Şimdi Ara

Yeni Bir Ürün ..:: Elektrikli Kombi ::.. (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
9
Favori
154.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Epidoras

Kombinizin sıcak su bastığı peteklerin elektrikli olanlarını kullanırsanız odalarda daha ekonomik olur diye düşünmeden edemiyorum. Hiç araştırdınız mı?

Araştırdım onu, 10 C altındaki sıcaklıklarda istediğimiz konforu sağlamıyor.
    Saatlerce çalışması lazım, elektrikli kombi zaten çok daha kısa sürede yatak odasını 22 C yapıyor, ayrıca her odada tek tek ısıtıcı ayarla, fişi kontrol et, açık mı kaldı diye bak çok zahmetli. :)

Bu arada 650 TL toplam elektrik faturasının 80 - 90 TL'lik bölümü zaten evin normal elektriği.
    Isıtma yapmadığımız zamanlarda evde 80 TL'nin altına inmiyor fatura.

O yüzden hepsini sadece ısıtma olarak düşünmemek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: menerio

quote:

Orijinalden alıntı: Epidoras

Kombinizin sıcak su bastığı peteklerin elektrikli olanlarını kullanırsanız odalarda daha ekonomik olur diye düşünmeden edemiyorum. Hiç araştırdınız mı?

Araştırdım onu, 10 C altındaki sıcaklıklarda istediğimiz konforu sağlamıyor.
    Saatlerce çalışması lazım, elektrikli kombi zaten çok daha kısa sürede yatak odasını 22 C yapıyor, ayrıca her odada tek tek ısıtıcı ayarla, fişi kontrol et, açık mı kaldı diye bak çok zahmetli. :)

Bu arada 650 TL toplam elektrik faturasının 80 - 90 TL'lik bölümü zaten evin normal elektriği.
    Isıtma yapmadığımız zamanlarda evde 80 TL'nin altına inmiyor fatura.

O yüzden hepsini sadece ısıtma olarak düşünmemek lazım.

Sen bağlı bulunduğun elektrik şirketi ile mutlaka görüş hocam, aylık belirli bir kilowatt ı geçene indirim yapıyorlar ki şöyle
    Toptan alım satımlarda KW 0,07kuruş gerisini sen düşün artık.
    Aylık 0,35 olan kullanım bedelini 0,25 kuruşa düşürseler bile
    650TL olan faturan 464TL olur.

Belki daha önceden söylemiş olabilirim bunu... :)

• Ben o konuyu da araştırdım, geçmiş 1 yıl içinde toplam tüketimin 25.000 kW olması gerekiyor bu tip bir sözleşme yapabilmek için.
    Benim en son aldığım bilgi bu yönde.

O rakamların yanından bile geçmiyoruz biz, benim kışın ödediğim para şu ana kadar galiba 223 TL - 330 TL - 550 TL, bu ay 650 TL gelir, sonra düşüş trendine girer zaten. Radikal zamlar olmadıktan sonra bu kombiyle devam. :)
  • Selam,

Ocak ayı hesabı tuttu, 722 TL fatura geldi.
    Yaklaşık 2.000 kW kullandım.
    10 gün 24 saat açıktı, diğer günlerde 14 saat kadar açıktı.
    Saat 16:00 - 07:00 arasında, 60 C su sıcaklığı ve 23 C oda sıcaklığı.

Şubat ayında bakalım neler olacak. :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar bu aralar ısı pompası dedikoduları çok duymaya başladım adama 175tl fatıra gelmiş varmıdır aslı kafayı yicem valla
  • Komşuda var, 5.000 EUR kurulum maliyeti var.
    Aylık faturası 300 TL geliyor.

Onlarda da cihaza göre değişen kapasiteler var.
    Ben Panasonic 18 kW sormuştum, mono ünite, sadece içeriye boru girişi var.
    5.500 EUR + %18 KDV dediler.

Değerlendirmek lazım, benim hala doğalgazdan ümidim var, bir iki sene daha beklerim.
    Gelmezse mecburen ısı pompası, yoksa bu zamlara dayanamayız. :)

• Elektrikli kombi kullanan bir tanıdığımıza 2000tl fatura gelmiş. Evlerden ırak
  • quote:

Orijinalden alıntı: menerio

Komşuda var, 5.000 EUR kurulum maliyeti var.
    Aylık faturası 300 TL geliyor.

Onlarda da cihaza göre değişen kapasiteler var.
    Ben Panasonic 18 kW sormuştum, mono ünite, sadece içeriye boru girişi var.
    5.500 EUR + %18 KDV dediler.

Değerlendirmek lazım, benim hala doğalgazdan ümidim var, bir iki sene daha beklerim.
    Gelmezse mecburen ısı pompası, yoksa bu zamlara dayanamayız. :)

Isı pompası klimanın toprak-su soğutmalı olan şekli, bir alman arkadaş kullanıyor almanyada doğalgaz yerine tercih ediyorlarmış, çok soğuk memleket olmasına rağmen onlarda izolasyon teknikleri çok iyi olduğundan masrafı elektrik masrafı azmış devlet tarafından da teşvik ediliyormuş. Bahçesine 120 metre kuyu kazmışlar onlarda maliyet işçilik de çok pahalı olduğundan 25.000 euro olmuş ama nasılsa memnun, yazında klima yerine soğutma olarak kullanılıyor

Özelliği soğuk havalarda klima gibi buzlanma sorunu olmaması, 4 de 1 enerji avantajı sağlıyabiliyor, Doğalgaz fiyatına bağlı olarak doğalgazla yakın veya aynı kalori fiyatı olabilir.

Yani elektrikli kombi kullanan arkadaşa 2000 TL gelmiş ısı pompası kullansa 500 TL gelecek aynı miktar ısınmada

• EPDK serbest tüketici limitini yıllık 5.000 kW'a düşürüyor.
    Yakında yeni enerji şirketleri tarifeleri ile piyasaya çıkar.
    Umarım son tüketici için faydalı olur.

Hayırlısı bakalım. :)

• Alanyada oturuyorum. Burada 3+1 125 m2 lik evime bu sistemi kurmayı düşünüyorum.Kurulum maliyeti 7-8 bin euro diyorlar ama net fiyat almadım.Bu konuda tek korkum yüksek elektrik faturaları.125 m2 evde alanya gibi iklim şartları çok sert olmayan bir evde günde 12-14 saat çalıştırırsam yaklaşık kaç lira elektrik faturası gelir cevaplayabilecek varmı?
  • Isı pompası için mi tüketim değeri merak ediyorsunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: aytuga

Merhaba Mimalpay, eğer evinizde trifaze sistem var ise süper, termodinamik teki sistem su sıcaklığı ayarlamalı , benim kullandığım sistemde en çok oturulan yere konulan termostat sayesinde oda sıcaklığı ayarlamalı hesco marka benim cihaz , eğer evin içi 23 dereceyi ayarlıyı bulunca cihaz kendidi kapatıyor,bekliyor, rolantide açıyor tekrar sonra,çayın altını kısmak gibi düşünün,tek sorun ilk ısınmada çok elektrik harcıyor,sonrasında sorun yok tavsiye ederim, ama marka konusunda bir şey diyemem,benim taktırdığım cihaz su an çalısıyor ama sorun çıkarmaz diyemem,hiç bir şeyin garantisi yok, son elektrik faturam gelmedi gelince onuda ileticem ,selamlar...

bu sistemi kurduktan sonra faturasını ödeyemeyecek duruma düşmeyelim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deitel

@thermofas yeni kombin hayırlı olsun. Evinin m2si konumu yalıtımı ve bulunduğu bölge hakkında bilgi verir misin? Bu kara kışta günlük 14 ytl makul sayılabilecek bi mebla gibi..

forumlarda takip etmiş olduğum kadarıyla çok elektrik harcar deniliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: gonca90

quote:

@thermofas yeni kombin hayırlı olsun. Evinin m2si konumu yalıtımı ve bulunduğu bölge hakkında bilgi verir misin? Bu kara kışta günlük 14 ytl makul sayılabilecek bi mebla gibi..

Çok elektrik harcamasının yanı sıra ayrıca elektrik tesisatı yaptırmayıda gerektirir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

quote:

Çok elektrik harcamasının yanı sıra ayrıca elektrik tesisatı yaptırmayıda gerektirir.

yeni bir tesisatmı yani yok artık
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Evet, zaten evinizde monfaze tesisat varsa önce elektrikli kombi için trifaze tesisat yaptırıp tedaşa başvurup tekrar abone olmanız lazım. 3 fazlı tesisatınız varsa ana sigortanın amperajına ve kombinin gücüne göre eski tesisatta kaldırabilir. Saygılar.

• benim evim monofaz ama üç fazlı kombiyi kullana biliyorum ama gereken sadece sayaçtan kombiye kadar 2*10 kablo birde ana sigorta değişmesi gerekiyo bütün tesisatı değiştirmeye gerek yok bende ki kombi 12kw tabi dha büyükler için aynı şeyi söyleyemem
  • quote:

Orijinalden alıntı: trak_med

benim evim monofaz ama üç fazlı kombiyi kullana biliyorum ama gereken sadece sayaçtan kombiye kadar 2*10 kablo birde ana sigorta değişmesi gerekiyo bütün tesisatı değiştirmeye gerek yok bende ki kombi 12kw tabi dha büyükler için aynı şeyi söyleyemem

12 kW 55 Ampere yakın akım yapar. Bu büyüklükte bir yük için ayrıca tesisat gerekir. Tedaş direkten 4 lük kablo ile elektrik vermişse onuda değiştirmek gerekir. Her ev için aynı şey söz konusu değil. Saygılar.
  • tedaş yönetmeliğine göre direkten en 6lık kablo gelir 4 die bişey kalmadı 55 amper doğrudur fakat 12kwtı bir saat boyunca çekmiyo 10 dakikada 8kw ta düşüyor sonraki on dakikada 4 kw ta düşüyor ben uzun bi süre 40 amper sigortaya idare ettim ama sonra 63 amperle değiştirdim sebebi kombi çalışırken evde başka bişey çalıştıramıyorduk o yüzedn mecbur kaldık kimseye şöyle yap demiyorum ama gereksiz bazı masrafları sayarak kimseninde gözünü korkutmayalım zaten dedim 12kw tan yüksekler için uygun olmaz
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Evet, zaten evinizde monfaze tesisat varsa önce elektrikli kombi için trifaze tesisat yaptırıp tedaşa başvurup tekrar abone olmanız lazım. 3 fazlı tesisatınız varsa ana sigortanın amperajına ve kombinin gücüne göre eski tesisatta kaldırabilir. Saygılar.

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim iyiki sormadan bu işlere bulaşmamışım

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.