Şimdi Ara

Yapı Kredi ATM'de sıkışan paranın üstüne yatmaya çalışıyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
10.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Öncelikle bu cihazlar dünyanın en akıllı aleti değil :) Biraz detay paylaşayım, ATM ler ülkemizde genelde cash in - cash out ve recycle olarak 2 ye ayrılır. Cash in-cash out ATM ler de para çekme işleminde bankanın ATM ye yüklediği paralar müşteriye verilir. Diğer müşterilerin yatırdığı paralara bir sonraki müşteriye verilmez. Recycle ATM ler ise bir önceki müşterinin yatırdığı parayı (para eğer yıpranmamış ise) bir sonraki müşteriye verebilir. Türkiyede genelde ilk bahsettiğim ATM tipinden kullanılıyor. Sizin para yatırdığınız sırada ATM de donanımsal bir sorun olmuş ise paraları alıkonma haznesine atar (Bu konfigrasyon bankadan bankayada değişebilir) ATM de yapılan her işlem journal denilen bir kayıt şeklinde kaydedilir. Bu kimi bankada kağıda yazar kimisinde elektronik ortamda saklanır. Siz para yatırdığınızda bir donanımsal bir sorun olmuş ise mutlaka journale kayıt atar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SxXXxN -- 20 Ağustos 2018; 11:23:54 >
  • SxXXxN kullanıcısına yanıt
    Ne demek istediğinizi tam anlamadım hocam. :) Şimdi benim param eğer alıkonulma haznesine gittiyse, ATM'yi incelemeye gelenler o hazneyi görmediler mi? Görseler "Herhangi fazla yatırılmış bir paraya rastlanmadı" raporu tutabilir mi? Yani benim 10-15 banknottan oluşan 950 liram buharlaşıp uçmayacağına göre, bu makineler veya ATM görevlileri "Burada gerçekten bir şeyler dönüş" diye inceleyip, paramın tespit edilmesi zor mu? Sahte para konusunda bile insanın yanılıp, ATM'nin asla yanılmayacağını bilirken, bu kadar aptal mı bu makine bunca parayı ayırt edemiyor?

Ayrıca, yatırmak istediğim hiçbir para buruşuk değildi. Tertemiz, darphaneden çıkmış gibi gıcır gıcırdı. Dolayısıyla para yatırma anında ATM'nin 100 lirayı geri vermek istemesine şaşırmıştım, tabi buruşturup verdiği için geri alamadım. Belki alsam kalan 850TL hesabıma geçecek, 100TL geçmeyecek veya ben tekrar düzeltip hazneye yerleştirecektim. Şimdi o buruşuk paranın başka müşteriye verildiğini sanmıyorum eğer ATM'nin içinde o kadar buruşan paranın düzeltilme mekanizması yoksa. Benim açtığım kayıtta hiç mi şüphelenmediler ATM'de 100TL buruşuk parayı görmediler mi ATM'yi açan yetkililer? Ben gerçekten incelendiği konusunda şüpheliyim, sonuçta imkansız gibi bir şey bu verdikleri saçma raporun çıkması.

Son olarak, sizce ne oldu benim param? Genelde böyle durumlarla karşılaşılır mı? (Ben bunca yıldır bir sürü banka kullanırım, hiçbir zaman sıkışan paramın verilmediğini görmedim. İki gün içinde ya ararlar, ya mesaj atarlar ve para hesabıma yatırılır. İlk kez bu ucube banka ile gördüm böyle bir şeyi) Ayrıca, neden kamera incelemek varken işi bu kadar yokuşa sürüyorlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi glory34 -- 20 Ağustos 2018; 11:20:31 >

• glory34 kullanıcısına yanıt
    Sizin yaptığınız işlemin ve yatırdığınız paranın kaydı mutlaka journalde vardır. Muhtemelen yaptıkları muhasebe sonucunda bir fazlalık çıkmadığı için journale bile bakmamış olabilirler. Fazlalık çıkmamasının birçok sebebi olabilir. Sizin yapacağınız journal kaydının tekrar incelenmesini istemek ve gerekirse kamera kayıdını izlemelerini talep etmek.
  • SxXXxN kullanıcısına yanıt
    Bankacılıktan anlamadığım için haliyle Journal falan bilmiyorum. :) Ben dün arayıp "Bir sorun bulunamadı" dediklerinde tekrar ivedilikle incelenmesi için talep oluşturdum. Bir kişiden iki tane ısrarlı talep geliyorsa bu sefer bir zahmet Journale falan bakmayı akıl etsinler.

Az önce yine aradım, bağırdım çağırdım yok! Kamerayı savcılık olmadan inceleyemezlermiş, üst bir yetkiliye bağlayın diyorum en büyük yetkili biziz diye ısrar ediyorlar. Küfür edecektim sinirden ama haklıyken haksız yerine düşmek istemiyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • dostum aynısı bana oldu. annemin kredi kartı borcunu yatırmak için civardaki tüm yapıkredi atmlerini denedim. 5.de oldu para kabul eden atmlerini buldum, soktum 750 tlyi her zaman ki gibi. Aldı düzgünce bir çıkarttı 5 sn sonra paralar enlemesine yarıdan girişin içindeki boşluğa girmiş. sonra kapadı kayıt oluşturdum bende. neyse yatması acildi 750 tlem daha vardı aynısını yaptı yine, diyecem ilk yatirisim olsa ben malım falan fakat atmde bir sıkıntı var. Neyse anneme mesaj geldi pzt günü sayıminiz tamamlanamaid fln filan aradık dedik bu kadar miktar , bu sefer 100 tl atmislar, annem her gün araya araya 100et tl 300er tl geri aldı. Komedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yardımlarınız için teşekkürler. Bağırış, çağırış ve uzun telefon konuşmaları sonucu paramı hesabıma eksiksiz yatırmışlar. Bu kadar sinir stres yaşatmadan, bariz hatalı oldukları bir konuyu daha ilk gün çözmek varken uğraştırıp durdular. Bundan sonra zorunlu haller olmadıkça Yapı Kredi Bankası benim için bitmiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: glory34

Yardımlarınız için teşekkürler. Bağırış, çağırış ve uzun telefon konuşmaları sonucu paramı hesabıma eksiksiz yatırmışlar. Bu kadar sinir stres yaşatmadan, bariz hatalı oldukları bir konuyu daha ilk gün çözmek varken uğraştırıp durdular. Bundan sonra zorunlu haller olmadıkça Yapı Kredi Bankası benim için bitmiştir.
    ykb atm takımında çalıştım belli bir zaman yazılımcı olarak

seninki gibi durumlar çok nadir oluyor ama görünce ne yaşandığını anladım.

normalde para iade edilemeyince alıkonma haznesine konur ama senin durumda para büyük ihtimalle yırtıldı (ya da başkası aldı) şikayet üzerine atm sayımı yapılınca da para atm de çıkmadı onlar da senin art niyetle davrandığını düşünmüşlerdir (çok fazla böyle çağrı geliyor para sıkışmadı ama paramı yuttu diye)

sen üsteleyince de olay yazılım ekibine düştü onlar da atmyi kontrol ettirmek için teknik bir ekip yolladılar para yatırma ünitesinin de arızalı olduğunu gördüler büyük ihtimalle, banka da sizin samimi olduğunuzu düşünüp 100tl zarar yazdı kendi hanesine.

bu durumda banka tarafından da bakmanızı tavsiye ederim. ortada para yok ama siz para istiyorsunuz bankadan, anlatabildim mi?

kamera kayıtlarını incelemek için savcıya başvurmak zorunda olmanız aslında gizlilik için önemli. böylece her canı sıkılan atm de kimin ne yaptığını rasgele öğrenmiyor, kamera kayıtları da banka tarafından tutulmuyor.

son olarak da:

atm ler bankaya aittir, hepsi

yapı kredi windows 7 kullanıyor ve yazılım gayet akıllı. daha yeni yazıldı

• quote:

Orijinalden alıntı: sunbird

ykb atm takımında çalıştım belli bir zaman yazılımcı olarak

seninki gibi durumlar çok nadir oluyor ama görünce ne yaşandığını anladım.

normalde para iade edilemeyince alıkonma haznesine konur ama senin durumda para büyük ihtimalle yırtıldı (ya da başkası aldı) şikayet üzerine atm sayımı yapılınca da para atm de çıkmadı onlar da senin art niyetle davrandığını düşünmüşlerdir (çok fazla böyle çağrı geliyor para sıkışmadı ama paramı yuttu diye)

sen üsteleyince de olay yazılım ekibine düştü onlar da atmyi kontrol ettirmek için teknik bir ekip yolladılar para yatırma ünitesinin de arızalı olduğunu gördüler büyük ihtimalle, banka da sizin samimi olduğunuzu düşünüp 100tl zarar yazdı kendi hanesine.

bu durumda banka tarafından da bakmanızı tavsiye ederim. ortada para yok ama siz para istiyorsunuz bankadan, anlatabildim mi?

kamera kayıtlarını incelemek için savcıya başvurmak zorunda olmanız aslında gizlilik için önemli. böylece her canı sıkılan atm de kimin ne yaptığını rasgele öğrenmiyor, kamera kayıtları da banka tarafından tutulmuyor.

son olarak da:

atm ler bankaya aittir, hepsi

yapı kredi windows 7 kullanıyor ve yazılım gayet akıllı. daha yeni yazıldı

Alıntıları Göster
    İyi bayramlar, tabii ki art niyetli insanlar vardır ve bu durumların oluşmaması için her önüne gelene istediği parayı iade etmezler. Ama benim durumumda bir nüans farkı var: Benim para içeride kalınca, arıza kaydını ben değil, ATM kendisi otomatik oluşturdu. Yani 100TL sıkıştı, sıkışmayan 850TL içeride kaldı ve ATM ilk mesajda da belirttiğim gibi: "Paranız sıkıştı, telefonunuzu girin" dedi. Yani, benim yalan söyleme imkanımın olmadığını makineyi inceleme ekiplerinin anlaması lazımdı. Sonuçta ben kendim bankayı arayıp, "Yetişin binlerce liram ATM'de kaldı" desem tabii ki şüphelensinler.

Altta senin de yazdığın gibi biliyordum ben de, ATM'ler akıllı cihazlar sonuçta. Benim o gün yatırdığım para gıcır gıcır fırından yeni çıkmış gibiydi. Bu para sıkışıyorsa bir arıza vardı çekmecelerde ve bunu bile bildirmiş olmalı diye düşünüyorum gerekli yerlere. Bundan bile şüphelenmeyip, ilk kaydı "Bir sorun bulunamadı" diye kapatmaları beni deli etti. Sonuçta arıza kaydını ATM açtıysa, sen para bulamadığını iddia ediyorsan, bir de kameralara bak. Bu kadar mı zor? Devlet sırrı mı bu, kozmik oda mı anlamıyorum. Bende nedense ilk gün ATM'nin incelenmediği izlenimi uyandırdı bu durum. Ben dişli çıkıp, çok ısrar edince tatil günü demeden ekipler gitti gibi geliyor.

Bu arada eminim İş Bankası olsa müşterisini bu kadar mağdur etmezdi, ilk kez Yapı Kredi'de görüyorum böyle sorumsuzluğu.

• glory34 kullanıcısına yanıt
    ben anlayamadım şimdi:

parayı eksik mi hesabınıza yatırdılar yoksa hiç eksik para yok mu dediler?

• sunbird kullanıcısına yanıt
    Benim buruşan 100TL ve diğer 850TL toplamda 950TL kaldı ATM'de ve ATM'nin otomatik açtığı arıza kaydı sonrası inceleme yapılmış ve "Sizin hiçbir paranız içeride bulunamamıştır" tarzı bir cevap aldım. Yani hiç para yatırmadılar ilk etapta. Defalarca arama sonrası dün hesaba eksiksiz yatırıldı param. Durum budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: glory34

Benim buruşan 100TL ve diğer 850TL toplamda 950TL kaldı ATM'de ve ATM'nin otomatik açtığı arıza kaydı sonrası inceleme yapılmış ve "Sizin hiçbir paranız içeride bulunamamıştır" tarzı bir cevap aldım. Yani hiç para yatırmadılar ilk etapta. Defalarca arama sonrası dün hesaba eksiksiz yatırıldı param. Durum budur.
    çok garip, çünkü normalde hemen belli olur, atm nin otomatik kayıt açması da zaten işlemde bir gariplik olduğunu hissetmesi ile olur (bu özellik de çok hoş bir şey farkedebileceğiniz gibi)

sizin problemin özel bir durum olduğunu düşünüyorum, ayrıntılı bir incelene gerektirmiş olabilir.

mekanik aletler bunlar çok garip durumlar olabiliyor.

geçmiş olsun, diyecek bir şey bulamıyorum.

• aynısı yine yapıkredi atm sinde başıma gelmişti. akşam gittiğimde fazla para yok demişlerdi.

https://forum.donanimhaber.com/dun-hsbc-bankamatiginde-yasadigim-olay--40292973#40293091
  • sunbird kullanıcısına yanıt
    Evet hocam, ben de ne de olsa kaydı ATM kendisi açtı hemen düzeltirler diye hiç endişelenmemiştim bile. Sonra arayıp şikayet kaydımı sorgulayınca inanamadım. Doğru, makine de yanılabilir ama kestirip atacağına kaydı hazır ATM açmış bir ayrıntılı incele, gerekirse bayram sonunun bekle ama "Bir halt yok, yalan atıyorsun" mealine gelen bir rapor çıkarma işlem sonunda. Ben buna kızdım.

Bu başlık ders olsun, benim sorunum çözülmeyebilir ve aylarca savcılık kararı bekleyebilirdim. Kamera karşısında saydığım için haklılığım ispatlanacaktı muhtemelen ama yukarıda bir arkadaş böyle yapmadığı için parası yanmış gitmiş. Herkes eğer yüzlerce lira birden yatırıyorsa önce saysın kameranın önünde.

• Hocam atmler para üstü vermeyince falan kredi kartında o miktarda alışveriş yapınca yatıracağınız paradan eksiliyor diye biliyorum öyle bir şey olmuştur belki çok saçma paraya yatmaları yazıklar olsun ya

• quote:

Orijinalden alıntı: samplus

aynısı yine yapıkredi atm sinde başıma gelmişti. akşam gittiğimde fazla para yok demişlerdi.

https://forum.donanimhaber.com/dun-hsbc-bankamatiginde-yasadigim-olay--40292973#40293091
    Benim sorun çok şükür çözüldü ama bugün Şikayet Var sitesini incelediğimde tam benim paramın sıkıştığı günlerde birçok kişi yüklü miktarda parasını Yapı Kredi ATM'lerine kaptırmış. Bu kadar aynı olay tesadüf olamaz, banka büyük bir skandala imza atmış, muhtemelen sistemlerindeki bir açık dolayısıyla...

https://www.sikayetvar.com/yapi-kredi-bankasi/islem/para

• hocam pm atabilir misiniz ? Ben size atamıyorum
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.