Şimdi Ara

Yazılım Mühendisiyim Depresyondayım (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
649
Cevap
18
Favori
57.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
312 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Moueson

Dostum yanlış anlama ama seninde hayallerin çok yükseklerde . Her ne kadar ortalama üstüde kazansan sen bir maaşlı çalışansın ki öyle çok maaş aldığında soylenemez. Aylık 30-40 bin alan mühendisler tanıyorum . Mesela bir mühendis arkadaşım oyun çevirisi den aylık 3 bin dolar maaş alıyor.
    Sonuç olarak gelirin kadar harcaman gelirin kadar hayaller kurman lazım . Gidipte Mercedes almak yerine Fiat alman , 500-600 bine ev almak yerine 300 bine alman lazım .
    Yada kendini daha da geliştirip maaşını yukseltmen lazım . Bunların hepsi senin elinde. O yüzden şikayet etmeyi bırak ve kariyerin için elinden geleni yap .

1,5 yıl yurt dışında yaşamış biri olarak diyorum hocam, çalışan herkesin ama herkesin iyisiyle kötüsüyle 1 araba 1 de ev alması temel bir yaşam standartıdır. Türkiyede bunu 15 bin ile de sağlayamazsınız. Basit hesaplama ile arabanın taksiti 5 bin evin 5 bin olsa 5 bin ile yoksulluk sınırında geçinirsin. Ciddi projelerde çalışan mühendis kadrosuna sen tutup da yok kazalı araba al o zaman lükse kaçma diyemezsin. Toplumsal tercihler kişilerin söylemleri üzerine gerçekleşmez. Ekonomik olgulara göre gerçekleşir. Adam da gider satın alabildiği ülkede yaşar !

• quote:

Orijinalden alıntı: shankssan

Ev araba neden luks olsun. Böyle bir kafa yapısı varmı kesinlikle yok. Bir ev bir araba sahibi olmak kadar gerekli mantıklı ve güzel bir dilek kimin olmaz. Herkesin hakkı. Ama bu sizin de dediğiniz gibi 1 senede olacak iş değil. Arkadaş 1 sene olarak hesap etmiş mesela depresyonda yim demiş. Yazanlar da lüks derken bunu kast etmiş. Cogusu yavaş yavaş olacak işler bunlar demiş. Hele ülkemiz de çok daha yavaş.

Alıntıları Göster

Maalesef hocam çok yavaş, konu sahibi arkadaş yazılım mühendisiyim vasıflı bir işim var ama yine de Türkiye gibi bir yerde olduğum için hiç bir değeri yok 9k ya yakın maaş alsam bile diye de eklemiş. Depresyonda olması kötü tabi upwork gibi platformlarda freelance işler yapıp daha fazla kazanabilir ilerleyen süreçlerde.

sözün özü aslında Türkiye’de yazılımda yapsan başka bişeyde yapsam 9 10k maaşla 1 senede hiç bir şey alınmaz borçla krediyle maalesef her şey çok pahalı TL bin hiç bir değeri yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: cenkakay08

Oku knk bunun bir zamanı yok. Bende bu yaz bitiricem okulu.

tm yim bir de fene kafam basmıyor yoksa aklımdaydı

şansımı s2

• Yurtdisina cikma sansini kovala derim, is bulman nispeten daha kolay yazilimda. Ben de 7-9k arasi maas aliyorum ama allahtan sirket aracim var. Bence imkani olan herkes yurtdisinda yasami dusunmeli. Halinden memnun asgari ucretliler kendi kendilerine ac kalsinlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Kelise

Aynen kardeşim silikon vadisi maaşları, Türkiye’den cahil cahil konuşmak kolay. Bankalar bile 5K ile başlatıyor, ben yıllarımı geçirdim bu ülkelerde. Şuanda da Kanada’dayım, onlarca yazılımcı arkadaşım var, software testerlar bile 4-5 bin ile başlıyorlar. Sen kime neyi anlatıyorsun?

mesajı da güzel bir taraflarından okumuşsun, Türkiye’de 9K maaş alan bir yazılımcı ABD’de 6-7 binden aşağı maaş almaz. Tecrübesiz yazılımcı 9 bin ile başlar yazmıyor mesajımda.

Ula madem ABD-Kanada dasın eyaletlere göre maaşın değiştiğini ve bunun sebebini uçuk emlak kira fiyatları olduğunu bilmiyor musun

ortalama 70 80k alır aylık 6.5 civarı dediğin gibi 100-120 k değil

• Kelise kullanıcısına yanıt

ya hiç tecburesi yok doğuda bir üni okuyup amerikaya gitti yıllık aldığı miktar 140bin dolardı sen ne anlatıyorsun aylık 12-13bin dolara geliyor

hiç mi amerikaya gitmedeiniz ya

150binin altında çalışan yazılımcı yok

• En iyisi.Umarım bir şekilde iş bulursunuz yurtdışında.

• quote:

Orijinalden alıntı: FieSTaA

Yurtdisina cikma sansini kovala derim, is bulman nispeten daha kolay yazilimda. Ben de 7-9k arasi maas aliyorum ama allahtan sirket aracim var. Bence imkani olan herkes yurtdisinda yasami dusunmeli. Halinden memnun asgari ucretliler kendi kendilerine ac kalsinlar...

Kesinlikle katılıyorum.

Şu yurt dışında yaşayıp fakir edebiyatını yapanlarında bizim ülkemize dönüp burda yaşadıklarını görmek isterim

• Zengin bir kayınpederle iş cözülür
  • Araba konusunda haklısın ama yurtdışında ev almak buradan daha kolay değil ne yazık ki
  • Zamanla iş değiştirdikçe artar maaşın. Orta seviye tecrübeli yazılımcılar 15 üstü alıyorlar. Yurtdışı da güzel seçenek ama sabretmeyi öğrenmelisin.

• trojana T kullanıcısına yanıt
    Üniversite mezunu da hangi üniversite mezunu ve hangi bölümden? İnşaat Mühendisliği mi, işletme mı falan mı?
  • SporcuPc S kullanıcısına yanıt

makine ee işletme inşaat çoğu mühendis bu halde sadece yazılımcılık şu an çok iyi

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    İnşaat ve işletme sektörü kötü durumda o yüzden bu durumda olmaları normal. Makineden emin değilim ama ee okuyan tanıdıklarım var onlarda iş imkanı iyi
  • itsberkelium kullanıcısına yanıt

ben de bunları anlamıyorum bin dolar maaş alıyorlar çok çok iyi diyorlar onları diyen de yazılımcıların olması ayrı bir şey

insan çıldırmamak iiçin kendini zor tutuyor

amerikada en az en kötü yazılımcı bile 120-150bin dolar alsın burada da en iyi yazılımcılar 12-15bin dolar alsın  öyle bir şe var mı ya

• Beyler bayanlar, özellikle de sen de egea al diyenler.. Hiç mi aklınız yok yoksa nutkunuz mu tutuldu? EuroNCap'den 3 yıldız almış bir arabayı neden 150.000 birime alıyoruz demek yerine, neden euro paramızın 9 katı demek yerine, neden bir araba alırken koskoca devlete de bir araba alıyoruz demek yerine böyle son derece saçma şeyler söylüyorsunuz. Bugün Koç ailesi "Ülkede her araba alınırken bir araç parası da bize verilecek" dese ve kabul edilse, Sabancı ailesi "ülkede dolar alırken 1 TL'de bize verilecek" dese ve kabul edilse az ye demez misiniz? Başınız neden yere bakıyor arkadaşlar? Neden bizim hakkımız bu değil diyemiyorsunuz? Avrupa'da her ülke bir şekilde değer üretip vatandaşını refaha ulaştırırken biz neden on yıllarca sadece geçimle ilgili konuları konuşuyoruz? Biz mi insan değiliz onlar mı değil?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castor10400 -- 18 Ocak 2021; 11:37:4 >
  • Angelica kullanıcısına yanıt
    Yazılım kodlamadan ibaret değil, ilkokul öğrencilerinin yaptığı kodlama da işin cok basit bir kısmı, onlara kodlama biliyor diyemeyiz
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.