Şimdi Ara

XFX RX 7900 XT MERC KUTU AÇILIŞI, KASA MONTAJI, İLK İZLENİMLER... (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
8
Favori
11.668
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
40 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam o VRAM boyutu ile 4070Tİ ile sıkıntı yaşayacağınız aşikar. Birde uzun süre kullanacağım diyorsunuz. 12 GB VRAM yetmez. Ben sorun yaşamadım ne mavi ekran ne başka bir sorun. 7900XT XFX alın derim ben.

• to9y kullanıcısına yanıt

Çok teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Mesele sadece vram değil, 7900 XT tartışmasız 4070 Ti'dan iyi kart. 8000 serisi 2024'e yetişmezse, ben de 6800 XT'den XFX 7900 XT'ye geçiş yapacağım, genelde 40 FPS'lik kazanç yaratıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 3 Haziran 2023; 13:24:46 >
  • Cpt. Miller kullanıcısına yanıt

Nvidia konusunda hayalperest bir arkadaş 4070'in (Tİ modeli değil dikkatinizi çekerim) 7900XT'den daha iyi olduğunu söylemişti hocam. O yüzden o konulara girmiyorum....... 7900XT OC ile 4080 ayarında bir kart

O işler söylemekle olmuyor hocam, sadece rasterization olarak düşünsek bile, 4070 - 4070 Ti ile aralarında dağlar kadar fark var.

NVIDIA'yı seven bu oyunda bile, 7900 XT ikisinden de daha iyi sonuç vermiş. Battlefield gibi rekabetçi oyunlarda zaten tek seçenek 192 ROPs 7900 XT. 80 ROPs 4070 Ti, 128 ROPs 6800 XT'nin bile gerisinde.

XFX RX 7900 XT MERC KUTU AÇILIŞI, KASA MONTAJI, İLK İZLENİMLER...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 3 Haziran 2023; 13:57:58 >

• Cpt. Miller kullanıcısına yanıt

Aynen öyle. COD, BF, ACC oynayan adam direk zaten AMD almalı.

• Hangi oyunu oynarsan oyna sen 4090 icin 32-36GB VRam, 4080 icin 24-28Gb Vram, 4070 icin 20 Gb Vram, 4060 icin de 16Gb Vram koyacaktın.

3060Ti nin aynısını 4060Ti diye bir daha piyasaya surduler.

3070 e 16GB VRAM koydular kart resmen ucusa gecti.Nvidia resmen katletmis bu kartları 8GB Vram koyarak 3070Ti,3070 i zaten bu kartlarda 16GB VRam olsa kimse 4000 serisinin yuzune bakmazdı.

Herseyi gec.3060 dan ne istedin?Mis gibi 12GB Vram lı kartı da budayıp 8GB Vram a cevirdi.Bu kadar da olmaz yazıktır gunahtır.Tuketici bu kadar somurulmez.

• vel1d kullanıcısına yanıt

benim bu soruya yanıtım çok net bir "evet 7900xt almalısınız" olur.

4070ti raster performansı olarak 7900 XT den daha zayıf, bellek miktarı daha az bu durum şu kritik olmasa da çok yakın zamanda kritik hale gelecek, ve daha pahalı.

4070ti ı öne çıkaran iki husu var, CyberPunk ve bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda RT oyununda daha 7900XT den bir tık daha performanslı ve DLSS destekleyen oyunlarda DLSS açarsanız ciddi bir FPS artışı yakalıyorsunuz fakat aynı zamanda ciddi bir gecikme problemi de beraberinde geliyor.

• Nvidia konusunda anlamsız bir şekilde 4070 ve 4070ti güzellemesi dönüyor ve marka taraftarlığı yapılıyor, mantıklı bir biçimde verileri ortaya koyunca örneğin bellek yetersizliği ile alakalı "burası Nvidia konusu bu gerçekleri 7000 serisi konusunda yazın" diye linç yiyorsunuz.

7900 XT ve XTX raster performansı olarak yeri geliyor RTX 4080 ve 4090 dan daha iyi performanslar veriyor, keza yeni gelen RT destekli oyunların çok ama çok büyük bir kısmında Nvidia ile AMD arasında performans farkı kalmadı.

yeni nesil konsollar gelene kadar en az 4 yıl daha oyun firmaları AMD gpu kullanan PS ve XBOX üzerine oyunlarını geliştirecekler, yani AMD tarafında işler daha zor hale gelmeyecektir.

@vel1d tekrar vurgulamak isterim, alacağınız kartı uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanız 4070ti den uzak durun, 7900 XT-XTX veya RTX 4080 harici kart almayın.

7900 tercihinizde piyasada bulunan ne Sapphire Pulse ne de XFX Merc sizi üzmez, hangisini uygun fiyata bulursanız alın geçin, Dolar kuru her geçen gün artıyor ve fiyatlar bu seviyede kalmayacak artacak.

• Adamlar elestirtmiyorlar Dlss, frame next gen varmıs. Bunlar olunca demek ki Nvidia 1GB Vram da koysa yeterli, 4080 bana en fiyasko kartlardan biri 16GB Vram nedir ya 35 kagıt verdigin kartta?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar elimdeki kasa dark maxima v30,ekran kartı 7900 xt xfx modeli.Kart kasaya sığıyor,anakarta da oturuyor ancak bir türlü destek barını ve ekran kartının fotosunu attığım yere vidalayamıyorum çünkü ne ekran kartıyla gele ne de kasa ile gelen ve gpu için diye yazan vidalar bu deliklere sığmıyor.Sizce ne yapmalıyım?Şu an matkapla kasayı delmeyi düşünüyorum ama emin olamadım.bir de ekran kartını oturtunca tık sesi gelmesi şart mı bence tam oturdu ama ses falan gelmiyor videolardaki gibi.

• Metekhan777 M kullanıcısına yanıt

selamlar, kartınızı güle güle kullanın hayırlı olsun.

bazı kasalarda PCI kartlarının monte edildiği o sabitleme yuvalarının vida boyutu farklı olabiliyor, lakin bu bir sorun değil, illaki ekran kartının içinden çıkan vidaları kullanmak zorunda değilsiniz.

eğer kasa kutusundan çıkan vidalar hala sizde ise onları kullanmayı deneyin, elinizde yoksa bir yapı malzemesi satan bir çok dükkanda veya nalbur esnafında ufak vidalardan bulma şansınız var.

bence delmek en son çare olmalı.

anakart marka modelleri arasında kilitleme mekanizmaları farklılık gösteriyor, kimi ana kartlarda ekran kartını oturtunca bahsettiğiniz o "tık" sesi gelirken bazılarında o mekanizma farklı olması nedeni ile sesi duymayabilirsiniz.

sesi takıntı etmeyin, lakin PCI EX yuva kilidini eliniz ile kontrol edin, mekanizma kilitlenmiş mi, kartı taktıktan sonra da elinizle kartı hafif yukarı kaldırmaya çalışın (fazla zorlamadan) eğer kart kolayca yerinden çıkıyorsa tam oturmamış ve kilitlenmemiş demektir, ama kart size doğru gelmiyorsa ve kilit mekanizması sabitse kart oturmuş demektir.

• Hocam bu arada iki bios arasında şöyle bir fark var. Birisinde tam yükte 340W çekerken diğerinde 310W civarı oluyor ona göre sıcaklık değerleri değişiyor. (Switch sol tarafta performans yani)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Boldrex kullanıcısına yanıt

bilgi için teşekkürler, sizin kart Black miydi normal miydi?

• MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    Normal hocam

çok faydalı bir bilgi oldu ben switch hangi tarafta hatırlamıyorum ama kontrol edip değilse güç tasarrufu tarafına çekerim.

Tasarruf modu daha mantıklı. Aman hocam Pc tamamen kapalıyken yapın sonra sövmeyin bana 😅

sağolun hocam hallettim ama yine de teşekkür ederim vidaları oturması için biraz zorlamam gerekti matkap kullandım tabi ekran kartına gelen kısımları zorlamadım

hocam bu ekran kartı üzerindeki sisteme takılı iken sol üstte duran küçük switchten mi bahsediyorsunuz o modu mu değiştiriyor?ne taraf hangi mod?

• Metekhan777 M kullanıcısına yanıt
    Aynen küçük switch,kart sisteme takılı haldeyken (sistem kapalıyken değiştirin) sol tarafa hdmi çıkışı tarafına doğru performans, sağ taraf güç konektörü tarafına doğru konumda tasarruf modu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boldrex -- 6 Haziran 2023; 16:4:59 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.