Şimdi Ara

XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
0
Favori
54.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşların da dediği gibi sis farları ne kadar sarı olsa o kadar iyidir siste görüş açısından. Fabrikasyon sisleri xenon olan araçlar var ve onların kullandığı xenon ampül yanlış hatırlamıyorsam 3200k dır. Sarı renkte yanar. Öyle apaçilerin taktığı 8000-10000k değildir. Zaten o apaçilerin aydınlatmadan siste görüşten fln anladığını sanmıyorum. Mavi-mor renkten çok hoşlanıolar galiba o sis farını xenon yapanlar.
    Ben polis olsam park+sisle gidene hiç acımam direk yazarım cezayı. Hatta sis de çakma xenonsa arabayı bile bağlarım. Bırakın normal havada sisli havada bile park+sisle gitmek yasaktır. Kısa farı yakmadan sis farı ya-kıl-maz. Nesini beğeniyolar anlamıyorum. Park+sisle gitmek kadar amelece bi olay olamaz.
    Biraz ağır oldu sanırım yazdıklarım ama kendimi tutamadım. Her gün trafikte o kadar rastlıyorum ki bu tarz medenyetsizlere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecar limon -- 19 Aralık 2008; 0:16:46 >

• xenon far olan araçlarda mercek + otomatik yükseklik ayarı + far yıkama sistemi olmak zorunda. muayenede de xenon olan araçlarda bu standartlara bakılmakta.
  • ya corsa'da denedim bi kaç kez sis+park gitmeyi de ulan bişey de gözükmüyo patlıyoduk
  • quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

ya corsa'da denedim bi kaç kez sis+park gitmeyi de ulan bişey de gözükmüyo patlıyoduk

Coş bıdahakıne gece cıkarken hıc far yakmadan gezelım daha cok dıkkat çekeriz
  • quote:

Orjinalden alıntı: RRider

quote:

Orjinalden alıntı: joushkun

ya corsa'da denedim bi kaç kez sis+park gitmeyi de ulan bişey de gözükmüyo patlıyoduk

Coş bıdahakıne gece cıkarken hıc far yakmadan gezelım daha cok dıkkat çekeriz

tro.lar salça olmasın yeter bu ne arkadaş ya rahat bırakmıyolar

• Sis farımda ve kısalarda xenon vardı.Ama dün Konya'ya çöken yoğun sisin ardından sisteki xenonun hiç bir işe yaramadığını gördüm ve bugün elektrikçide sisleri orjinal haline dönüştürdüm.Ha yazın gelince sislere xenonu yine takacağım ama zaten doğru dürüst yakmıyorum o yüzden sorun olacağını sanmıyorum.Kısalarda ise para verip farı xenonmercekli hale dönüştürdüm ve xenon şu anda göz almıyor.E200'ün aydınlatması nasılsa aynı aydınlatmaya şu anda bende sahibim
  • merceksiz xenon kullananlara yolda öyle bir saydırıyorum ki kullanmayın kardeşim bizdede bixenon var mercekli kullanın yada kullanmayın apaçilik yapmayın
  • arkadaşlar aracıma cıftını 100 ytl vererek phlips diamond vision beyaz ampul aldım çok memnunum aynı paraya xenon da alabılırdım ama bılıyorumkı 2 hafta sonra o xenon yanmayacak.kullandıgım ampulun hem aydınlatması guzel hem karsıdakının gozunu almıyo hemde xenon gıbı mavimsi veriyo ışıgı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: emregulec_1905

merceksiz xenon kullananlara yolda öyle bir saydırıyorum ki kullanmayın kardeşim bizdede bixenon var mercekli kullanın yada kullanmayın apaçilik yapmayın

Valla bende öyle saydırıyorum ki, hayal gücüm ve Argo dağarcığım hakkında kendi kendime OHA dediğim bile oluyor...

Kullananlara saygılarımla duyurulur...
  • quote:

Orjinalden alıntı: RRider

arkadaşlar aracıma cıftını 100 ytl vererek phlips diamond vision beyaz ampul aldım çok memnunum aynı paraya xenon da alabılırdım ama bılıyorumkı 2 hafta sonra o xenon yanmayacak.kullandıgım ampulun hem aydınlatması guzel hem karsıdakının gozunu almıyo hemde xenon gıbı mavimsi veriyo ışıgı.

ben de kendi aracımda 13 ytl'lik sarı ampul kullanıyorum, gerçekten sonuç mükemmel.
  • bu dolmuşçuları anlamıyorum.farları ayarsız,bazen şehir içinde uzunlar+sisler ve ne varsa yakarak gidiyorlar.sonra da yol kenarındaki herkese korna çalıyorlar.be adam farların projektör gibi olursa müşterin senin nereye gideceğini nasıl görür.adam kör olmuş bir kere
  • bu konuda sanırım çok çok büyük bir bilgi eksikliği var

Sis farı sarı olur neden ?

Çünkü Sarı Dumanı Delen Tek Renk dir... Yani Sarı Sisi Deler bunu ençok sisli ülkelerde görebilirsiniz mesela fransa eski citroen ler hatırlarsanız Normal farları bile sap sarı olurdu sarı renk sisi deler ve önünüzü görürsünüz beyaz renk tam aksine sis de önünüze duvar çeker...

bir arkadaş yazmış yukarda sisde önemli olan güçlü ışıkmış alakası bile yok sisde önemli olan dumanı yani sisi delmekdir amaçda zaten budur... ne kadar kuvvetli ışık takarsan tak sen sisi delemedikden sonra o ışık duvar gibi kırılır hiç bir işine yaramaz sis farındaki mantık sis delmesidisisi delicekki önünüzü görebilesiniz...

şimdi oturduğunuz şehir çok sisli biryerse sakın sislere xenon taktırtmayın ama takanların çoğu zaten sis olmayan yerlerde yaşayan genelde sislerin gerçek kullanım amacını bile bilmeyen arkadaşlar..

Bu arada fabrikasyon çok fabrikalar artık far uygulama tiplerinde xenon mevcut mesela bmw ve mercedesin bazı modellerinde sis farları xenon fabrikasyon ama onlardaki far mantığı çok çok farklı onların uzunu sarı xenon yani bildiğimiz far ampülü gibi sarı renk kısalar xenon sisler xenon sise girdinizmi sisleri yakdınızmı otomatik sarı uzunlar devreye giriyor uzunlar sisi deliyor sis farıda uzunların kırdığı dumanı şöför önünü tam net görsün diye netlik sağlıyor falan karmaşık sistemler ama kısaca sisleri fabrikasyon çıkışlı olan xenon lar var amerikan araçlarında var hatta opelin vectrasında görmüşdüm 2.8 opc vardı show car olarak getirtmişdi opel gerçek fabrikasyon onunda sisleri xenondu uzunları sarı idi falan..

Ben Kısaların xenon yapılmasına karşı değilim mercekliyse farınız yapın yada merceksizse önce farınızı mercekli yapın mercek çok pahalı bir şey değil 30-40 milyon tanesi nette satılıyor önce mercekli yapın farınızı sonra xenon kit takın ama ama ama bu çok mühim takıyorsanız sadece lütfen önünüzü net görebilmek için takın yani faydalı bir şey olduğu için ülkemizde en çok kazalar geceleri oluyormuş dikkatsizlik gece körlüğü denen olay ve göz zayıflığından mütevelli yılda yüzlerce ölümle sonuçlanan kazalar oluyor eyerki bu xenon sayıyı çok düşürebilicekse ve gecelerin insanların görüşünü rahatlatıcaksa taktırın o zaman tek dediğim şu taktırın ama kuralına uyungun taktırın

Yeni nesil araçlarda pek çoğunda farlar zaten merceklidir yani xenon ön düzeneği hazırdır büyük ihtimal o aracın üst versiyonunda yada zengin donanımlı versiyonunda xenon standarttır ticari satış nedeniyle alt modellerde donanımını kıstlı tutuyolar bir xenon bile çünkü sıfır takarsanız araçda 500 milyon 1 milyar fark ettiriyor dediğim gibi mercekliyse xenon dözeneği hazırdır o araçda tek yapmanız gereken bri xenon kit almakdır..

farınız merrceksizse taktığınız xenon bir işe yaramaz tam aksine hem size hem önünüzdeki şöförü kör edersiniz ve insanlara kaza yaptırabilirsiniz... çok çok tehlikeli

Merceksiz
     XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene

Mercekli

XENON ÖN FAR + Ön SiS Farları=Muayene

Arkadaşlar aradaki dağlar kadar farkı görebiliyorsunuzdur biri göğe bakıyor gökyüzünü aydınlatıyor diğeri ise yolu önünü aydınlatıyor merceksiz olan resimdeki ışığın vurduğu duvarı önünüdeki bir araç olarak düşünün adamın görüşünü bitirirsiniz felç edersiniz....

Dediğim gibi kuralına uyun farınız merceksizse mesela merceklisi varsa hazırda onu alıp takdırın yoksa bir modifiye yapan yere gidin mevcut farınıza onlar mercek uygulaması yaparlar sonra xeonun takın takdıkdan sonra 5 milyonunuz gitmez lütfen bir far ayarıda yaptırın öyle binin

bence muayenede xenon a bir şey demeleri saçma ama dikkat etmeleri gereken madem o kadar profesyönel kontrol ediyorlar merceksiz farlı xenon lara onay vermemeleri lazım mercek yoksa geçirmemeleri lazım çünkü o araç tam bir kasap dır trafik canavarıdır....

mesela sonradan mercek takılmış yani orjinalinde mercek olmayan eski nesil bir aracada hafif kusurlu olarak geçirmeleri lazım ama orjinalden mercekli xenon düzeneği hazır bir araçda kusur vermeleri çok saçma fabrika bu düzeneği hazırlamış zaten ticari kaygılardan koymamış ama arabayı alan taktırmış bunda bir kusur olamaz...

birde xenon takan arkadaşlar lütfen suyunu çıkartmayın bazen görüyorum mosmor xenonlar falan adam önünü görmüyor sırf hava olsun diye 10 bin 12 bin k taktırmış hatta geçen gün 20 bin k takan dördüm sanayide yapmayın arkadaşlar lütfen en ideali efendisi güzeli 6000k dir (beyaz) hadi biraz havalıda olıyım diyorsanız 7000-8000k mavi de okdir ama bunun üstü size faydası olmaz bakın kelvin değeri arttıkça görüş açınız azalır daralır ışığın renginin koyulaşmasının sebebide odur zaten..

son olarakda far yıkamaya gelicem bende böyle xenon farlarda etik görüş açısından far yıkama şart diye biliyordum ama fabrikasyon yüzlerce far yıkama olmayan araçlarda xenon gördüm misal nissan micralar teyzem aldı yeni sıfır 2009 fabrika çıkışı xenonlu ama far yıkaması yok keza bir arkadaşımda alfa 147 de var onunkide öyle far yıkama yok ama fabrikasyon xenon var bunu audi servisini işleten bir arkadaşa sormuşdum bana dediği ilk nesil xenonlarda far yıkama şart koşuyorlardı çünkü ilk nesil xenonlar çok hassasdı balastları bile kocamandı dedi exonon ışığı özel bir ışık en ufak lekelerde tozda farda görüş açısını kapatıyordu o zamanlar dedi ama yeni nesil xenonlarda artık bu tip olaylar kalmadı dedi balastlar bile avuç içi kadar oldu dedi artık farda lekede olsa tozda olsa çok net gösteriyor ışıkda bir kesilme olmuyor dedi...

buda bunu bilmeyenlere hatırlatma bu yüzden tüv den xenonlar geçiriliyor ama sanırım hafif kusur merceksiz olanlara veriliyordur yoksa saçma olur benim teyzemin micrasında fabrikasyon koymuş adamlar far yıkaması yok şimdi bu aracı muayeneye götürdüğümüzde iki sene sonra adamlar kusurlumu diyicek :D oda onların cehaleti cahilliği olur ararım mitsubishiyi orda onları rezim ederim..

• arkadaşlar mercek resimi çift çıkmış resimdeki üstteki resim merceksiz alttaki resim mercekli gerçi anlamışsınızdır aradaki dağlar kadar fakrdan ama söyliyim dedim genede
  • Arkadaslar valla xenondan soguttunuz benı valla xenon fiyatlarına bakıyordum du dedım DH bakayım bı ne der halk..valla pek ıyı seylere rastlamadım o yuzden vazgectım hade bı BAN 'da benden hehe
  • Valla arkadaşlar bir xenon kullanıcısı olarak bende merceksiz ve far ayarı yapılmamış xenon lu araçları ve araç sahiplerini kınıyorum.Sonucta benimde gözümü alıyor merceksiz xenona gelince bir cok aracta merceksiz xenon gördüm seat vw gibi adamlar ayarını yaptırmış ampulu takıp yolla cıkmamış gözümü almadı özellıkle dıkkat ettım hatta ama ayarı olmayanlar gercekten bir felaket.Sis farlarına gelince siz baya giydirdiniz sisleri xenon olanları benimde xenon ama kullanmıyorum zaten siste yılda 1 yada 2 kez oluyor oda çok az sisleri acmama bile gerek kalmıyor ama şehirler arası uzun yolda özellikle aydınlatması olmayan yolda gercekten işe yarıyor zaten onun için sisleri xenon yaptım gece geç saatte şehir dışına cıkıyorum bazen ve malesef yolda aydınlatma olmuyor ( belli yerlerde) sisler sarı olsa bu seferde zemini az görüyorsun sonucta tr yollarıda çok ıyı degıl sisleride yakıyorum aydınlatmanın olmadıgı yerlerde en azından zemını net göruyorum çukurmu var ne var önümde onun haricinde bende xenonun merceksiz olan araclarda özellıkle ayarsızlrda kullanılmasına karşıyım şehir içinde gereksiz yere yada şehir dışıda olsa aydınlatmanın yetiği yerlerde hava olsun diye sisleri acanlarada karşıyım sisler acık dolasanlara polis yazsa 65 tl yi bidaha acmazlar herhalde herkese iyi sürüşler

• quote:

Orijinalden alıntı: stilll

bu dolmuşçuları anlamıyorum.farları ayarsız,bazen şehir içinde uzunlar+sisler ve ne varsa yakarak gidiyorlar.sonra da yol kenarındaki herkese korna çalıyorlar.be adam farların projektör gibi olursa müşterin senin nereye gideceğini nasıl görür.adam kör olmuş bir kere

aynen katılıyorm kardeşim =) birde benim gözlerden rahatsızım gözlük kullanıyorum bazen oluyorki yanlış dolmuşa binmemek için durağa yürümek zorunda kalıyorum =)..
  • k.bakmayın ama inş geçemezsiniz...

xenon ön far + ön sis farları = karşıdan gelenin övgüleri....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.LoneLy...

quote:

Orijinalden alıntı: stilll

bu dolmuşçuları anlamıyorum.farları ayarsız,bazen şehir içinde uzunlar+sisler ve ne varsa yakarak gidiyorlar.sonra da yol kenarındaki herkese korna çalıyorlar.be adam farların projektör gibi olursa müşterin senin nereye gideceğini nasıl görür.adam kör olmuş bir kere

aynen katılıyorm kardeşim =) birde benim gözlerden rahatsızım gözlük kullanıyorum bazen oluyorki yanlış dolmuşa binmemek için durağa yürümek zorunda kalıyorum =)..

+20

• xenon yakışıyor arabaya.öyle olmasa herkes xenon peşinde koşmazdı.ayrıca sayfada görüldüğü üzere zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

Bu arada merceksiz xenon muayeneden geçmez sise zaten bakmıyorlar.muayeneden önce eski ampuller takılır,muayeneden sonra xenonlar yerini alır,far ayarı da ihmal edilmez..
  • Forumda,

Xenon far =

Xenon far + Xenon sis =

Dine küfretmek kadar etkili kelimeler olmuş bunlar

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.