Şimdi Ara

Yaratıcının her şeyi başından beri bilmesi sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
1.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Allah neden kötü olacağını bildiği ve kötü olduğundan ötürü de cehenneme gidecek birisini yarattı? Eğer hiç yaratmasaydı o kişi de kötülük yapmamış olacaktı ve cehenneme gitmeyecekti. Siz mesela daha önceden KESİNLİKLE bildiğiniz bir gerçek var. Bir adam var hapiste onu bırakırsanız tecavüz edecek bir kıza. Bırakmadan önce de söylüyorsunuz ona tecavüz edersen sana işkence ederim diye. Ve bakın tekrar söylüyorum KESİNLİKLE biliyorsunuz ki o bunu yapacak. Salar mısınız o adamı.

Bakın bu sorduğum soru kader olayını anlamamamdan ötürü ortaya çıkan bir soru değil. Kader olayını gayet iyi biliyorum. Yıllardır dini araştırır kuranı okur, hadisleri araştırırım. Bunu basit "madem yaratıcı biliyordu neden direk cennete cehenneme göndermedi" mantığıyla kıyaslamayın lütfen. Buradaki sorun yaratıcının imtihan yapması değil, yaratması.

Başka bir örnek vereyim daha ayrıntılı olsun. Siz bir babasınız iki çocuğunuz var. Bu çocukları bakkaldan ekmek almaya göndereceksiniz (imtihan). Eğer çocuk ekmeği alıp gelebilirse (sevap) ona hediyeler vereceksiniz her istediği şeyi yapacaksınız sınırsız olarak (cennet). Eğer bakkaldan ekmek alıp gelemezse (günah) ona işkenceler edeceksiniz aklınıza gelebilecek bütün kötü şeyleri yapacaksınız sonsuza kadar (cehennem). Ve KESİNLİKLE biliyorsunuz ki biri ekmeği alıp gelebilecek ve biri yapamayacak.

Gönderir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Seni o kadar iyi anlıyorum ki.

Kalkıp "O zaman imtihan olmazdı" falan diyenler oluyor. Ulen zaten kötülük yapacak kişileri yaratmasaydı sadece iyiler olurdu. Herkes mutlu mesut yaşardı. İmtihanlık bir durum da olmazdı.

Bir Müslüman'ın bu soruya samimi cevabı "bilmiyorum" olmalıdır.

Melekler de aslında Allah'a aynı şeyi sormuş ve Allah "ben sizin bilmediklerinizi bilirim" demiş. Yani bu soru şimdilik cevapsız. Belki de bunu anlayabilmemiz için dünyada yaşayıp ahirete gitmemiz şarttır. Belki de anlayabilecek kapasitede değilizdir ve hiçbir zaman olmayacağızdır.

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti. (Bakara 30)

Bu noktada şeytan kendi aklına güvenmeyi seçti ve isyan etti.

İsyan etmeyip Allah'a güvenmekten başka şansımız yok (Müslümansak).

• Çeşitli ihtimaller var:

1-Allah, o kişilerin zaten inanmayacağıni onları yaratmadan önce de biliyordur.Fakat direkt olarak cehenneme atmak istememiştir, onun dünya hayatı yaşayıp biraz eğlenmesini istemiştir.

2-Özgür irade ile determinizm bağdaşır.

İnsan yaptıkları şeylerden haberdardır ve ne yaptıysa onun sorumluluğunu çeker.Allah'ın bilip bilmemesi özgür iradesini etkilemez.Ve bu yüzden İslam'ı öğrenip kabul etme imkanı olduğu halde Müslüman olmazsa cehennemi boylar.Fakat özel durumu varsa Allah onu zaten bilir ve ona göre yargılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

Çeşitli ihtimaller var:

1-Allah, o kişilerin zaten inanmayacağıni onları yaratmadan önce de biliyordur.Fakat direkt olarak cehenneme atmak istememiştir, onun dünya hayatı yaşayıp biraz eğlenmesini istemiştir.

2-Özgür irade ile determinizm bağdaşır.

İnsan yaptıkları şeylerden haberdardır ve ne yaptıysa onun sorumluluğunu çeker.Allah'ın bilip bilmemesi özgür iradesini etkilemez.Ve bu yüzden İslam'ı öğrenip kabul etme imkanı olduğu halde Müslüman olmazsa cehennemi boylar.Fakat özel durumu varsa Allah onu zaten bilir ve ona göre yargılar.
    Kötüler eğlenecek diye millet acı çekiyor. İnsanların anlam veremediği şey bu. "Madem Allah bu kadar merhametli, neden iyilerin acı çekmeyeceği bir düzen kurmadı?" Asıl soru bu.

Cevap da "Bilmiyoruz".

• quote:

Orijinalden alıntı: mumuş

Kötüler eğlenecek diye millet acı çekiyor. İnsanların anlam veremediği şey bu. "Madem Allah bu kadar merhametli, neden iyilerin acı çekmeyeceği bir düzen kurmadı?" Asıl soru bu.

Cevap da "Bilmiyoruz".

Alıntıları Göster
    Öncelikle hiçbir filozofun:benim görüşlerim vahiy kadar güvenilirdir, gibi sözleri yok.Hepsi belli sorulara insan aklı yettiği müddetçe cevap vermeye çalışıyorlar.O yüzden her şeye, bilmiyoruz, insan aklı yetemez, vb. gibi kaçamak cevaplar vermek saçma.Bu, inanmak isteyen insanları tatmin etmez.İnsanları İslam'a davet ederken de, dini neden kabul edeceklerine dair belli pozitif şeyler sunman gerek.

Fakat şunu da belirtmek gerek: Bizim her soruya cevap verme gibi yükümlülüğümüz yok.Belli sorular oluyor ki buna cevap vermek şimdi ki bilgisayarlar ile binlerce yıl sonraki mevsim sıcaklığını tahmin etmeye benziyor.

• eşom21 kullanıcısına yanıt
    Özellikle belirttim, dedim ki şu sorularla karıştırmayın. Her seferinde aynı şeyi yaşıyorum. Soruyu anlatacam diye bin bir takla atmam gerekiyor. Hocam ilk önce şunu anlaman lazım ki ben dini dün sorgulamaya başlayan biri değilim. Yıllardır sorguluyorum her insanın yapması gerektiği gibi.

Senin verdiğin cevaplar çok basit soruların çok basit cevapları.

1) İlk cevabın sorusu şu olmalıydı: "Allah neden cehenneme ve cennete gidecekleri direkt olarak cennete veya cehenneme göndermedi. Sonuç olarak biliyordu kimin nereye gideceğini?"

2) İkinci cevabın da sorusu şu olmalıydı: "Yaratıcı bir şeyi biliyorsa ben onu yapmak zorundayım. Dolayısıyla burada seçim özgürlüğünden bahsedilemez."

Şimdi farketmen gerekeceği üzere ben bu sorulardan birini sormadım. Hatta özellikle belirttim ki "sorum bu değil ona göre" diye. Çünkü bu ilk değil soruyu düşünmeden "aha cevap bu" diye sormadığım soruların cevapları çok sunuldu önüme.

Soruyu bir daha anlatmayacam zaten yazdım yukarıda cevaplayabileceğine inanıyorsan tekrar okuyabilirsin.

• quote:

Seni o kadar iyi anlıyorum ki.

Kalkıp "O zaman imtihan olmazdı" falan diyenler oluyor. Ulen zaten kötülük yapacak kişileri yaratmasaydı sadece iyiler olurdu. Herkes mutlu mesut yaşardı. İmtihanlık bir durum da olmazdı.

Bir Müslüman'ın bu soruya samimi cevabı "bilmiyorum" olmalıdır.

Melekler de aslında Allah'a aynı şeyi sormuş ve Allah "ben sizin bilmediklerinizi bilirim" demiş. Yani bu soru şimdilik cevapsız. Belki de bunu anlayabilmemiz için dünyada yaşayıp ahirete gitmemiz şarttır. Belki de anlayabilecek kapasitede değilizdir ve hiçbir zaman olmayacağızdır.

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti. (Bakara 30)

Bu noktada şeytan kendi aklına güvenmeyi seçti ve isyan etti.

İsyan etmeyip Allah'a güvenmekten başka şansımız yok (Müslümansak).
    Evet dediğin gibi aklı selim kişiler bilemeyiz cevabını veriyor. Belki de senin dediğin gibi güvenmeli inanmalıyız ama bana göre bu saçmalık. Peki neden bu dine güveneyim madem öyle?

Ayrıca benim tek sorum bu değil ki daha pek çok felsefi sorum var. Onun harici kurandan sorularım var. Mesela en bilindik olanı mirasın matematiksel bölüşümü. Hadisler başlı başına sıkıntı zaten. Ben hepsine "e güveneyim iyi tamam" dersem nerde kaldı sorgulama, nerde kaldı düşünme? Böyle olan bir inanç ne kadar sağlıklıdır? Tamamen aklında şüphe olan cevap bulamadığı soruları olan ama rol yapan bir kişinin inancı kadar sağlıklıdır.

Eğer " 2 + 2 = 7 " diye bir ayet olsaydı yine mi güvenmemiz gerekecekti? "Bunu biz bilemeyiz, burada gizli ilim vardır" mı diyecektik? Ne olması yani tam olarak bu dinden şüphe etmemiz için?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3559F3B6A -- 28 Aralık 2018; 19:11:49 >

• bakara 178

- Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

ne kadar mantıklı bir ayet
  • Nedense hep Allah'ın cehenneminden azabından bahsediliyor, hiç Allah'ın affedici olduğundan, bağışlayıcı olduğundan, rahmeti, affı bol olduğundan bahsedilmiyor. Oysa ki birçok ayetin sonu Allah affedendir, bağışlayandır şeklinde bitmiyor mu.
    Allah belki herkesi affedecek? Ya da çok az bir ceza verecek? Kainatta bu kadar mucize var, yokluktan var olma var ,fizik var , kimya var, biyoloji var, binlerce delil var, insanoğlu neden inkar ediyor?
    Uyacağın topu topu 2-3 tane emir.
    Çok mu zor la ilahe ilallah demek?
    Bilakis söylenmesi en kolay cümle, dudak bile kapatıp açmıyorsun ağızdan olduğu gibi çıkıyor.
    Bunu söylemenin karşılığı cehennem değil, cennet. Ama söylememek cehennem.
    Ama adam ısrarla söylemiyor.
    3 kelimeyi bile inat edip söylemiyor.

Biraz da bu açıdan bakmak gerekmez mi?

İnlar eden adam neden savunulmaya çalışıyor?
    Kör müsün kardeşim gözün var kulağın var aklın var, size demiyorum yanlış anlamayın.

Bu forumda da var bi ton ateist. Allah bizi onlarla da deniyor belki şu an, onları bize imtihan vesile kılmış olabilir, sadece kafirler değil, bizde bu açıdan imtihandayız. Bu dünyada sadece cennete gireceğini bilip yarattığı kişiler olsaydı Allah için kim şehit olacaktı?
    Kim şehitlik mertebesine ulaşacaktı?

Sorunun tam cevabı bu olmayabilir ama bu görüşlere göre bir sentez yapılabilir, belki sorduğun soruya bu açılardan da yaklaşılabilir.

• Senin bu sorguladiklarini ben de sorguladim. Bir yere varilmiyor. Objektif delil lazim. 19 sistemini incelemeni oneririm. Ben onla Musluman oldum. Yalniz bu konuda cok fazla bilgi kirliligi var. Ilgileniyorsan onceki mesajlarimi inceleyebilirsin. Orada bahsettim. Ama biraz karisti tabii herkese cevap yazinca. Ozelden yollayabilirim istersen.

Tamam da yukarida ayet verdim bu konuda. Melekler bile bilmiyormus ve Allah aciklamamis Kuran'a gore. Bizim bilmemize imkan var mi bu durumda? Aciklamamis ki.

• quote:

Senin bu sorguladiklarini ben de sorguladim. Bir yere varilmiyor. Objektif delil lazim. 19 sistemini incelemeni oneririm. Ben onla Musluman oldum. Yalniz bu konuda cok fazla bilgi kirliligi var. Ilgileniyorsan onceki mesajlarimi inceleyebilirsin. Orada bahsettim. Ama biraz karisti tabii herkese cevap yazinca. Ozelden yollayabilirim istersen.
    Ben matematikçiyim. 19 sistemini detaylı incelemiştim. Numeroloji diye bir olay var öyle türetilmiş bir şey. Hatta Edip Yüksel'in videolarından birinin altında uzun bir eleştiri yazmıştım cevap vermedi. Bir başka kişi cevap verdi onunla tartıştık. Youtube'daki nickim just watch. Edip Yüksel'in bir kaç eskilerden 19 u anlatan videolarının yorumlarına bakarsan bulabilirsin.

Özet olarak söylüyorum en büyük sıkıntısını. Bazen bir yerden mesela 2 kalanını atıyor. Bazen de 4. Ama neye göre 2 neye göre 4 attığına dair bir denklem yok. Kılıfına uydurmadır bu. Bunu daha ayrıntılı olarak orada yazmıştım. İstersen okuyabilirsin. Edip Yüksel'in (daha doğrusu hocası Reşad Halifenin) yaptığı bu numerolojinin küçük bir örneğini efe aydal tonton ve arkadaşları videosunda yaptı. Youtube'dan bulabilirsin. Ben de istesem herhangi bir kitaptan benzer şeyler çıkarabilirim.

• hiç kötülük yapmayan canlı yarattı adı melek

insan yaptıklarıyla meleği geçer veya işledikleri günahla şeytandan aşağı düşer. melekle insanın farkı seçme hakkıdır. yükselmek de elinde alçalmak da. sen insan neden yaratıldı diyorsun verdiğin örnekle de tanrıcılık oynama sevdasındasın

yaratma sebebi kendini en iyi anlayanı tanıyanı tanıtmasıdır. bu da hz muhammeddir. Allahı canlılar arasında en iyi tanıyan ve tazim eden hz muhammeddir. onun yaratılması için insan yaratılmak istendi.

örnekler dediğim gibi tanrıcılık oynamaya çalışırken işi eline yüzüne bulaştıranın halini anlatıyor. kader mevzusunu anladım demişsin ama sen Allahı anlamamış tanımamışsın. islamın anlaşılmama sebebi de tamı tamına Allahı tanıyamamaktan geçmekte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3559F3B6A

Özellikle belirttim, dedim ki şu sorularla karıştırmayın. Her seferinde aynı şeyi yaşıyorum. Soruyu anlatacam diye bin bir takla atmam gerekiyor. Hocam ilk önce şunu anlaman lazım ki ben dini dün sorgulamaya başlayan biri değilim. Yıllardır sorguluyorum her insanın yapması gerektiği gibi.

Senin verdiğin cevaplar çok basit soruların çok basit cevapları.

1) İlk cevabın sorusu şu olmalıydı: "Allah neden cehenneme ve cennete gidecekleri direkt olarak cennete veya cehenneme göndermedi. Sonuç olarak biliyordu kimin nereye gideceğini?"

2) İkinci cevabın da sorusu şu olmalıydı: "Yaratıcı bir şeyi biliyorsa ben onu yapmak zorundayım. Dolayısıyla burada seçim özgürlüğünden bahsedilemez."

Şimdi farketmen gerekeceği üzere ben bu sorulardan birini sormadım. Hatta özellikle belirttim ki "sorum bu değil ona göre" diye. Çünkü bu ilk değil soruyu düşünmeden "aha cevap bu" diye sormadığım soruların cevapları çok sunuldu önüme.

Soruyu bir daha anlatmayacam zaten yazdım yukarıda cevaplayabileceğine inanıyorsan tekrar okuyabilirsin.
    Yıllardır araştırman bir şey ifade etmiyor.Belli ki kendini geliştirmemişsin.

Daha fazla cevap vermekle uğraşmayacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3559F3B6A

Ben matematikçiyim. 19 sistemini detaylı incelemiştim. Numeroloji diye bir olay var öyle türetilmiş bir şey. Hatta Edip Yüksel'in videolarından birinin altında uzun bir eleştiri yazmıştım cevap vermedi. Bir başka kişi cevap verdi onunla tartıştık. Youtube'daki nickim just watch. Edip Yüksel'in bir kaç eskilerden 19 u anlatan videolarının yorumlarına bakarsan bulabilirsin.

Özet olarak söylüyorum en büyük sıkıntısını. Bazen bir yerden mesela 2 kalanını atıyor. Bazen de 4. Ama neye göre 2 neye göre 4 attığına dair bir denklem yok. Kılıfına uydurmadır bu. Bunu daha ayrıntılı olarak orada yazmıştım. İstersen okuyabilirsin. Edip Yüksel'in (daha doğrusu hocası Reşad Halifenin) yaptığı bu numerolojinin küçük bir örneğini efe aydal tonton ve arkadaşları videosunda yaptı. Youtube'dan bulabilirsin. Ben de istesem herhangi bir kitaptan benzer şeyler çıkarabilirim.

Alıntıları Göster
    Edip Yüksel numerolojik şeyleri de 19 sisteminden saydığı için seni yanıltmış. Ah Edip Yüksel ah.

Şu tabloya numeroloji mi dersin sistem mi?

Yaratıcının her şeyi başından beri bilmesi sorunu

Hep aynı yöntem kullanılmış ve bu sureler yalnızca "Ha Mim" ile başlayan sureler. Yani rastgelelik yok.

Ben de bilgisayar mühendisiyim bu arada :) Matematikçi bir arkadaş da 19 delilini kabul ediyor.

Ek olarak Alvin Plantinga'nın argümanı var bu konu hakkında arkadaşım Türkçe çevirisini yapmıştı isteyenler youtube kanalından izleyebilir: https://www.youtube.com/watch?v=3h6m7tPb-eE&t=1s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F54F98451 -- 28 Aralık 2018; 22:50:46 >
  • quote:

Edip Yüksel numerolojik şeyleri de 19 sisteminden saydığı için seni yanıltmış. Ah Edip Yüksel ah.

Şu tabloya numeroloji mi dersin sistem mi?

Hep aynı yöntem kullanılmış ve bu sureler yalnızca "Ha Mim" ile başlayan sureler. Yani rastgelelik yok.

Ben de bilgisayar mühendisiyim bu arada :) Matematikçi bir arkadaş da 19 delilini kabul ediyor.

Alıntıları Göster
    Mesajını şimdi gördüm. Yarın önemli bir işim var o yüzden yatmam lazım. Yarın akşama incelerim. Edip yükselin sayfalarında falan ya görmedim ya da unuttum bu tabloyu hatırlamıyorum çünkü. Neyse yarın incelerim. Sayısalcı görmek iyi oldu en azından :)

Bu arada bazı arkadaşlar saçma sapan cevaplar vermiş tanrıcılık falan diyen var, kendini geliştirmemişsin diyen var, cevap vermeye çalışmayacam herkese. Soru belli, soruyu oku bi anla cevabın varsa ver yoksa boş yapmaya gerek yok ithamlarda bulunmaya da gerek yok.

• mumuş kullanıcısına yanıt
    Anladığım kadarıyla ilk tablodan sonrasının ayırma mantığı ha mim'den sonraki ayn sin kaf ayeti var diye şura suresini ayırıyorsun. Anlamadığım kısım şura suresini neden 1. gruba verip (ilk 3 sure) sonraki gruba vermiyorsun? Bunu neden böyle yaptığına dair bir açıklama var mı? Çünkü uymuyor. Yüksek ihtimal uyan denenmiş ve servis ediliyor. Bunu anlamanız lazım. Olasılıkları görmeniz lazım sayısalcısınız siz. Ve neden sadece ha mim? Diğerleriyle başlayanlar yok mu?

Bu arada en son tablodaki gruplandırma neden öyle onu da anlamadım. Neye göre o gruplandırma? Yani neden 40-45-46 değil de o? Uyuyor diye o servis ediliyor belli. İşte baya baya numeroloji bu. Buradaki tek akla yatkın kısım ilk tablo.

Çok fazla incelemedim yalan söylemeyeyim. Çünkü böyle şeyler her zaman her şeyde çıkartılabilir bana göre. Bence sen burada bir konu aç uzun uzun anlat oradan tartışalım hem daha fazla kişiye ulaşmış olursun ya da özelden de yazabilirsin. Ama buna buradan devam etmeyelim lütfen çünkü burada sorduğum soruya cevap bulmaya çalışıyorum konular karışmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F54F98451

Ek olarak Alvin Plantinga'nın argümanı var bu konu hakkında arkadaşım Türkçe çevirisini yapmıştı isteyenler youtube kanalından izleyebilir: https://www.youtube.com/watch?v=3h6m7tPb-eE&t=1s
    Bu cevabın sorusu şu olmalıydı
    "Yaratıcı benim neler yapacağımı daha önceden biliyordu. Bu yüzden ben onu yapmak zorundayım seçim şansım yok"
    Ama sorum bu değil.
  • Sorduğun sorunun Kur'an da bir cevabı yok.

Benim düşünceme göre bizler neyin neden yaratıldığını öldükten sonra öğreneceğiz. Zira şu anda bulunduğumuz boyut "zaman" boyutuna bağımlı ve biz zamanın bulunmadığı bir boyuttaki Allah'ın bilgisinden bize verdiği kadarını biliyoruz.

Bildiğimiz Allah'ın her şeyi bir nedenden ötürü yarattığı; iyilik de kötülük de Allah istediği için var. Allah neden kötü olacağını bildiği birini yaratır işte bu Allah'ın bildiği ancak bizim bilmediğimiz bir husus.

Bu arada ben de eskilerin fen lisesi mezunuyum yani sayılsalcıydım bana göre de 19 muhabbeti bazı yerlerde gerçekten var olsa da çok fazla yerde varmış gibi gösterilerek sulandırılıyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.