Şimdi Ara

Yan Ayna Camı Düşmek Üzere

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
17.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Benim arabanın yan aynasının cam kısmı düşmek üzere. Sadece küçücük bir kısmı tutuyor. Herhangi bir yapıştırıcıyla yapıştıracaktım ama özel bir yapıştırıcısı var mı bunu merak ettim. Araç opel astra 2001. Elektrikli ve rezistanslı ayna bulunmakta. Ne yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

• Merhabalar,

Aracımın sol yan aynası (sadece camı) yerinden çıktığında pekçok forumda "ne ile" yapıştırabileceğimi araştırdım, ancak çok net bir bilgiye ulaşamadım.

Bu sebeple, ulaştığım çözümü burada (10 sene önce açılmış olmasına rağmen) paylaşmak istedim. Zira konuya en uygun yer burası.

Araçlarımızın yan aynaları genellikle elektrikli ve ısıtma özellikli. Dolayısı ile yeniden yapıştırmak gerektiğinde dikkatli olunmaz ise, hem aynanın net görüntüsünü bozmak, hem de ısıtıcısını işlevsiz bırakmak gibi sakıncalarla karşılaşılabiliyor. Okuduğum pekçok yazıda, genellikle silikon türü yapıştırıcı deneyimlerinden bahsediliyordu, çift taraflı bant ve iki bileşenli yapıştırıcılar, hatta epoksiden bile söz ediliyordu.

Ancak bu malzemelerin bir kısmı aşırı kalınlık oluşturup, ayna camının "sıfır aralıkla" temas ettiği arka yüzeyden uzaklaşmasına ve az ısınmasına, ya da ısınmamasına sebep oluyor (çift taraflı bant gibi). Silikon bazlı bazı yapıştırıcılar ise ayna camının arka kaplamasına kimyasal etki ile görüntü bozacak şekilde etki edebiliyor. Kimisi de sıcak-soğuk farkları ile zamanla kendini bırakıyor (Derby benzeri yapıştırıcılar).

Tüm bunlar içinde en iyisi hangisi olabilir diye düşünürken aklıma oto ayna işi yapan bir uzmana danışmak geldi. Arama sonucu İzmir Karabağlar'dan Mümin Usta'ya ulaştım ve telefonla aradım. Bu tür işlerde "Dayson" markalı poliüretan mastik kullandığını söyledi.

Bu malzemeyi inşaatlarda çok kullanıyoruz, çatılarda "teneke işleri" yapan insanların en önemli malzemelerinden biridir bu. Yıllarca güneşin veya aşırı soğuk ve yağmurun altında yapısını hiç bozmadan, esnekliğini kaybetmeden kalır ve işini yapar. Şöminelerin ön mermer kaplamalarında bile kullandık (70-80 derecelere ulaşan yerler). Ama aklıma bu aynayı yapıştırmak için gelmemişti.

Hemen bir siyah renkli Dayson aldım (farklı renkleri de var, ancak Mümin Usta siyah olanı önerdi). Ayna camının arkasına kenarlardan yaklaşık 1,5 cm içeride kalacak şekilde ve kibrit çöpü kalınlığında çepeçevre aralıksız sıktım ve yerine yapıştırdım. Çok fazla zorlamadan aynaya bastırdım ve PU mastiğin ince bir tabaka halinde yapıştırmasına dikkat ettim (ayna camı ile arkasındaki zemin arasında çok boşluk kalmaması için). Baloncuklu naylon parçasını ayna camının büyüklüğünden az daha ufak hale gelecek şekilde 8 kat yaptım, aynaya bastıracak çekilde kağıt bant ile aynanın çevresine dolayarak yapıştırdım. Bu şekilde yapıştırıcının donmasına kadar ayna camının arkasındaki zeminden ayrılmasına engel oldum.

Ertesi gün kağıt bantları söküp aracı çalıştırdım ve rezistansı devreye soktum, 10 saniye içinde ayna camı ısınmaya başladı. Diğeriyle karşılaştırdığımda, aralarında pek bir fark hissetmedim. Görüntüde de en küçük bir hata yok.

Bu arada, bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen Mümin Usta'ya da buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Not: Şayet Dayson elinize bulaşırsa, aseton ile çıkarabilirsiniz.
  • aynanın arkasında rezistanslar için gerekli olan elektriği alan , 2 adet kutup başı bulunur...buraları izole etmeyecek şekilde, oto camcıların kullandığı özel cam silikonu ile aynayı sabitleyebilirsiniz...
  • Ben aynanın yapıştırıldığı kısımın ısınıp aynayı ısıttığını sanıyordum. Aynanın üzerinde mi var bu kutup başları? Öyleyse şu an aslında ısıtmaması lazım. Çünkü aynanın şu an sadece yüzde yirmisi temas halinde arkadaki yüzeyle. Bunu kendim yapabilir miyim yoksa bilen birine mi götürmeliyim? Kutup başlarını kapatmasam bile kullandığım yapıştırıcı ile aynanın yüksek olması nedeniyle teması da kesmiş olabilir miyim? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Cevabınız için teşekkürler.
  • BECEREBİLECEKSEN,
    AYNAYI KOMPLE SÖK. DIŞARIDA DAĞIT. ELEKTRİKLİ ISITMALI AYNALARDA YAPIŞTIRMA OLAYI OLMAZ. TIRNAKLI VEYA VİDALI BİR SİSTEM VARDIR MUTLAKA. DAHA ANLAYACAĞIN ŞEKİLDE SÖYLEYECEK OLURSAK, DÜŞMEK ÜZERE OLAN SADECE AYNA DEĞİLDİR. AYNA İLE ARKASINDAKİ ISITMA SİSTEMİ BÜTÜNLEŞİKTİR VE İKİSİNİN BİRBİRİNDEN AYRILMIŞ OLMA İHTİMALİ YOK DENECEK KADAR AZDIR. BURADA PROBLEM, ISITMA SİSTEMİNİN BULUNDUĞU BÖLÜM İLE ARKASINDAKİ HAREKETLİ AYAR MEKANİZMASI ARASINDAKİ BAĞLANTIDA OLABİLİR... DOLAYISIYLA KOMPLE SÖKÜP, ONARABİLİRSİN. YAPIŞTIRMA İLE ÇÖZÜLEBİLECEK BİR DURUM OLDUĞUNU SANMIYORUM...
  • Cevabın için teşekkür ederim. Sanırım biraz daha ayrıntı versem kötü olmayacak. Dediğim gibi aynanın sadece şu an yüzde 20 si ancak temas ediyor arkadaki yüzeye ve ayrılan parça sadece ayna. Bundan eminim çünkü çıkarmaya çalıştığımda arkasını gördüm. Arkada ayna yapıştırılmış ve aynanın büyük bölümü yapıştırıcıdan kurtulmuş. Kalan kısmı çeksem gelecek ama tutuyor şimdilik. Yani eğer ısıtma mekanizması ayna üzerinde değilse yapıştırmayla halledilecek gibi görünüyor. Ama rezistans ayna üzerindeyse yapıştırırken yukarıda bahsedildiği gibi kutup başlarını da kapatabilirim. Bu sorunla karşılaşanların cevaplarını bekliyorum. Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: roverci

BECEREBİLECEKSEN,
    AYNAYI KOMPLE SÖK. DIŞARIDA DAĞIT. ELEKTRİKLİ ISITMALI AYNALARDA YAPIŞTIRMA OLAYI OLMAZ. TIRNAKLI VEYA VİDALI BİR SİSTEM VARDIR MUTLAKA. DAHA ANLAYACAĞIN ŞEKİLDE SÖYLEYECEK OLURSAK, DÜŞMEK ÜZERE OLAN SADECE AYNA DEĞİLDİR. AYNA İLE ARKASINDAKİ ISITMA SİSTEMİ BÜTÜNLEŞİKTİR VE İKİSİNİN BİRBİRİNDEN AYRILMIŞ OLMA İHTİMALİ YOK DENECEK KADAR AZDIR. BURADA PROBLEM, ISITMA SİSTEMİNİN BULUNDUĞU BÖLÜM İLE ARKASINDAKİ HAREKETLİ AYAR MEKANİZMASI ARASINDAKİ BAĞLANTIDA OLABİLİR... DOLAYISIYLA KOMPLE SÖKÜP, ONARABİLİRSİN. YAPIŞTIRMA İLE ÇÖZÜLEBİLECEK BİR DURUM OLDUĞUNU SANMIYORUM...

bazı araçlarda rezistans aynanın arkasında, hareketli kısım bunlardan ayrı...
    ve bir yapıştırıcı ilr birbirlerine bağlılar...

• Düşerse yenisi çok pahallı, hatta bir kez alışveriş merkezinin otoparkında benim arabanın aynasının camını çalmışlardı.
  • Düşmesini bekmelemeden opel servisine git..opel servisi adresiwww.opel.com.tr ya dawww.opelservisi.com da var..
  • oto camcılardan yada tanıdık birinden bu işi yapanı sor.sedece bu tip(ayna,sinyal vs.)işi yapan ustalar var.söküp elinde kalmasın,fazla bir işçilikte almazlar.
  • Merhabalar,

Aracımın sol yan aynası (sadece camı) yerinden çıktığında pekçok forumda "ne ile" yapıştırabileceğimi araştırdım, ancak çok net bir bilgiye ulaşamadım.

Bu sebeple, ulaştığım çözümü burada (10 sene önce açılmış olmasına rağmen) paylaşmak istedim. Zira konuya en uygun yer burası.

Araçlarımızın yan aynaları genellikle elektrikli ve ısıtma özellikli. Dolayısı ile yeniden yapıştırmak gerektiğinde dikkatli olunmaz ise, hem aynanın net görüntüsünü bozmak, hem de ısıtıcısını işlevsiz bırakmak gibi sakıncalarla karşılaşılabiliyor. Okuduğum pekçok yazıda, genellikle silikon türü yapıştırıcı deneyimlerinden bahsediliyordu, çift taraflı bant ve iki bileşenli yapıştırıcılar, hatta epoksiden bile söz ediliyordu.

Ancak bu malzemelerin bir kısmı aşırı kalınlık oluşturup, ayna camının "sıfır aralıkla" temas ettiği arka yüzeyden uzaklaşmasına ve az ısınmasına, ya da ısınmamasına sebep oluyor (çift taraflı bant gibi). Silikon bazlı bazı yapıştırıcılar ise ayna camının arka kaplamasına kimyasal etki ile görüntü bozacak şekilde etki edebiliyor. Kimisi de sıcak-soğuk farkları ile zamanla kendini bırakıyor (Derby benzeri yapıştırıcılar).

Tüm bunlar içinde en iyisi hangisi olabilir diye düşünürken aklıma oto ayna işi yapan bir uzmana danışmak geldi. Arama sonucu İzmir Karabağlar'dan Mümin Usta'ya ulaştım ve telefonla aradım. Bu tür işlerde "Dayson" markalı poliüretan mastik kullandığını söyledi.

Bu malzemeyi inşaatlarda çok kullanıyoruz, çatılarda "teneke işleri" yapan insanların en önemli malzemelerinden biridir bu. Yıllarca güneşin veya aşırı soğuk ve yağmurun altında yapısını hiç bozmadan, esnekliğini kaybetmeden kalır ve işini yapar. Şöminelerin ön mermer kaplamalarında bile kullandık (70-80 derecelere ulaşan yerler). Ama aklıma bu aynayı yapıştırmak için gelmemişti.

Hemen bir siyah renkli Dayson aldım (farklı renkleri de var, ancak Mümin Usta siyah olanı önerdi). Ayna camının arkasına kenarlardan yaklaşık 1,5 cm içeride kalacak şekilde ve kibrit çöpü kalınlığında çepeçevre aralıksız sıktım ve yerine yapıştırdım. Çok fazla zorlamadan aynaya bastırdım ve PU mastiğin ince bir tabaka halinde yapıştırmasına dikkat ettim (ayna camı ile arkasındaki zemin arasında çok boşluk kalmaması için). Baloncuklu naylon parçasını ayna camının büyüklüğünden az daha ufak hale gelecek şekilde 8 kat yaptım, aynaya bastıracak çekilde kağıt bant ile aynanın çevresine dolayarak yapıştırdım. Bu şekilde yapıştırıcının donmasına kadar ayna camının arkasındaki zeminden ayrılmasına engel oldum.

Ertesi gün kağıt bantları söküp aracı çalıştırdım ve rezistansı devreye soktum, 10 saniye içinde ayna camı ısınmaya başladı. Diğeriyle karşılaştırdığımda, aralarında pek bir fark hissetmedim. Görüntüde de en küçük bir hata yok.

Bu arada, bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen Mümin Usta'ya da buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Not: Şayet Dayson elinize bulaşırsa, aseton ile çıkarabilirsiniz.

• Büyük Bilge B kullanıcısına yanıt
    Hocam sonuç nasıl oldu, memnun kaldınız mı? Kendi aracımın sol aynası tir tir titriyor kullanırken. Benimkisi de elektriki ısıtmalı.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Yazıyı yazalı 2 yılı geçmiş, sol aynam hala yerinde sapasağlam duruyor, bu arada sağ aynamı da aynı şekilde yapıştırmak zorunda kaldım geçen sene. Onun da durumu gayet iyi. Dayson bu iş için doğru malzemeymiş.

• Kardeş benimde öyle olmuştu eski bir dönem. Sanayide oto camcıya gittim. İr yapıştırıcı sürdü. 3 sene önce 2 aynaya 5 lira almıştı. Şimdi 100 alırlar eminim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim aracımın da sağ ayna sallanmaya başladı dayson ile yapıştırmayı düşünüyorum bende ama ayna camı nasıl sökülüyor bilen varmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eski Tipo aracımda sol ayna camı, halaybaşı mendili gibi sallanıyordu.

Camcıya gittik. Siyah renk yapıştırıcıyla yapıştırmıştı. Dükkan yol üstü olduğu için aceleyle kontrol etmedim. Eve vardık. Manuel içeriden ayarlandığı için bir ayarlayayım dedim. Cam ayarlanmıyor. Ne sağa ne sola, sıkışmış. Usta efendi bisiklet aynasıyla karıştırmış herhalde, hareketli mekanizmayı da silikonlamış.  

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.