Şimdi Ara

Yazı Dizisi 1 'ARAMA MOTORLARINA KAYIT' ; (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
0
Favori
24.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: TRGKapTan

ceymur senin soruna gelince rootla kastım ana dizin. yani şöyle söylim genelde host firmalarında ASP destekli ise ftp ye giriş yapınca wwwroot php destekli ise public_html yada htdocs gibi dizinler vardır ve sitemizin html (yada diğer diller) dosyalarını buraya yükleriz. rootla kastım bu kısım değil. yani ftp ye direk bağlandığın yer.

Bazı firmalar eski yazılım kullanan firmalarda direk ftp ye bağlanmak demek hiç bir seçim hakkı olmadan dediğim klasörlere girmek demektir. eğer böyle bir durum varsa onada bir alternatif var ama yukarıda anlatılan değil..

selamlar,

Belki çoğu arkadaşa çok basit gelmiş olabilir ama şu "ROOT" olayını biraz daha acarak anlatabilir misiniz ? Yani yaptığımız Robots.txt dosyasını tam olarak nereye kaydedecegiz ?

teşekkürler...

• skara : ben teşekkür ederim dostum elimizden geldiğince yardımcı olmaktan mutlu olurum ..

savasay : merhaba dostum 3. sıraya çıktığına çok sevindim ama mücadele bitmedi amaç 1. sıra unutma

vanbasten : elbette daha basit anlatayım. ancak şunu belirtim bu anlatacağım ücretli hostlar için geçerli. sen bir yerden host aldığında sana bir ftp erişimi verilir. o ftp erişimi ne bağlandığında ilk açılan yer hostun rootudur. sitenin dosyalarını yüklediğin yer ise web root dur diyebiliriz. burda eğer host aldığın firma sana host rootu erişimi sağlamadıysa direk açılan yere yükleyeceksin. (4/4 lük işe yaramaz bu)

Yok iki root erişimin varsa host root 'una yerleştireceksin. ki asıl işe yarama yeri burasıdır..

bilginize ..

• page rank olayı ust sıralara cıkmak ıcın onemlı .
    benım bıldıgım kadarıyla lısteleme ona gore yapılmakta..
    ama sımdı bakınca aksamonline page rank 3/10 senınkısı 1/10 ama sen daha usttesın :)
    demekkı ben yanlıs bılıyormussum :)

bırde su var Title tagı burası cok onemlı oncelıkle bulunmasını ıstedıgınız kelımelerı buraya yazın farkı goruceksınız..
    fazla abartmaya ozen gosterın ve tıtle de gecen kelımelerın sıtenın ıcındede olmasına ozen gosterın orucekler kanmıyor .
  • @thearsiv

elbette page rank önemli ancak bir örnek vereyim http://www.hostinghizmeti.com page rank da 1/10

ama server reseller diye türkçe sayfalarda aratınca ilk sayfada 4. site olarak çıkıyoruz. page rank tüm sitenin tavsiyesi ve önem derecesi her anahtar kelime için ayrı dır üct sırada çıkmak.

umarım anlatabilmişimdir ..

• Arkadaşlar burda ki herkese çok teşekkür ederim... Çok yararlı bir forum oldu... Burda aklıma takılan bir soru var...
    Google da yaptığım sorgulamalarda bazi kişilerin ilk sayfada çıkarmak için ücret istedikleri, ayrıca bazı formları doldurarak üst sıralara çıkarmayı önerdiklerini gördüm... Bir ikisini doldurdum kendi sitesinden sorgulansada sitemin çok kısa sürede "3-4 gün" üst sıraları dolaylı olarak çıkardılar... Bunu nasıl yapıyorlar. Bir başkasa formu doldurduğumda 1 gün içerisinde ilk sayfaya çıkaracağını vaad ediyor devamlı olması için para talep ediyorlar.... Çok başka bir yöntem mi var??? bir bileniniz var mı??
  • @ceymur

elbette bilgi vereyim sana .. şimdi asıl manyık yukarıdaki işlem. ama bunun dışında birde direk google veritabanına eklemek vardır. bu ücretsiz bir işlem olmakla birlikte günümüzde her fırsatı maddiyata dökme mantığından dolayı ücretlendirilmiştir.

Bu işlemde direk serverle ilgili. google veritabanına yazma izni olan bir server'in varsa yazacağın kodlarla bu işlemi yapabilirsin. başka bir deyişle benim çalıştığım firma gogoleye yazma izni var ve bende kendi serverimde her müşteri için cpabnelde bu kodlarla ücretsiz erişim hakkı sundum.

diğer soruna gelelim. ücret ödemezsen sileriz mantığına. varsayalım benden host aldın cpanelden siteni ekledin. ve üste çıktın. bende bundan dolayı para aldım diyelim. ama istersem server sahibi olarak iptal edebilirim. ve iptal ettiğimde en alta düşer sıfırdan başlarsın ..

Mantık bu ..

bilginize ..

• Tebrikler çok güzel bir çalışma olmuş
  • Teşekkürler arkadaş ..

• tebrik ediyorum ikinci dersi dört gözle bekliyorum
  • Gözlerimiz yolda kaldı KapTan .. Nerdesin ?

• KapTan döndü arakaşlar.

Elimde birikmiş işleri halledim bu hafta sonu kısmetse yayınlayacağım ..

bilginize ..
  • ben bu dediklerini biliyom da web siteni oraya yerleştirmeden bir önce ziyaret başıücret ile ilgili bir şeyler çıkıyo ziyaret başı ücret ödemeye kalksam yılda 1 milyar öderim o yüzden ekleyemedim sitemi
  • dediklerini anlamadım minik fare. biraz daha ayrıntılı anlatırmısın?
  • minik fare değil 'miki fare'
  • eheheh komik
  • quote:

Orjinalden alıntı: TRGKapTan

dediklerini anlamadım minik fare. biraz daha ayrıntılı anlatırmısın?

• @miki fare

pardon ya arkadaşım gerçekten kusura bakma üzgünüm bir kastım yoktu dikkatsiz davrandım.

o zaman bana

• kaptan ben bu sölediğin metodu denedim sitenin google dan gelen hiti azaldı,üstelik bu metodun çok kötü bir açığı var,
    User-agent: Googlebot
    Disallow: /admin/

burada disallow olarak belirttiğimiz yere (yani başkalarının ulaşmasının doğru olmayacağı yerlere) ulaşmayı kolaylaştırıyor;şöleki birisi ,
    www.siteismi/robots.txt yazarsa senin disallow yazdığın herşey kabak gibi çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serpantin -- 13 Ekim 2004, 11:51:42 >
  • www.siteadi.com/robotx.txt ile ulaşılamaz. bakınız yukarıda belirttim bu dosya web dosyalarınızı yüklediğiniz yere değil hostunuzun rootuna yerleşecek. ancak öyle işlevini görür. aksi halde netice elde edemezsin...

örnek verdim daha önce ama yine vereyim. mesela ben hostinghizmeti.com sitesinin ftp sine bağlandığım zaman önüme bir çok klaösr çıkıyor;

public_ftp
    public_html
    anonim user
    ftp
    vb.....

burda public_html içine siteyi yüklüyorum yada www ya ama robot soyasını buraya değil yukarıda klaösr isimlerini gördüğüm yani roota yükledim.

gogolede yada alexa da site adımı taratırsan çok kısa zamanda bu işin sonucunda nerelere geldimi görürsün..

Umarım anlatmak istediğimi daha iyi anlatabilmişimdir..

bilginize ..
  • arkadaşlar bir sorum olacak.
    bu yukarıda dediğiniz işlemlerin hiçbirini yapmadım daha doğrusu yapamadım.
    Benimhttp://www.beyinfirtinasi.com.tr.tc adresinde forumum var. Ücretsiz alan olduğu için dosya filan gönderemiyorum. Yani olduğu gibi herşey orjinaliyle kalmak zorunda. neyse,
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=beyin+f%C4%B1rt%C4%B1nas%C4%B1&meta=
    Yukarıdaki işlemlerin hiçbirini yapmadığım halde nasıl oluyorda benim forumum 3. sırada çıkıyor. Bazen 2.3. sayfalara düştüğü oluyor ama çoğunlukla 1. sayfada 3. sırada.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.