Şimdi Ara

XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
54.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eraysgt

xenon yakışıyor arabaya.öyle olmasa herkes xenon peşinde koşmazdı.ayrıca sayfada görüldüğü üzere zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Bu arada merceksiz xenon muayeneden geçmez sise zaten bakmıyorlar.muayeneden önce eski ampuller takılır,muayeneden sonra xenonlar yerini alır,far ayarı da ihmal edilmez..

Mercekli, yıkamalı, otomatik yükseklik ayarlı, yerden yüksek olmayan Xenon'lar evet yakışıyor.. ancak ortada şöyle bir gerçek var tam olayı algılayamamışsın, ZÜĞÜRTLER çakma xenon takar, çenesi yorulan, küfretmekten bithap düşen ise bizleriz. Paran yetiyorsa xenonlu araba ALIRSIN,
    yetmiyorsa otur evinde ağla ne b.k yersen ye, patronundan zam iste kimsenin kimseyi trafikte taciz etmeye hakkı yok, lanet olsun hepinize ya doldum gece gece ceza bile alcak olsam şu söylediklerimden dolayı umrumda değil ben 3 ay foruma girmiyim ama en azından şu başlığı açan ve okuyan 2 tane çakma
    xenon sahibini bile caydırsam bu benim için sevaptır!!

• quote:

xenon yakışıyor arabaya.öyle olmasa herkes xenon peşinde koşmazdı.ayrıca sayfada görüldüğü üzere zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Bu arada merceksiz xenon muayeneden geçmez sise zaten bakmıyorlar.muayeneden önce eski ampuller takılır,muayeneden sonra xenonlar yerini alır,far ayarı da ihmal edilmez..

xenon zenginlik göstergesimi gece gece güldürdünüz beni
    400 liralık hedevatın neresi zengin işi
    xenon zengin gösterir sadece, onuda orta son - lise 1 çocukları falan "ulan arabaya bak bee" falan derler. bilenler ise apaçi deyip uzunları yakıp geçer (merceklileri tenzih ederim)

• quote:

Merceksiz xenon farlarınız ve sisleriniz hayırlı olsun.
  • xenon zengin işimi 90 tl ye xenon takıyorlar bahçelievlerde şirinevlerde sokak arasındaki araba aksesuarcıları..
  • birde şöyleleri var (tırcılar)
    ön camın üstüne 4-5 tane sis farı, aşağıdaki normal farlar xenon, ve aşağıdaki normal farların arasına sis farı...
    2 şeritli gidiş-geliş yolda karşıdan gelirken kendinizi ameliyat masasında hisediyorsunuz ve yarasa gibi kör kör 5-10 saniye yavaşlayarak gitmenize neden oluyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverDrıve

Arkadaşilar bi saniye sakin olsanız...

Artık mercekli far denilen bir şey var.
    Fardan çıkan ışığın dağılmasını ve karşıdan gelenin gözlerini rahatsız etmemesi için.

Sis farlarına gelince.
    Adı üstünde sis farı.

Sis olduğu zamanlarda ne kadar çok ışık o kadar güvenlik

Ama eğer mercekli değilse farların ve çakma xenonsa kusura bakma ama muaynede kesinlikle kalırsın.

sis için söylediklerinizi sizden beklemezdim, sis farı mümkün olduğunca sarı olmalıdır, hatta eski accent'lerin sis farını hatırlayın

XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arif -- 22 Eylül 2010; 15:14:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

quote:

Mercekli, yıkamalı, otomatik yükseklik ayarlı, yerden yüksek olmayan Xenon'lar evet yakışıyor.. ancak ortada şöyle bir gerçek var tam olayı algılayamamışsın, ZÜĞÜRTLER çakma xenon takar, çenesi yorulan, küfretmekten bithap düşen ise bizleriz. Paran yetiyorsa xenonlu araba ALIRSIN,
    yetmiyorsa otur evinde ağla ne b.k yersen ye, patronundan zam iste kimsenin kimseyi trafikte taciz etmeye hakkı yok, lanet olsun hepinize ya doldum gece gece ceza bile alcak olsam şu söylediklerimden dolayı umrumda değil ben 3 ay foruma girmiyim ama en azından şu başlığı açan ve okuyan 2 tane çakma

Aracımın aydınlatması çok kötüydü ve çok feci yağmurlu bir havada 3 saat mücadele ettim.doğru şeritten gittiğime bile emin olamıyordum.o badireyi atlatır atlatmaz,gidip farları değiştirdim içinede xenon kit taktım.şimdi gündüz gibi gidiyorum.xenon farların göz alması birazda sürücünün suçu.çünkü karşıdan değişik ışık görünce insan gayri ihtiyari direk farın içine bakıyor ve fazlasıyla etkileniyor.sizlere tavsiyem sadece önünüze bakın gözünüzü sol tarafa asla kaydırmayın.inanın etkilenmezsiniz.benim gibi bir sürü xenonlu araba da bana karşıdan geliyor yemin ederimki hiç etkilenmiyorum.bence herkesin taktırıp kullanması gereken bir buluş.özellikle yaşlıların.çünkü yaşlandıkça görüş düşüyor.
    bir diğer çözüm ise: sarı camlı anti sis/anti far gözlükleridir.fiyatı 15tl den başlar markaya göre artar ama aşağı yukarı hepsi aynı vazifeyi görür.gece böyle bir gözlük taktığınızda,karşıdan gelenlerin ön tarafları sığdırabildikleri kadar xenon,sis filan dolu olsun vız gelir tırıs gider.inanın bana.şu an öğretmenim ama daha önce 15 yıla yakın gözlükçülük yaptım ve tecrübeye ve mesleki bilgiye dayanarak söylüyorum.bu gözlükleri taktığınızda ışığı toplamaz heryere dağıtır bu sayede karanlıklar daha aydınlık sisli havalarda daha aydınlık görürsünüz ama farların göz alma özelliğide ortadan kalkar.bence okadar lanete gerek yok belki o lanetlerden birisi sahibine ulaşamazsa dönüp sizi bulabilir 15-20 tl çok para değil eğer o kadar rahatsız oluyorsanız eğer. arkadan gelenler için de kendiliğinden kararan aynalar var onlarada bakın isterseniz veya perde de olabilir.
    sözün kısası eğer görüşünüzde eksiklik varsa bence xenon taktırın.herkes takarsa harkesinde gözü alışır sorun olmaz.

• adam sadece konuyu acabilmiş bir daha ugramamış millet vermiş veriştirmiş
  • konuyu acan arkadas kayıplarda lutfen bu cevaplara karsı bırsey soylesın
  • quote:

Adam dogru soyluyor beyler

• bu arada sarı camlı antifar gözlükleri hakkında bir dipnot eklemek istiyorum:numaralı gözlük kullananlar için bunların klips şeklinde olanları var.gözlüğünüzün üstüne kıstırılarak tutturuluyor işiniz bitince çıkarıyorsunuz.herkese selamlar...
  • Konu belki eski fakat yazayım dedim.
    Benim aracım 99 model avensis. Zenginlikle garibanlıkla bu işin bir alakası yok.
    Aracımda far ayarı var, fark yıkamasıda var. Xenon fiyatları 110 TL ye kadar düştü.
    Ben aldığımda 350 TL civarındaydı.
    Xenon farlar genelde 6000 k olmak üzere bir çok arabada standart gelmeye başladı.
    K değeri yükseldikçe renk mora doğru ilerler.
    Benim kullandığım 8000K xenon. Buda beyaz florasan rengine yakındır.
    Trafikte bunu yasak kılan ise bu ampüllerin önünde ki paraşüt şeklinde ki korumaların kaldırılmasıdır.
    Malesef kimi sürücülere daha fazla ışık için ampüllerin önünde ki korumaları kaldırıyorlar. Buda orantısız ve daha güçlü ışık çıkışına sebep oluyor.
    Aracınızda fabrika çıkışı haricinda olan tüm extralar yüzünden ceza yemeniz normaldir.
    Plakada ki mavi banda kırmızı TR çıkartması yapıştırmanız bile sizi 62 Tl lik bir ceza ile karşı karşıya bırakabilir.
    Bir arkadaşımızın belirttiği gibi mercekli, ayarlı ve far yıkaması bulunan araçlarda xenon kullanılması durumunda aracınız muayeneden az kusurlu olarak geçebilir.
    Fakat kesinlikle unutulmaması gereken detay ise şudur ;
    Araç muayenesinden az kusurlu geçen bir aracın trafik polisi tarafından hoş görüleceğini sanıyorsanız aldanırsınız !
    Türkiyem o kadar güzel bir ülke ki, muayeneden kusurlu geçen bir araç Trafik polisi tarafından cezaya maruz kalmaktadır.
    Kısaca muayenedekiler az kusurlu deyip sizi trafiğe çıkartır ve bunun kontrolünü Trafik polisine paslar.
    Trafik poliside yakalayınca cezayı yersiniz !
    Trafik polisleri ile sohbetimden anladığım kadarı ile çakma olmayan, extra takılmış olan xenonlarda ampülün önünde ki paraşütün kaldırılması cezaya sebebiyettir.
    Xenon alacaksanız biraz paraya kıyıp orta kalite bir ürün seçin.
    Mercedes ve BMW gibi araçların 96-97 modellerinden başlamak üzere 6000K lık ampüller orginal olarak araçla birlikte gelir.
    Renault - Nissan - Volvo - Wolkswagen ve diğer modellerin bir kısmında da 6000K ve üzeri xenonlar mevcuttur.
    Tabiki bir arkadaşın belirttiği gibi mercekli ve ayarlı farlarla birlikte kullanılmaktadır.
    Bir çok arkadaş xenonlardan şikayetçi.
    Onlara da hak veriyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi xenon diye satılan setler 4 şekilde satılmakta.
    1- Beyaz K değerleri yüksek ampüller malesef Watt değerli 80-85 ve üzerini kullanılarak xenon diye yutturulmaktadır.
    2- Xenon kitler satılmakta fakat bunların bir çoğuda kalite açısından vasatın altında olmakta ve standartlar korunmamaktadır.
    3- Xenon kitler gerekli tüm trafik standartları ile satışa sunulmaktadır
    4- Orginal xenonlar satılmaktadır ki bunların fiyatları da 1000 TL yi geçmektedir.

Aracın farlarının xenon ya da orginal olması önemli değildir.
    Önemli olan bu ampüllerin watt değerleridir.
    Türkiye ve avrupada standart binek araçların ampül watt değerleri 50-55 dir.
    Trafik ve muayene istasyonları aracınızda bu watt değerlerini aramakta, fazla watt değerleri olan araçların ampüllerini değiştirmektedir.
    Örneğin kimi kullanıcılar araçlarına kamyonların kullandığı 80-85 watt ampülleri taktırmaktadır.
    Bu durumda watt değeri yüksek olan ampül ister xenon olsun ister standart renkteki ampül olsun gözleri kör edercesine ışık verecek ve karşıdaki sürücüyü rahatsız edecektir.
    Örneğin 7-8 yıl önce bende o ampüllerden denemiştim ve özellikle uzun yolda her araç uzunları yakmışcasına bana sellektör yapmıştı.
    Bu tepkiyi görünce orginalleri ile değiştirdim.

Sonuç olarak konuyu çok uzattığımında farkına varıp şunu eklemek isterim.
    Eğer xenon farlarda gerekli standardı yakalar, far ayarı olan araçlarda kullanılır ise (mercek bence şart koşulmamalı) sorun çıkartmaz aksine daha net bir görüş sağlar.
    ( Kendi aracımda yıllardır kullandığım xenon farlarımı, far ayarını en düşük seviye ya da en yüksek seviye de bile kullandığımda hiç bir şikayet ve tepki almadım! )
    Fakat çakma diye tabir ettiğimiz, hangi fabrikada hangi standartlarla yapıldığı belli olmayan, watt ayarları yüksek olan, ampüllerin önünde paraşüte benzer korumaları kaldırılmış ampüller ise karşıda ki sürücüye eziyet vermektedir!
    Buda bir gerçek bende bir çok aracın xenon ya da standart renk olan ampüllerinden rahatsız olduğumu belirtmek isterim.
    Orginal standatlara uygun ampüller sürücüler düşünülerek yapılmıştır.
    Öyle ise bence herşeyin sahtesine ve orginal değerlerinin üzerinde yapılan gereksiz değişikliklere karşı çıkmalıyız.
    Saygılarımı iletirim...

• Sis Lambaları konusunda ise düşüncelerimi belirtmek isterim.
    Benim aracımda da sis lambaları var. Bir arkadaşımızın belirtmiş olduğu gibi aslında sis lambalarının olması gereken renk SARI dır.
    Sarı derken araçların orjinal far renkleri ile karıştıranlar olabilir.
    Aksine bu renk Sap sarıdır. Zaten arkadaşımızın belirtmiş olduğu gibi sarı olmasının esprisi Sisli havalarda aracınızın en iyi şekilde fark edilmesini sağlamaktır.
    Eğer ki sise maruz kalan illerde yaşıyorsanız Sis farlarınıza xenon taktırıp kazalara sebebiyet vermeyin.
    Hem kendiniz için hemde karşınızda ki için xenon sisler kazaya sebebiyettir.
    Neden mi ?
    Sisli bir havada özellikle K değeri 6000 üzerine olan xenonları fark etmek inanın çok zordur...
    Sisli havada ön sislerin sarı, arka sislerin kırmızı yapılmasının sebebi fark edilebilmenizdir.
    Konuyu açan ve xenonları destekleyen arkadaşları anlıyorum.
    Bana göre karşıdakini rahatsız etmeyecek xenon farlar araca ayrı bir hava ve görüş kalitesi olarakta netlik kazandırıyor.
    Empati yapmak ve her yönden bakmak gerekirse,
    Xenondan rahatsız olanlar varken,
    Xenonların daha net görüntü sağladığını savunanlar,
    Xenonların aracı daha zengin gösterdiğini savunanlar,
    Xenonların sarı sis farları ile uyumsuz durduğunu savunanlar,
    Xenon farı olan arabanın xenon sis lambası ile daha uyumlu olduğunu savunanlar da olacaktır
    Yada üniversite sınavlarında akılda kalan şık E:) hepsini savunanlar ya da E:) Hiç biri diyenlerde olacaktır.
    Görüntü için, aracım hoş görünsün diyorsanız, Kesinlikle watt ve imalat değerleri standartları geçmeyen, üzerinde oynama yapılmamış, trafik ve muayene değelerine uygun xenon kullanın. (Aracınıza uygun ve farlarınızla uygun ürünler eğer xenon farlarınızda dağıtma yapmıyor ve karşıda kine rahatsızlık vermiyor ise.)
    Ayrıca Aracım yolda iken daha net ve diri görüntü almak istiyorum, aracımın farları xenona uygundur, denedim ve far değerlerim standartlara yakın diyorsanız Xenon kullanın. (6000 K - 8000K üzerine çıkmamaya dikkat edin )
    Aracımın farları xenon ve sis lambalarım sarı diyorsanız ve sise maruz kalan yollarda yolculuk yapmıyorsanız sis farlarına wat değerleri düşük, karşıda ki aracın gözünü almayacak xenonlar kullabilirsiniz.
    Fakat bakınız sis farınızın montajı ve kalitesi bu durumda çok büyük önem taşır!
    Normal sarı renkte bir sis farı olsa bile, eğer montaj yapılırken gerekli açılar korunmamış ise, alınan sis farı meşur dandik plastiği fazla ve ışığı yansıtma açıları standatlarla pekişmiyorsa o sis lambalarına bırakın xenon takmayı çöpe atın gitsin derim.
    Adı üstünde sis farı sisli havalar içindir ve açıları yere bakacak şekilde ayarlanmalıdır.
    Yağmurlu havalar haricinde,(Sağnak yağmur ve sisli havalar)
    anyayı- konyayı göstermeyen, kaliteli malzemeden yapılmış, güzel bir şekilde montajlanmış sis lambasını bile yakmak suçtur. Cezası vardır.
    Sisli ya da sissiz, yağmurlu yada yağmursuz havalarda Standartları tutmayan, karşı tarafın gözünü alan araç her şekilde cezaya maruz kalır.
    Bir tutanakla 1 haftalık süreç içinde yaptırılması istenir, yapıldıktan sonra trafik birimleri tarafından incelenir onay verildikten sonra aracın üzerinden takip kaldırılır.
    Ben sadece bildiklerimi sizlerle paylaştım.
    İnternet üzerinden kanunları araştırıp bakınız.
    Tekrar saygılarımı iletirim...

Not : Araca her takılan extralar Bildiğim kadarı ile trafik cezasıne sebebiyettir.
    Extra takılan xenonları kimi polis görüp geç diyebilir fakat ceza kesmeyi kafaya koyan polis bu araca sonradan takılmış ve aracın fabrika çıkışı ile alakası yoktur deyip cezayı kesebilir.
    Yukarıda takın takın dedim ama Yasal mevzuatını bilmem bunu araştıran bir arkadaşımız olursa ,bizlerle paylaşırsa da sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fanibiri -- 18 Ekim 2010; 2:29:02 >

• Ben ufak bir araştırma yaptım 4.ay 2010 da yayınlanmış.
    Standart dışı fara takip
    Emniyet, xenon far görünümü elde etmek amacıyla standart dışı olarak maviye boyanan oto ampullerinin kullanıldığı farların, görüşü ve sürüş güvenliğini olumsuz etkilemesi nedeniyle harekete geçti. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin emniyet müdürlüğüne gönderilen yazıda trafik akışını tehlikeye sokacak ve araç sürücülerinin dikkatini dağıtacak derecede standart dışı far kullanan sürücülere ceza uygulanması istendi. Fiyatlarının 400 ile 900 YTL arasında değişmesi nedeniyle xenon fara sahip olamayan kişiler ve modifikasyon meraklıları, xenon far görünümü elde etmek amacıyla boyanarak mavi renkte ışık veren halojen ampullere yöneldi. Çok sayıda trafik kazasında da sürücülerin "karşıdan gelen aracın farları gözümü aldı, yolu göremedim" şeklinde ki beyanları ve vatandaşların benzer yöndeki şikayetleri polisi harekete geçirdi.
    İçişleri Bakanlığı tarafından il emniyet müdürlüklerine gönderilen yazıda standart dışı far kullanan sürücülerin denetiminde hassas davranılması ve cezai yaptırım uygulanması talimatı verildi. Araçlarda bu far sisteminin kullanılması karayolları trafik yönetmeliğinde 62 liralık cezayı gerektiriyor.

Sarının görüşü daha iyi
    Emniyet yetkilileri gözün sarı renge daha hassas olduğunu, aynı aydınlatma gücüne sahip sarı ve mavi renkli ışık veren iki ampulden, sarı olanının çok daha iyi görüş sağladığına dikkat çekti. Yetkililer maviye boyanan halojen ampullerin aydınlatmasının, özellikle yağışlı havalarda ve koyu renk asfaltta son derece yetersiz olduğunu ifade etti. Maviye boyanmış ampul kullanımının Avrupa ülkelerinde yasak olduğuna dikkat çekildi.

• gözünüz bozuksa siz gözlük takın ya da araba sürmeyin o zaman hocam! sizin gözünüz bozuk diye ya da bir başkasının xenon u var diye ben mi gözlük takacağım?

quote:

Orijinalden alıntı: ringstar

quote:

quote:

Aracımın aydınlatması çok kötüydü ve çok feci yağmurlu bir havada 3 saat mücadele ettim.doğru şeritten gittiğime bile emin olamıyordum.o badireyi atlatır atlatmaz,gidip farları değiştirdim içinede xenon kit taktım.şimdi gündüz gibi gidiyorum.xenon farların göz alması birazda sürücünün suçu.çünkü karşıdan değişik ışık görünce insan gayri ihtiyari direk farın içine bakıyor ve fazlasıyla etkileniyor.sizlere tavsiyem sadece önünüze bakın gözünüzü sol tarafa asla kaydırmayın.inanın etkilenmezsiniz.benim gibi bir sürü xenonlu araba da bana karşıdan geliyor yemin ederimki hiç etkilenmiyorum.bence herkesin taktırıp kullanması gereken bir buluş.özellikle yaşlıların.çünkü yaşlandıkça görüş düşüyor.
    bir diğer çözüm ise: sarı camlı anti sis/anti far gözlükleridir.fiyatı 15tl den başlar markaya göre artar ama aşağı yukarı hepsi aynı vazifeyi görür.gece böyle bir gözlük taktığınızda,karşıdan gelenlerin ön tarafları sığdırabildikleri kadar xenon,sis filan dolu olsun vız gelir tırıs gider.inanın bana.şu an öğretmenim ama daha önce 15 yıla yakın gözlükçülük yaptım ve tecrübeye ve mesleki bilgiye dayanarak söylüyorum.bu gözlükleri taktığınızda ışığı toplamaz heryere dağıtır bu sayede karanlıklar daha aydınlık sisli havalarda daha aydınlık görürsünüz ama farların göz alma özelliğide ortadan kalkar.bence okadar lanete gerek yok belki o lanetlerden birisi sahibine ulaşamazsa dönüp sizi bulabilir 15-20 tl çok para değil eğer o kadar rahatsız oluyorsanız eğer. arkadan gelenler için de kendiliğinden kararan aynalar var onlarada bakın isterseniz veya perde de olabilir.
    sözün kısası eğer görüşünüzde eksiklik varsa bence xenon taktırın.herkes takarsa harkesinde gözü alışır sorun olmaz.

• Sayın Delice Doluca banamı sesleniyorsunuz bilemiyorum ?
    Kusura bakmayın forumda yeniyim. Daha önce iştirak etmemiştim bu ilk iştiraklarımdan.
    Yukarıda bahsettiğim gibi bende bazı standartlara uymayan ve ayarsız xenon yada orginal farlardan rahatsız olanlardanım.
    Xenon bir teknolojidir.
    Bu teknoloji sayesinde hem enerji tasarrufu sağlanmakta hemde ampülden alınan verim daha yükseklere taşınmaktadır.
    Normal bir araç 50-55 watt harcarken xenon teknolojisi ile bu watt değerleri 30-35 e indirgenmiş ve daha az watt değerleri ile daha net görüntüler sağlanmıştır.
    Orginal Xenon fabrika çıkışlı araçların sizleri rahatsız edeceğini sanmıyorum.
    Sanırım sizin feryadınız standartlara uymayan, ayarsız orginal olmayan xenonlara karşı. Bu durumda size sonuna kadar hak veriyorum.
    Saygılarımı iletiyorum.
  • Konuyu Açan adam Bin pişman Oldu
  • bende de xenon var far ve sislerde.ama şöyle birşey farlarım tek tip h4 ampul.bile bile uzun-kısa xenon almadım.sadece kısalarım xenon uzunlar ise sarı ampul sisli havada kullanmak için.ve far ayarım yapılmış gezerim hep.50 metre ileri vurmaz farlar arabanın önünü aydınlatır.sislere gelince tofaşlarda sisleri ters çevirebiliyosunuz o zaman ışık sadece yere vuruyo ve orjinal sis farlarının içinde ampulun parlaklığının dışarı vurmamasını sağlayan şapkalar mevcut.yani aslında ampuller göze alıyo ve xenon ampullerinde şapka vardır.ha bizim milletimiz daha iyi parlasın diye çıkarıyo şapkayı.isterseniz 90 derece dikeyden bakın fara gene ampulu görüyosanız gözünüz kamaşır.onun için....
    -ayarlı kısa xenon uzun sarı ampul(zaten selektör atarken sıkıtı oluyo xenon sarı şart)
    -sis farını da artık eğin yön verin bişey yapın yere vursun xenon taktırmaya meraklıysanız

dipnot:sarı ampuller sisli havalarda iyi gösterir ama aklınızda bulunsun sisli havada en iyi ışık veren çakar lambalardır.polislerin ambulansların tepesindeki o lambalar.ön panjur içine veya tampon içine yerleştirin onların ufak ledlilerinden sisli havada yakın bakın nasıl gösteriyo

• Yükseklik ayarlı mercekli xenon far kullanıyorum.

Kurallara göre far yıkama sistemim olmadığı için muayeneden çakmam lazım.

Bakalım çakılıyor mu çakılmıyor mu Haziran'da göreceğiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exxcrea

umarim bir sorun cikar. orda cikmasada bir polis ceviririr biguzel ceza odersiniz.

Gönülden katılıyorum bu temenniye.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.