Şimdi Ara

Yazı yazmak için mekanik klavye önerisi? (birazda oyun)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
5.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ara sıra oyunda oynayacağım fakat asıl amacım yazı yazmak.
    yazı yazmak için mekanik klavye önerilerinizi bekliyorum.

internette bana en uygun switch'in kahverengi olduğu yazıyor.
    maviye pek ısınamadım zaten.

kafamda g710+ var.

bütçe 300 küsür.

teşekkürler.

• Ben de klavye değiştirme aşamasındayım, oyun oynamayacağım. Mekanik klavye bakayım dedim hemen hepsi oyun klavyesi olarak geçiyor, tuşları gündelik kullanımdan çok oyunlar için ayarlanabiliyor vb. Ve hepsi kablolu.

Bu, mekanik klavyenin yazı yazma amacına uygun olmadığı anlamına mı geliyor? Bunlar daha mı sesli çalışıyor? Uzun süre yazı yazmak için daha ergonomik hale getirilmiş klavyelerden önemli farkları neler? Neden hepsi kablolu, hiç kablosuz seçenek yok, meraktayım. Bir öneri gelirse benim için de epey faydalı olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatipoglu -- 24 Aralık 2016; 13:50:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hatipoglu

Ben de klavye değiştirme aşamasındayım, oyun oynamayacağım. Mekanik klavye bakayım dedim hemen hepsi oyun klavyesi olarak geçiyor, tuşları gündelik kullanımdan çok oyunlar için ayarlanabiliyor vb. Ve hepsi kablolu.

Bu, mekanik klavyenin yazı yazma amacına uygun olmadığı anlamına mı geliyor? Bunlar daha mı sesli çalışıyor? Uzun süre yazı yazmak için daha ergonomik hale getirilmiş klavyelerden önemli farkları neler? Neden hepsi kablolu, hiç kablosuz seçenek yok, meraktayım. Bir öneri gelirse benim için de epey faydalı olacak.

Fazla bir bilgim yok ama açıklamaya çalışayım.

Mekanik klavyeler yazı yazmaktan çok oyun oynayan kişiler için iyi bir seçenek, ama bence yazı yazmak ayrı bir keyif oluyor. Mekanik switchlere sahip olduğundan çıkardıkları ses de fazla oluyor. Ergonamik ve daha çok yazı yazmaya yönelik klavyelerin switchleri mekanik değil ve daha rahat bir tuş yapısı var, mekanik klavyelerde ise bildiğim kadarıyla anti-ghosting(tepkime süresi) ön planda. Yani çok az kuvvet ile tuşa bastığınızda bile o tuş aktif olabiliyor. Ayrıca neredeyse bütün tuşları programlanabilir markoya sahip klavyeler var. Kablosuz olayı da bu tepkime süresiyle alakalı olabilir. Gündelik kullanım için gerekli midir, orası size kalmış ama oyunlarda oldukça işe yarıyor. Yazı yazarken de ortamda ses çıkardığından etrafınızdakiler rahatsız olabilir. Oyun klavyesi olarak geçmesi de dediğim gibi tepkime süresi ile alakalı.
    Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım, yanlışlarım olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Longclaw -- 26 Aralık 2016; 19:42:4 >

• Longclaw kullanıcısına yanıt
    Neden kablolu kısmını çözdüm; oyunlarda hızlı tepki çok önemli ve kablosuz bağlantıya bağlı oluşabilecek gecikmeler anladığım kadarıyla oyun klavyesi için düşünülemez.

Mekanik klavyeleren daha iyi bir yazma hissi oluşturmuyor olması durumunda hiç bir anlamı olmaz elbette. Ben de tam bunu anlamaya çalışıyorum bugünlerde.
  • hatipoglu kullanıcısına yanıt
    mekanik switchli klavyeler tamamen pazarlama tezgahı. reaksiyon süresi bakımından da bi farkı yok oyuncular için düşünürsek. sese gelirsek, cherry'nin en son çıkardığı silent switchleri bilmiyorum ama diğer switchlerin hiçbirinde tuş kafasının switch gövdesine çarpma sesinden kurtulamazsın. bu ses tuş kafasının altına lastik halka takınca azalıyor ama yine de tam sıfırlanmıyor. ben şu an siyah switchli bi mekanik klavye kullanıyorum ama sebebi yazı yazarken rahatlık falan değil. bilg başındayken kırıntı oluşturacak şeyler yiyorum ve kırıntılar tuş aralarına düşebiliyor, normal klavyelerde tuş aralarını tam temizlemenin tek yolu klavyeyi tamamen demonte edip tuşları çıkarmak. mekanik klavye bu yönden avantajlı oluyor. tuş kafalarını klavyeyi açmadan çıkarıp klavyeyi temizleyebiliyorum. diğer bir sebebi ise piyasada tenkeyless normal (rubber dome) klavye olmaması.
  • Yazı yazmak için en iyi mekanik klavye olarak bunları belirtimiş sitenin biri
    http://keyboardqueen.com/best-mechanical-keyboards-typing/

Bu arada ben G710+ denemek içim Medimarkt'a gidip, Razer blackwidow 2016'yı denedikten sonra çok etkilenip, bugün itibariyle Razer Blackwidow 2016 ultimate siparişi vermiş durumdayım. Gelince klavye daha ayrıntılı yazabilirim deneyimlerimi.

Edit: klavye geldi. İzlenimlerim burada:https://forum.donanimhaber.com/butceye-gore-mouse-mousepad-klavye-tavsiyesi-guncel--114897813-70#122933328

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatipoglu -- 31 Aralık 2016; 8:51:18 >

• 20 yıldır pc kullanıcısı ve en 15 yıldır on parmakla yazan biri olarak şimdiye kadar yazı için en rahat klavyeleri microsoftun ergonomic comfort gibi modelleri olarak gördüm. Dün şuan dünya da en rahat yazı yazılabilecke (en azından bizim tr piyasasında kolayca ulaşabileceğimiz) klavye hangisidir diye araştırırken Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Kablosuz Siyah Klavye Mouse Set (L5V-00016) model klavyeyi gördüm. Bunu almak istiyorum. Aslında fareye ihtiyacım yok. Kendisinden daha pahalı iki adet farem var ama set olarak satılıyor tr de sadece gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla ben henuz kullanmaya başlamamış olsam da bu ya da bu tür klavyeyeleri tavsiye ediyorum. Ne öyle mekanikmiş vs. Kafanızı mı ütüleyeceksiniz her bir harfi yazarken.

Bu klavyeyi kullanan varsa deneyimlerini paylaşabilir.

http://www.hepsiburada.com/microsoft-sculpt-ergonomic-desktop-kablosuz-siyah-klavye-mouse-set-l5v-00016-p-BD800815?magaza=Tektekal&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=Cj0KEQjwy4zLBRCOg6-4h6vs3cUBEiQAN-yzfvdTl8po8CDveB47WCDYYpdZyQQ1FtrZyAy8OaaheCUaArRG8P8HAQ Yazı yazmak için mekanik klavye önerisi? (birazda oyun)

• quote:

Orijinalden alıntı: ebayusuff

20 yıldır pc kullanıcısı ve en 15 yıldır on parmakla yazan biri olarak şimdiye kadar yazı için en rahat klavyeleri microsoftun ergonomic comfort gibi modelleri olarak gördüm. Dün şuan dünya da en rahat yazı yazılabilecke (en azından bizim tr piyasasında kolayca ulaşabileceğimiz) klavye hangisidir diye araştırırken Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop Kablosuz Siyah Klavye Mouse Set (L5V-00016) model klavyeyi gördüm. Bunu almak istiyorum. Aslında fareye ihtiyacım yok. Kendisinden daha pahalı iki adet farem var ama set olarak satılıyor tr de sadece gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla ben henuz kullanmaya başlamamış olsam da bu ya da bu tür klavyeyeleri tavsiye ediyorum. Ne öyle mekanikmiş vs. Kafanızı mı ütüleyeceksiniz her bir harfi yazarken.

Bu klavyeyi kullanan varsa deneyimlerini paylaşabilir.

http://www.hepsiburada.com/microsoft-sculpt-ergonomic-desktop-kablosuz-siyah-klavye-mouse-set-l5v-00016-p-BD800815?magaza=Tektekal&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=Cj0KEQjwy4zLBRCOg6-4h6vs3cUBEiQAN-yzfvdTl8po8CDveB47WCDYYpdZyQQ1FtrZyAy8OaaheCUaArRG8P8HAQ Yazı yazmak için mekanik klavye önerisi? (birazda oyun)

Kullanmadım ama çok saçma bir klavye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Longclaw

quote:

Orijinalden alıntı: hatipoglu

Ben de klavye değiştirme aşamasındayım, oyun oynamayacağım. Mekanik klavye bakayım dedim hemen hepsi oyun klavyesi olarak geçiyor, tuşları gündelik kullanımdan çok oyunlar için ayarlanabiliyor vb. Ve hepsi kablolu.

Fazla bir bilgim yok ama açıklamaya çalışayım.

Mekanik klavyeler yazı yazmaktan çok oyun oynayan kişiler için iyi bir seçenek, ama bence yazı yazmak ayrı bir keyif oluyor. Mekanik switchlere sahip olduğundan çıkardıkları ses de fazla oluyor. Ergonamik ve daha çok yazı yazmaya yönelik klavyelerin switchleri mekanik değil ve daha rahat bir tuş yapısı var, mekanik klavyelerde ise bildiğim kadarıyla anti-ghosting(tepkime süresi) ön planda. Yani çok az kuvvet ile tuşa bastığınızda bile o tuş aktif olabiliyor. Ayrıca neredeyse bütün tuşları programlanabilir markoya sahip klavyeler var. Kablosuz olayı da bu tepkime süresiyle alakalı olabilir. Gündelik kullanım için gerekli midir, orası size kalmış ama oyunlarda oldukça işe yarıyor. Yazı yazarken de ortamda ses çıkardığından etrafınızdakiler rahatsız olabilir. Oyun klavyesi olarak geçmesi de dediğim gibi tepkime süresi ile alakalı.
    Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım, yanlışlarım olabilir.

Alıntıları Göster

Bu bölüm fazla aktif olmadığı için, mecburen eski mesajlara yanıt veriyorum..

Mekanik klavyedeki kablo olayının, tepkime süresiyle alakası var fakat bundan daha önemli bir sebep var o da pil meselesi..

Yeni mekanik klavyeler, ışıklı olduğu için, pili sonuna kadar sömürüyor. Kablosuz bir ışıklı mekanik klavyeyi ısıklı sekilde 2 günden fazla kullanmak mümkün değil. O yüzden pilli mekanik klavye demek sürekli sarj etmek demektir..

Mekanik klavye dedim mi zaten bence kablolu olur..

Ayrıca yazı yazma meselesine gelince, red switchlerle yazı yazmak için sürekli yazmanız lazım çünkü hassasiyeti en yüksek tuşlar cherry olsun klon olsun red switchtir.. dokunduğun an algılar ve sürekli abuk sabuk tuslara basarsın.. Alısmak gercekten yorar..

Su an bu yazıyı kırmızı switchle yazıyorum hassasiyet cok yüksek.. Önceden kullanmayan biri bu klavyenin basına otursa sürekli sacma sapan tuslara basar ve bence yazamaz..

Mavi ve Siyah switchlere alısmak cok daha kolaydır.. Yani klavye seçilirken ses çıkartıyor ya da çıkartmıyor şeklinde seçilmesi yanlıştır.. Sesten hoşlanmayan adamın zaten bu tarz klavye kullanmaması gerekir bana göre.. Çünkü red brown black hepsi bir derece ses cıkartıyor tamam mavilerin sesi daha fazla ama kullanım amacı ve hassas tuşlarla yazabilir miyim sorusu daha önemli bence..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 23 Mayıs 2021; 22:32:0 >

• Yazı yazmak veya nostalji amaçlarıyla mekanik klavyeler kullanmak maalesef Türkiye’de pek takipçisi bulunan bir alan değil. En azından bildiğim kadarıyla. Fakat yurtdışında çok daha pahalı olmayan bir uğraş. İnsanlar tuş takımları alıp klavyelerini modifiye edebiliyor. Cherry Mx altapısını kullanarak sıfırdan klavye inşa edenler var, Sanırım Cherry mx evrensel bir nitelikte, onun üstüne uygun bir sürü tuş takımı satılıyor. Nostalji seven biri olarak, elime para geçtiğinde almayı istediğim ilk şeylerden biri şu klavye mesela:

https://www.durgodkeyboard.com/product/durgod-fusion-65-bluetooth-5-0-2-4g-wireless-mechanical-keyboard-cherry-switch-type-c-software-macro-nkro-pbt-doubleshot-keycap//

Sözün kısası, mekanik klavyeler sadece oyun için kullanılmıyor, en azından bu ülke dışında. Görüldüğü üzere nostaljik tasarıma rağmen bluetooth vb modernleştirilme ayarları tam. Bunun gibi ayrı bir uğraş alanı ve bir sürü ürün var. Bu attığım güvenilir bir üreticinin kendi toplayıp sattığı klavye olarak düşünülebilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.