Şimdi Ara

X-Fi kartlar ve Lossless müzik rehberi 'Audiophile' özel. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
7
Favori
4.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yabancı forumdaki audiophile arkadaşlarım da böyle diyor ama aynı şekilde bugün ender olarak çıkan o plakların, eski plaklar kadar kaliteli olmadığını artık audiophile kavramının dijitale dönüştüğünü söylüyorlar. Yani şu an senin dinlediğin o plaktan çıkan ses sana nasıl güzel geliyorsa, aynı parçayı CD kalitesinide geçtim, 24/192 kalitede üretseler ve uygun ekipmanla dinletseler bu dinlediğin plaktakindne daha güzel gelecektir. Plağın kendine has gürültüsü vardır, her oynanışta daha da artar kalite kaybolur iğne yüzünden.

Tabi elmalarla armutları karşılaştıramayız fakat kalite olarak CD formatında ki ses bile şu an çıkan plaklardan daha iyi ses vermekte.

Şimdiki nesil "audiophile" artık dijital.
  • X-FI X kullanıcısına yanıt
    bak hala kıyaslamayı matematiksel formuller üzerinden yapıyorsun. ısrarla
    sana diyorumki o verdiğin değerler hiç olur. Plağın büyüsü farklıdır. bunu matematikle bitlerle byte larla adlandıramassın. Sayısal başarım üstünlkükler dijitaller arasında anlaşılabilir. Yalnız Plağı ayrı tutmalısın. onun tadı çok başkadır. yüzlerce bite byta değişilmez.
    Aslında Plaktan ziyade çok kaliteli ekipmanlardan oluşan pikabın, iğnesi ile üretilen tınıların eşsiz tadı vardır diyelim. ortaya çıkan ses, dijitalden asla alamıyacağın tınılar içerir. bu ifade daha doğru olur.
    tabi son olarak zevkler ve renkler diyelim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeNTiLMeN -- 3 Ağustos 2015; 20:12:17 >
  • CeNTiLMeN C kullanıcısına yanıt
    Yanlış söylüyorsun demiyorum ve ayrıca da karşılatırmayı kalite üzerinden yaptım sadece. Aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum. Uzun lafın kısası bir tane parça olsun bunu 24/192 ile dinle birde plaktan dinle, 24/192 olan kaynak daha kaliteli gelecektir kulağına. Bunun görecelikle alakası yok.
    Görecelik olarak sen plağın sound signature unu yani ses tonunu çok seviyorsun anlaşılan, kalite umurunda değil. Plağın sesi sıcak olur tahminim, warm. Aynı ses rengini plaktan daha kaliteli 24/192 formatta buluşturan tek yer şu an İngiltere ve İrlanda'da var 16000$ lık set.

Sennheiser Orpheus ve HD800.
    http://en-uk.sennheiser.com/high-end-headphones sitesi
    https://www.youtube.com/watch?v=Rb8dbrDCNVs tanıtım

Orpheus ile o plak ses tadını alıyorsun. HD800 ile de günümüzün ses rengini alıyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Yanlış söylüyorsun demiyorum ve ayrıca da karşılatırmayı kalite üzerinden yaptım sadece. Aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum. Uzun lafın kısası bir tane parça olsun bunu 24/192 ile dinle birde plaktan dinle, 24/192 olan kaynak daha kaliteli gelecektir kulağına. Bunun görecelikle alakası yok.
    Görecelik olarak sen plağın sound signature unu yani ses tonunu çok seviyorsun anlaşılan, kalite umurunda değil. Plağın sesi sıcak olur tahminim, warm. Aynı ses rengini plaktan daha kaliteli 24/192 formatta buluşturan tek yer şu an İngiltere ve İrlanda'da var 16000$ lık set.

Sennheiser Orpheus ve HD800.
    http://en-uk.sennheiser.com/high-end-headphones sitesi
    https://www.youtube.com/watch?v=Rb8dbrDCNVs tanıtım

Orpheus ile o plak ses tadını alıyorsun. HD800 ile de günümüzün ses rengini alıyorsun.

üstadım son mesajımı editlemiştim. göremedin sanırım. aslında "Uzun lafın kısası bir tane parça olsun bunu 24/192 ile dinle birde plaktan dinle, 24/192 olan kaynak daha kaliteli gelecektir kulağına. Bunun görecelikle alakası yok." cümlende, dijital kaydın, Plak kaydınıdan daha iyi olduğu ispatlı ve görecelikle alakası yok diyorsun. kağıt üzerinde haklı gibi duruyorsunda
    peki şöyle düzelteyim o zaman, ne demek istediğim tam anlaşılamıyor. "Plaktan ziyade çok kaliteli ekipmanlardan oluşan pikabın, iğnesi ile üretilen tınıların eşsiz tadı vardır diyelim... işte bunun ölçümü kaydı tarifi yok. ortaya çıkan ses, dijitalden asla alamıyacağın tınılar içerir. bu ifade daha doğru oldu sanırım.
    neyse fazlada uzatmaya gerek yok.
    saygılar.

• CeNTiLMeN C kullanıcısına yanıt
    Şimdi gördüm editlediğin yeri, evet bende son mesajımda ondan bahsettim, o ses renginden ve birkaç link verdim o rengi yakalayan aleti göstermek için. Tabi hiçbir zaman 100% plak ses rengini veremez, ama baya yaklaşmış olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dustdevil

Kristal derken, elektronikle alakam yoktur ama osilatör görevi için kullanılan kristal demek istedim, DAC'A 44.1 khz referansı sağlayacak saat-sinyal kaynağı. Ucuz olsun diye koymamışlar ama kartı almadan bilmenin imkanı yok.

Şuan almak isteseniz hangi kartı alırdınız. Usb ses kartı bakıyorum win7 ile tam uyumlu olmalı.Tercihiniz değişirmiydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soruyu bana sormadınız ama yanıt vermek isityorum. ASUS U7'yi öneriyorum, bugün sipraiş verdim ben de, eski kartımı emektar Xtreme Music kardeşime vereceğim çünkü CMSS3D Headphone kullanması için. U7 nin regular versiyonunu almak isterdim sırf o görüntüsü için fakat malesef Echelon sürümü var. Donanımsal olarak hiçbir farkı yok sadece yazılımsal olarak var. Echeleon yazılımnda oyunculara yönelik yenilikler varken eski sürümün o güzel ayarlarını kırpmışlar, bu yüzden ben direkt regular U7 yazılımını kuracağım.

U7 de Cirrus Logic'in çok güzel bir DAC'ı var. XtremeMusic'te olandan çok çok daha iyi. Ama sadece headphone out a özel. Diğer multichannel'a verdikleri DAC XtremeMusic ile aynı. Diğer taraftan edindiğim bilgilere göre, U7'nin entegrasyon işlemi XtremeMusic'e göre oldukça başarılı, audiophile nitelikte kalite sunabiliyor. DAC kalitesi yanısıra bunun ne derece sisteme entegre edildiğide önemli çünkü.
    Yaızlımsal olarak Creative'den daha iyi. Müzik dinlerken kartın sample rate'ni kilitleyebiiyorsunuz. X-FI 'da bu biraz zahmetliydi ve bug vardı. Ana mesajda bahsettiğim gibi 192kHz'ye sadece bir yolla çıkabiliyordu. Yani DAC'ın 192kHz kabiliyeti olmasına karşı yazılımsal eksiklik yüzünden ulaşılamıyordu.

Ekstra olarak, kart kasa içinde olmayacağı için EMI da alamayacak yani THD değeri için sesin netliği, berraklığı için bu baya baya önemli birşey.

---

Ekstra olarak edindiğim bilgi ise (ana mesaja ekliyorum): THX Console'da ve aynı zamanda windows speaker settingsde bulunan full range speakers yani large/small speakers ayarı şöyle olmalı. Eğer sisteminizde en az bir tane subwoofer var ise small seçmeniz lazım. Sistemde hiç subwoofer yok ise large seçilmesi lazım.
    Subwoofer olmayan sistemler kitaplık tarzadaki Hi-Fi speakerlar mesela, bunlar full-range speaker olarak atanmalı yani large. Ev sinema sistemleri vs bunlar ise small olarak atanmalı.

Burada yapılan olay şu; large olunca bass sesleri subwoofera redirect olmuyor (LFE sesleri hariç). Small'da ise satellite tarzı speakerların limitli bir frekans aralığı olduğundan bass veremezler, bunlara giden bass ise subwoofera redirect edilir (Bass Management). Yani subwoofer'a hem LFE kanalı hemde bu redirect edilen bass lar eşlik eder.

Bass Management'ta (bass redirection) cut off frequency ayarı da vardır. Burada kısacası bu redirect edilen bass yani düşük frekanstaki seslerin hangi aralıktakilerinin redirect edilmesini kontrol eder. THX sertifikasına göre bu değer 80Hz dir. Fakat 120Hz ideal olandır (bende öyle kullanıyorum) çünkü subwooferlar kabaca max 120Hz'e kadar ses verebilirler, araştırdığım sitelerde bunu tavsiye ediyor ve yaptığım testlerde de uygun buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 4 Ağustos 2015; 20:11:40 >

Anladım ayrıntılı açıklama için teşekkurler, ben stereo hifi ses sistemim için birşeyler bakıyorum . Fiyat olarak 200 tl civarına ne önerirsiniz bahsettiğiniz asus fiyat olarak çok fazla geldi.

Kulaklık takmayacağım yada optik giriş filanda kullanmayacağım sadece stereo performansı çok iyi olmalı.

• optik giriş kullanmayacaksan ve stereo performansı önemliyse U7 daha iyi olacak çünkü kaliteli bir DAC'ı var. Zaten optik kullanacak olsan kartın önemi kalmıyor, DAC'ı bypass edeceğin için. O fiyat seviyesnde U5 yada X-FI 5.1 Surround alabilirsin fakat DAC'ları U7 kadar kaliteli değiller.
  • quote:

optik giriş kullanmayacaksan ve stereo performansı önemliyse U7 daha iyi olacak çünkü kaliteli bir DAC'ı var. Zaten optik kullanacak olsan kartın önemi kalmıyor, DAC'ı bypass edeceğin için. O fiyat seviyesnde U5 yada X-FI 5.1 Surround alabilirsin fakat DAC'ları U7 kadar kaliteli değiller.

Peki bu cihazda optik çıkış değilde giriş varmıdır. Mesela stereo dijital sesi optik kablo üzerinden cihaza gönderip , rca çıkışlarından analog sinyal alabilirmiyiz. Yani sesi ben usb üzerinden değilde optikten vermek istiyorum.

Enerji için yine herhangi bir usb ye bağlı olabilir orada sıkıntım yok. Lcd Tv optik çıkışıntan gelen sesi analoga çevirmek istiyorum.

Bu arada u7 cihazını özel yapan çip sadece kulaklık çıkışı için işe yarıyor filan demişsiniz anladığım kadarıyla ,u7 modelinde rca çıkıştan gelecek sesin stereo ses sistemim için bir esprisi kalmıyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BE73ABCD2 -- 4 Ağustos 2015; 19:07:20 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Yine de beni yanlış anlamayın, headphone out için ayrılmış stereo cirrus logic'in son derece kaliteli flagship nitelendirdiği bir DAC var. diğer çıkışlar içinse yine cirrus logic in 8 kanal DAC'ı bulunmakta, aynı DAC benim x-fi xtreme music'im de var ve o da baya iyi.

SPDIF çıkış var, giriş yok. İlk cümlede bahsettiğin şeyi yapamazsın yani.

edit:http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_xonar_u7_review,3.html şu kartın dışının ve içinin güzellğine bakın ya.. Bu varken niye TR'de sadece ECHELON sürüm var, anlamıyorum!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 4 Ağustos 2015; 19:16:58 >
  • Eğer Pc tabanlı müzik dinlemek için bir ses kartı arıyorsanız ve bu Pc stereo amfi tarzı bir cihaza bağlıysa kesinlikle klasik Pc ses kartlarından uzak durun. Sonuçta bu tarz kartların asıl amacı çoklu kanal ses verebilmektir. Stereo hifi sistem için çok yanlış bir seçim olur.

Bunların yerine USB dac araştırın. Ebay de alttaki gibi dünya kadar seçenek var.
    http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=161424464581&category=14970&pm=1&ds=0&t=1438732990831

Dac nedir derseniz de, dijital to analog converter'ın yani dijitalden analoğa dönüştürücü anlamına gelir. Sonuçta tüm ses kartlarında dac vardır ama oyun yada multimedia tabanlı bir ses kartındaki dac ile bu tarz hifi amaçlı üretilmiş dac'lar arasında ciddi farklar olur.

Bu arada dac konusu engin bir deniz gibi. Birçok çeşit mevcut. Bu sebeple benim de fazla bir bilgim yok. Yurtdışı forumlardan vs 70-80 $ aralığında hangi modellerin önerildiğine bakmanızı tavsiye ederim.

• Güzel konu aydınlatıcı teşekkürler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Merhabalar;

X-Fi XtremeMusic ses kartım var, Audio Creation modunda ASIO ile foobar kullanıyorum. Bazı müzikleri surround dinlemesi daha keyifli olur bunu nasıl ayarlarım ?

Virtual DJ ile ayarladım hocam

X-Fi kartlar ve Lossless müzik rehberi 'Audiophile' özel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naykimayki -- 28 Eylül 2015; 12:34:58 >

• Naykimayki kullanıcısına yanıt
    "Bazı müzikler" derken, gerçek anlamda çoklu kanal sese sahip müzikler mi yoksa stereo müzikleri upmix etmek mi demek istedin ki eğer sonuncusunu dediysen niye öyle birşey yapasan ki?

Bu arada Creative ASIO sürücüleri çoklu kanal müzikleri stereo çalıyor, foobardan yeniden channel remap edilmesi lazım. Benden tavsiye çoklu kanal müzik dinleyeceksiniz (mesela bir filmin end credits flac parçası 5.1 7.1 olabiliyor) bunu WASAPI Exclusive ile yapın.

Virtual DJ dj programı değil mi? DJ lik mi yapıyorsun, pek anlayamadım.
  • quote:

"Bazı müzikler" derken, gerçek anlamda çoklu kanal sese sahip müzikler mi yoksa stereo müzikleri upmix etmek mi demek istedin ki eğer sonuncusunu dediysen niye öyle birşey yapasan ki?

Bu arada Creative ASIO sürücüleri çoklu kanal müzikleri stereo çalıyor, foobardan yeniden channel remap edilmesi lazım. Benden tavsiye çoklu kanal müzik dinleyeceksiniz (mesela bir filmin end credits flac parçası 5.1 7.1 olabiliyor) bunu WASAPI Exclusive ile yapın.

Virtual DJ dj programı değil mi? DJ lik mi yapıyorsun, pek anlayamadım.

Evet upmix olarak Stereo müzikleri çoklu kanal ile dinlemek, örneğin Deep House tarzı müzik surround ile güzel oluyor Virtual DJ'den bahsettiğim ayarlarından bütün 7.1 kanallarını master olarak ayarlıyor olabilmemdi aynı CMSS3D gibi

• Naykimayki kullanıcısına yanıt
    Upmix demek istediğin. O zaman CMSS3D den niye yapmıyorsun?

Zaten upmix yaptığn zaman ASIO nun bir esprisi kalmıyor, doğal bitperfect ses diye birşey kalmıyor çünkü. Hem SS ten gördüğüm kadarıyla sample rate , 48kHz ayarlamışsın, eğer parça CD parçası ise o müzik 44.1kHz de dir. Ekstradan DSP ye upsample da yaptırıyorsun demek oluyor. Bit-perfect gibi bir isteğin yoksa sorun yok tabiide.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 28 Eylül 2015; 22:45:09 >
  • quote:

Upmix demek istediğin. O zaman CMSS3D den niye yapmıyorsun?

Zaten upmix yaptığn zaman ASIO nun bir esprisi kalmıyor, doğal bitperfect ses diye birşey kalmıyor çünkü. Hem SS ten gördüğüm kadarıyla sample rate , 48kHz ayarlamışsın, eğer parça CD parçası ise o müzik 44.1kHz de dir. Ekstradan DSP ye upsample da yaptırıyorsun demek oluyor. Bit-perfect gibi bir isteğin yoksa sorun yok tabiide.

Müzikten müziğe değişiyor, mesela deep house,dubstep vs. dinlerken bir-perfect aramıyorum... Bir jazz,rock vs. dinlerken bit-perfect olarak ayarlıyorum
  • Değerli bilgiler için teşekkürler.Emeğinize sağlık.Benim pc deki kart Titanium hd.Ayrıca toplama giriş seviyesi bir sisteme sahibim.Bazen ilginçdir foobar üzerinden dinlediğim lossles parçalar(hepsi için demiyorum.Türüne göre değişebiliyor)bi tık daha tatlı olabiliyor.Bazen sadece youtube üzerinden müzik dinliyorum.Oradaki sıkıştırma fazlada olsa bass lar bir flac yada mp3 e göre daha derin.Fake ama derin:)Flac lerde çok daha tok bass alıyorum.Bazen yayvan basslar hoşuma gidiyor ve youtube dan dinlemeyi tercih ediyorum.Bu gerçekten dinleyenin zevkine kalmış.Bazen klasik müziğin tınılarını yakalamak istersin,bazense kafan zonklayana kadar elektronik dinlemek istersin.O nedenle ben çeşitliliği doğru buluyorum.Sonuçta dinlediğiniz yada dinlemek istediğiniz müzikler o anki ruh halinizi yansıtır.İnsanız işde.Hep daha iyi hep daha iyi:)

Bu arada benim kartın dac'ı fena diilmiş.Bir ara bunların yan sanayi yazılımları çıkıyordu.Driver'ı geliştiren bir grup vardı.Driver'lar zor uninstall oluyor dedikleri için hiç kurmadım şimdiye kadar.Bunların ses'e olumlu bir etkisi varmı gerçekten?

• atillakurt kullanıcısına yanıt
    tabi parçadan parçaya kayıtlar değişkenlik gösteriyor, artık sanatçının, bestecinin, ses ustasının hareketine göre sesler farklılık gösteriyor. fakat parçanın dinlenilmesi gereken şekli kayıpsız halidir her zaman, iyi de bir dac, hoparlör ya da headphone var ve ayarlarda tamamsa, kayıpsız parçalarla müzikteki kusurları bile duyabilirsiniz.. bu en doğal şeydir ve hiçbir parçada kusursuz değil.

titanium hd piyasada bulunan en iyi dac lardan birine sahip zaten.

PAC driverları tweak edilmiş driverlarıdır tavsiye etmem. Tavsiye ettiğim daniel_k nın driverlarıdır, sese hiçbir etkisi yok çünkü daniel_k yıllardır çıkmış olan creative ses kartılarını onlara uygun son güncel driver ve yazılımları harmnalayıp sunuyor, üstüne tweak falan yapmıyor, doğal ne ise o.

şu an titanium hd yi kullandıpın işletim sistemiyle creative resmi driverlarla kullanıyor ve memnunsanoz sorun yok. esas sorunu 1-2 sene sonra creative o kart için iyi driver yayınlamayı kesince göreceksiniz, o an daniel_k kurmanız gerekecek.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.