Şimdi Ara

Yeni çipli kimlik kartı başvuruları başladı: Nasıl alabilirsiniz? (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.706
Cevap
12
Favori
105.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 5 gün önce başvurdum bugün teslim ettiler. ama eski mavi kimliğimi almadılar sizde de öyle mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün başvurumu yaptım, online randevu almıştım, gidince sadece bilgileri doğrulayıp parmak izi verdim. 3-4dk falan sürdü.
    1 adet biyometrik foto istiyolar onu da işlem bitince geri veriyolar Eski kimliğinizi almıyorlar.
  • 30 Ekim başvurumu yaptım randevuluydum.
    31 Ekim kartınız PTT'ye teslim edilmiştir.
    1 Kasım PTT TC KIMLIK KARTINIZ KABUL EDILMIS OLUP,EN KISA SUREDE TARAFINIZA TESLIM EDILECEKTIR. diye mesaj gönderdi bekliyoruz bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Bana güvenli gelmiyor nedense o kadar parmak izi filan veriyoruz ilerde birileri sistemi hackleyip parmak izlerimizi alıp kendi eline kopyalayıp yapıştırsa üstüne gidip suç işlese durduk yere başımıza iş çıkar. Parmak izi vermeden alamaz mıyız en azından bir parmak izi alsınlar hepsine gerek yok.

Her elden birer parmaktan alıyorlar sadece. Söylediklerine göre şifre işlemi gibi bir amaçla alınıyormuş. Makinelerde parmak basarak giriş yapmak filan gibi yani. Teknoloji ilerlerse gerekebilir tabi böyle şeyler. Zaten bu uluslar arası standartlarda kart sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aeemin

Dün başvurdum bugün kartınız basılmıştır diyor

Bide kartın gelsin sen esas ondan sonrasını gör karizma tavan yapıyor resmen ben marketlerde filan bazen sanki yanlışlıkla çıkarmış gibi yapıp kimlik kartımı çıkarıyorum parlıyo resmen ah afedersiniz yanlışlıkla çıkarmışım ehehm filan deyip diğer kartımı çıkarıyorm sizde yapın
  • ledie L kullanıcısına yanıt
    Hocam bende vardı hiç aklıma gelmedi bugün markette sizin yöntemi uyguladım kasiyer kız telefonumu falan istedi muazzam birşey. Bence dh ahalisi olarak konu dışında ne kadar kız yokluğu çeken arkadaş varsa onlara da bu yöntemi önermeliyiz. Onlarda kart basşvurusu yapsınlar. Toplumsal olarak çektiğimiz bu küçük soruna karşı oldukça etkili bir yöntem. Bu kart çiplidir akıllıdır dedik ama her parmağında ayrı bir hüner. Herkes başvursun arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vega

Bize bu kimlikler Bolu'da 10 yıl önce dağıtılmıştı.O zaman pilot bölgeydi Bolu.Maalesef 10 yıldır bu kimlikler burada hiç bir işe yaramadı.

Kamu kurumlarında bürokrasiyi azaltacağı söyleniyordu.Kamu kurumlarında bunun altyapısının kurulduğunu filan görmedim.10 yıldır ne yapıyorlar bilmiyorum?Şimdiye kadar 10 yıldır herhangi bir kurumda bu kimliği kullanarak işlem yapmadık burada.

Bu sistemin altyapısının daha 10 yıl kurulacağını zannetmiyorum.
    Aynı olayı Dijital karasal yayın projesinde de yaptılar.Senelerdir icraat yok.Yok çanak antenler kalkacakmış...Yıllardır aynı tatava.

Ben şuan almayı düşünmüyorum.Belki 5-10 sene içinde başvururum.Sizde bu kadar acele etmeyin bir işinize yaramayacak şimdilik.

Amacımız çarşaf gibi kimlikten kurtulup cüzdandan yer açma

• quote:

Orijinalden alıntı: Vega

Bize bu kimlikler Bolu'da 10 yıl önce dağıtılmıştı.O zaman pilot bölgeydi Bolu.Maalesef 10 yıldır bu kimlikler burada hiç bir işe yaramadı.

Kamu kurumlarında bürokrasiyi azaltacağı söyleniyordu.Kamu kurumlarında bunun altyapısının kurulduğunu filan görmedim.10 yıldır ne yapıyorlar bilmiyorum?Şimdiye kadar 10 yıldır herhangi bir kurumda bu kimliği kullanarak işlem yapmadık burada.

Bu sistemin altyapısının daha 10 yıl kurulacağını zannetmiyorum.
    Aynı olayı Dijital karasal yayın projesinde de yaptılar.Senelerdir icraat yok.Yok çanak antenler kalkacakmış...Yıllardır aynı tatava.

Ben şuan almayı düşünmüyorum.Belki 5-10 sene içinde başvururum.Sizde bu kadar acele etmeyin bir işinize yaramayacak şimdilik.

2019 yılı sonuna kadar herkes mecburen geçecek. Çünkü İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karar gereği kimlik değişimleri 3 yıl içinde tamamlanacak ve 2020 yılından itibaren eski nüfus cüzdanları geçersiz sayılacak.
    http://www.bolugundem.com/3-yil-vaktiniz-var-109274h.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: freezyslot

Hocam bende vardı hiç aklıma gelmedi bugün markette sizin yöntemi uyguladım kasiyer kız telefonumu falan istedi muazzam birşey. Bence dh ahalisi olarak konu dışında ne kadar kız yokluğu çeken arkadaş varsa onlara da bu yöntemi önermeliyiz. Onlarda kart basşvurusu yapsınlar. Toplumsal olarak çektiğimiz bu küçük soruna karşı oldukça etkili bir yöntem. Bu kart çiplidir akıllıdır dedik ama her parmağında ayrı bir hüner. Herkes başvursun arkadaşlar.

Karşı komşu teyze daha postacı yeni kimlik kartımı getirdiği gün delikten görmüş geldi başladı kızından bahsetmeye yok şöyle iyi yemek yaparmış böyle iyi okumuş şöyle güzelmiş illa bana kızını verecek diyorum kendisini tanımıyorum ne önemi var diyor hele bi iste söz nişan yapalım tanışırsınız diyor

• Çipteki bilgiler gerekli olduğu icin nasıl öğrenebilirim diye arayış içine girdim(veriliş tarihi ve nedeni)

İnternette edevletten veya nüfus müdürlüğü sitesinden ulaşabilirsiniz diyordu. Ulaşamadım. Ekds diye bir site var. Kimlim kartlarıyla ilgili. Siteye giriyorum. Sertifika hatası veriyor. Eski sertifika diyor. Ayrıcalık tanı diyip siteye giriş yapıyorum. Giriş kısmında pin girip giriş yap diyorum. Java kurulu değil diyor. Oysa kurulu. Denemediğim tarayıcı kalmadı. İnternet Explorer da aynı. İnternetten çözümlerine baktım javanın güvenlik ayarını pasiflestirdim yine aynı. Dedim kalk o zaman git nüfus müdürlüğüne sor öğren.

Gittim. İçeride nefes alınmıyor kalabalıktan. Saat sabah 11. Güvenliğe çipteki bilgiler gerekli nereden öğrenebilirim diye sordum. Güvenlik bile şaşırdı. Çok güzel soru sordun geç içeride şef var ona sor dedi. Geçtim sordum. Ben bilmem geç nüfus kayıt örneği veren masaya onlarla konuş dedi. Neyse geçtim o masaya. O masanın yanında bir kapı var. Masada üç çalışan var.kapinin arkasinda inanın 60-70 kişi bu birimden evrak almak için bekliyor. 3'erli alıyorlar içeri. Hemen yanaştım sordum.

Çipteki bilgileri gerekli nasıl öğrenebilirim dedim.

Şef e sor

Ona sordum size yönlendirdi

Ne yapacaksın o bilgileri dedi. Haydaa. Ya bir şey yapmasam bile o bilgileri öğrenmek bilmek hakkım değil mi. Neyse evrak dolduracağım onun için gerekli dedim.

İnternetten görebilirsin dedi. Dedim internette baktım edevlete nüfus müdürlüğune öyle bir bilgi yok. Kimlik kartının sitesine(ekds) giriş yapılmıyor bende buraya geldim dedim. Kimlik kartını aktiflestirmen gerek dedi.

Zaten aktif değil mi pin alınınca aktiflesiyorya dedim. Yok internetten aktiflestirmen gerek ondan sonra sıraya gir biz sana burdan kayıt örneği vercez dedi. Dedim o nüfus kayıt örneği aynısı edevlettede var ve görünmüyor. Bizim verdiğimizde görünüyor dedi. O sıra sıradan üç kişi aldılar bende kenara çekilip telefona e-devlet i kurdum ettim baktım. Yok. Ne nüfus kayıt örneğinde ne tc kimlik doğrulamasinda kimlik kartı bilgilerinde kartın veriliş tarihi ve nedeni yok.

Aradan 10 dakka geçti. Dedim ki ben baktım ettim dediğiniz gibi bir şey yok bana yardımcı olun. Bekle geliyorum deyip şefe gitti. Geldi kimliği alıp bilgisayardan istediğim bilgileri söyledi. Ayrıca teslim tarihi ve başvuru tarihi diye ikiye ayırmışlar tarihleri. Veriliş nedeni olarak değiştirme görünüyor dedi. Eski kimliklerde yenileme yazardı. Neyse. Şu bilgi için yapmadığım kalmadı. Ülkenin kendi sitesine girilmiyor sertifika sorunu diyor javadan yana sıkıntı oluyor. Edevlette nüfus müdürlüğünde bu bilgiler yok. İlgili kuruma gidiyorum. Birim başka birime yönlendirip duruyor. Nüfus müdürlüğünde ki kiosk cihazıda arızalıydı. Ne anladım ben bu çipli karttan.

• Çarşamba başvurmuştum, az önce kimliğim geldi.

• ledie L kullanıcısına yanıt
    Güldürdünüz

• randevusuz nüfus müdürlüğüne gitsek başvurabiliyormuyuz,yoksa internet randevusu mu gerekli. en erken aralık sonuna veriyor randevuyu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devit-3

randevusuz nüfus müdürlüğüne gitsek başvurabiliyormuyuz,yoksa internet randevusu mu gerekli. en erken aralık sonuna veriyor randevuyu.

Randevu sadece nüfusta bekmemek ve hızlı işlem için alınıyor. Gerekli değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • E devlet sitesi çıktığında da bu siteden bir cacık olmaz deniyordu.

Şu an e devlet elimiz ayağımız oldu.

Vergi ödemelerinden tut osym sınav başvurularına asker başvuruları, üzerine ait internet, telefon aboneliklerine, ikamet, sabıka kaydı gibi evraklarla, sigorta primlerine, bimer şikayetlerine, yurt dışından aldığın telefonu kayıt ettirmeye kadar bir çok şey entegre çalışıyor. Daha belki bilmediğim bir sürü özellik var.

E kimlik de öyle olur bence. Zaten şu an ekimligi olanlar elektronik imza özelliğini kimliklerine tanıtabiliyorlar. Sadece Ukrayna ve Gürcistan da olsa pasaportun olmadan ülkeye giriş yapabiliyorsun e kimlik kartinla.

Kısa sürede devlet daireleri de bu sisteme entegre olur. Hatta ilerleyen yıllarda başka ülkelerle de ekimlik ile giriş anlaşması yapılır.

• Başvurdum bakalım basımdaymış.
  • yenidoğan bebek için kimlik çıkarmaya gidicem ,bebek için randevu gerekmiyormuş o arada kendi ve eşimin kimliğini çipli olarak değiştirmek mümkün olabilir mi bilgisi olan var mıdır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: darnglove

yenidoğan bebek için kimlik çıkarmaya gidicem ,bebek için randevu gerekmiyormuş o arada kendi ve eşimin kimliğini çipli olarak değiştirmek mümkün olabilir mi bilgisi olan var mıdır ?

Eşinizin adına alamazsınız kendisinin şahsen başvurması gerekiyor. Randevu hiç kimse için zorunlu değil sadece sıra beklememek ve işlemlerin hızlı yapılması için alınıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • #Ramazan kullanıcısına yanıt
    Artık randevuyla bile 2 Ay sonrasına veriyor

Randevu olmadan olmaz bu iş

• Ark biri yardimci ola bilirmi randevu aldim 2 gun gdicem de para muhabbeti var yok bankaya yatr git diyen yok orda ödüyorsun diyen yok ben hic para vermedim diyen not istanbul dayim :) kimlik yenileme nedir bu ödeme bankayami yoka kaymakamlik ta mi ödeme gidip bos dönmek istemiyorum islerimiz cok yoğun .tsk simdiden..

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.