Şimdi Ara

Yeni Bir Ürün ..:: Elektrikli Kombi ::.. (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
334
Cevap
9
Favori
154.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kombide 3 kademe bulunuyor herbiri 4kwlık rezistens ilk su sıcaklığını hatırlamıyorum ama herçalışmaya başlamadan önce su sıcaklığı 32 dereceye kadar düşüyor ilk çalışmaya başladığında 12kw çekiyor yaklaqşık 10dk sonra 8kw devam ediyor bi 10dk da o sürüyo sonra 4 kw yaklaşı 10-15 dk su oluyor 65 derece günde yaklaşık 5 saat çalışıyor geri kalan zamanda birtek pompa çalışıyor oda 56w saatte yakıyor su okadar soğumasa çok daha güzel olacak acaba suyun okadar soğumasını nasıl önlerim bir bilen varsa tavsiye vere bilirmi lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: trak_med

kombide 3 kademe bulunuyor herbiri 4kwlık rezistens ilk su sıcaklığını hatırlamıyorum ama herçalışmaya başlamadan önce su sıcaklığı 32 dereceye kadar düşüyor ilk çalışmaya başladığında 12kw çekiyor yaklaqşık 10dk sonra 8kw devam ediyor bi 10dk da o sürüyo sonra 4 kw yaklaşı 10-15 dk su oluyor 65 derece günde yaklaşık 5 saat çalışıyor geri kalan zamanda birtek pompa çalışıyor oda 56w saatte yakıyor su okadar soğumasa çok daha güzel olacak acaba suyun okadar soğumasını nasıl önlerim bir bilen varsa tavsiye vere bilirmi lütfen

Bundan yaklaşık 20 yıl önce okulumda kalorifer sistemi okulun giriş katındaydı,

Sıcaksu üst katlara çıkarken soğuyordiki sanırım, sıcaksu borularının dışı alçı gibi bir alışım ile kaplanmak üzere içi izocamlı bir yapının içerisinde geçiyordu.

Bunu sen söyleyince hatırladım ve yazmak istedim.

Günümüzde ev içi yalıtımlar çatıya asma tavan kurup arasınada izocam koyuyorlar, demekki bu sistem işe yarıyor.
    Sende sıcak su borularını bir şekilde kaplatırsan sıcaklığın dışarı kaçmasını engeller ve ısı kaybını minimize ederek tasarruf edebilirsin.

Ne kadar tasarruf edersin bilmiyorum fakat mutlaka tasarruf edeceğin aşikardır. Nihayetinde evin içinde bütün peteklere 8-10 metre sıcak su borusu gittiğini düşünürsek eh ciddi bir ısı kaybı olacaktır. her metrede bir kaç derece sıcaklık kaybetsen (tahminen/atmasyon) yalıtım ile büyük bir tasarruf sağlayabileceğini düşünüyorum.

Dersen ki:
    O borular evi ısıtmada yardımcı oluyor, 2cm çapı olan birşeyin 5-10m2 yi ısıtmayacağına emin olabilirsin :)

Bu işlem ile 3-5 derece tasarruf etsen ısıtıcıların daha az devreye girmesini sağlarsın.

Şimdi baktımda o gün gördüklerimden daha gelişmişlerini googlede bulmak mümkün.

Boru izolasyonu <- bu şekilde arama yap.

• Merhabalar,

Havalar sogudu, kombi su sicakliklari da artti tabi. :)

Termostatik vanalari 3 yerine 4.seviyeye getirdim. 60 C su sicakligina ayarladim. Alt kat komple ve ust kat yatak odamiz ile banyonun havlupan acik, diger iki oda ve misafir banyosu kapali yaklasik 6 - 6.5 metre petek kullanimi ve 70 m2 alanda isitma yapiyorum.

Disarisi 3 C kadar dustu dun, su anda 9 - 10 C civarinda.

Kombi 210 saniye isitma yapiyor, 60 saniye sirkwulasyon. Kabaca saatlik 6 kW tüketim var diyebilirim. Baslangic isitma tuketimi goz ardi ediyorum, oraya 5 - 6 kW koymak lazim heralde.

Rakamlar fena gelmedi bana, Ocak ayinda aylik 2.000 kW tuketim ile ayi kapatirim gibime geliyor. Deneyip gorecegiz.

İyi hafta sonlari...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • acaba bana mı bitek fazla geliyo bu derler 6 kw saatte günde 144kw oda 144*0,40 57,6 lira günde biraz fazla değilmi benim bitün peteklerim açık 86 metre kare evi ısıtıyorum dış sıcaklığa göre 2,4-1,7 kw arası değişiyo bu bile fazla geliyo bana dahada düşürmeye çalışıyorum gece 2 derece düşürüp yatıyorum oda termostatını bekleme süresini nerdeyse 3 saat uzatıyor fakat sabah tekrar yükseltmek için daha fazla çalışıp karı ortadan kaldırıyor
  • Ben 24 saat kullanmıyorum kombiyi, kara kış olursa belki, yoksa tüketim anlamsız artar.
    Eve 7'de geldik, salon 20 C derecedeydi, saat 13'te evden çıkmıştık ve kapalıydı kombi, çıkarken 24 C bırakmıştık evi.

Şimdi 70 C ayarladım, saat 8'de 60 C düşüreceğim, vanalar 4'te duruyor. Dış sıcaklık 8 C şu anda.
    Bende bir ara oda termostatı almayı düşündüm ama sonra odaları farklı sıcaklıklara ayarlarım diye vazgeçmiştim.

Benim cihaz 24 kW olduğu için saatlik 6 kW tüketim normal geliyor bana.
    Sizin değerleriniz de iyi ama 24 saat açık bırakmıyorum ben, o yüzden bu ay 900 - 1.000 kW tüketim, Ocak'ta 2.000 kW planlıyorum.
    Günlük olarak ortalamaları takip ediyorum, şu anda 30 - 35 kW/gün tüketim ortalaması ile gidiyorum. :)

Tabi bu değere evin tüm kullanımı dahil.
    Kombide ayarı kaçırmazsam hesap tutar, yoksa 70 C getirip 24 saat açık bırakırsam herhalde 1.750 TL öderim elektriğe :)
    Hafta içi ikimizde çalışıyoruz, oğlumu sabah anneme birakiyoruz ve saat 06 - 16 arası ısıtma yapmadığımız için 24 saat açık bırakmaya gerek duymuyorum ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: menerio

Ben 24 saat kullanmıyorum kombiyi, kara kış olursa belki, yoksa tüketim anlamsız artar.
    Eve 7'de geldik, salon 20 C derecedeydi, saat 13'te evden çıkmıştık ve kapalıydı kombi, çıkarken 24 C bırakmıştık evi.

Şimdi 70 C ayarladım, saat 8'de 60 C düşüreceğim, vanalar 4'te duruyor. Dış sıcaklık 8 C şu anda.
    Bende bir ara oda termostatı almayı düşündüm ama sonra odaları farklı sıcaklıklara ayarlarım diye vazgeçmiştim.

Benim cihaz 24 kW olduğu için saatlik 6 kW tüketim normal geliyor bana.
    Sizin değerleriniz de iyi ama 24 saat açık bırakmıyorum ben, o yüzden bu ay 900 - 1.000 kW tüketim, Ocak'ta 2.000 kW planlıyorum.
    Günlük olarak ortalamaları takip ediyorum, şu anda 30 - 35 kW/gün tüketim ortalaması ile gidiyorum. :)

Tabi bu değere evin tüm kullanımı dahil.
    Kombide ayarı kaçırmazsam hesap tutar, yoksa 70 C getirip 24 saat açık bırakırsam herhalde 1.750 TL öderim elektriğe :)
    Hafta içi ikimizde çalışıyoruz, oğlumu sabah anneme birakiyoruz ve saat 06 - 16 arası ısıtma yapmadığımız için 24 saat açık bırakmaya gerek duymuyorum ben.

Sana daha ucuz bir yöntem önericem :) inan çok daha ucuz olduğunu garanti ederim :)

Evinin de yalıtım yoksa söyleyeceğim cihazlarının her birini 8m2 ısıtır olarak düşün.

16m2 olan odana iki adet kullan 15 saatte 12KW kullanırsın.

Yatak odası zırt pırt girilen bir yer olmadığı için varsayalım ki 1 adet koy ve 8 saat çalıştır: 3,2KW

Holde bir adet 15 saat çalışsın 6KW

Banyoya da 1 adet koy ve 5 saat çalıştır: 2KW

12+6+3,2+2= 23,2 KW kullanırsın günlük.

En soğuk günlerde bu aletleri hiç kapatmayacağım desen ve 24 saat çalıştırsan günde 48KW harcarsın.

30x48=1440KW
    1440x0,36= 518TL yapar
    Yetmez ısıtmaz dersen iki adet daha bunun üzerine eklersin hiç kapatmadan 207TL de o yakar buda sana 518+207=725TL yapar.

Hafta içi günde 13 saat evdesiniz ve 7 adet kullansanız: 36,4KW yapar hiç kapatmadan.
    36,4x30= 1092KW
    1092x0,36= 393,12 TL yapar.

Hepsini tek bir elektrik şarteline/düğmeye bağlarsın ve eve girerken açar, çıkarken kapatırsın.
    http://econo-heat.com/tr/ bahsettiğim alet benimde kullandığım. 2 aydır 2 adet kullanıyorum ve işimi görüyor, arada açıyor kapatıyorum geçen ayın 21'inden beri bu güne toplam evdeki kullanımda dahil olmak üzere takriben 150KW kullanmışım. *Evde yalıtım var*

Sen bence söylediğim sistemi kullan o ne öyle 2 bin TL ye yakın elektrik parasımı ödenir. Ayrıca söylediğime ilave olarak etkisini arttırmak için nalburlarda sobaların arkasına konmak için aliminyum yansıtıcı satıyorlar onlardan al iki tane ve o apartların arkasına uygun bir şekilde monte etmeden önce kes ayarla ve koy, sıcaklık olduğu gibi duvara gitmesin. Ben 1 tane alıp 2'ye böldüm :). Sen her ısıtıcın için bir adet al ve onları aparatın arkasında kalıp görünmeyecek şekilde kes o şekilde monte et üzerine apartları. Alet 150TL haberin olsun ;).

Ayrıca ileride bir sorun elektrik kesildiğinde bu aletleri çalıştırmak istesen kombini asla çalıştıracak sistem bulamazsın. Ama benim bahsettiğim sistem için bir kaç adet akü alırsın bir kabin şeklinde evin uygun bir yerine kurarsın ıstıcılardan her biri 0,4KW elektrik çekiyor 4 adet 1,6KW yapar.
    4 adet 150Ah lık akü alsan 150x4=600Ah yapar. (istersen daha fazla akü al ama unutma bunlar en fazla 20 saat enerji sağlar)
    600x12=7,2KW lik elektrik ile ısıtıcılarını 5 saate yakın çalıştırabilirsin. Bu akülerin ve şarj aparatlarıda takriben 1500TL tutabilir.

Ne yazdım arkadaş yahu :) yoruldum resmen ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epidoras -- 10 Aralık 2012; 4:35:17 >

• Bu yöntemi ben kombiyi takmadan önce araştırdım, sizin marka olmasa da benzer bir teknoloji diyelim.
    Nobo adlı cihazlar var, 500 W ile 2.000 W arasında değişen değerlere sahip panel radyatörler.
    Her odaya veya koridora takabiliyorsunuz, bağımsız çalışıyor.
    Keşif için geldiklerinde toplam 11.25 kW panel koyacaklardı, 35 cm ile 90 cm arasında değişen paneller.
    Bir arkadaşım aynı üründen kullanıyor, memnun kendisi ancak ben evin inşaatını yaparken duvar içi borulamayı bitirdiğim için panel radyatör aldım ve kombi taktım, yoksa alternatif olarak değerlendirilebilir yeni evlerde.

Yalnız sizin söylediğiniz 400 W model ile benim salonun ısınması pek mümkün gözükmüyor bana göre. :)

Nobo örneğine gelecek olursak alt katta 5.25 kW cihaz kuracaklardı, salon 41 m2, mutfak 8 m2, hol 5 m2.
    Yatak odasına 1.5 kW cihaz kuracaklardı, 14 m2 için, ebeveny banyosuna 4 m2 için 0.5 kW cihaz uygun bulmuşlar.
    Bunların hepsini toplayınca 7.25 kW kurulu güç gözüküyor, ortalama 5 kW saatlik tüketim olur diye düşündüm o zaman.

Şu an zaten kombi ile ortalama 6 kW tüketerek bu alanların hepsini 23 C derecede tutuyorum.
    O yüzden 2.000 TL elektrik parası hesabında 7/24 kesintisiz tüm evin ısıtıldığı senaryo var, ben geçen sene maksimum 450 TL verdim.
    Bu sene Ocak ayında da 750 TL öngörüyorum zamlar sebebiyle.

Hesapsız bir şekilde elektrikli kombi açıp gidilirse ay sonunda tablo üzücü olur. :)

• ben bu kapatıp açma işini pek anlamadım kapayınca ev çok soğuyor tekrar ısıtmak içinde çok harcıyor onun yerine sürekli açık kalması daha mantıklı bence hem şu diğer sistemlerin pek fark yaratacağını zannetmiyorum sonuçta elektrik %99 verimlr ısıtan bi olay ikiside elektrikli olunca ikiside aynı harcamayla aynı derece getirir gibi geliyor bana
  • Bugun 19'da eve geldik, salon 18,5 C gösteriyordu, gece 12'den bu yana ısıtma yapmadık alt katta.
    Bende pek soğumuyor ev kısa sürede, sizde durumu bilemiyorum.

Bugun hava 12 C o yüzden klima idare eder, kombi açmayı düşünmüyorum. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

2300 YTL
    Valla geçmiş olsun demek lazım galiba.

ısınma açısından kombi markaları çok fark ettiriyormu alarko buderos e.c.a gibi ürünlerin içerisinde ısınma farklılıkları oluyormu ?
  • Elektrikli kombilerde bariz farklar olacağını zannetmiyorum.
    Bilinen markalardan herhangi birini tercih etseniz iş görür.

• Aralik ayi bitmek uzere, kac kW harcadik, ay nasil gecti ?

Herkes etegindeki taslari doksun artik, onumuz Ocak :)

• Benim faturam geldi, 1.350 kW harcamışım, günlük ortalamam 50 kW.
    Hedefin üzerinde çıktı tüketim ben 900 kW ile bitiririm diyordum ama gece 12'den sonra da kombiyi açık bırakmak bu farkı yarattı, fena da olmadı, sıcak sıcak oğlan uyudu. :)

554 TL fatura tutarı, akşam 16.30 - 06.30 saatleri arasında neredeyse tüm evde paneller açıktı.
    Sıcak su ve duş içinde kombiyi kullandık.

Benim beklentilerimi karşıladı, gayet memnunum.
    Ocak ayında havalar çok soğuk olsa maksimum 2.000 kW tüketim olur.
    Bu da yaklaşık 715 TL yapar.

Herkese keyifli bir yeni yıl, mutlu bir kış diliyorum. :)

Ocak ayı sonunda tekrar değerleri paylaşırım...
  • benim faturamda 497 tl geldi benim için çok fazla ben daha aşağı çekmenin yollarını arıyorum bu faturaya diğer elektrik tüketimleride dahil yaklaşık 80 lira normal kullanım olsa 420 lira :( daha da aşağı inmesi şart
  • Arkadaşlar İyi Günler,
    Benim 12 Kw lık bir Elektrikli kombim ile ilgili kısa maceramı daha önceki yazılarımdan bulabilirsiniz. Şimdi Stokerli Ünmak Kömür kazanına geçtim. Bu Elektrikli kazan elimde kaldı. Eğer satın alıp kullanmak istiyen varsa 450 TL ye satabilirim.
    Saygılarla
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakin35

Arkadaşlar İyi Günler,
    Benim 12 Kw lık bir Elektrikli kombim ile ilgili kısa maceramı daha önceki yazılarımdan bulabilirsiniz. Şimdi Stokerli Ünmak Kömür kazanına geçtim. Bu Elektrikli kazan elimde kaldı. Eğer satın alıp kullanmak istiyen varsa 450 TL ye satabilirim.
    Saygılarla

Sanırım en doğru tercihi yaptınız. Günlük yarım torba yaksanız 12,5kg elektrikli sisteme göre ekonomik olur. 14TL den torbasını bulmak mümkün diye biliyorum eğer özel bir kömür kullanmanız gerekmiyor ise... günlük 7TL tutsa 210TL aylık ile kurtarabilirsiniz.

1000Kg kömür alıp günlük 10 kg yakabilseniz, 3 ay 10 gün yakarsınız sanıyorum tabi benim söylediklerim işin matematiksel yanı.

Siz nasıl yapıyorsunuz ne kadar tutuyor günlük ortalama ve bu sistemi kurdurmak ne kadar oldu bilgi verirmisiniz?

• Doğalgaz olmayan yerlerde elektrikli kombi olabilir ama doğalgaz varsa kesinlikle elektrik pahalıya gelir:
    Doğalgaz 1 KWh = 0,08 TL . Kombi veriminiz çok kötü olup %60 bile olsa 0.13 TL
    Elektrik 1 KWh = 0,35 TL

Ama kombinin kendi verimi yanında aslında birde su dolaşan borulardaki kayıplar vs. var. Kombi yerine doğrudan elektrik radyatör ile odayı ısıtmak belki daha mantıklı olabilir.
    Ama klima yatırımı fazla gelmezse 1 e 4 olmasada en az 1 e 3 alırsınız. 1 KWh elektrik doğalgaz yakın fiyata gelir.

Slm.
  • İzmir Gaz yatırım yapar boru hatlarını genişletirse bizde doğalgaza kavuşacağız, senelerdir hareket yok.
    İzmir gibi yerde hala %100 kapsama alanı yok.

Dilekçe ile başvuruda yaptık ama dinleyen olmadı.
    Yine de ben elektrikli kombimden memnunum, bu ay 750 TL ile kapatırım herşey dahil.
    10 gün 24 saat açık bıraktım yoksa 600 - 650 ile kapanırdı bu ay.

Ilerde elektrik zamlanacağı için bir süre sonra mecburen alternatif arayacağız gibi gözüküyor.

Herkese keyifli bir kış diliyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: menerio

İzmir Gaz yatırım yapar boru hatlarını genişletirse bizde doğalgaza kavuşacağız, senelerdir hareket yok.
    İzmir gibi yerde hala %100 kapsama alanı yok.

Dilekçe ile başvuruda yaptık ama dinleyen olmadı.
    Yine de ben elektrikli kombimden memnunum, bu ay 750 TL ile kapatırım herşey dahil.
    10 gün 24 saat açık bıraktım yoksa 600 - 650 ile kapanırdı bu ay.

Ilerde elektrik zamlanacağı için bir süre sonra mecburen alternatif arayacağız gibi gözüküyor.

Herkese keyifli bir kış diliyorum...

Kombinizin sıcak su bastığı peteklerin elektrikli olanlarını kullanırsanız odalarda daha ekonomik olur diye düşünmeden edemiyorum. Hiç araştırdınız mı?
  • Bizimki 25 lik bir stokerli kazan, yak. 3 torba (Torba 25 kg) 75 kg deposuna alıyor. Dışarısı gece -1 derece olduğu zamanlarda günlük en az bir yada 1,25 yada 1,5 torba yakıyor (Soma Kısrak dere fındık). Gece 5 ila 8 derece olduğunda günde 3/4 torba yakıyor. Stokerli kazanlar daha az yakmıyor aslında sürekli yanarsa...Şimdi hava çok soğuk değilken bir akıllı priz kullanark kendisi 16-18 saat bekledikten sonra otomatik çalışıyor, kömür 30-40 dk sonra tutuşuyor. 1 saat sonra kazan devri daime başlıyor. Ya bu şekilde kullanacaksınız yada sürekli 45-46 derecede tıtup yakacaksınız. Şu an ben çok memnunum..
    Sevgiler
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.