Şimdi Ara

Yardım!! FULL HD çözünürlükte kenarlarda boşluk

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
11.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • anakartımdaki HD3200 ekran kartının HDMI çıkışından Philips 32 fullHD televizyona bağlıyorum. 1920x1080 seçtiğimde kenarlarda boşluk kalıyor. neden olduğunu anlamadım . kablo digiturk'un kablosu. o yüzden olabilir mi ? yani HDMI kabloların versiyonları falan var galiba ama pek de bilmiyorum hiç ilgilenmedim versiyon farklarıyla. Digiturkte bir sorun yok 1080i de ya da 720p de tam ekran . ama bilgisayardan bağlayınca 1080 de bütün kenarlardan 5-10 cm boşluk oluyor. ama eğer 1300 küsürlü bir çözünürlük var , onu seçersem ve auto fill dersem boşluk yok. sadece 720p ve 1080p de oluyor. o yüzden ben kablodan şüpheleniyorum

• Sorun kabloda değildir , ekran kartınızdan overscan-underscan gibi ( alt tarama -üst tarama ) seçenekler varsa buradan ayarlama yapın.

Eğer ekran kartınız ati ise :http://forum.donanimhaber.com/m_41309599/tm.htm adresine bakın.

nvidia ise highwaymouse arkadaşımızın :http://forum.donanimhaber.com/m_27056099/tm.htm açıklama sayfasına bakın. kolay gelsin

• teşekkürler. deneyip ne olduğunu yazarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Sorun kabloda değildir , ekran kartınızdan overscan-underscan gibi ( alt tarama -üst tarama ) seçenekler varsa buradan ayarlama yapın.

Eğer ekran kartınız ati ise :http://forum.donanimhaber.com/m_41309599/tm.htm adresine bakın.

nvidia ise highwaymouse arkadaşımızın :http://forum.donanimhaber.com/m_27056099/tm.htm açıklama sayfasına bakın. kolay gelsin

verdiğiniz topicteki çözümde gösterilen menü benim catalyst imde yok. sanırım HD3200 ile alakalı

• Sorun senin televizyon ayarlarında. Gerçi bende boşuluklu kullanıyorum. Nedeni ise görüntü boyutunda tam pixel seçeneğini seçmen. Geniş yada otomatiği seçersen sorunun kalkar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emretzl

Sorun senin televizyon ayarlarında. Gerçi bende boşuluklu kullanıyorum. Nedeni ise görüntü boyutunda tam pixel seçeneğini seçmen. Geniş yada otomatiği seçersen sorunun kalkar.

iyi de niye öyle olur ki ? yani benim televizyonumda fullhd den fazla mı pixel var ?
  • ekran kartının scale ayarlarını en sona getir goruntu olcekleme ayarlarından
    sonra philips tv nin menusundeki ekran bolumunden native 1080 i aktif hale getir
    philips tv lerde ben en net en guzel goruntuyu bu ayarlarda alıyorum ...

bu arada her seferinde tv yi ilk acıtıgında kumandadan native 1080 i bir kereye mahsus
    yapman gerek

bunu onlemek icin tv den native 1080 yapmadan once ekran kartı olcekleme ayarlarından
    goruntunun tv nin kenarlarına tam oturdugu sondan bir onceki ayara alabilirsin o zamanda
    her seferinde tv yi actıgında native 1080 ayarı yapmana gerek kalmaz ama ilk metodla
    malesef yazılar daha berrek net uzaktan daha okunaklı oluyor denemelerime gore

artık gerisi sana kalmıs sonucu bildirde baska o sorunu yasayanlarda care oluyormu olmuyormu
    nihai kararlarını versinler
  • quote:

Orijinalden alıntı: CMteria

ekran kartının scale ayarlarını en sona getir goruntu olcekleme ayarlarından
    sonra philips tv nin menusundeki ekran bolumunden native 1080 i aktif hale getir
    philips tv lerde ben en net en guzel goruntuyu bu ayarlarda alıyorum ...

bu arada her seferinde tv yi ilk acıtıgında kumandadan native 1080 i bir kereye mahsus
    yapman gerek

bunu onlemek icin tv den native 1080 yapmadan once ekran kartı olcekleme ayarlarından
    goruntunun tv nin kenarlarına tam oturdugu sondan bir onceki ayara alabilirsin o zamanda
    her seferinde tv yi actıgında native 1080 ayarı yapmana gerek kalmaz ama ilk metodla
    malesef yazılar daha berrek net uzaktan daha okunaklı oluyor denemelerime gore

artık gerisi sana kalmıs sonucu bildirde baska o sorunu yasayanlarda care oluyormu olmuyormu
    nihai kararlarını versinler

tamam bu akşam denerim native olayını . ama scale ayarı yok HD3200 de .

• samsung un 22 inç 1680*1050 çözünürlüklü monitörü , 4890 vaporx ekran kartı 42 inç philps 8404 lcd tv kullanıyorum bilgisayarı tv ye bağlı (HDMI) olarak bir türlü 1920*1080 tam ekran görüntü alamadım kenarlarda boşluk kalıyor Bilgisayarda işletim sistemi win 7 atinin driverında bu konuyla ilgili bir çıkış yolu bulamadım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
  • Aynı problem bende de var. Acer H243HX 24" monitörüm var. ekran kartım ati 5670 ve hd çıkışından bağlıyorum monitöre. kenarlarda aşırı rahatsızlık verici bir boşluk kalıyor ve çözünürlüğün de dağılması cabası. Anlamadığım nokta şu ki girebildiğim tüm ayarları denedim düzelmiyor fakat futbol menejer 2010 oyununu açınca oyun tam ekran açılıyor ve hd 1080p tam ekran modunda görüntü değişiyor. oyunu kapattığımda bu modda görüntü kalıyor ki bilgisayarı yeniden başlatana kadar. bu konu hakkında bir çözüm bulabilen varsa lütfen yardımlarını bekliyoruz.
  • Merhaba aynı olay bendede mevcuttu ürünü iade ederek sorunu çözdüm , başka türlü sorun hallolmuyor ,

http://forum.donanimhaber.com/m_43625331/mpage_1/f_/key_//tm.htm#43625331

birde VGA girişinden flan baglamayı dene sonra görüntüyü 1080p ye ayarla, ardından menüden opsiyon ayarları (çanta) oradanda giriş etiketini VGA nın karsısındaki boşluğu PC ye getirip kaydet ve öyle dene

sorunun ekran kartıyla yada pc ile alakalı değil , tamamen ekranla alakalı ben 3 gün ugrastım sonunda iade ettim başka model aldım

yazılım güncelleme belki sorunu çözebilir ama hiç denemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Momo-Oz -- 21 Ekim 2010; 1:37:56 >

• en iyisi yapmışsın... az önce farlı bir kasa bağladım monitöre. bağladığım kasanın anakartı(HD330 chipset) onboard ve hdmi çıkışından görüntü aldım sonuç yine aynı. sonra yüklü driverı kaldırdım anakart cdsinden yükleme yaptım tak 1080p tam ekran görüntü geldi. sanırım uyumsuzluk problemi ile alakalı bir durum var. arkadaşımda da 22" LG var. onun pc'ye de win7 kurmuştum ve görüntü yine boşluklu geldi. anakart driverları kurdum arkasından hd 4870 driverini kurdum tak onda da tam ekran açıldı. bi bende olmadı :) bence bu win7 ve ekran kartları probleminden kaynaklı... biraz da monitörün suçu var. Olayı da tam bilmiyorum doğrusu. DVI veya VGA çıkışından bağladığım zaman 1080p görüntü alabiliyorsam hd kalbodan alamyıorsam dvı kullanırım ki çok farkeder mi acep?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaviAlize -- 21 Ekim 2010; 1:56:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaviAlize

en iyisi yapmışsın... az önce farlı bir kasa bağladım monitöre. bağladığım kasanın anakartı(HD330 chipset) onboard ve hdmi çıkışından görüntü aldım sonuç yine aynı. sonra yüklü driverı kaldırdım anakart cdsinden yükleme yaptım tak 1080p tam ekran görüntü geldi. sanırım uyumsuzluk problemi ile alakalı bir durum var. arkadaşımda da 22" LG var. onun pc'ye de win7 kurmuştum ve görüntü yine boşluklu geldi. anakart driverları kurdum arkasından hd 4870 driverini kurdum tak onda da tam ekran açıldı. bi bende olmadı :) bence bu win7 ve ekran kartları probleminden kaynaklı... biraz da monitörün suçu var. Olayı da tam bilmiyorum doğrusu. DVI veya VGA çıkışından bağladığım zaman 1080p görüntü alabiliyorsam hd kalbodan alamyıorsam dvı kullanırım ki çok farkeder mi acep?

anakarttan kaynaklanacağını sanmıyorum aslında ya , bence ekran kartının driveri sil yükle yapmaktan dolayı tanımıştır

• ben de de sorun , hepsiburada dan aldığım 10 hdmi kablosuyla giderildi. hiç bir ayar yapmadım
  • Bu arada bi not ; HDMİ kablosunu sadece ve sadece Version 1.3 1080P olan modelini alın

1.3 ün 1440P olan modelide var belki ondan dolayıda boşluk bırakıyo olabilir bnm aldıgım 1440p idi 1080 p olanını denemedim hiç
  • kullandığım kablo :http://www.hepsiburada.com/Liste/goldmaster-cab-18-hdmi-kablo-15-metre/ProductDetails.aspx?productId=evgoldcab18&categoryId=157410

yarın kabloyu değiştireceğim bakalım. başka lcd' de tam ekran görüntü veren kablo ile test edeceğim.

Anlamadığım şey ise futbol menajer oyununu açınca tam istediğim görüntü oluyor.

DVI' dan bağlasam hdmi'dan bağlasam çok birşey farkeder mi ? DVI kablom yok o yüzden deneyemiyorum.

bir de Philips SWV4432S/10 Hdmı Kablo (1,5 metre) diye bi kablo var bu nasıl acep.. neyse bi deneyeyim de yarın farklı bir kablo ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaviAlize -- 21 Ekim 2010; 2:30:22 >

• quote:

kullandığım kablo :http://www.hepsiburada.com/Liste/goldmaster-cab-18-hdmi-kablo-15-metre/ProductDetails.aspx?productId=evgoldcab18&categoryId=157410

yarın kabloyu değiştireceğim bakalım. başka lcd' de tam ekran görüntü veren kablo ile test edeceğim.

DVI' dan bağlasam hdmi'dan bağlasam çok birşey farkeder mi ? DVI kablom yok o yüzden deneyemiyorum.

bir de Philips SWV4432S/10 Hdmı Kablo (1,5 metre) diye bi kablo var bu nasıl acep.. neyse bi deneyeyim de yarın farklı bir kablo ile.

ben vga dan bağlıyorum , hdmi ile vga arasında tek fark siyah ekranda çok dikkatli bakınca biraz karıncalanma görülüyor hdmi da ise bu yok görüntü temiz

Bence goldmasterdan daha kaliteli bi kablo almalısın philips yada sony marka , olmadı hama markada olur 3 yıldızlı altın uçlu olanlardan version 1.3

• quote:

Orijinalden alıntı: DungeonKeeper

quote:

kullandığım kablo :http://www.hepsiburada.com/Liste/goldmaster-cab-18-hdmi-kablo-15-metre/ProductDetails.aspx?productId=evgoldcab18&categoryId=157410

ben vga dan bağlıyorum , hdmi ile vga arasında tek fark siyah ekranda çok dikkatli bakınca biraz karıncalanma görülüyor hdmi da ise bu yok görüntü temiz

Bence goldmasterdan daha kaliteli bi kablo almalısın philips yada sony marka , olmadı hama markada olur 3 yıldızlı altın uçlu olanlardan version 1.3

teşekkür ederim. gündüz birkaç kablo denerim artık. kaliteli DVI kablo bulayım da öyle denerim artık. olmazsa da olmasın gına geldi. ne o öyle kenarlar yok alt üst yok :D.

iyi geceler.

edit: DVI kablosu buldum ve bağladım. Canavar gibi oldu :D hdmi olayını gündüz dener sonuçları yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaviAlize -- 21 Ekim 2010; 3:48:18 >

• Tüh ya bende bugün DVİ kablo aldım taktım benimkide canavar gibi oldu :D

32 inç lcd yi boşu boşuna iade ettik iyimi

biraz araştırma yaptımda HDMİ kablo DVİ kadar verimli değilmiş , Bluray cihazlar Playstation v.s. iyi çalışyıormuş ama bilgisayarda en verimli olanı DVİ miş ..

Pixel Mapping sorunu yaşayan arkadaşlara DVİ öneriyorum HDMİ kablo flan hikaye .. şu an için HDMİ Lcd ve Pc arasında verimli değil .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Momo-Oz -- 27 Ekim 2010; 15:37:32 >
  • Arkadaşlar aynı sorun bende de var ancak şöyle bi durum. Ben amd catalisyden ayarlamayı biliyorum zaten ayarladım. Windowsta problem yok kenarlar full ekran ama bazı oyunlarda bu olmuyor. Oyunlar için bunu nası yapabilirz ? Bir kere yapmıştım sanki ama unuttum gitti :(
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.