Şimdi Ara

Yatırım Fonları+BES Fonları [ANA KONU] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: cozali Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 6 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
6.319
Cevap
499
Favori
326.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

güzel bunu da alırım ben, 2021 yılı fonlar yılı olacak gibi.

teknolojiyi severim. teknoloji hisseleri her diğer şirketlere göre daha çok hızlı değer artışı yaşıyor.

• Senior34 S kullanıcısına yanıt

evet TCD de stopaj var. o ücreti fondan çıkarken alıyorlar. örnek 1000tl fona para yatırdın 6 ay sonra 1500tl oldu ve fondan çıkma talebi ilettin senden 500tl nin %10 nu stopaj olarak keserler sana 1450tl olarak paranı öderler.

tüzel hesaplar için TCD de %10 stopaj oranı da yok.

tüzel hesap avantajlı gibi gözükse de ben şahsen şirketin parasını risk değeri 7 olan fonlara yatırmam.

şirket parasını risk değeri düşük fonlara yatır örnek para piyasası fonları veya özel sektör borçlanma araçlarına

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=PPZ

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=OSD

• bugünkü borsanın%2 lik yükselişi sayesinde yerli hisse senedi fonları acayip iyi kar etti.

bakalım yabancı hisse senedi fonları ne yapacak.

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Burada bir yanlışlığı düzeltmek gerek tüzel kişilikler stopajdan muaf lakin kurumlar gelir vergisinden muaf değildir yani hiç bir avantajı yoktur. Fondan elde edilen tutar gelir olarak maliyeye bildirilmelidir buda %10 stopaj ödemekten kat ve kat fazla olacaktır.

• espial kullanıcısına yanıt
    Sagolun, ben yarin almayi planliyordum. Kârın %10 u ise yine cok sorun degil. Anaparanın %10 u olmasin da :)

Her hâlükârda vergisini tam vermeyen esnaftan daha fazla vergi vereceğimiz garanti kaçış yolu yok. %0 stopajlılar haricinde.

hocam anaparanın %10 u olu mu be ya. bu fonlara 1 milyon tl den daha çok para yatıranlar var öyle olsa hiç kimse yatırmaz parasını fona.

stopaj dedikleri elde edilen kardan kesilen vergi işin özeti bu.

• Fon dağılımı hakkında fikir verebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=3_QNmYQ28vk&feature=youtu.be
  • kadirt kullanıcısına yanıt

ben ultra risk almışım.

%30 yabancı hisse senedi %20 hisse senedi %40 gram altın,%10 dolar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

güzel bunu da alırım ben, 2021 yılı fonlar yılı olacak gibi.

teknolojiyi severim. teknoloji hisseleri her diğer şirketlere göre daha çok hızlı değer artışı yaşıyor.

benim de hoşuma gitti hocam bugün instagramda karşıma çıktı yazan hisselerden almayı düşünüyordum zaten ama sürekli takip etme şansım olmadığından fonu daha cazip gelmişti ama ziraat bankasında bulamadım,

siz kendi kurumunuzda alabildiniz mi bugün ?

Benimkini hiç söylemeyeyim 😊
  • Monsieur Vincent kullanıcısına yanıt

ICZ zıraatte çıkıyor ama şuan işleme kapalı borsa açıkken alabiliyorsun sadece.

• İŞ PORTFÖY TEKNOLOJİ KARMA FON 25.01.2021 tarihinde alıma açılacak.

Güncel izahname ve bilgileri kap'ta.

Fonun Yatırım Stratejisi ve Risk Değeri

Risk Değeri 4

Fon toplam değerinin asgari %80'i devamlı olarak enformasyon teknolojileri, teknolojik donanım, telekomünikasyon, elektronik ticaret, biyoteknoloji, medikal teknoloji, yazılım, etkileşimli medya ve hizmetler ile diğer teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin ve/veya bu alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin hizmet ve servis sağlayıcılarının ihraç ettiği ortaklık paylarına, Amerikan Depo Sertifikalarına, Global Depo Sertifikalarına ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırılacak olup, ortaklık payları ve borçlanma araçlarının her birine yapılan yatırım tutarı fon toplam değerinin asgari %20'si olacaktır. Fon portföyüne, çeşitlendirme amacı ile yukarıda bahsi geçen temalardan bir veya birkaçına doğrudan yatırım imkanı sağlayan yabancı/yerli borsa yatırım fonu payları da dahil edilebilir. Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri sonucunda belirlenenler ve nakde dönüşümü kolay olanlar tercih edilir. Yabancı yatırım araçları fon portföyüne dahil edilebilir. Fon portföyüne dahil edilen yabancı para ve sermaye piyasası araçlarının değeri fon toplam değerinin %80'i ve fazlası olamaz. Ayrıca, fon portföyüne dahil edilen yerli ve yabancı ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilmiş para ve sermaye piyasası araçları fon toplam değerinin %80'i ve fazlası olamaz. Fon, değişen piyasa koşulları doğrultusunda fon izahnamesinin 2.4 maddesinde yer alan varlık ve işlem türlerini farklı oranlarda kullanabilir.

Fon Karşılaştırma Ölçütü

Fon'un karşılaştırma ölçütü %50 NASDAQ-100 Notional Net Total Return Endeksi + %25 S&P Global 1200 Information Technology Net Total Return Endeksi +%5 BIST Teknoloji Getiri Endeksi + %20 BIST-KYD ÖSBA Sabit Endeksi olarak belirlenmiştir. Karşılaştırma ölçütü içerisindeki yabancı para cinsinden hesaplanan endeksler günlük olarak TCMB USD alış kuruyla TL'ye çevrilmektedir.

• kadirt kullanıcısına yanıt
    IPJ ve AFT aldım ikiye böldüm yatırımı pişman değilim :) araştırmaya devam yeni fonlara bakıyorum
  • espial kullanıcısına yanıt

vay hem de risk değeri 4 ha. güzel bunu da eklerim fonlarımın arasına o vakit. zaten şu YAY fonu canımı sıkmaya başlamıştı ona alternatif güzel bir fon.

Yine tedbirli olmakta her zaman fayda vardır. Bir zaman sonra fonun risk değerinin bizdeki Dolar/TL oynaklığı ile beraber yükseleceğini düşünüyorum.

İş bankasının dipnotu da Risk değerleri; fonların volatilitesi dikkate alınarak, haftalık getiriler kullanılmak suretiyle hesaplanır.

• Şöyle bir portföy için ne dersiniz? Fon sepeti tarafından bir miktar kısıp ITP İş bankasının yeni açılacak karma fonuna kaydırayım dedim en son 0 olarak gözükeni arttırmaya karar verdim yani. Ama genel olarak nasıl olur böyle bir dağılım bilemedim

Yatırım Fonları+BES Fonları [ANA KONU]
    Teşekkürler yorum için hocam
  • [Caty] kullanıcısına yanıt

Uzun vadeli düşünüyorsanız risk alınabilir ama kısa vadede çok riskli.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.