Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx (473. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10.361
Cevap
100
Favori
441.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 471472473474475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    NevNiyaz N kullanıcısına yanıt
    Gerçekten iyi ama işte TR piyasası kötü olunca herkesin ulaşabileceği durumda değil diğer bir çok model gibi

Bu arada dün canım sıkıldı bi boşluk buldum aklıma esti ve en son gittiğim orman gezinde çektiğim bazı fotoğrafları video haline getirdim yaklaşık bir saat kadar uğraşarak, Daha önceden denemem olmadı bu tarz bi kere yiğenin fotoğrafları yapmıştım çok eskiden o hariç, Olumlu Olumsuz yorumları beklerim

• iwd35 İ kullanıcısına yanıt
    merhaba geç yanıt için kusura bakmayın ancak fırsat buldum, hocam evet bazı kriterler söz konusu olduğunda primeler zoom lenslerden üstün ama bazı zoom lensler varki prime lensler kadar kaliteli burada amaç prime ile zoom lensi yarıştırmak değil,nikon 18-55 bile kısık diafram da yıldız efekti verebilen bir lens ama kalitesi tartışılır o ayrı.. benim yadırgadığım xf 18-55 gibi optik kalitesi yüksek bir lensin bu konuda beni şaşırtmasıydı.
    analog zamanından tanıdığım hatırımda kalan bazı çok güzel lensler var bir dönem kimse yüzüne bakmıyordu biliyorsunuz,dijitale geçtikten sonra bile bir elin parmağını geçmeyecek kadar af'li güncel lens kullandım tüm lenslerim manuel di yine o dönemler pek kimse yüzüne bakmıyordu bu lenslerin. ama ne zaman aynasızlar piyasaya çıktı ve lens fiyatları ulaşılması güç oldu ozaman millet manuel lenslere hucum etti.. ilk dönemler iyi olsada fırsatcılar sağolsun hemen gerekli fiyat yükseltmesini yaptılar. şuan istenilen paranın çeyreği dahi etmeyecek lenslere güncel gayet kaliteli lenslerden daha fazla fiyat istiyorlar, hal böyle olunca güncel bir lens alır kullanınırım ne diye fırsatcılara para kazandırayım diye düşünüyorum.

• jimi1984 J kullanıcısına yanıt
    @jimi1984 'Sorun aslında çok basit çözülür. Aynı kadrajda çekim yapmalısınız :) Ve aynı saat diliminde aynı gün :) Havadaki nem, ay, açı farkı herşey çok farklı'

hayır hocam lensin karekteri neyse o dur ne nem ile ne ay ile ne açı ile,vs.. alakası yoktur,olmaz.. kaldıkı aynı parametlerde xf18-55 ile çektiğim fotograflarda var iso,f, pozlama süresi hersey birebir aynı değişen bir şey yok,ha belki arkadaşımızın dediği gibi çok kısık diaframda belki biraz yıldız efekti vermeye başlar denemedim fırsat henüz olmadı,ha o değerlerde verecek diye de cıkmam çıkmam istemem o ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iskampavya -- 17 Mayıs 2020; 14:42:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iskampavya

merhaba geç yanıt için kusura bakmayın ancak fırsat buldum, hocam evet bazı kriterler söz konusu olduğunda primeler zoom lenslerden üstün ama bazı zoom lensler varki prime lensler kadar kaliteli burada amaç prime ile zoom lensi yarıştırmak değil,nikon 18-55 bile kısık diafram da yıldız efekti verebilen bir lens ama kalitesi tartışılır o ayrı.. benim yadırgadığım xf 18-55 gibi optik kalitesi yüksek bir lensin bu konuda beni şaşırtmasıydı.
    analog zamanından tanıdığım hatırımda kalan bazı çok güzel lensler var bir dönem kimse yüzüne bakmıyordu biliyorsunuz,dijitale geçtikten sonra bile bir elin parmağını geçmeyecek kadar af'li güncel lens kullandım tüm lenslerim manuel di yine o dönemler pek kimse yüzüne bakmıyordu bu lenslerin. ama ne zaman aynasızlar piyasaya çıktı ve lens fiyatları ulaşılması güç oldu ozaman millet manuel lenslere hucum etti.. ilk dönemler iyi olsada fırsatcılar sağolsun hemen gerekli fiyat yükseltmesini yaptılar. şuan istenilen paranın çeyreği dahi etmeyecek lenslere güncel gayet kaliteli lenslerden daha fazla fiyat istiyorlar, hal böyle olunca güncel bir lens alır kullanınırım ne diye fırsatcılara para kazandırayım diye düşünüyorum.
    Bu dönemde haklı tespitlerinizle son seçim çok daha doğru,ama elbette makul fiyata temiz o eski lenslerden bulunursa kenara konabilir..

• quote:

Orijinalden alıntı: jimi1984

Sorun aslında çok basit çözülür. Aynı kadrajda çekim yapmalısınız :) Ve aynı saat diliminde aynı gün :) Havadaki nem, ay, açı farkı herşey çok farklı duruyor iki fotoğrafta da.
    Açı farkı, kadraj içindeki diğer parametreler ve ışık yoğunluğu çok farklı. 18-55mm ile çektiğiniz fotoğraftaki şehirin olduğu bölümdeki pozlama değeriyle 50mm ile çektiğiniz bir değil aslında :)

18-55mm lensinizi 50mm'ye getirin. ve aynı kadrajı iki lens ile çekin. O zaman karşılaştırma sağlıklı olacaktır

Alıntıları Göster
    Kanımca optikler hakkında bir şey demeden önce çekim şartları da ikinci sırada kalmak kaydı ile ki ayrıca böyle nem vs olan sis vs görünmemekte olsa dahi o saatte yükselir diye düşünüyorum.Gelelim farka,bakıldığında kullanılan kameralar ne bilmiyorum ayrıca pozlama nasıl yapıldı(auto veya manuel) onuda bilmemekle üstteki fotagraf kanımca over expoze,alttaki ise 2/3 veya 1 stop under expoze hangisini tercih ederim ben kendi zevkimce aşağıdakini.
    Aynı parametrelerle çekildi ise iki farktan olabilir,makineler farklı ise okuma sistemlerinden,aynı ve adaptörle kullanılmış ise parametrelerin ölçüm sistemine tam aktarılamamasından vs vs oluşabilir.Ayrıca renk sıcaklığı farkı da var her iki karede..Kanımca ölçüm ile ilgili...

Kolay gelsin herkese..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derin07 -- 17 Mayıs 2020; 15:49:17 >

• derin07 D kullanıcısına yanıt
    keşke buluna bilinse inanın güncel lens alıp kullanmam.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iskampavya

@jimi1984 'Sorun aslında çok basit çözülür. Aynı kadrajda çekim yapmalısınız :) Ve aynı saat diliminde aynı gün :) Havadaki nem, ay, açı farkı herşey çok farklı'

hayır hocam lensin karekteri neyse o dur ne nem ile ne ay ile ne açı ile,vs.. alakası yoktur,olmaz.. kaldıkı aynı parametlerde xf18-55 ile çektiğim fotograflarda var iso,f, pozlama süresi hersey birebir aynı değişen bir şey yok,ha belki arkadaşımızın dediği gibi çok kısık diaframda belki biraz yıldız efekti vermeye başlar denemedim fırsat henüz olmadı,ha o değerlerde verecek diye de cıkmam çıkmam istemem o ayrı.
    Pozlama farkı çok fazla ama... Bölgesel olarak bakınca çok bariz belli.

[image=2]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/362842/eae5b909-01b3-4da8-8f2c-fdf248d85fc6.jpeg[/simage]

[image=2]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/362842/e7aeeb71-c689-4760-b694-3ac89db4c54d.jpeg[/simage]

Birisi fazla diğeri az pozlanmış. Bu yüzden aynı saat aynı anda aynı değerlerde denemek doğru sonuca ulaştırır.

Lenslerin kaplama yapıları da bu yıldız efektini değiştiriyor. Yani müsait olduğunuzda karşılaştırın hep birlikte bakalım nasıl sonuçlar oluyor diye :)

Bu iki fotoğraf ile karşılaştırmak çok yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jimi1984 -- 17 Mayıs 2020; 17:17:18 >

• yıldız efekti istiyorsanız bunun için filtreler var onları da deneyebilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Selamlar,

Fuji XT30 aldim yakin zamanda. 18-55mm f2.8-4 kit lensi ile birlikte aldim.

Benim size sorum, bu makine ile hangi lensleri sorunsuz kullanabilirim ?

Ozellikle, ikinci el ve uygun bir seyler bakiyorum. O yuzden fujinin kendi yeni lenslerine bakmiyorum.

Aradagim lensler :
    - Portre
    - Macro

Konu ile ilgili olarak aydinlatabilir misiniz ? Ozelden de ulasabilirsiniz.
    Selamlar,
  • Selamlar,

Ozellikle, ikinci el ve uygun bir seyler bakiyorum. O yuzden fujinin kendi yeni lenslerine bakmiyorum.

Aradagim lensler :
    - Portre
    - Macro

Selamlar,
  • weicell W kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Portre için birkaç farklı lens var hatta fujifilm in youtube kanalına bakarsanız bu konu ile ilgili tanıtım videosu da var.
    aklıma gelenler 35mm, 50mm, 56mm, 90mm (çeşitli versiyonları mevcut)

Fujifilm web sitesindeki tüm lensleri sorunsuz kullanırsınız bunun yanında manuel lensleri de kullanma imkanınız var mesela samyang 12mm f2 x bayonet, artisans, kamlan, meike gibi manuel lensler de var. Ayrıca vintage lens tabir edilen lensleri de çeviriciler ile kullanabilirsiniz.

Macro için bildiğim kadarıyla 2 lens var. 60mm f2.4 (macro büyütme oranı 1:2) ve 80mm f2.8 (macro macro büyütme oranı 1:1) dilerseniz elinizdeki 18-55mm lense çevirici de takıp macro lens kadar iyi olmasa da daha ucuza bir büyütme oranı yakalamış olursunuz. Yine bu konuda Fujifilm tr youtube kanalında Akın Acar hocamızın bir video su var.

umarım yardımcı olmuşumdur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iwd35

Merhaba,
    Portre için birkaç farklı lens var hatta fujifilm in youtube kanalına bakarsanız bu konu ile ilgili tanıtım videosu da var.
    aklıma gelenler 35mm, 50mm, 56mm, 90mm (çeşitli versiyonları mevcut)

Fujifilm web sitesindeki tüm lensleri sorunsuz kullanırsınız bunun yanında manuel lensleri de kullanma imkanınız var mesela samyang 12mm f2 x bayonet, artisans, kamlan, meike gibi manuel lensler de var. Ayrıca vintage lens tabir edilen lensleri de çeviriciler ile kullanabilirsiniz.

Macro için bildiğim kadarıyla 2 lens var. 60mm f2.4 (macro büyütme oranı 1:2) ve 80mm f2.8 (macro macro büyütme oranı 1:1) dilerseniz elinizdeki 18-55mm lense çevirici de takıp macro lens kadar iyi olmasa da daha ucuza bir büyütme oranı yakalamış olursunuz. Yine bu konuda Fujifilm tr youtube kanalında Akın Acar hocamızın bir video su var.

umarım yardımcı olmuşumdur.
    iwd35 selamlar,

Tesekkur ederim bilgilendirme icin,

Potre icin, 35mm veyahut 50mm bakiyorum. Fakat benim sikintim, Fujinin sifir lenslerine 2-5K bandinda para vermemek, dolayisi ile daha uygun fiyatli lens bakiyorum.

Internette biraz arastirdim fakat, diger marka lensler de ciddi pahali ve cok cesit malesef yok.

Bu yuzden ben de vintage lenslere yonelmek istiyorum, internet uzerinden vintage lens alip kullanmayi dusunuyorum. Fakat bunlari kullanirken, donusturucu olarak ne kullanmaliyim orada tikaniyorum.
    Orn: Fuji X-t30 icin, X Mount Fuji donusturucu mu olmasi gerekiyor ?

Macro icin biraz daha arastirma yapacagim gibi gorunuyor.

Selamlar,

Alacağınız vintage lensin bayonetine göre çevirici almalısınız, XT-30 makinenizin bayoneti FX. Mesela Jupiter37A 135mm f3.5 lens aldınız ve M42 ağıza(vidalı) sahipse eğer M42-FX çevirici almalısınız. Ya da PK bayonet ise PK-FX almalısınız. Her lensin farklı ağzı olabiliyor aynı lens hem M42 hem PK hem de MD bayonet olarak üretilmiş olabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwd35 -- 18 Mayıs 2020; 11:13:22 >
    İkinci el temiz ürünler oluyor bence arada göz gezdirin
  • quote:

Orijinalden alıntı: weicell

iwd35 selamlar,

Tesekkur ederim bilgilendirme icin,

Potre icin, 35mm veyahut 50mm bakiyorum. Fakat benim sikintim, Fujinin sifir lenslerine 2-5K bandinda para vermemek, dolayisi ile daha uygun fiyatli lens bakiyorum.

Internette biraz arastirdim fakat, diger marka lensler de ciddi pahali ve cok cesit malesef yok.

Bu yuzden ben de vintage lenslere yonelmek istiyorum, internet uzerinden vintage lens alip kullanmayi dusunuyorum. Fakat bunlari kullanirken, donusturucu olarak ne kullanmaliyim orada tikaniyorum.
    Orn: Fuji X-t30 icin, X Mount Fuji donusturucu mu olmasi gerekiyor ?

Macro icin biraz daha arastirma yapacagim gibi gorunuyor.

Selamlar,

Alıntıları Göster
    X-A1 modelinden bu yana bolca farklı markalarda manuel lens kullandım ben de. En çok keyif aldığım ve X-Trans ile güzel uyum gösterdiğini düşündüklerim Hexanon AR serileriyle (41mm 50mm 57mm) Helios'lar. (44-2 mesela. Preset halkalı.Bizim GFX'lerde bile denedik sonuçlar epey iyiydi) M42 bayonetlerin avantajı farklı farklı markalarda envayi çeşit lens olması. Yani tek bir m42-FX adaptör alıp geniş açıdan teleye kadar işinizi görecek lensler edinebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri adaptöre takılıyken alacağınız lensin sonsuza netleyip netlememesi. Bazen ufak tefek müdahaleler yapmanız gerekbilir lense. Diğer nokta da bahsi geçtiği gibi 50 TL ye edinebildiğimiz lensler şimdilerde 200-500TL lere kadar saçma fiyatlara çıkmış durumda. Bir alternatif olarak belirtmiş olayım, yeni çıkmıış olan XC35mm F2 lens var. WR 35mm F2 ile aynı optiğe sahip. Ucuz versiyonu diyebiliriz hatta onun. Bence sonuçları gayet iyi.Fiyatı da 1500TL den ucuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: GullyFoyle

X-A1 modelinden bu yana bolca farklı markalarda manuel lens kullandım ben de. En çok keyif aldığım ve X-Trans ile güzel uyum gösterdiğini düşündüklerim Hexanon AR serileriyle (41mm 50mm 57mm) Helios'lar. (44-2 mesela. Preset halkalı.Bizim GFX'lerde bile denedik sonuçlar epey iyiydi) M42 bayonetlerin avantajı farklı farklı markalarda envayi çeşit lens olması. Yani tek bir m42-FX adaptör alıp geniş açıdan teleye kadar işinizi görecek lensler edinebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri adaptöre takılıyken alacağınız lensin sonsuza netleyip netlememesi. Bazen ufak tefek müdahaleler yapmanız gerekbilir lense. Diğer nokta da bahsi geçtiği gibi 50 TL ye edinebildiğimiz lensler şimdilerde 200-500TL lere kadar saçma fiyatlara çıkmış durumda. Bir alternatif olarak belirtmiş olayım, yeni çıkmıış olan XC35mm F2 lens var. WR 35mm F2 ile aynı optiğe sahip. Ucuz versiyonu diyebiliriz hatta onun. Bence sonuçları gayet iyi.Fiyatı da 1500TL den ucuz.

Alıntıları Göster
    Selamlar,

Tesekkur ederim bilgileriniz icin. Bahsi gecen lensi inceleyecegim.

Acikcasi, ikinci el temiz bir vintage potre lensi alacagim. Bunun disinda da genis aci ve makro icin ilk etapta Raypro'nun converterlarini dusunuyorum.

Raypro XL-1000PRO 0.70x Köşe Kararmasız Ultra Geniş Açı + Makro Macro Lens 52mm 55mm 58mm ( 0.45x ) --> Bu bile 450TL gibi bir fiyata cikmis. Inanilmaz fiyat artisi var bana kalirsa.

Neyse, yeni olmayip ozellikle vintage olup onerebileceginiz var ise yardimlara acigim. Hatta link bile verebilirsiniz.

Simdiden tesekkurler,

Veysel

• Helios 58mm F2 44-2 (200-250 civarı)
    Konica Hexanon AR 50mm /57mm 1.4 40mm/1.8 (300+ fiyatlar genelde)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GullyFoyle -- 19 Mayıs 2020; 0:55:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: weicell

Selamlar,

Aradagim lensler :
    - Portre
    - Macro

Selamlar,
    Kanımca kaliteli manuel lensler uygun adaptörler ile kullanılabilir.Ancak;Kaliteli olanlara ikinci elde satıcılar dünya paralar isteyebiliyorlar.

Beğenerek almak istediğiniz bir şey çıktığında da görerek ve deneyerek lensi kontrol ederek alma şansınız her zaman olmayabiliyor.

Bu durumda fiyat fayda karşılaştırması yapılırsa temiz ikinci elde orjinal Fujinin lenslerini malum siteden lensi ve sahibini görüp,tanıyarak ve deneyerek almak kanımca en mantıklısı.

Şimdi gelelim özele, Bütçeyi bilmiyorum ama terditli olarak yazayım,bütçe varsa Macro 80 mm,yoksa macro 60 mm ama arada bayağı fiyat farkı olduğu bir gerçek ikinci el olsa da,tabii ki ömürlük ;

Portre içinde zaten 90 mm var veya 50 mm 1:1,2 ama pahalı lensler. Ama ben sadece 80 mm Macro lensi tercih eder iki amaçlı olarak iki iş içinde kullanırdım.

Macro 60 mm 2.4 te çok keskin lens ama bazı netleme kararsızlıkları olabiliyor genel kullanımda,macroda sorun olmuyordu ben kullanırken bunun riski ise versiyon II çıkması gibi bir riski var.

Macro ve portre dediğiniz için başka lenslere girmedim.

Bu çerçevede değerlendirebilirsiniz.

Kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derin07 -- 19 Mayıs 2020; 14:48:57 >

• derin07 D kullanıcısına yanıt
    Peki başka bir soru sorayım herkes için, 80mm makro lensimi yoksa 90mm F2 modelinimi tercih edersiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Glorfindel1907

Peki başka bir soru sorayım herkes için, 80mm makro lensimi yoksa 90mm F2 modelinimi tercih edersiniz
    AMD mi Intel mi gibi olmus bu soru :) Ağırlık vs es geçersem 80mm f2.8 alırdım. Ama macro ile işim hiç olmaz diyen biri için ekstra 1200 TL vermeye gerek yok. Hem de daha hafif.
  • 
Sayfa: önceki 471472473474475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.