Şimdi Ara

Rehber > Notebook (Nvidia ekran kartlı) - LCD Tv (Sony) Bağlantısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
1
Favori
40.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugünlerde oldukça sık sorulmaya başlanan " Lcd veya plazma tv'ler nasıl pc'ye bağlanabilir? " sorusuna kendi kullandığım notebook ve lcd tv üzerinden açıklık getirmeye çalışacağım. Yalnız unutulmamalıdır ki yüzlerce marka, model, çeşitli ekran kartları, farklı işletim sistemlerine göre cevabı değişiklik gösterebilecek bu sorunun kesin bir cevabını yazmak çok zor. Fakat temel mantık birbirine yakın olduğundan yine de faydalı olacağını umuyorum.

Bu günlük vga bağlantı yöntemini anlatmaya çalışacağım. İlerde vakit bulursam hdmi bağlantı ve farklı bir notebook ile de paylaşımımı arttırmaya çalışacağım.

Notebook: Hp marka 8400gs nvidia ekran kartına sahip. İşletim sistemi Windows vista. Notebook hem hdmi, hem de vga çıkışına sahip. Şimdilik vga bağlantıya değiniyorum.

Tv: Sony 52v4000 lcd tv.

Adım1:
    Öncelikle Vga kabloyu bağladığınızdan, kablonun yuvalara tam oturduğundan ve tv menüsünden "pc" giriş seçeneğinin ayarlandığından emin olun.
    Temsili vga çıkış:
    Tv'nizdeki vga giriş Resimde gördüğünüz vga çıkışın aynısıdır. Bu durumda Tahmin edebileceğiniz gibi almanız gereken kablo iki ucu erkek vga to vga kablo veya diğer adıyla 15 pin D-Sub kablo. İnanmayan delikleri saysın. Tam 15 tane.

Adım2:
    Masaüstünde iken mouse'un sağ tuşuna tıklıyoruz. Alttaki gibi bir menü çıkıyor. Bu menüden "nvidia control panel" e giriyoruz. Karşımıza 3.adımdaki gibi bir ayarlar sayfası çıkıyor.

Adım3:

Bu sayfadan sol taraftaki menüden "Ekran yapılandırmasını değiştir" seçeneğine tıklıyoruz.

Adım4:

Aşağıdaki Fotoğraftan da görülebileceği gibi Bilgisayarımız, tv'mizi markası ile tanımış durumda. Bizi burada 1. maddede gözüken 3 tane seçenek karşılıyor. Bunların anlamı:

Sadece bir tek ekran kullan: Bunu seçer isek görüntüyü sadece tek bir ekrana verir. Yani ya tv'ye ya da notebook ekranına. Hangisi olduğunu 2.maddedeki seçenekle belirliyoruz.

Her iki ekranda aynı (Klon): Bunu seçer isek aynı görüntü hem tv hemde notebook ekanında olur.

Birbirinden farklı yapılandırılmış (Dualview) : Bunu seçer isek iki erkan tek bir ekran muamelesi görür. Yani bir programı veya simgeyi diğer ekrana sürükleyerek taşıyabilirsiniz. Ekranın birinde excel'de işlem yaparken diğer tarafta film izleyebilirsiniz.

Bu noktada tecrübelerime dayanarak bir noktaya değinmek istiyorum...

Eğer Klon veya dualview modlarını seçerseniz tv'nin çıkabileceği max.çözünürlük değeri notebook ekranının max. çözünürlük değeri ile sınırlı kalıyor. Benim örneğimde 1280*800 notebook monitörünün max. çözünürlüğü olduğu için tv, vga bağlantıda 1360*768 çözünürlüğünü desteklemesine rağmen 1280*800 değerinde kalıyor.

Bu yüzden "Sadece bir tek ekran kullan" seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim.

Adım5:
    Bu işlemleri yaptıktan sonra geldik çözünürlük ayarlarını yapmaya. Sol taraftaki menüden "Çözünürlük özelliklerini değiştir" seçeneğine tıklıyoruz. Çıkan ekran aşağıdakine benzer olmalı. Buradan istediğimiz ve tabiki tv'nin kullanım kılavuzunda belirtilmiş olan "pc sinyal algılama değerleri" ne uygun bir çözünürlüğü seçerek işlemi bitiriyoruz.

Adım6 Ses aktarımı: Kullandığım kablo aşağıda fotoğrafta görülen. Ben bu kabloyu ses sistemi ile kullanıyorum. Eğer siz tv'nize direkt bağlantı kuracaksanız tv'nizin kullanım kılavuzunda belirtilen "pc ses giriş" yuvasını kullanmalısınız. Eğer bu giriş tekli rca veya 3,5 jack şeklinde ise alacağınız kablonun tv'ye girecek tarafıda ona uygun olmalıdır.

Bu kablo ile bağlantı yaptıktan sonra bazen pc ses ayarlarından uygun çıkışı seçmek gerekebilir. Masaüstünde iken sağ altta bulunan hoparlör simgesine sağ tıklıyoruz.

Bu çıkan menüden "kayıttan yürütme aygıtları" nı seçiyoruz. Karşımıza alttaki gibi ayar menüsü çıkıyor. Buradan uygun çıkışı seçiyoruz. Eğer hdmi bağlantı kullanıyorsak ve sesin hdmi kablo ile iletilmesini istiyorsak "spdif arabirimi" seçeneğini işaretliyoruz. Fakat bu sizin bilgisayarınıza göre değişiklik gösterebilir. Bazı ses kartlarında "hdmi çıkış" şeklinde bir seçenek olabilir. Bu durumda onu kullanmalısınız.

Ayrıca bu değişikliği yaptığınızda sesin kaynağı olan video veya ses dosyanızı yeniden başlatmayı unutmayınız. Ayarın aktif olması için bu gerekli oluyor pek çok durumda.

Yardımcı olması dileği ile...HiGWAYMOUSE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 18 Ekim 2008; 15:24:01 >

• Harbiden güzel çalışma olmuş dostum ellerine sağlık...
  • Eline sağlık HiGHWAYMOUSE güzel ve gerekli bir çalışma olmuş Saygılar...
  • Teşekkürler dostlar...Herkes aynı ekran kartı, driver, tv vs.kullanmıyor ama bir fikir verebilir. En azından bir kişi yararlansa ne mutlu bana...
  • sevgili HiGHWAYMOUSE,acaba farklı ekran çözünürlüklü panel ile notebookumuzun ,ekranlarının kendi doğal çözünürlükte kullanmak için,3.parti bir yazılım kullansakta mı fark etmiyor.bu konuda çalışma yaptınız mı acaba?yani benim panel 1365*768,notebook'umun çözünürlüğü 1680*1050 olsun.sonra klon modunu seçsek.ve 1.ekran olarakta 1365*768 çözünürlüğü seçtiğimizde,bu sefer notebook'umunda çözünürlüğü 1365*768 olacak değil mi?biz şimdi notebook'ta 3. parti yazılım kullanarak,notebook'un doğal çözünürlüğü olan 1680*1050'ye getirebilirmiyiz acaba? hiç denediniz mi?
  • HiGHWAYMOUSE kardes cok yararli bir calisma olmus
    ellerine saglik
  • Highwaymouse çok iyi düşünmüşsün ve güzel bir çalışma olmuş. Daha da iyi olabilmesi için bir kaç önerim var:

1- Başlığı sadece LCD'ler ile sınırlamayalım. Plazma ve RPTV'ler dahil tüm HDTV'ler için geçerli.
    2- Kullanılan VGA ve ses kablolarının tam tiplerini yazmakta ve fotoğraflarını koymakta fayda var.
    3- İleride HDMI bağlantı ile ilgili rehbere de yer verilmeli (zaten bunu yapacağını söylemişsin)
    4- ATI ekran kartı ile yapılan bağlantılar için de bu başlıkta bilgi verilebilir. Bu konuda ATI ekran kartı kullanan arkadaşlardan adımlar ve ekran fotoğrafları temin edilebilir. Sana adres veriyorum: sadays

İşte fotoğraf böyle bir çalışmada önemli ve anlamlı. Tekrar ellerine sağlık. Burası çok önemli bir başlık olacak. Pio başlığında da link atmassam neyim.

Selamlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: mert2004

sevgili HiGHWAYMOUSE,acaba farklı ekran çözünürlüklü panel ile notebookumuzun ,ekranlarının kendi doğal çözünürlükte kullanmak için,3.parti bir yazılım kullansakta mı fark etmiyor.bu konuda çalışma yaptınız mı acaba?yani benim panel 1365*768,notebook'umun çözünürlüğü 1680*1050 olsun.sonra klon modunu seçsek.ve 1.ekran olarakta 1365*768 çözünürlüğü seçtiğimizde,bu sefer notebook'umunda çözünürlüğü 1365*768 olacak değil mi?biz şimdi notebook'ta 3. parti yazılım kullanarak,notebook'un doğal çözünürlüğü olan 1680*1050'ye getirebilirmiyiz acaba? hiç denediniz mi?

Geçenlerde powerstrip programını biraz kurcaladım. Pek işe yaramadı. Örneğin: Acaba dedim tv'ye 1360*768 değerinden daha yükek bir değer yollar isem power strip sayesinde vga'dan 1920*1080'e çıkabilir miyim? maalesef olmadı. Tamam program gönderiyor ama tv "IHHH...Bu benim açabileceğim çözünürlük değil. Git kullanım kılavuzuna bak. Orada yazılandan başkasını kabul etmem diyor."

Bu programı kullanarak ikinci amacım ise eski bir notebook var bende max. çözünürlüğü 1024*768. Onu daha yüksek çözünürlüklere en azından tv'nin max. çözünürlüğüne çıkarabilmekti. Malesef onuda başaramadım.

Senin sorduğun durumu ise denemedim. Yani iki ekranda farklı çözünürlük elde edebilmemizi sağlar mı bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 9 Ekim 2008; 12:05:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: gandalf_3466

HiGHWAYMOUSE kardes cok yararli bir calisma olmus
    ellerine saglik

Teşekkürler dostum..sağolasın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

Highwaymouse çok iyi düşünmüşsün ve güzel bir çalışma olmuş. Daha da iyi olabilmesi için bir kaç önerim var:

1- Başlığı sadece LCD'ler ile sınırlamayalım. Plazma ve RPTV'ler dahil tüm HDTV'ler için geçerli.
    2- Kullanılan VGA ve ses kablolarının tam tiplerini yazmakta ve fotoğraflarını koymakta fayda var.
    3- İleride HDMI bağlantı ile ilgili rehbere de yer verilmeli (zaten bunu yapacağını söylemişsin)
    4- ATI ekran kartı ile yapılan bağlantılar için de bu başlıkta bilgi verilebilir. Bu konuda ATI ekran kartı kullanan arkadaşlardan adımlar ve ekran fotoğrafları temin edilebilir. Sana adres veriyorum: sadays

İşte fotoğraf böyle bir çalışmada önemli ve anlamlı. Tekrar ellerine sağlık. Burası çok önemli bir başlık olacak. Pio başlığında da link atmassam neyim.

Selamlar.

Sayın Hocam,

Öncelikle teşekkürler. Tavsiyelerin hepsi doğru ve yapılabilirse gerçekten çok daha faydalı olacağı muhakkak.

4.madde haricindekileri inşallah bir aksilik olmaz, üşengeçlik çökmez ise yapmaya çalışırım. Tabi 1.maddedeki plazma ve rptv adımınıda atlayarak. Yok çünkü...Vermeyince mabud neylesin sultan mahmut..

Seninde değindiğin gibi, eğer plazma kullanan, ati ekran kartı kullanan arkadaşlar var ise benim rica etmemi beklemesinler. Direk çalışmalarını koysunlar topiğe. Bende ilk mesaja eklemeye çalışırım. Böylece daha düzenli olur.

5.eksik noktayı da ben ekliyeyim. Kendi göbeğimi kendim keseyim yani...Ses bağlantısı (vga ve hdmi bağlantıda) nasıl yapılır? Hangi kablolara ihtiyaç var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 9 Ekim 2008; 12:20:19 >

• Ses aktarımı ve kablolar ile ilgili bilgiler ekledim bilginize...
  • quote:

Orjinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

Geçenlerde powerstrip programını biraz kurcaladım. Pek işe yaramadı. Örneğin: Acaba dedim tv'ye 1360*768 değerinden daha yükek bir değer yollar isem power strip sayesinde vga'dan 1920*1080'e çıkabilir miyim? maalesef olmadı. Tamam program gönderiyor ama tv "IHHH...Bu benim açabileceğim çözünürlük değil. Git kullanım kılavuzuna bak. Orada yazılandan başkasını kabul etmem diyor."

Bu programı kullanarak ikinci amacım ise eski bir notebook var bende max. çözünürlüğü 1024*768. Onu daha yüksek çözünürlüklere en azından tv'nin max. çözünürlüğüne çıkarabilmekti. Malesef onuda başaramadım.

peki sizin notebook'nuzun ekran kartı 1920*1080 çözünürlüğü destekliyor mu?desteklemiyorsa zaten bu mümkün değil

benim 2 gün önce aldığım 1680*1050 çözünürlüğe sahip bir notebook(nvidia ekrak kartlı,8600 GT),ve 1365*768 çözünürlüğe sahip plazmam var.her ikisinde de HDMI portuna sahip.şimdi ben nasip olursa bu akşam,HDMI-HDMI bağlantı kurup,klon seçeneğini kullanarak ve 1.ekran olarak 1365*768 çözünürlüğü seçeceğim.dolayısıyla 1680*1050 çözünürlüklü notebook'umunda çözünürlüğü 1365*768 olacak ve görüntüde bozulmalar yaşayacağım.sonra ben powerstrip yazılımını notebook'uma kurup ,proğramın ayarlarından notebook'umun doğal çözünürlüğü olan 1680*1050'yi zorlasam diyorum acaba olur mu?teorik olarak olması lazım ama,denemeden de kesin bir şey söylenmesi zor.

sizden ricam benim yapacağım olayı denemeniz.belki ben yanlışlık yaparım bir yerlerde ama ikimiz yaparsak hata oranı düşer diye düşünüyorum.

• Dostum...

Senin durumun benimkinin tam tersi. Benim notebook ekranı 1280*800 ama tv 1920*1080. Yani tv'nin çözünürlüğü sendekinin aksine notebook ekranından daha çok.

Bu durumda ben eğer klon mode seçmiş isem tv+lcd ikiside 1280*800 ile sınırlı kalıyor. Fakat sadece tv'ye verdiğimde 1920*1080 çözünürlüğe ekran kartı çıkabiliyor. (hdmi ile) Yani limit ekran kartından değilde görüntüyü açacak monitör veya tv'den kaynaklanıyor.

Belki senin ekran kartı veya power strip iki ekrana farklı çözünürlük yollamaya izin verebilir. Sen hele bir akşam dene...Olmaz ise bende akşam denemeye çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 9 Ekim 2008; 13:43:40 >
  • arkadaşlar hdmi-hdmi bağlantıda hem laptopun hemde lcd tvinin aynı çözünürlükte olması şart di mi? benim laptopumda televizyonumun desteklediği 1360 a768 çözünürlüğü desteklemiyor ve power strip te bütün uğraşlarıma rağmen sonuç vermedi.Lcd de sürekli pc sinyali yok uyarısı alıyorum.Bu çözünürlük olayı için başka bir program yok mu acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ken_618

arkadaşlar hdmi-hdmi bağlantıda hem laptopun hemde lcd tvinin aynı çözünürlükte olması şart di mi? benim laptopumda televizyonumun desteklediği 1360 a768 çözünürlüğü desteklemiyor ve power strip te bütün uğraşlarıma rağmen sonuç vermedi.Lcd de sürekli pc sinyali yok uyarısı alıyorum.Bu çözünürlük olayı için başka bir program yok mu acaba?

Tv'nin mutaka kabul ettiği alt pc sinyal algılama değerleride vardır. 1024*768 gibi. Eğer notebook desteklemiyorsa bu değeri düşürüp bağlanmaktan başka seçeneğin yok gibi. En azından benim bilgim dahilinde...
  • quote:

quote:

arkadaşlar hdmi-hdmi bağlantıda hem laptopun hemde lcd tvinin aynı çözünürlükte olması şart di mi? benim laptopumda televizyonumun desteklediği 1360 a768 çözünürlüğü desteklemiyor ve power strip te bütün uğraşlarıma rağmen sonuç vermedi.Lcd de sürekli pc sinyali yok uyarısı alıyorum.Bu çözünürlük olayı için başka bir program yok mu acaba?

Tv'nin mutaka kabul ettiği alt pc sinyal algılama değerleride vardır. 1024*768 gibi. Eğer notebook desteklemiyorsa bu değeri düşürüp bağlanmaktan başka seçeneğin yok gibi. En azından benim bilgim dahilinde...

ben lcd ve laptopu 1280 e 800 çözünürlüğüne getirdim fakat gene sonuç alamadım.Söylediklerinden anladığım şu: çöznürlüğün aynı olması değilde tv nin algılayabildiği alt değerin aynı olması gerekiyor öyle mi? yani 1280 e 800 daha alt bir değer olmasına rağmen tv destekleyemeyebilir mi??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ken_618 -- 10 Ekim 2008; 0:54:35 >

• quote:

quote:

quote:

ben lcd ve laptopu 1280 e 800 çözünürlüğüne getirdim fakat gene sonuç alamadım.Söylediklerinden anladığım şu: çöznürlüğün aynı olması değilde tv nin algılayabildiği alt değerin aynı olması gerekiyor öyle mi?

Dostum..

Öncelikle şu clone modundan çıkmalısın. Belliki bu işleri zorlaştırıyor. Görüntüyü sadece tv'ye yönlendir. Notebookta görüntü olmasın. Bu durumda genelde bende olan otamatik olarak tv'nin kabul edebileceği bir sinyal , çözünürlük ayarlanıyor. Yok olmaz ise çoğu tv 1024*768 değerinde çalışır. Onu denemelisin. Veya 1280*768. Bir kere görüntü elde edebilirsen ondan sonra deneme-yanılma yöntemi ile üst çözünürlüklere çıkmaya çalışırsın.

• görüntüyü sadece tv ye yönlendirdiğimde tvde hiç birşey çıkmadığı için doğal olarakta laptopta da görüntü omadığı için tırsıyorum ne yaptığımı göremiyorum :D eski duruma getirirken esc tusuydu fn+f5 tı ne yaptığımı bilmeden geri getiriyorum ama zorlu oluyor sonuç alamadığıma görede yani lcd de pc sinyali yok uyarısı oldugune göre ototmatik olarak algılamdı herhalde benim lc .Ama benim sorunum herhalde çözünürlükle alakalı gibi di mi?senide bayılttım gece gece ama :D mazur gör beni pek bi acemiyim bu bağlantılar konusunda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ken_618 -- 10 Ekim 2008; 1:08:17 >
  • quote:

görüntüyü sadece tv ye yönlendirdiğimde tvde hiç birşey çıkmadığı için doğal olarakta laptopta da görüntü omadığı için tırsıyorum ne yaptığımı göremiyorum :D eski duruma getirirken esc tusuydu fn+f5 tı ne yaptığımı bilmeden geri getiriyorum ama zorlu oluyor.Ama benim sorunum herhalde çözünürlükle alakalı gibi di mi?senide bayılttım gece gece ama :D mazur gör beni pek bi acemiyim bu bağlantılar konusunda...

Yok..önemli değil..keşke işin hallolsa..

Büyük ihtimal öyledir..eğer kabloda sorun yoksa. Bir tv her değerde sinyal kabul etmez. Kabul ettiği değerler kılavuzda belirtilir. Örneğin atıyorum...

1024*768, 1360*768 gibi

Sen buna arada bir çözünürlük yollarsan 1280*800 gibi veya yüksek 1920*1080 gibi tv sinyal yok der açmaz görüntüyü..

Tabi işin içine bilgisayar girince düşünülmesi gereken nokta sayısı artıyor. Yüzlerce marka model, yazılım derken kesin ve tek bir doğru olmuyor.

• Birde şimdi aklıma geldi..Belki denemişsindir ama...Farklı bir hdmi girişini denesen...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.