Şimdi Ara

Yatırım Fonları+BES Fonları [ANA KONU] (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: cafzafer2 , Tekno moomce , kon3442 Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 9 Misafir (1 Mobil) - 10 Masaüstü2 Mobil
5 sn
6.317
Cevap
499
Favori
326.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Diğer fonların içinde belirli yüzdelerde eurobond tahvil gelirleri var . Bunları şirketlerin faiz geliri gibi düşünüp alınabilir mi ? Katılım fonlarında yüzde 5 e kadar faize fetva veriliyormuş
  • espial kullanıcısına yanıt
    Risk gördüğünüz yerler neresi hocam, aslında olabildiğince bölmeye çalıştım riski azaltmak adına
  • propanoik P kullanıcısına yanıt
    Bazı fonlar döviz cinsinden kira sertifikalarını kapa eurobond olarak bildirmişler.
    Fonda faize izin yok. Lakin hisse senetleri için şirketin belli oranlarda faizli işlerine cevaz veriliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirt

Bu mesaj silindi.

Aynı mantıkla düşünemez miyiz farkı ne aslında ?

Katılım bankalarının çalışma prensipleri belli çizgiler ile çizilmiş. Repo ve faiz benzeri işlemler kesinlikle caiz değil. İşin hisse senetleri kısmında bu şekilde bir düzenleme yapılmış. Doğruluğu veya yanlışlığı tartışılabilir. Katılım endeksi web sayfasında arındırma oranları diye bir PDF var. Oradaki listede faizle ilişkisi sıfır olan şirketler de var. Onları da tercih edebilirsin.
  • kadirt kullanıcısına yanıt

Evet onu biliyorum , ama katılım endeksinde faiz geliri yüzde 5 faizli borçlanma yüzde 30 a kadar izin verilmiş. Yani bu şirketlerin de Bond tahvil vs gelirleri olabiliyor . Direk fonlar için böyle birşey yok ama aynı düşünce ile yapılabilir mi yapılamaz mı o düşündürüyor .

Bu noktada çok farklı fikirler ileri sürülebilir. Faize bulaşan şirketlerden alışveriş yapıyor muyuz? Evet. En bariz örneği Ülker. Bir çok muhafazakar insan her gün milyonlarca Ülker ürünü alıyor. Ama faizli işleri katılım endeksine giremeyecek kadar çok.

Kişinin tercihine bağlı. Bir yol şu; madem bunların caiz olduğunu iddia ediyorlar. Günahları icazeti verenlerin deyip katılım fonlarına ve endeks şirketine yatırım yapmak. Diğer yol; Ben faize kesinlikle bulaşmak istemiyorum deyip endeksin içindeki faize hiç bulaşmayan hisse senetlerine yatırım yapmak. (Sayıları az da olsa var. Aşağıda paylaştığım PDF i inceleyebilirsiniz} 3. Bir yol da; ana faaliyet alanı haram sayılmayan şirketlere katılım endeksinde olsun veya olmasın yatırım yapmak.
  • Butun_Hisseler_ve_Arndrma_Oranlar_0101211.pdf
  • Arkadaşlar Finansbank kullanan var mı?

Eyvallah hocam Teşekkür ederim . O konuda ben diyanet in yolundan gidiyorum . Ana faaliyetleri Haram olmayan şirketler üzerinden yatırım yapıyorum . İnşallah faiz geliri olmayan şirketler artar bizde bu ikilemde kalmayız

• Bu fon alımına ben de katılmak istiyorum ziraat yatırım hesabı açtım. Burdan istediğim yerden alabilir miyim? Ve de komisyon alıyor mu farklı banka fonu alsak bilen var mıdır?
  • TeKNoYDN kullanıcısına yanıt
    Fon fiyatları sabittir. Komisyon yok. İstediğiniz fonu alabilirsiniz.

Teşekkürler

• GZH - GARANTİ PORTFÖY TEMİZ ENERJİ KARMA FON u 2 gün de 467 kişiye ulaşmış. fon büyüklüğü de 10,5milyon tl olmuş.

insanlar böyle tematik şeylere daha çok ilgi duyuyor.

mesela oyun sektörü şirketlerine yatırım yapan fon çıksa

sadece yazılım şirketlerine yatırım yapan fon olsa

v.b

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Fona katılan kişilerin ortalama 22bin TL yatırmış oluyor.

Fon güzel duruyor ancak orta vadeli yatırımcı için en az 3 aylık performansına göre yatırım yapmak çok daha mantıklı gibi.

izahnamede aşağıdaki cümle var.

"%80'i Temiz, Yenilenebilir ve/veya Alternatif Enerji Teknolojilerinde Üretici, Geliştirici, Dağıtıcı ve/veya Kurucu Olarak Faaliyet Gösteren Şirketlerin Ortaklık paylarına, Amerikan (ADR) ve Global (GDR) Depo Sertifikalarına ve Borçlanma araçlarına yatırılacaktır."

Yatırım yapılacak firmalar nelerdir? Bu firmaların geçmişte ki performansları nasıldır? bu bilgileri tam görmeden girmek biraz riskli gibi.

• VitesKolundakiTesbih V kullanıcısına yanıt

ben sadece 2000tl yatırdım. cuma günü çıkacak teknoloji karma fonuna da 1000tl yatıracağım.

yani öyle büyük paralar yatırmıyorum ufak ufak riske atılabilecek miktarlar

sırf çeşitlilik olsun diye yani hem de severim böyle tematik fonları.

• Ben akportföyün yenilenebilir enerji fonunu almayı düşünüyordum şimdi konuda GZHyi de gördüm aralarındaki fark ya da benzerlikler nelerdir bilen var mı?

• Monsieur Vincent kullanıcısına yanıt

güncel izahnamelerini okuyup yatırım yaptıkları piyasalara göre değerlendirebilirsin.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.