Şimdi Ara

YENi Fiat EGEA (ANA KONU PAYLASIMLAR BURADAN) (326. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
11.398
Cevap
174
Favori
897.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 324325326327328
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hayatgezi

Arkadaşlar bende 1.4 egea urban manuel alarak egea ailesine katıldım. herkesin güzel günlerde kullanmasını dilerim. Vites konusunda bir sorum olacak, ilk defa 6 vites kullanıyorum ve ilk defa yol bilgisayarlı bir araç kullanıyorum. Eski araçlarda bilirsiniz 0-20 arası 1. vites 20-40 arası 2. vites gibi tanımlamalar vardır şimdi egea'da ise daha hızım daha 50-60 larda iken SHIFT yazısı çıkarak vites yükseltmemi öneriyor 60-70 le giderken vitesi 5'e atmak bana çok mantıklı gelmiyor. Ama tabi araç yeni ve 6 vites benim açımdan yeni bir sistem. Ne yapmam gerekir, kendi bildiğim eski araçlarda ki gibi mi vitesi değiştirmeliyim yoksa yol bilgisayarının bana önerdiği şekilde hemen vites mi yükseltmeliyim? hangisi daha ekonomik oluyor?
    Kulağınıza gelen sese göre vites değiştirin.

Motor ne kadar çok bağırırsa o kadar fazla tüketir ama gaza yeterince basmayıp asracın devrini gereğinden fazla düşürüseniz bu sefer normal devre ulaşmak için fazla basarak daha fazla tüketirsiniz. Bence çıkan uyarılara takılmayın, motordan gelen sese kulan verin, 33 yıllık ehliyet sahibiyim, ben öyle yapıyorum.

Ancak hızınız 60/70 km/saat hızla giderken vitesi 5'e yükseltmeniz normaldir.

• quote:

Orijinalden alıntı: OrQuN

Dostlae özellikle 1.3 dizel Egealarınız için yakıt tüketim verilerinizi paylaşır mısınız?
    Dostum tüketim verileri çok göreceli bir kavramdır. Yakıt tüketimine etken o kadar çok faktör var ki vereceğimiz değerlerin sizin değerlerinizle örtüşmesi pek mümkün olmayabilir.

Yakıt tüketimine etki eden faktörler; ortalama hızınız, araç kullanma tarzınız, trafik yoğunluğu, gidiş-geliş mesafesi, hava sıcaklığı, yokuşlar, trafik ışık sıklığı, bulunduğunuz ilin denizden yükseliği bile yakıt tüketimini etkiler.

Kendi aracımdan (1.3 Egea) vereceğim örnek bile farklılık gösterebilir.
    Ankara/Dikemn'de ikamet ediyorum. Ev ile iş arası mesafe 7 km civarında ve bu güzergahta aracı 5. vitese dahi atamıyorum. Genelde sıkışık trafikte dur-kalk yaparak gidiyorum. Bilenler bilir Dikmen yokuşlarıyla ünlüdür. Ev ile iş arası 7 km olmasına rağmen aradaki yükselik farkı 230 metredan fazla. Bu güzergahta ve bu dik yokuşlarda yazın bile 7,5 litre tüketimim oluyor. Kış mevsiminde soğuk havalarda bu tüketim 8 litreyi geçebiliyor.
    Bu arada geçen hafta eşim 4-5 gün süreyle Ümitköy'deki kuzenin kaldı. Ümitköy - şehir merkezi gidip geldi. Yakıt alırken verileri sıfırlamıştım. Geldiğinde baktım ki tüketim 5,1 litre ve ortalama hız 38 km gösteriyordu. Bakın aynı şehirde bile %50 farklılık gösteren tüketim değerleri yakalanabiliyor.

• beyazid84 kullanıcısına yanıt
    Hocam yakın zamanda bahsettiğiniz iki araçla peş peşe 1100 km uzun yol yaptık. Egea nin tüketimi 3.4 linea nin tüketimi 4.4 çıktı yol bilgisayarlarında. Ayrıca performans ve yalıtım konularında egea bariz daha iyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lato54 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam.

• beyazid84 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.

• hayatgezi kullanıcısına yanıt
    aracınız hayırlı olsun, aynı motor ve donanımdan bende de var.
    ekrana göre değil de motor sesine ve sürüş tekniğinize göre vites değiştirin.
    örnek vermem gerekirse hafif rampa çıkacaksınız, devir yükseldi shift yazısı belirir ancak vites artırmanız bu rampayı çıkmanıza engel olur, zaten motor fazla güçlü değil bu yüzden devir çok düşer yine vites düşürmek zorunda kalırsınız.
  • teşekkürler, araç şehir içi iş ev arası gidip gelerek 500 km oldu. motoru hiç zorlamadım diyebilirim 3 bin deviri geçmeden vites değiştiriyorum. hafta içi ufak çaplı şehir dışı yolculuk yapacağım. uzun yolda motoru açmak diye tabir edilen önereceğiniz yapmam gereken birşey varmı? aracı 3 bin devir üzeri falan kullanmak gerekir mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Egea hb için havuzlu paspas alıp kullanan var mı? Ben daha önce ünlü otodan sipariş verdim beni aradılar gaz pedalına engel oluyor takılıyor diye çok şikayet aldık bilginiz olsun yinede isterseniz öyle gönderelim dediler bende iptal ettim siparişi . Havuzlu paspas alıp kullanan varsa uyum konusunda ve marka konusunda tavsiye bekliyorum

• Eğer 1.4 urban almayı düşünüyorum , aracı kullanıp bilgi verebilecek bir arkadaş özel mesaj atabilirmi ?

Yakıt tüketimi benzinde nasildir ? LPG taktirdigimiz zaman performans sorunu varmı ? LPG yakıt tüketimi ortalama 90-110 arası hızlarda sakin kullanımda nasildir ? En çok merak ettiğimde LPG li araçta klima sürekli açıkta yakıta etkisi nedir ?

• Arkadaşlar merhaba 2016 model Egea 1.6 benzinli otomatik aracım var LPG li lastiklerimi değiştirmek istiyorum araç 62000 de ölçülerim 205 55 16 fakat bridgestone driveguard lastik taktırmak istiyorum sizce araca uygun olur mu sorun yaşar mıyım runflat lastik takan var mı yada bahsettiğim driveguard model kullanan var mı?

• YUHANNAtr kullanıcısına yanıt
    ben yeni aldım 1.4 urban şu an benzinle kullanıyorum lpg taktırmadım, lpg sorularınıza birşey diyemem. kliması çok güzel çok memnunum. benim araç 600 km de sabah iş akşam ev olarak kullandım klima genelde kapalı idi şu anki ekrandaki veriye göre ortalama yakıt tüketimi 7.1/100km

hep işe gidip gelirken kullandığım için yoğun trafikte bu rakamı aldım. Bi uzun yol yapsam muhtemelen daha da düşer. Memnunum araçtan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar 2016 1.2 tsı Leon aracım var 20bin km’de daha.Satıp dizel otomatik Egea alsam 1.6mjet ya da 1.3 mjet hangisini önerirsiniz birde mantıksız mı düşündüğüm olay ? Amacım hem bagajı daha geniş hem de dizle dizel araç almak acaba pişman olurmuyum?

• fensinn kullanıcısına yanıt
    Normal şartlarda şehir içi 1.5 litre falan daha az yakarsınız, istediğin zaman daha iyi performans olur(1.6 dizel için konuşuyorum) 1.3 motorda otomatik şanzıman yok zaten. Bagaj olarak fazlasıyla memnun eder, 520 litre hangar gibi bagajı var.

Ama leonun ilk sahibi sizsiniz sıfır bildiğiniz bi aracı satıp 2.el almanın hesabını kendi içinizde yapmanız lazım, bana göre mantıksız bi olay yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lojistisyen

Normal şartlarda şehir içi 1.5 litre falan daha az yakarsınız, istediğin zaman daha iyi performans olur(1.6 dizel için konuşuyorum) 1.3 motorda otomatik şanzıman yok zaten. Bagaj olarak fazlasıyla memnun eder, 520 litre hangar gibi bagajı var.

Ama leonun ilk sahibi sizsiniz sıfır bildiğiniz bi aracı satıp 2.el almanın hesabını kendi içinizde yapmanız lazım, bana göre mantıksız bi olay yok.
    Performans konusunda tatmin eder mi gerçekten çünkü dsg tam otamatikten çok daha hızlı performansı düşürmeyen bir şanzıman.

• fensinn kullanıcısına yanıt
    1.6 dizelde çift kavrama dct şanzıman var, dsg şanzımana göre çok daha dayanıklı bi ünite. Performans olarak 3.viteste bile resmen patinaj çektiriyor araca dip gazda.

Aklınıza takılacak son şey performans olsun 1.6 multijet2 ile.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selam arkadaşlar,

Egea 1.6 Dizel HB aracım için 80.000 bakımı fiyatı aldım. Bursa Nilüfer Birmot 1200TL fiyat verdi. Ben 700-800 beklerken çok geldi.

Sizce fiyat normal mi aracı yeni aldım daha önce bakımlarını ben yaptırmamıştım. Yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayatgezi

ben yeni aldım 1.4 urban şu an benzinle kullanıyorum lpg taktırmadım, lpg sorularınıza birşey diyemem. kliması çok güzel çok memnunum. benim araç 600 km de sabah iş akşam ev olarak kullandım klima genelde kapalı idi şu anki ekrandaki veriye göre ortalama yakıt tüketimi 7.1/100km

hep işe gidip gelirken kullandığım için yoğun trafikte bu rakamı aldım. Bi uzun yol yapsam muhtemelen daha da düşer. Memnunum araçtan
    Bende kendi aracımı dün sattım , şu anda 2.el egea arayışı icerisindeyim. Egea da beni çeken bir şeyler var başka araçlara bakamıyorum.

Kararsız kaldığım nokta şu oldu , iki araç buldum

1.4 urban 11.000 km de 63 istiyorlar

1.3 urban 45.000 km de 63 istiyorlar

2 aracım oldu şimdiye kadar ikisinde benzinli idi ve tüp yoktu yaklaşık 7 yıl bindim bu şekilde.

Sıcak bir şehirde yaşıyorum yakıttan dolayı klimayı rahat rahat açamıyorum.

Aklımda 1.3 urban olan var açıkçası sürekli klima açık gezmek istediğimden dolayı.

Yılda 10.00km geçmeyen birisi olarak ta sürekli 1.4 urban a yönlendirmeye çalışıyor arkadaşlarım.

Sizinde fikrinizi almak istiyorum bu konuda.

Bahsettiğiniz 2 aracın model yılı aynı mı? Eğer öyleyse bence dizel modeli tercih edin.

Benzinli araçtan sonra dizel araca geçince motor performans farkını iyice hissedersiniz. Dizel motor 1.3 olsa bile performans yönünden gayet tatminkardır.
    Motor hacminden dolayı MTV ödemesi olarak avantajlı olursunuz.
    Egea 1.4 benzinli modelin donanımı nedir bilmiyorum ancak 1.3 Urban modelin donanımı epey yüksektir.

Klima konusunda sanırım ülkenin genelinde yanlış bir izlenim var. Klima açık kullanımı yakıt tüketimine sanıldığı kadar abartılı bir yük getirmez. Hele ki şehirlerarası seyahatlerde klima kullanımı yakıt tüketimini en fazla %7-8 artırır. Yani 100 km'de 5 litre tüketim varsa klimalı açık kullanımda bu değer en fazla 5,5 litre olur. Bunu paraya vurursan 100 km'de 30.-TL'lik yakıt tüketiyorsan klimalı açık gidersen 32/33.-TL'lik yakıt tüketirsin ki bu lafını etmeye değmez.

Ancak şehir içi kullanımlarda klima açık sürüşlerde bu rakam biraz daha artacaktır. Örneğin şehir içi sürüşlerde klimasız kullanımda 100 km'de 6,5 litre tüketim varsa klima açık sürüşlerde en fazla 7,5 - 7,7 litre tüketime çıkar. Rakamsal değer verirsek; 100 km'de 38.-TL'lik yakıt tüketirken klima açık sürdüğünde 100 km'de 43/45.-TL yakıt tüketirsin.
    Eğer her 100 km için 5 veya 7.-TL fazla vermek istemezsen klimayı açmayabilirsiniz. Bence klima konusu tabu haline gelmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Bahsettiğiniz 2 aracın model yılı aynı mı? Eğer öyleyse bence dizel modeli tercih edin.

Benzinli araçtan sonra dizel araca geçince motor performans farkını iyice hissedersiniz. Dizel motor 1.3 olsa bile performans yönünden gayet tatminkardır.
    Motor hacminden dolayı MTV ödemesi olarak avantajlı olursunuz.
    Egea 1.4 benzinli modelin donanımı nedir bilmiyorum ancak 1.3 Urban modelin donanımı epey yüksektir.

Klima konusunda sanırım ülkenin genelinde yanlış bir izlenim var. Klima açık kullanımı yakıt tüketimine sanıldığı kadar abartılı bir yük getirmez. Hele ki şehirlerarası seyahatlerde klima kullanımı yakıt tüketimini en fazla %7-8 artırır. Yani 100 km'de 5 litre tüketim varsa klimalı açık kullanımda bu değer en fazla 5,5 litre olur. Bunu paraya vurursan 100 km'de 30.-TL'lik yakıt tüketiyorsan klimalı açık gidersen 32/33.-TL'lik yakıt tüketirsin ki bu lafını etmeye değmez.

Ancak şehir içi kullanımlarda klima açık sürüşlerde bu rakam biraz daha artacaktır. Örneğin şehir içi sürüşlerde klimasız kullanımda 100 km'de 6,5 litre tüketim varsa klima açık sürüşlerde en fazla 7,5 - 7,7 litre tüketime çıkar. Rakamsal değer verirsek; 100 km'de 38.-TL'lik yakıt tüketirken klima açık sürdüğünde 100 km'de 43/45.-TL yakıt tüketirsin.
    Eğer her 100 km için 5 veya 7.-TL fazla vermek istemezsen klimayı açmayabilirsiniz. Bence klima konusu tabu haline gelmiş.
    İki araçta 2016 model iki araçta urban donanım .

Benzinli olan 11 bin km de

Dizel olan 45 bin km de

Bende dizelde yanayım.
    Performans yönünden sıkıntı yaşayacağımi düşünmüyorum çünkü uzun yolda dahi 110km/h geçmeyen birisiyim , çok nadir anlık 120-130 u görür benim kullandığım araç.
    Geç olsun sagsaglim variyim mantığı var ilk araç aldığım günden beri , hızı sevmiyorum.

Yalnız daha önceki 2 aracimda benzinli olduğu için ve yanlış fikir beyanları yüzünden ( dizel aracın masrafı çok olur öyle olur böyle olur ) diye bir ton laf anlattıkları dan çekimserim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YUHANNAtr -- 7 Ağustos 2018; 11:28:49 >

Performans demek sadece hız değildir. Dizel araçların torku turbo olduğu yüksektir ve düşük devirlerde yüksek tork değerlerine ulaşırlar bu nedenle yokuşlarda sıkıntı yaşamaz, zorlanmadan çıkarsınız.

Almayı düşündüğünüz dizel modelin km'si 2 yaşında bir araç için normal sayılabilir ve dizel bir araç için yüksek bir km değildir. Benim fikrim bu şekilde, hayırlı olsun.
  • 
Sayfa: önceki 324325326327328
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.