Şimdi Ara

YAĞ ÇUBUĞUNDA KÖPÜKLENME VE SU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
14.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar aracım Volvo V40 1600 motor 139000 km. 2003 model

Dün aracın yağını kontrol etmek için baktım yağ çubuğunun üstünde köpük vardı. Ayrıca çubukta su damlacıkları da vardı. Aracın suyunu ve yağını en son 9 ay önce değiştim. Su eksilmesi yok yağı da temiz, hararet yok benim farkedebildiğim bir sorun yok. Egzostan beyaz duman filan da yok. Pekiyi bu köpüklenmenin sebebi ne ve az miktarda su damlacıklarının. Yağım 5/30 mobil. yardımcı olursanız sevinirim. Araç lpg li

• bence ,az olsa motor yağına su karışıyor ,motor ısınmaya başlayınca su buharlaşıp uçuyor ve yağ tertemiz görünüyor .
    soguk motoru çalıştırın ve 20 sn sonra stop edin ,yağ çubuğunu çekin ,yağ boza gibi olduysa (krem rengi)
    kesin su karışıyordur .
  • motor yağ soğutucusu arızası muhtemelen,,, parçanın net tespiti yapılmalı, arızalı olduğu tespit edilirse hemen değiştirilmesi gerekir!!!!
  • Yağ temiz ve sadece çubukta damlacıklara rastladıysanız, en son ne zaman motor yıkattınız diye sormak geliyor içimden? veya bir su birikintisinden sert geçtiniz mi? yağ çubuğunun dibinden birkaç damla sızmış olabilir. Eğer çubuktan değilse, başınıza bir sıkıntı geliyor diyebiliriz. Silindir kapak contası gibi.
  • aracı söylediğiniz gibi sabahleyin çalıştırıp baktım yağ temiz. yağ çubuğunda yağ seviyesinin bittiği yerin üstünde çubukta su damlacıkları var. aracın suyuda temiz.
    motoru yıkatmadım ama malum kış kar altında çok kaldı bu yıl araç. inşallah bir sorunu çıkmaz arabamın birde volvo dün ya para harcayacağız eğer arıza varsa.
  • nasıl tespit edebiliriz.
    şunu sormak istiyorum ben aracı kısa mesafe kullanıyorum 3km sabah 3 km akşam genelde böyle bu kısa mesafe kullanımından kaynaklı olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasansertdag

nasıl tespit edebiliriz.
    şunu sormak istiyorum ben aracı kısa mesafe kullanıyorum 3km sabah 3 km akşam genelde böyle bu kısa mesafe kullanımından kaynaklı olabilir mi?

Bahsettiğin konunun kısa veya uzun süreli kullanımla alakası yok. Bana yağ çubuğun bir şekilde suya maruz kalmış gibi geldi sadece. Tahmin ettiğim gibiyse bir sorun yok diyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

quote:

nasıl tespit edebiliriz.

Bahsettiğin konunun kısa veya uzun süreli kullanımla alakası yok. Bana yağ çubuğun bir şekilde suya maruz kalmış gibi geldi sadece. Tahmin ettiğim gibiyse bir sorun yok diyebiliriz.

yağ çubuğu mağruz kalsaydı suya 1-2 kere olurdu diye düşünüyorum bence antifrizli su karışmış olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: serseri006

quote:

quote:

nasıl tespit edebiliriz.

yağ çubuğu mağruz kalsaydı suya 1-2 kere olurdu diye düşünüyorum bence antifrizli su karışmış olabilir

Nereden? nasıl karışmış olabilir sence?

• quote:

quote:

quote:

quote:

nasıl tespit edebiliriz.

contada sızıntı olamaz mı

edit:su temizmiş contadan değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serseri006 -- 26 Mart 2012; 15:44:12 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

nasıl tespit edebiliriz.

contada sızıntı olamaz mı

edit:su temizmiş contadan değil

Su ve yağ temiz sadece çubukta bir iki damla izi var dediği için ben çubuğun dibinden sızmış olduğundan şüpheleniyorum.

• aracın son bakımını yapan usta ile telfonda görüştüm durumu anlattım. kışın sıcak soğuk farkından olabileceğini söyledi. kısa mesafe gittiğimden yağ ısınıp blok ısınmıyormuş bu da bu duruma neden olabiliyormuş dedi inşallah öyledir.
  • volvoların tamamında PCV adı verilen pozitif karter havalandırma adı verilen bir sistem bulunur.. bu sistemin flitrelerinin belli aralıklarda temizlenmesi gerekir.. sorun temizlik sonrası hallolur..
  • bulunduğum yerde volvo tamircisi yok pcv sistemini bira ztarif etseniz ben tamirciye aktarıp halletmeye çalışayım. ya da nasıl yapmalıyız fikir verirseniz sevinirim.
  • quote:

bulunduğum yerde volvo tamircisi yok pcv sistemini bira ztarif etseniz ben tamirciye aktarıp halletmeye çalışayım. ya da nasıl yapmalıyız fikir verirseniz sevinirim.

Aradığınız parça aşağıdaki linkte mevcut,temizliğini yaptıktan sonra aracı biraz kullanın,havalandırmadaki yoğuşmadan dolayı nemlenme yapıyor olabilir,eğer öyle ise büyük bir sorun değil,yağ ve suyunu ara sıra kontrol edin.Kesin olarak yağa su karışma var ise muhtemel iki sebebi vardır,ilki yağ soğutucusu diğeri ise silindir kapak contasıdır.

http://www.volvoyedekparca.com/main/volvo_s40__v40_karter_havalandirmasi__havalandirma_tupu__31338023-pmu582.html

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.