DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Yeni Araba Alanlara Tavsiyeler
24
Cevap
10
Favori
9.856
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2194 Mesaj
   12 Şubat 2011 20:31:48 Konu Sahibi
   Yeni araba alanlara ve yeni trafiğe çıkanlara tavsiyeler:

   2 ay kadar önce ilk arabamı aldım. Arabalar hakkında hiç birşey bilmediğim için biraz zor oldu. Şimdiye kadar edindiğim tecrübeleri paylaşıyım dedim.
   (Arabanın satın alındığını farzediyorum)

   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Arabayı ustaya götürüp kontrol ettirin. Bakılacak yerler
   - Frenler, Fren balataları, el freni ayarı
   - Motor yağı

   - Cam suyu (Cam suyunu herkes kendi koyabilir, motoru açınca oradaki bidonumsu şeye su doldurmanız gerekiyor. Eğer soğuk bir yerde yaşıyorsanız, suyun donmaması için marketlerde satılan silecek suyundan alıp koyabilirsiniz)
   - Hava, Yağ, Yakıt, Klima filtreleri

   - Lastik Havaları(Bu konu önemli, aracın cinsine göre tekerlere vurulacak hava miktarı farklı 15 inc jantlar için genelde 32psi (2.2 bar) basınç yeterli)
   (Eğer fazla hava vurursanız, direksiyon hafifler, yakıt tüketimi düşebilir. Bunlar iyi gibi gözükse de fren mesafesi acayip uzuyor ve araba çok sarsıntılı oluyor )
   (Eğer düşük olursa, yakıt tüketimi artar,yol tutuşu zayıflar, lastiklerin yanları çabuk eski. Ayrıca direksiyonu döndürmesi çok zor olur)
   (Bizzat 40 psi ile test ettim. Benzincideki hava pompası fazla vuruyormuş )
   Tekerlere kendiniz de benzincilerde hava vurabilirsiniz. Ancak basıncı iyi ayarlamak gerekiyor. Lastikteki subap ın kapağını sökün ve pompayı sıkıca oraya bastırın. Hava çıktığını görürsünüz. Eğer elinizdeki pompanın tuşuna basarsanız hava vuracaktır. Ancak burada önemli olan nokta benzincideki hava basınçlarının düzgün olması (İnternetten basınç ölçer sipariş verip, bunla kontrol edip, benzincide vurmak en iyi yöntem sanırım. Yada çakmaktan çalışan pompa almak(kaliteli almakta fayda var))

   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Gelelim araba kullanıma (otomatik kullandığım için vitesler hakkında birşey söyleyemeyeceğim)
   - Eğer arabanızda park sensörü yoksa taktırmanızda fayda var. Eğer acemiyseniz çok fayda sağlayacaktır. İnsan zamanla arabanın ölçülerini tahmin etmeye başlıyor. Ancak yine de park sensörü iyidir. Eğimli yollarda tahminler şaşabiliyor.
   - Arabanın oturma pozisyonunu ve direksiyonu kendinize göre ayarlayın.
   -Ayna Kullanmayı öğrenin. Arkayı görmek ÇOK ÇOK önemli. Bunu trafiğe çıktığımda farkettim hoş olmuyor söyleyim.
   - En önemlisi de aynalar. Burada önemli olan "kör nokta" kavramını bilmek. Yan aynaların sağımı ve solumu gösterdiğini düşünürdüm. Genellikle arka kapı hizanızda giden araçları göremiyorsunuz. Sol tarafa kafayı çevirip bakması kolay, ancak sağ tarafta biri oturuyorsa biraz zor oluyor görmesi. Bunun için ayna ayarı önemli.
   Yan ayna ayarı nasıl yapıl diye internette aratırsanız bir sürü video çıkıyor (ingilizce aratınca daha çok çıkıyor)
   Aracım sedan, ben şöyle yapıyorum.
   sol aynayı sık kullandığım ve sol tarafı görebildiğim için. Sol aynayı dışa doğru biraz açtım. Ancak arabanın bir kısmını da görüyorum. Arabanın arka kısmının üstünden çok arkadan gelen bir araç varsa böylelikle görmüş oluyorum. Ama arabaya fazla yakın değil ayna, mümkün olduğu kadar dışa açık.
   Sağ aynamı arabayı görmeyecek şekilde açtım ki, mümkün olduğunca kör noktayı azaltıyım.
   Genellikle sağ ayna az kullanılır. Sol ve orta dikiz aynası önemli. Özellikle sol yan aynayı sürekli kontrol etmekte fayda var.
   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Trafiğe gelelim
   -trafikte yavaş giderseniz çok korna yersiniz. Başta yavaş gidin ancak daha sonra trafik akışına göre hızınızı ayarlayın. Şeridi takip edin.
   -Dönüşlerden önce uygun şeride geçin
   -Bilmediğiniz yolda çok sürmeyin başlarda. Sağ sola bakıncam, nereden gitsem derken arabayı unutmayın.
   -Navigasyon cihazı kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle büyük şehirlerde çok büyük rahatlık sağlıyor.
   -Trafikte minibüs ve taksilerden kaçın. Ayna kullanmadan direk önünüze kırarlar. Sinyal vermezler, ani dururlar vs. (ek olarak transit, doblo tarzı araçları da dahil edebiliriz)
   -Döner kavşaklarda ve dönüşlerde döneceğiniz şeride yaklaşın. Eğer kavşakta döndükten sonra düz devam edeceksiniz., döner Kavşağın ortasında durun. Sol tarafı sola döneceklere bırakın.
   -Trafik ışıklarını iyi öğrenin ve büyük döner kavşaklardaki dönüşleri anlamaya çalışın. Büyük döner kavşaklarda bazen u dönüşü için ayrılmış özel yerler falan oluyor. Trafik ışıklarının altında sol ve sağ ok işaretleri varsa bunlara uyun. Sağ ve sol dönüşler bu ışıklara göre yapılacak. (sağ dönüş yeşil yanarken bekleyince feci korna yersiniz bizzat şahidim )

   Benzinci
   -Hava vurma , araba yıkama bedava oluyor genelde.
   -yakıt almadan önce motoru kapatın. (sebebini bilmiyorum, birkaç kez motor açıkken aldım birşey olmadı ama siz yine de kapatın)
   -Arabaya hangi yakıtı alacağınızı bilin (motorin, benzin, 95- 97 oktan vs.)

   Araba kontrolleri
   -motor yağına motora sokulmuş turuncu çubuktan bakabilirsiniz. Seviyesini kontrol etmeniz genelde yeterli. (2 tane işaretin arasında olması gerekiyor)
   -cam suyunu kontrol edin (bitince cama attırmaz suyu buradan )
   -Tekerlere bakarak havası inmiş mi inmemiş mi kontrol edebilirsiniz. Mahallede çoluk çocuk oynarsa diye.
   -Kışın arabayı sabah güneşi alan bir yere bırakın (ön cama düşerse süper olur). Sabah sabah arabanın camlarını elle silmekle- buz kazımakla uğraşmassınız.
   -Arabada camı silmek için süngerli bir silecek (yada çekçek), ayrıca karı temizlemek için biraz uzun saplı bir süpürge (yada çekçek) bulundurun. (Ufak cam sileceği ile kar kürümek çok zor benden söylemesi 2 hafta önce ellerim buz tutmuştu )

   Arabadaki kontroller- elektronik aksam
   -Arabanın ışıklarını öğrenin. Kısa far, uzun far ve sis farları genelde sol taraftaki çubuktan açılıyor. Kullanma kitapçığından bakın. 1 hafta boyunca sis farları açık gezdim apaçi gibi tüm şehirde haberim yoktu (kimse de birşey demedi iyi ki, o yüzden önemli )
   -Arabaya alışmadan önce ışıkları açmayı emniyet kemerini takmayı unutabilirsiniz. Benim 3 kuralımı sizlere tavsiye ediyorum. Arabaya oturduktan sonra 1-emniyet kemeri 2-kapı kilidi 3-kısa farlar
   -Arabadan inerken kısa farları kapatmayı unutmayın, akü bitebilir (genelde arabalar bağırdığı için pek problem olmuyor)
   -Arabada klima: Aslında arabada 2 farklı sistem varmış. 1 klima içeriyi soğutmak için. 2 havalandırma, içeriyi ısıtmak yada dışarıdan giren havayı direk üflemek için. Arabayı ısıtmak fazla enerji harcamaz. Motorun ısısını kullanıp içeri giren havayı size üfler. Klima ile havalandırma arasında geçiş yapmak için A/C tuşuna basın (Basılı ise klima basılı değilse havalandırma)
   -Klimanın orada dışarıdan içeriye hava üfleme ve içerideki havayı üfleme diye 2 seçenek var. Havayı dışarıdan alın. Yoksa buğulanma yapar. (dışarı çok pis kokuyorsa bir süre içeriye getirebilirsiniz ama fazla tutmayın)
   -Buğulanma: Bu konu önemli. Buğulanma başlarsa, havalandırmayı açın, havayı camlara üflemeye ayarlayın.


   ACİL DURUM (teker patlaması, araba bozulması, ufak kaza)
   -Ufak kazalar için kaza tespit tutanağı bulundurmakta fayda var. Sigorta yaptırırken isteyin verirler. (İkinci el araba aldıysanız 10 gün içinde sigorta yaptırmanız gerekiyor, sigorta karşı tarafa verdiğiniz hasarları öder, sizin hasarlarınızı ödemez)
   -Kazalar için fotoğrafın etkili olduğu söyleniyor. Tek kullanımlık fotoğraf makinesi taşımak iyi olabilir. Digital makine kabul ediyorlar mı bilmiyorum (Bende de yok fotoğraf makinesi)

   -Kaza anında, teker patlamasında, araba bozulmasında yapacağınız ilk iş üçgen reflektörleri arabadan biraz uzağa gelen trafik yönüne koymanız olsun. (reflektörü gören kişi reflektöre çarpsa bile size çarpmasın). Dörtlüleri yakmak da iyi fikir.
   -Kriko ve yedek lastik(stepne) bagajın alt kısmında oluyor genelde. Bagajın zeminindeki tahtamsı şeyi kaldırırsanız göreceksiniz. Teker değiştirmek için önce tekerin orta kısmındaki 4-5 vidayı gevşeteceksiniz. (eğer gözükmüyorsa, jantı çıkartmanız gerekir. Vidaları açmak için bijon anahtarı yedek lastiğin yanında olmalı). Vidaları gevşettikten sonra arabayı kriko ile kaldırın (krikoyu iki teker arasına, hangi tekerlek patlak ise ona yakın şekilde koyacaksınız, arabanın alt tarafında ok işareti ile koyulacak yeri göstermesi lazım. Krikoyu oradaki sağlam noktaya koymanız önemli.) Krikoyu çevirerek arabayı biraz yükseltin ve tekerleği değiştirin. Yeni tekerleği taktıktan sonra arabayı indirip, vidaları sıkmanız gerekiyor. Yedek lastik genelde küçük olduğu için 20-30 km hızı geçmemeye çalışın.
   (Ufak patlaklar için internet sitelerinde de satılan tekerlek tamiri için spreyler var. Tekerleği bu dolguyla kapatabildiğiniz söyleniyor. Yani tekerlek yarılmadıysa, tamirciye gitmek için spreyi sıkıp tekerleği o spreyle şişirip devam edebilirsiniz, lastik değiştirmeden)


   BENDEN BU KADAR UMARIM FAYDALI OLUR. 2 AYDA EDİNDİĞİM TECRÜBELER BUNLARDI.
   TECRÜBELİ ARKADAŞLARI KATKIDA BULUNMAYA DAVET EDİYORUM.

   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HITM@N -- 15 Şubat 2011; 18:47:34 >   |
   |
   cicekli820 bu mesajı paylaştı
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   591 Mesaj
   12 Şubat 2011 21:25:01
   kırmızı ışıkta gözünüz ışıkta olsun başka bişeyle ilgilenip yeşil yandığı halde bekleme yapıp adamın sinirlerini zıplatmayın sonra biri gelip dövünce şaşırmayın

   benim yeni şöförlere tavsiyem bu
   _____________________________

   SEAT LEON 1.6 TDİ DSG
  • Teğmen
   103 Mesaj
   12 Şubat 2011 23:23:38
   çok yardımcı oldu gerçekten eline sağlık
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7320 Mesaj
   13 Şubat 2011 01:20:50
   emeğine sağlık hocam
   |
   |
   _____________________________

   mantık..
  • Yarbay
   3808 Mesaj
   13 Şubat 2011 01:37:35
   emeğini sağlık kardeşim yeni sürücüye göre epey döktürmüşsün
   |
   |
   _____________________________

   >>>www.mareaturkiye.com<<<
  • Yarbay
   2194 Mesaj
   14 Şubat 2011 21:01:19 Konu Sahibi
   Birkaç eklemek istediğim konu daha var.

   Arabanın frenleri ilk aldığımda daha iyi tutuyordu. Son zamanlarda biraz zor tutmaya başladı. En başta tekerlere fazla hava vurduğumdandır dedim. Basıçları ayarlattım. Ancak bu sabah yine frenlerin iyi tutmadığını (daha doğrusu fren mesafesinin acayip uzadığını) farkettim.

   Artık bunun sebebini soğuk havaya bağlıyorum. Çünkü sabahları tutmayan frenler, öğle saatlerinde canavar gibi. Tekerin kış lastiği olmadığından (dört mevsim takılı) sertleştiğini ve yolu tutmayıp kaydığına kanaat getirdim.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HITM@N -- 15 Şubat 2011; 18:32:16 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1880 Mesaj
   14 Şubat 2011 21:14:33
   Araba ilk harekete geçtiği anda frenlerde şişme hali diye tabir edilen durum olur ve normaldir.Bu disk ve balataların henüz gerekli sıcaklığa gelmemesinden kaynaklanır.Bunu şuradan anlayabilirsiniz,ilk hareket anlarında frene basmanıza rağmen hissizlik olur.Gerekli frenlemeyi sağlamaz,ayrıca pedal sert olur,siz biraz daha yüklendikçe tutmaya başlar fakat bu sefer de dozlayamazsınız kolay kolay,birkaç frenden sonra fren aksamı alışır ve gerekli duruma gelir.Kış günlerinde özenle ısıtın disk ve balataları,herhangi bir buzlanma durumunda kurtarıcıdır.Sebebi yukarıda...
   _____________________________

   Kawasaki Z1000 Rider
  • Yarbay
   5055 Mesaj
   15 Şubat 2011 00:14:44
   Çok iyi bir raporlama olmuş, zevkle okudum. Alışmış birisi kolay kolay böyle anlatamazdı. Başka tecrübesiz arkadaşların katkılarını bekliyoruz.
   |
   |
  • Yarbay
   8673 Mesaj
   15 Şubat 2011 00:29:38
   güzel bir paylaşım
   |
   |
   _____________________________

   2015 VW Golf 7 1.2 TSI 110 Manuel Comfortline Tungsten Gri
  • Binbaşı
   1318 Mesaj
   15 Şubat 2011 01:02:13
   quote:

   Orijinalden alıntı: HITM@N
   Birkaç eklemek istediğim konu daha var.

   Arabanın frenleri ilk aldığımda daha iyi tutuyordu. Son zamanlarda biraz zor tutmaya başladı. En başta tekerlere fazla hava vurduğumdandır dedim. Basıçları ayarlattım. Ancak bu sabah yine frenlerin iyi tutmadığını (daha doğrusu fren mesafesinin acayip uzadığını) farkettim.

   Artık bunun sebebini soğuk havaya bağlıyorum. Çünkü sabahları tutmayan frenler, öğle saatlerinde canavar gibi. Tekerin kış lastiği olmadığından (dört mevsim takılı) sertleştiğini ve yolu tutmayıp kaydığına kanaat getirdim.

   Kısaca; yeni araba alanlara tavsiyem. Eğer lastikleriniz eskiyse dört mevsim almak yerine yaz lastiği- kış lastiği olarak arabaya 2 farklı lastik almanızdır. (ankara gibi bir şehir için). Ancak bu da biraz keseye etki ediyor.

   On yil öncesi olsaydi kis lastigi hakkindaki tavsiyelerinize harfiyen katilirdim. Fakat 5 senedir kis-yaz lastigi degisimi yapan, Ankaranin en buzlu semtlerinden birinde oturan ve her gun sabahin en soguk saatlerinde araci kullanan biri olarak Ankarada kis lastiginin gereksiz masraf oldugunu iddia ediyorum. paraniza ve zamaniniza yazik. Bu sene inat ettim aracima kis lastiklerini takmadim, acikcasi kar yagdiginda da gittim don yaptiginda da ve yol tutus-fren mesafesi olarak bir fark hissetmedim. Param da, bu is icin harcadigim zamanim da bana kaldi. Olan bu gune kadar harcadigim 1000 tl civari paraya oldu.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrton_SENNA -- 15 Şubat 2011; 1:05:15 >
  • Teğmen
   123 Mesaj
   15 Şubat 2011 01:37:43
   Çok teşekkürler arkadaşım. Allah izin verirse önümüzdeki aylarda bende bir araba alıp kullanmaya başlayacağım. Çok güzel bir rapor olmuş, çok faydası olacaktır
   |
   |
   _____________________________


   I'm different
   ● Sabri Sarıoğlu ●
  • Çavuş
   94 Mesaj
   15 Şubat 2011 09:34:36
   Teşekkürler..
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   379 Mesaj
   15 Şubat 2011 14:36:09
   Çok teşekkürler. Kaydettim.
   |
   |
   _____________________________

   Daha güçlü, daha sakin
   Daha mutlu, daha suskun
   Daha olgun, daha kırgın
   Daha yalnız, daha yorgun
  • Yarbay
   2194 Mesaj
   15 Şubat 2011 18:36:21 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ayrton_SENNA


   Alıntıları Göster


   On yil öncesi olsaydi kis lastigi hakkindaki tavsiyelerinize harfiyen katilirdim. Fakat 5 senedir kis-yaz lastigi degisimi yapan, Ankaranin en buzlu semtlerinden birinde oturan ve her gun sabahin en soguk saatlerinde araci kullanan biri olarak Ankarada kis lastiginin gereksiz masraf oldugunu iddia ediyorum. paraniza ve zamaniniza yazik. Bu sene inat ettim aracima kis lastiklerini takmadim, acikcasi kar yagdiginda da gittim don yaptiginda da ve yol tutus-fren mesafesi olarak bir fark hissetmedim. Param da, bu is icin harcadigim zamanim da bana kaldi. Olan bu gune kadar harcadigim 1000 tl civari paraya oldu.

   Yukarıdaki mesajımı düzelttim.
   Hiç kış lastiği kullanmadım. Benim lastikler en ufak bir buz-kar karışımında acayip kayıyordu. Yollar temiz olduğu için sıkıntı olmadı, ancak parkederken acayip patinaj çekiyor. Kış lastiği ile bir fark olur mu bilmiyorum. Belki de kaliteli bir dört mevsim alıp kullanmak en iyisi.

   Ben bu frenimin tutmama sebebini anlayamadım yav. Bu sabah hava soğuktu, yağmur yağıyordu. Ancak frenler gayet iyi tutuyordu. Dün sabah yağmur yoktu, fren tutmuyordu.
   Acaba tekerlerden değil de, balataların ısınması ile ilgili bir konu mu. Isınmadan tutmuyor sanırım. Yeni teorim bu .
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   7595 Mesaj
   29 Mayıs 2011 10:06:23
   Benzin alırken motoru durdurmanın amacı, olası bir elektirik aksamından oluşacak kaçak sebebiyeti ile benzilkle beraber havaya uçma riskinizi 0 lamaktır. Bence siz kapatın bundan sonra. Özellikle GAZ gibi daha ucucu yakıt satan istasyonlarda veya kendinizde gaz alıyorsanız bu ihtimal benzine göre 2 kat artar en az.
   |
   |
   _____________________________


   "Bizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir"
   Hz.Mevlana

  • Teğmen
   116 Mesaj
   29 Mayıs 2011 14:01:59
   Çok teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   146 Mesaj
   05 Eylül 2011 23:55:44
   quote:

   Orijinalden alıntı: Ayrton_SENNA


   Alıntıları Göster


   On yil öncesi olsaydi kis lastigi hakkindaki tavsiyelerinize harfiyen katilirdim. Fakat 5 senedir kis-yaz lastigi degisimi yapan, Ankaranin en buzlu semtlerinden birinde oturan ve her gun sabahin en soguk saatlerinde araci kullanan biri olarak Ankarada kis lastiginin gereksiz masraf oldugunu iddia ediyorum. paraniza ve zamaniniza yazik. Bu sene inat ettim aracima kis lastiklerini takmadim, acikcasi kar yagdiginda da gittim don yaptiginda da ve yol tutus-fren mesafesi olarak bir fark hissetmedim. Param da, bu is icin harcadigim zamanim da bana kaldi. Olan bu gune kadar harcadigim 1000 tl civari paraya oldu.


   kesinlikle katılmıyorum kışın kış lastiği kullanmak çok önemlidir, bende Ankarada ikamet ediyorum şehir merkezi ana caddeler açık oluyor ama ara sokakların durumu içler acısı....Ayrıca gece gizli buzlanma meydana gelebiliyor mazallah buda çok tehlikeli bunun için kış lastiğimi her kış kullanırım arkadaş hatta fren mesafesini kısaltmak için yazın bile kullanmayı düşünüyordum fakat yakıt tüketimini arttırdığı için vazgeçtim...
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1626 Mesaj
   06 Eylül 2011 01:04:45
   teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   238 Mesaj
   06 Eylül 2011 08:05:28
   Tavsiyeler için teşekkürler.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   23 Mesaj
   05 Ocak 2012 18:11:48
   Bu kadar emek harcayıp yazmışsınız çok teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
izmir havalimanı transfer
SEO
ses yalıtımı
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
1,114
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.