Şimdi Ara

Sadece yıllar önce ki rüya'yı hatırlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
6.762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her insan rüya görür, belirli bir süre aklında kalır ve sonra unutur. Daha doğrusu unutmaz, unutmak içinde küçük bir ışık gerek ki o aklına geldiğinde " şöyleydi ama unuttum " diyebilmek gerek, tamamen akıldan çıkar diyeyim.

İlkokul'a giderken Anneannem'lerin yanında kalmaya gitmiştik ve o gece gördüğüm rüya dün olmuş gibi aklım da, merak ettiğim de niye onca görülen rüyalar değil de bu sürekli aklım da? Şimdi duş aldım, saç'ımı kuruluyordum aklıma geldi birden. Her gelişin de kendim'e soruyorum niye sadece bu rüya diye.

Varmı aranızda bu tip bir durum'u olan? Yoksada düşüncelerinizi almak isterim, ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

• Evet dediğin durum arada bir başıma geliyor ,çok ilginç gerçekten
    bende bir de şöyle bir şey var:
    misal gece rüya görüyorum,rüya esnasında 'bu rüyayı yıllar önce görüştüm' diye düşünüyorum ancak sabah kalktığımda o rüyayı daha önce görmediğimi,ilk kez o gece gördüğümü hatırlıyorum.
    böyle garip bir şey işte insan zihni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Martaval' -- 11 Mart 2012; 18:57:51 >
  • 5-6 sene once ruyamda Hz. Ali'yi gormustum. Bana nasihatlerde bulunmustu. Cogu nasihatine uymamistim gunluk hayatta. Oyle seyler oldu ki son 2 ay icinde, hepsine uymak ve hayatimi duzene sokmam artik bir zorunluluk oldu. Hic tavizsiz zorunluluk. Inanilmaz gibi gelebilir bazilarimiza; ama oyle degil. Tesaduflerin bile bir siniri var.

Ruyanin her karesi aklimda. Tum tavsiyeler aklimda, hic eksik yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bakın bakın Ne anlatıcam

Evet dediğin durum arada bir başıma geliyor ,çok ilginç gerçekten
    bende bir de şöyle bir şey var:
    misal gece rüya görüyorum,rüya esnasında 'bu rüyayı yıllar önce görüştüm' diye düşünüyorum ancak sabah kalktığımda o rüyayı daha önce görmediğimi,ilk kez o gece gördüğümü hatırlıyorum.
    böyle garip bir şey işte insan zihni

rüyanda dejavu oluyosun yani

bende daha önceden gördüğüm rüyaları arada bir tekrar görüyorum,bazende gördüğüm rüyanın bir kısmında daha önceden gördüğüm rüyayı yaşıyorum bununda farkında oluyorum o an.garip gerçekten

• Benim de soyledigin gibi bir ruyam var arada aklima gelir. Tabi 6 yasinda bi cocuk ruyasinda ne gorur bilemem ama ruyanin cok az bolumunu hatirliyorum ve sacma bi ruyaydi. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: OziiX

Benim de soyledigin gibi bir ruyam var arada aklima gelir. Tabi 6 yasinda bi cocuk ruyasinda ne gorur bilemem ama ruyanin cok az bolumunu hatirliyorum ve sacma bi ruyaydi. :)
    Ben de bu rüyayı gördüm, birdaha hiç görmedim aynı rüyayı. Ama aklımdan da çıkmak bilmiyor, başından sonuna hepsi aklımda, sürekli beynim hatırlatıyor bana o rüyayı, merak ettim bayağı niye tek bu diye. Bir mesaj'da yok rüyayın için de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

5-6 sene once ruyamda Hz. Ali'yi gormustum. Bana nasihatlerde bulunmustu. Cogu nasihatine uymamistim gunluk hayatta. Oyle seyler oldu ki son 2 ay icinde, hepsine uymak ve hayatimi duzene sokmam artik bir zorunluluk oldu. Hic tavizsiz zorunluluk. Inanilmaz gibi gelebilir bazilarimiza; ama oyle degil. Tesaduflerin bile bir siniri var.

Hocam şu tavsiyeleri bir yazsana. Merak ettim. Özel değilse eğer. Şaşırtıcı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

quote:

5-6 sene once ruyamda Hz. Ali'yi gormustum. Bana nasihatlerde bulunmustu. Cogu nasihatine uymamistim gunluk hayatta. Oyle seyler oldu ki son 2 ay icinde, hepsine uymak ve hayatimi duzene sokmam artik bir zorunluluk oldu. Hic tavizsiz zorunluluk. Inanilmaz gibi gelebilir bazilarimiza; ama oyle degil. Tesaduflerin bile bir siniri var.

Alıntıları Göster
    Belki olayı sadece ''rüya hatırlama '' ile açıklamak yeterli olmaz, genelleme yaprsak hayatımızın bir evresinde bir şekilde beynimizde yer etmiş bir olayı hatırlamak desek daha doğru olabilir.

Beyin çok enteresan bir organ , yaşanan olay anında vücdumuzun topyekün verdiği tepkileri fiziksel olarak ammanası ile hissedemiyoruz , ancak sürekli kayıtta ve çok daha hassas olan bir organımız , beynimiz var....

Şahsen rüya değilde, ünversite hayatımı oldukça uzatmış birisi olarak, rüyalarımda hala ''okulu bir sınavımın kötü gitmesinden dolayı yeniden uzatmış ''olarak görüyorum, üzerinden 12 koca yıl geçmiş olmasına rağmen....

Fakat okulu uzatığım yılların bende büyük tahribat yarattığı bir gerçek , zihnsel manada çok üzülmüş, çok acı çekmiştim, okul hiç bir zaman bitmeyecekmiş korkusuna sahip olmuştum.

Fakat bu kadar uzun sürede geçen bir olayı tek bir rüyada sürekli görüyor olmak, inan çocukluğundaki rüyanı hatırlamak ile ilgili bence...

Sonuçta beyin hiç bir şeyi unutmuyor, sadece hatırlamakta zorlanıyor, sen diyelim o olayı iyi hatırlayan bir beyine sahipsin, bunun yanında söz konusu günlerinin senin üzerindeki iyi /kötü etkilerinin tek bir sembolü olarak aynı rüyayı hatırlıyor olabilirsin.

• quote:

quote:

Gece ozelden yazarim kardesim

• quote:

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Tamam bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: TBB

Belki olayı sadece ''rüya hatırlama '' ile açıklamak yeterli olmaz, genelleme yaprsak hayatımızın bir evresinde bir şekilde beynimizde yer etmiş bir olayı hatırlamak desek daha doğru olabilir.

Beyin çok enteresan bir organ , yaşanan olay anında vücdumuzun topyekün verdiği tepkileri fiziksel olarak ammanası ile hissedemiyoruz , ancak sürekli kayıtta ve çok daha hassas olan bir organımız , beynimiz var....

Şahsen rüya değilde, ünversite hayatımı oldukça uzatmış birisi olarak, rüyalarımda hala ''okulu bir sınavımın kötü gitmesinden dolayı yeniden uzatmış ''olarak görüyorum, üzerinden 12 koca yıl geçmiş olmasına rağmen....

Fakat okulu uzatığım yılların bende büyük tahribat yarattığı bir gerçek , zihnsel manada çok üzülmüş, çok acı çekmiştim, okul hiç bir zaman bitmeyecekmiş korkusuna sahip olmuştum.

Fakat bu kadar uzun sürede geçen bir olayı tek bir rüyada sürekli görüyor olmak, inan çocukluğundaki rüyanı hatırlamak ile ilgili bence...

Sonuçta beyin hiç bir şeyi unutmuyor, sadece hatırlamakta zorlanıyor, sen diyelim o olayı iyi hatırlayan bir beyine sahipsin, bunun yanında söz konusu günlerinin senin üzerindeki iyi /kötü etkilerinin tek bir sembolü olarak aynı rüyayı hatırlıyor olabilirsin.

O rüya, hayatım boyunca duvar'a dönük uyuyamama neden oldu. Bu yaşım'a kadar ve hala duvar'a dönük uyuyamam. Google ile meraktan rüya tabirlerine bakacaktım da, gerçekten çok saçma bir rüya. 2 apartman birleşilik şekilde ve aralarında havalandırma boşluğu var. Rüyam da ben o boşluğun içindeydim gerisini anlatmayayım saçma gerisi. İşte küçüklükten bu yana duvara dönük uyuyamadım o etkiden dolayı ve sürekli aklıma geliyor olması çok merak ettirdi beni, rüya tabirlerine bakayım dedim inanmam ama tatmin olmak amacıyla ne yazıcam diye düşündüm rüyanın hangi kısmını yazıcam, yazılacak bir kısım var o'da çok saçma.

• quote:

quote:

quote:

Bana da yazarmısın usta, merak ettim.

Edit: Yazım yanlışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shérlock Holmes -- 12 Mart 2012; 17:35:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Shérlock Holmes

quote:

quote:

quote:

Bana da yazarmısın usta, merak ettim.

Edit: Yazım yanlışı.

Alıntıları Göster
    Gördüğün rüyayı çok iyi hatırlıyorsan ayrıntılarını ve ilk gördüğün andan sonraki duygunu düşünmelisin. Sende ve bilinçaltında derin izler bırakmış olmalı ki bunu çok iyi hatırlıyorsun. Belki de o rüyayı görmeni sağlayan duygu yine seni bir şekilde tetiklemiş ve kendini hissettirmiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dilettante

Gördüğün rüyayı çok iyi hatırlıyorsan ayrıntılarını ve ilk gördüğün andan sonraki duygunu düşünmelisin. Sende ve bilinçaltında derin izler bırakmış olmalı ki bunu çok iyi hatırlıyorsun. Belki de o rüyayı görmeni sağlayan duygu yine seni bir şekilde tetiklemiş ve kendini hissettirmiştir.

Alıntıları Göster
    Ya bu yemin ederim bana oluyor. başkasına da oldugunu duyunca daha bi ilgimi çekti.

çok eskiden gördüğüm rüyayı hatırlıyorum. sonra da uyanıkken de rüya görmüş olabilir miyim diye düşünüyorum. uyanıkken görüp daha önce gördüm sanmışımdır belki diyorum. çünkü tıpkı rüya gibi birkaç saniye içinde kafamda beliriyor böyle, pat diye aklıma geliyor.

çok ilginç. bu ayrımı nasıl yapıcaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maykıl.

Ya bu yemin ederim bana oluyor. başkasına da oldugunu duyunca daha bi ilgimi çekti.

çok eskiden gördüğüm rüyayı hatırlıyorum. sonra da uyanıkken de rüya görmüş olabilir miyim diye düşünüyorum. uyanıkken görüp daha önce gördüm sanmışımdır belki diyorum. çünkü tıpkı rüya gibi birkaç saniye içinde kafamda beliriyor böyle, pat diye aklıma geliyor.

çok ilginç. bu ayrımı nasıl yapıcaz.

Alıntıları Göster
    Yine burada yazmıştım konuyu açan arkadaşa benzer bir durum paylaşmıştım.Bir rüya görüyorum fakat sabahına hatırlamıyorum 1-2 gün sonra o rüyayla bağlantılı bişeyler yakaladığım z aman rüya tamamen akmaya başlıyor (Mesela rüyamda helikopterle yerden 1-2 metre yüksekten uçuyorum sonra gerçek hayatta sahile çıkıyorum denize yakın uçan bir kuş görüyorum direk bu rüya aklıma geliyor)Görmüş olduğum rüyanın yıllık aylık haftalık olması farketmiyor eksik taşlar tamamlanınca 10 yıl önce gördüğüm rüya bile aklıma geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tonimotto

Yine burada yazmıştım konuyu açan arkadaşa benzer bir durum paylaşmıştım.Bir rüya görüyorum fakat sabahına hatırlamıyorum 1-2 gün sonra o rüyayla bağlantılı bişeyler yakaladığım z aman rüya tamamen akmaya başlıyor (Mesela rüyamda helikopterle yerden 1-2 metre yüksekten uçuyorum sonra gerçek hayatta sahile çıkıyorum denize yakın uçan bir kuş görüyorum direk bu rüya aklıma geliyor)Görmüş olduğum rüyanın yıllık aylık haftalık olması farketmiyor eksik taşlar tamamlanınca 10 yıl önce gördüğüm rüya bile aklıma geliyor.

Ben rüyamı yazacaktım da vazgeçtim. Çünkü gülsen gülünmez, mantık yürütmeye çalışsan yürümez. Sen anlatmışsın bende anlatayım, yukarıda dediğim gibi 2 apartman arası havalandırma boşluğu ve duvara dönük uyuyorum yani duvarın diğer tarafı boşluk. Rüyamda o boşluktayım merdivenler var, zemin kattayız ve sadece yazlıkta yüzünü birkez gördüğüm, ismini bildiğim Efe diye bir arkadaş ile Jenga oynuyoruz, benden yukarıya çıkmamı ve pastel boyaları getirmemi istiyor tamam diyorum kalkıyorum bir kaç adım çıktıktan sonra karanlık olduğundan dolayı lambayı açmam gerektiğinde düğmeye elimi uzatıyorum ve tam bastığım sırada çığlıkla birlitke üstüme birşey geliyor bana çarpmasına saniseler kala uyanıyorum.

Senin hatırlatacak birşey var. Günlük hayatta çok kez aklına gelebilir gördüğün rüya, sahil,kuşlar vb. Ama benim hatırlatacak bir durum da yok diyeceksin ki düğmeler,oyunlar falan da yok hakatten bu tip vakitlerde aklıma gelse tamam diyeceğim de saçma sapan zamanlar geliyor aklıma biriyle konuşurken, yemek yerken vb. anlamsız durumlarda bu yüzden çok merak ettim çünkü hiç duymadım etrafımda böyle bir olay yaşayan veya yaşayan var ama konusunu açmıyor.

Edit; Yazım yanlışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shérlock Holmes -- 29 Mart 2012; 9:39:33 >

• quote:

quote:

Bana da yazarsan sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: vural_kral

quote:

quote:

Bana da yazarsan sevinirim.

Alıntıları Göster
    Bana da sık sık oluyor benzeri durumlar.

Dejavu denilen olayı yaşıyor olabiliriz sebep olarak beyindeki iki yarım küre arasında sinirsel iletim yapılırken geçen süreden bahsediliyor bu süre bazen olayları iki kere yaşamışız hissine kapılmamıza neden olabiliyor sanki bilgiyi iki kez değerlendiriyoruz.

Bildiğim kadarıyla gördüğün yaşadığın her şey bilinç altına depolanıyor.O gün yaşadıkların veya düşündüklerin geçmişteki rüyanı ya da hatıranı tetikleyecek bir çağrışıma neden olduğunda hatırlıyorsun sonra üstüne gittiğinde unutulması daha güç bir hal alıyor çünkü tekrar ettiğin bir konuyu unutmazsın kolay kolay.

Bir diğer neden olarak da psikolojimizin en hassas olduğu dönemlerinden birine denk gelmiş ise geri kalan hayatında onunla ilişkili atacağın birçok adımı farkında olmadan o anıya ya da rüyaya göre şekillendiriyor olabilirsin bu da bir çağrışım yaparak onu hatırlamana neden oluyor olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: KeanAtay

Bana da sık sık oluyor benzeri durumlar.

Dejavu denilen olayı yaşıyor olabiliriz sebep olarak beyindeki iki yarım küre arasında sinirsel iletim yapılırken geçen süreden bahsediliyor bu süre bazen olayları iki kere yaşamışız hissine kapılmamıza neden olabiliyor sanki bilgiyi iki kez değerlendiriyoruz.

Bildiğim kadarıyla gördüğün yaşadığın her şey bilinç altına depolanıyor.O gün yaşadıkların veya düşündüklerin geçmişteki rüyanı ya da hatıranı tetikleyecek bir çağrışıma neden olduğunda hatırlıyorsun sonra üstüne gittiğinde unutulması daha güç bir hal alıyor çünkü tekrar ettiğin bir konuyu unutmazsın kolay kolay.

Bir diğer neden olarak da psikolojimizin en hassas olduğu dönemlerinden birine denk gelmiş ise geri kalan hayatında onunla ilişkili atacağın birçok adımı farkında olmadan o anıya ya da rüyaya göre şekillendiriyor olabilirsin bu da bir çağrışım yaparak onu hatırlamana neden oluyor olabilir.

Alıntıları Göster
    Bunlar hep Amerikanın oyunu

• quote:

quote:

quote:

Bence buraya yaz , herkes öğrensin. Olmadı bana da özelden yazarsan sevinirim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.