Şimdi Ara

YENi Fiat EGEA (ANA KONU PAYLASIMLAR BURADAN)

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (4 Mobil) - 4 Masaüstü4 Mobil
8.048
Cevap
106
Favori
533.344
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Modellere Özel Forumlar >> Aegea >> YENi Fiat EGEA (ANA KONU PAYLASIMLAR BURADAN)
Giriş
    450 Mesaj
    Arkadaşlar 8 senedir 2008 model 1.3 mjet 90 dynamic Linea kullanıyorum.

Şuan Egea 1.3 hb urban plus araç almayı düşünüyorum. Piyasa aşırı sisimis durumda. Bu araç için 2.elde 75 bin lira civarı ödemem gerekiyor. Kendi aracında 32.5 bin etse , iki Linea parası vermem gerekiyor. Aradaki yakıt farkı bu masrafı yapmama değer mi? İki aracıda bilen arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Orijinalden alıntı: beyazid84

Şuan Egea 1.3 hb urban plus araç almayı düşünüyorum. Piyasa aşırı sisimis durumda. Bu araç için 2.elde 75 bin lira civarı ödemem gerekiyor. Kendi aracında 32.5 bin etse , iki Linea parası vermem gerekiyor. Aradaki yakıt farkı bu masrafı yapmama değer mi? İki aracıda bilen arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?
    Hocam yakıt çok fark edeceğini sanmıyorum ama 8 senelik linea malzeme yorgunluğu vardır üstünde yenilemek adına olabilir. Kendi şahsi fikrim arabanızda bir problem yoksa bu ara beklemeniz.

Teşekkürler hocam. Yalnız artan kurlarla birlikte, araba fiyatlarının daha da artacağını düşünüyorum. Ha bu arada 3 aydır favorilerimdeki araçların hiçbiri satılmadi. Fiyatta düşmedi

|
    |
    madman1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: beyazid84

Hocam ben de Linea 1,3 Multijet'ten 1,3 Multijet Egea urbana geçmiş biri olarak size nacizane fikirlerimi aktarayım.

Bahse konu olan 2 model arasında bir yakıt farkı olmayacaktır sadece bir üst segmente geçtiğinizi düşünün. Linea'ya göre daha emniyetli, daha geniş iç ve dış hacim, daha sessiz, daha fazla konforlu bir araca geçmiş olacaksınız. Aynı motor olmasına rağmen sanki Egea'nın torku bir kıt daha performanslı gibi geldi ama yakıtta değişen bir şey olmayacak.

Yerinizde olsam içinde bulunduğumuz dönemde kesinlikle borca girmem. Şu dönemde bırakın arabayı ayakkabı, gömlek alırken bile iki kere düşünün. Eğer borçlanmadan elinizdeki parayla aracınızı değişmeyi düşünüyorsanız yine de değişmeyin. Para cebinizde kalsın, karma döviz sepeti, altın veya borsa harici başka yatırımlarda paranızı değerlendirin. Kullandığınız telefonu bile değiştirmeyin, nakitte kalın.
    |
    |

• Yarbay
    5290 Mesaj
    Dostlae özellikle 1.3 dizel Egealarınız için yakıt tüketim verilerinizi paylaşır mısınız?

Arkadaşlar bende 1.4 egea urban manuel alarak egea ailesine katıldım. herkesin güzel günlerde kullanmasını dilerim. Vites konusunda bir sorum olacak, ilk defa 6 vites kullanıyorum ve ilk defa yol bilgisayarlı bir araç kullanıyorum. Eski araçlarda bilirsiniz 0-20 arası 1. vites 20-40 arası 2. vites gibi tanımlamalar vardır şimdi egea'da ise daha hızım daha 50-60 larda iken SHIFT yazısı çıkarak vites yükseltmemi öneriyor 60-70 le giderken vitesi 5'e atmak bana çok mantıklı gelmiyor. Ama tabi araç yeni ve 6 vites benim açımdan yeni bir sistem. Ne yapmam gerekir, kendi bildiğim eski araçlarda ki gibi mi vitesi değiştirmeliyim yoksa yol bilgisayarının bana önerdiği şekilde hemen vites mi yükseltmeliyim? hangisi daha ekonomik oluyor?
    quote:

Orijinalden alıntı: hayatgezi

Arkadaşlar bende 1.4 egea urban manuel alarak egea ailesine katıldım. herkesin güzel günlerde kullanmasını dilerim. Vites konusunda bir sorum olacak, ilk defa 6 vites kullanıyorum ve ilk defa yol bilgisayarlı bir araç kullanıyorum. Eski araçlarda bilirsiniz 0-20 arası 1. vites 20-40 arası 2. vites gibi tanımlamalar vardır şimdi egea'da ise daha hızım daha 50-60 larda iken SHIFT yazısı çıkarak vites yükseltmemi öneriyor 60-70 le giderken vitesi 5'e atmak bana çok mantıklı gelmiyor. Ama tabi araç yeni ve 6 vites benim açımdan yeni bir sistem. Ne yapmam gerekir, kendi bildiğim eski araçlarda ki gibi mi vitesi değiştirmeliyim yoksa yol bilgisayarının bana önerdiği şekilde hemen vites mi yükseltmeliyim? hangisi daha ekonomik oluyor?
    gaza normal bastığınızda 2000 devirde vites artırma yani "SHIFT" önerisi çıkar dizel modellerde.

1.4 benzinde tam bilmiyorum ama belli bir devir aralığında vites değiştirmeni tavsiye eder.

kullandıkça zamanla alışırsın arabanın davranışına göre. hıza göre vites değiştirmek pek iyi değildir, devire göre vites değiştirmeli.
    |
    |

• Yarbay
    15015 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hayatgezi

Kulağınıza gelen sese göre vites değiştirin.

Motor ne kadar çok bağırırsa o kadar fazla tüketir ama gaza yeterince basmayıp asracın devrini gereğinden fazla düşürüseniz bu sefer normal devre ulaşmak için fazla basarak daha fazla tüketirsiniz. Bence çıkan uyarılara takılmayın, motordan gelen sese kulan verin, 33 yıllık ehliyet sahibiyim, ben öyle yapıyorum.

Ancak hızınız 60/70 km/saat hızla giderken vitesi 5'e yükseltmeniz normaldir.
    |
    |

• Yarbay
    15015 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: OrQuN

Dostlae özellikle 1.3 dizel Egealarınız için yakıt tüketim verilerinizi paylaşır mısınız?
    Dostum tüketim verileri çok göreceli bir kavramdır. Yakıt tüketimine etken o kadar çok faktör var ki vereceğimiz değerlerin sizin değerlerinizle örtüşmesi pek mümkün olmayabilir.

Yakıt tüketimine etki eden faktörler; ortalama hızınız, araç kullanma tarzınız, trafik yoğunluğu, gidiş-geliş mesafesi, hava sıcaklığı, yokuşlar, trafik ışık sıklığı, bulunduğunuz ilin denizden yükseliği bile yakıt tüketimini etkiler.

Kendi aracımdan (1.3 Egea) vereceğim örnek bile farklılık gösterebilir.

Ankara/Dikemn'de ikamet ediyorum. Ev ile iş arası mesafe 7 km civarında ve bu güzergahta aracı 5. vitese dahi atamıyorum. Genelde sıkışık trafikte dur-kalk yaparak gidiyorum. Bilenler bilir Dikmen yokuşlarıyla ünlüdür. Ev ile iş arası 7 km olmasına rağmen aradaki yükselik farkı 230 metredan fazla. Bu güzergahta ve bu dik yokuşlarda yazın bile 7,5 litre tüketimim oluyor. Kış mevsiminde soğuk havalarda bu tüketim 8 litreyi geçebiliyor.

Bu arada geçen hafta eşim 4-5 gün süreyle Ümitköy'deki kuzenin kaldı. Ümitköy - şehir merkezi gidip geldi. Yakıt alırken verileri sıfırlamıştım. Geldiğinde baktım ki tüketim 5,1 litre ve ortalama hız 38 km gösteriyordu. Bakın aynı şehirde bile %50 farklılık gösteren tüketim değerleri yakalanabiliyor.
    |
    |

• Çavuş
    78 Mesaj

Hocam yakın zamanda bahsettiğiniz iki araçla peş peşe 1100 km uzun yol yaptık. Egea nin tüketimi 3.4 linea nin tüketimi 4.4 çıktı yol bilgisayarlarında. Ayrıca performans ve yalıtım konularında egea bariz daha iyi.

|
    |
    beyazid84 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Teşekkürler hocam.

|
    |
    Lato54 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Rica ederim hocam.

|
    |
    beyazid84 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

aracınız hayırlı olsun, aynı motor ve donanımdan bende de var.

ekrana göre değil de motor sesine ve sürüş tekniğinize göre vites değiştirin.

örnek vermem gerekirse hafif rampa çıkacaksınız, devir yükseldi shift yazısı belirir ancak vites artırmanız bu rampayı çıkmanıza engel olur, zaten motor fazla güçlü değil bu yüzden devir çok düşer yine vites düşürmek zorunda kalırsınız.
    |
    |
    hayatgezi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Skoda Fabia 1.0 Ambition Şeker Beyazı;

Fiat Egea 1.4 Urban Bulut Beyazı;

Ssangyong XLV 1.6 AT Diesel LACİ
  • Binbaşı
    1876 Mesaj
    teşekkürler, araç şehir içi iş ev arası gidip gelerek 500 km oldu. motoru hiç zorlamadım diyebilirim 3 bin deviri geçmeden vites değiştiriyorum. hafta içi ufak çaplı şehir dışı yolculuk yapacağım. uzun yolda motoru açmak diye tabir edilen önereceğiniz yapmam gereken birşey varmı? aracı 3 bin devir üzeri falan kullanmak gerekir mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Egea hb için havuzlu paspas alıp kullanan var mı? Ben daha önce ünlü otodan sipariş verdim beni aradılar gaz pedalına engel oluyor takılıyor diye çok şikayet aldık bilginiz olsun yinede isterseniz öyle gönderelim dediler bende iptal ettim siparişi . Havuzlu paspas alıp kullanan varsa uyum konusunda ve marka konusunda tavsiye bekliyorum

|
    |

Yakıt tüketimi benzinde nasildir ? LPG taktirdigimiz zaman performans sorunu varmı ? LPG yakıt tüketimi ortalama 90-110 arası hızlarda sakin kullanımda nasildir ? En çok merak ettiğimde LPG li araçta klima sürekli açıkta yakıta etkisi nedir ?

AMD Ryzen5 3600#MSI X570-A Pro#Sapphire RX570 Pulse Oc 8Gb#Corsair Vengeance LPX 2*8Gb 3000MHz#2*240GB SSD#480Gb M2 SSD#Thermaltake 600W +80 Bronze#MSI MPG Gungnir 100P#Cooler Master Masterliquid Lite 240#Acer G246HLG 24" #Logitech Gaming G602#HyperX Cloud II

• Yüzbaşı
    357 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba 2016 model Egea 1.6 benzinli otomatik aracım var LPG li lastiklerimi değiştirmek istiyorum araç 62000 de ölçülerim 205 55 16 fakat bridgestone driveguard lastik taktırmak istiyorum sizce araca uygun olur mu sorun yaşar mıyım runflat lastik takan var mı yada bahsettiğim driveguard model kullanan var mı?

|
    |

ben yeni aldım 1.4 urban şu an benzinle kullanıyorum lpg taktırmadım, lpg sorularınıza birşey diyemem. kliması çok güzel çok memnunum. benim araç 600 km de sabah iş akşam ev olarak kullandım klima genelde kapalı idi şu anki ekrandaki veriye göre ortalama yakıt tüketimi 7.1/100km

hep işe gidip gelirken kullandığım için yoğun trafikte bu rakamı aldım. Bi uzun yol yapsam muhtemelen daha da düşer. Memnunum araçtan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    YUHANNAtr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaşlar 2016 1.2 tsı Leon aracım var 20bin km’de daha.Satıp dizel otomatik Egea alsam 1.6mjet ya da 1.3 mjet hangisini önerirsiniz birde mantıksız mı düşündüğüm olay ? Amacım hem bagajı daha geniş hem de dizle dizel araç almak acaba pişman olurmuyum?

Normal şartlarda şehir içi 1.5 litre falan daha az yakarsınız, istediğin zaman daha iyi performans olur(1.6 dizel için konuşuyorum) 1.3 motorda otomatik şanzıman yok zaten. Bagaj olarak fazlasıyla memnun eder, 520 litre hangar gibi bagajı var.

Ama leonun ilk sahibi sizsiniz sıfır bildiğiniz bi aracı satıp 2.el almanın hesabını kendi içinizde yapmanız lazım, bana göre mantıksız bi olay yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    fensinn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

2014 HYUNDAİ İ10 1.0 STYLE
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
Canlı Tv izle
SEO
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,452
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.