bağlantısını yapar. Elinizde zaten DSL bağlantısını düzgün sağlayan fakat router kısmı kötü olan modem var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 12 Ekim 2022; 0:17:9 >

• Drahmizm kullanıcısına yanıt

Katılıyorum

• Hocam doğru ancak modemim 80 megabiti tam olarak veremiyor bana. Hat değerlerimde 80 megabit görüyorum fakat hız testlerinde 70 max 75

Peki sizin Router tavsiyeniz nedir?

Router alınca LAN bağlantısını router'a mı yapacağım? anladığım kadarıyla modeme sadece 2 kablo bağlayacağım.

DSL kablosu vs routera bağlanacak cat6 rj45 kablo.

@iCrush özelden bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

Maalesef router konusunda çok cahil kaldım affınıza sığınıyorum.

Router'a bağlantıyı Bridge olarak yapacağım anladığım kadarıyla. Modemin WAN portunu mu kullanacağım LAN portunu mu?

Alacaksam kesinlikle sıkıntı çıkma ihtimaline karşılık Amazon'dan alacağım. Başka yerden almak kumar oynamak olur malum müşteriye

değer veren firma yok Amazon'dan başka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grikurtccc -- 13 Ekim 2022; 3:28:57 >

Hocam DSL’de her türlü kayıp alacaksınız bunu en baştan söyleyeyim

Yeni Modem Alacağım Kafam Allak Bullak

Bu hat kuzenimin saha dolabından cat-6 kablo çektik Türkiye’deki sayılı hatlardan biridir kusursuz olarak ama testlerde 94-96 civarı gezer Wi-Fi-5 ile modemin dibinden Vdsl’in özelliğidir bu maalesef yapacak birşey yok.

Bağlantı şekli olarakta ankastreden gelen kablo modemin DSL girişine girecek lan portlarından rastgele birinden çıkıp aldığınız router’ın WAN girişine takıp kullanabilirsiniz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.