Şimdi Ara

X-Fi kartlar ve Lossless müzik rehberi 'Audiophile' özel. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
7
Favori
4.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: X-FI

O zaman neden sattın ki? Tekrardan 2. el bir Elite Pro falan bakmaya başla o zaman...
    quote:

Orijinalden alynty: X-FI

O zaman neden sattyn ki? Tekrardan 2. el bir Elite Pro falan bakmaya ba?la o zaman...

Merhaba X-FI, anakart de?i?tirdim ve artyk yeni anakartymda PCI yuva 1 tane bile bulunmuyor. Elimdeki X-FI Extreme Music, malum PCI yuvalyydy, bu nedenle kullanamayaca?ym için sattym. ?imdi merak etti?im konulardan biride Creative' de X-FI Extreme Music deki Entertainment gibi efektleri olan bir PCI-Express yuvaya sahip ürünü olup olmady?y ? Aklyma gelen ilk kart ise: Creative X-Fi Titanium ...

• Maalesef doğrudur. Extreme Music de kullanılan ses işlemcisi, Emu10k ailesine ait bir chiptir. Ki bu chip klasik taa bilmem kaç sene önce çıkardığı live kartlarına kadar dayanır. Creative kendine iş edindi bunu ısıtıp ısıtıp sürdü piyasaya. Çok eleştirildi tongaya düşende çok oldu ama takan kim. Bunun üzerine doğal olarak piyasada gerçek ve sahte X-fi algısı oluştu. Gerçek dediğimiz Emu20k2 olarak adlandırılan chiptir. Bu chip en aşağı X-fi Gamer modeliyle başlar. Zaten üzerinde kocaman bir de ısıtıcısı vardır.

Neredeyse 4-5 kuşak boyunca hiç acımadan creative ses kartlarını düzenli bir şekilde kullandım. Chipinden kullandığı komponentlere kadar ezbere bilirdim. Maalesef defalarca söylenmeme karşın en son Win7 sonrası seslerde hiç bir değişiklik olmadığını fark ettim. Konuyu Dehşet nickli arkadaştan öğrendim. Şok!!. ama yapacak bir şey de yok. O günden beri lanet ettim. Daha da kullanmıyorum zaten. Fakat boşuna eski günleri yad etmeyin. Nerde o HD EAX'lar nerde o müziklerdeki insanı hayretler içinde bırakan duruluk.

ver Allah tizi ver Allah bası oldu sana şahane şak şak şak.

Neyse Ucuza gerçek bir Premium müzik keyfi buraya kadarmış.

• Eskilerden kart olması lazım, titanium hd mesela eski versiyon X-FI yazılımını kullanıyor diye biliyorum. Ama bakman lazım... Onun dışında yeni yazılım kullananlarda eski efektler var mıdır bilemem.
  • DEĞİŞEN BİR BİLGİ: Birkaç ay önce öğrendim kesinliğini anlayana kadar yazmayayım dedim. Beyler mantıkende düşününce tabi ya diyeceksiniz. Bizim kullandığımız PC Speaker sistemlerinde subwooferın içinde AMP var ve bu AMP'a bağlı crossover devreleri var low filter high filter bunlara girmeyeceğim teknik olarak sadece işlevini yazacağım.

Z5500, G500, Z-906 ve buna benzer sistemler esk iyeni farketmez hepsinde dahili fiziksel olarak bass management ayarı var kendiliğinden, değişilmiyor bu ayar malesef. Z5500 ün 150Hz'te diğerlerinin pek bilmiyorum ama 120Hz, 150Hz arası olması lazım sonuçta subwoofer. Hatta en beğendiğim ses sistemi olan Gigaworks S750 ve S700'ün uydularında ekstra birde tweeter var ve 20kHz-40kHz seslerini bu tweeterlara taşımak için her uydunun içinde highpass filter var

Yani kesinlikle ve kesinlikle ses kartınızdaki yazılımdan bass management ayarını açmayın, kapalı tutun. Açarsanız yaptığınız şey 2 kere üstüste filter yapmak ki bunun sonucu olarak bazı frekans değerlerini kaybedebilirsiniz.

Var olduğunu nerden mi anlıyoruz? 2.0 bir parça açın (LFE kanalı olmayan, stereo müzik mesela), subwoofer kanalı nasıl işliyor? LFE kanalı yok? Left ve Right channeldaki uyduların veremeyeceği bass frekanslarını dahili cut-off devresi LFE kanalına veriyor.

ekstra bilgi: ayrıca bazı üreticiler cut-off un yanısıra devreye önceden presetli bir EQ devresi bile koyabiliyorlar bu sayede o istenilen ses imzasını alıyorlar fakat ses doğallığı gidiyor. Yapacak tek şey önceden yapılan EQ ayarını iyi bir kulağa sahipseniz ya da profesyonel ekipman ile kalibre ediyorsanız, bu EQ ayarınının üstüne ekstra EQ ayarı yaparak eşitlemek.

• X-FI X kullanıcısına yanıt
    Selamlar, U7 yi hala kullanıyor musunuz? Kulaklık empedansı 32-150 ohm arası görünüyor. Bende 23 ohm kaliteli sayılabilecek Yamaha bir kulaklık var, empedans aralığı sorun çıkarır mı diye soracaktım aslında.
  • Spinata S kullanıcısına yanıt

Kardeş ben yine bu konuyla ilgili bi çözüm varmı diye araştırırken rasladım ve aradan geçen zamanda acaba bi sonuç buldunuzmu merak ettim. Çünki sizin dediğiniz ses bozulmasını ben sizin gibi creative in ses kartlarında değil on board realtek ses kartında yaşıyorum. Bu on board ses kartında XP li makinede çıkan sesin gücü temizliği stereo seslerin o sağdan sola soldan sağa akışı vs. hepsi Win 7 li makinede bulanıklaşıyo kimi sesler kaybolup gidiyor. Ne yaptıysam win 7 olsun win10 olsun XP deki sesin kalitesini almak mümkün olmadı acaba siz bir yol bulabildinizmi?

• tokatli6061 T kullanıcısına yanıt

Maalesef imkansız gibi birşey, Microsoft güvenlik gerekçesiyle Win 7 den itibaren "seslerin" Os'nin kernel düzeyinde pc'nin kendi işlemcisi (cpu) dışında bir işlemciyle iletişim kurmasını yani işlenmesini engelliyor. Yalnızca gpu'lara ayrıcalık var. Belki dikkat etmişsindir, özellikle Nvidia'nın driver'larında ses işleme driverları da yüklenir. Destekli monütörün veya hdmi dan ses alabilecek kapasiteli ses çıkış aygıtın varsa gpu'dan da ses alabilirsin. Nvidia oldukça etkili olduğunu iddia ediyor ama ne derece doğru tartışılır. Kimsenin salladığı yok.

İşin ironik yani, piyasada ki bağımsız ses işlemcileri olsun, onboardlar olsun hiçbiri bir halta yaramıyor. Tam bir kara komedi örneğil. Win 7 ve sonrasında sesi ancak ve ancak cpu işleyebilir. Birde yukarıda bahsettiğim gibi nvidia'nın gpu ları da ses işleme yeteneğine sahip. Microsoft kernel düzeyinde gpu'lara engel atamayınca (aslında bilen bilir onu da denediler ama ağızlarının payını aldılar. E tabi herkes de göz var nizan var ama maalesef "kulak" yok işte!) Nvidia da bu şekilde değerlendirdi ama pek önemsenmedi. Ben biraz kulaklıkla deneyimledim fena sayılmaz aslında. Hele daha kaliteli kulaklıklar olsa belki daha farklı olabilir.

Yani nvidia ekran kartınız varsa, ve diyelim mönütörünüz de hdmi destekli ve kulaklık hoparlör çıkışı varsa belirgin bir şekilde sesleri daha kaliteli almanız beklenebilir. En azından cpu udan binlerce kat daha kaliteli iş çıkarır.

x-fi kart hala duruyor elimde. Bir gün elime bir fırsat geçerse müzelik bir pc kasasına xp kurup, küçük caplı bir müzik seti yapacağım. inşallah :)

• Rx 470 kartlı pc tv ye bağlı hdmi sürücüsünü ati nin driveri ile yükledim realtek yöneticiden eko ayarı yaptırıyor bi miktar iyi ama celeron 430 işlemcili eski bir kasayı xp ile çalıştırıp on board sesi aux girişli 45w mosfet çıkışı olan oto teybine bağladım kolonlar sony ses sisteminden çıkma müzikleri bu sistemden çalıştırınca çıkan ses ile aynı ses sistemini tv nin kulaklık çıkışına bağlayıp hdmi den gelen sesle kullandığımda arada siyahla beyaz kadar fark oluyo. Sizin dediğinize göre müzik dinlemek için eski bir xp li pc herzaman bulundurmak zorundayım. Hdmi çıkışlı nvidia kart düşerse elime onu da deniyeyim bi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bu NVIDIA kartlara özel bir durum değil yalnız. Aynı şekilde ATI kartlarda da benzer özellik var. Yalnız bu işlem pek de sizin dediğiniz gibi çalışmıyor. Normal şartlar altında Windows, performans arttırabilemek için DirectX sürücüleri ile yazılımların direkt olarak ilgili donanıma aktarılmasını sağlayarak CPU'yu bu işlerle meşgul etmediğini iddia eder. Ancak işin içine DirectX girdikten sonra kaynaktaki ses, ilgili donanıma ne yazık ki saf halde iletilmiş olmuyor. Araya ses karıştırıcı (system mixer), ön görülen ayarlar (default settings) ve ses sürücüsü tarafından uygulanan efektler devreye girdiğinden kaynak bire bir aynı şekilde (bit-stream) donanıma iletilemiyordu. DirectX'in herşeyin içine girmesi Vista ile başlar. Bu nedenle de Vİsta ile beraber giriş ve çıkış arasında belli bir gecikme yaşanmaya başladı. Müzikle profesyonel olarak ilgilenenler için bu kabul edilemez bir durumdur. Bu nedenle Steinberg, Vista için ASIO (Audio Stream Input/Output) sürücülerini yazdı. Amaç bu geciklemerin önüne geçmekti. Daha sonrasında ASIO yerini WASAPI (Windows Audio Session API) sürücülerine bıraktı. WASAPI ile kaynak bit-stream olarak ilgili ses donanımına aktarılır ve ses donanımı bunu kendi çözer.

Yani olay sadece NVIDIA veya HDMI'da değil. DirectX ile HDMI ses aktartığınızda da bit-stream olmayacak ses. WASAPI kullanıldığı takdirde ilgili ses donanımınız çözebiliyor.

• aeronics kullanıcısına yanıt

Nvidia ekran kartlı iki ayrı PC de dahili dahili ses kartlarında ses kalitesi mükemmelken HDMI den ses aktarımı parazitli ve bozuk. Eksik bir ayar mı var acaba? Windows 10 ve nvidia driverları güncel.

• ARroWCoLT kullanıcısına yanıt

Bunun bir sürü nedeni olabilir.

1. Parazitin kaynağı anfi kaynaklı olabilir.
    2. HDMI'dan nasıl bir data gönderdiğiniz olabilir.
    3. Kullandığınız HDMI kablonun kalitesi veya standardı olabilir.
    4. Kullandığınız DAC kaynaklı olabilir.

Yani anlayacağınız çok fazla neden var.

PC nin biri 1050 TI kartlı; HDMI la Sony Televizyona ve Xonar DX ses kartından Denon amfiye bağlı. Ses kartı tarafı Wasapi Exclusive 24 bit 192 khz ayarlı ve mükemmel çalışıyor. Sorun televizyon tarafında, sesi televizyona alınca ses bozuluyor. Wasapi ayarları değişince yada kapatınca da düzelmiyor, her şartta parazitli, HDMI kablo Paugge 2.1, HDMI 2.0 ve 1.4 kablolarla denedim, parazit devam ediyor.

Diğer PC 1660 S ekran kartlı, HDMI/DP (Şu anda DP ile bağlı) ile 4K monitöre bağlı, yine aynı şekilde monitörden çıkan ses parazitli. Ses kartı X-fi Titanium ve Creative 2.1 amfiye bağlı, seste en ufak bir sorun yok, gayet kaliteli.

Benim tahminim Nvidia'nın hd ses sürücüleri ses kartlarının sürücüleri ile çakışıyor olablir mi?

• Salonda kullandığım htpc'de 1030 Yamaha AVR'ye bağlı. Seste en ufak bir bozulma yok. Ayrıca Sony 65XH9096'ya da bağladım ve seste bir sıkıntı yok. Directsound ile bir deneme yapın bir de. HDMI bağlantı ile yaptığınız her iki cihaz da (televizyon ve monitör) küçük hoparlörlü cihazlar. Gürültünün kaynağı bu bile olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aeronics -- 10 Kasım 2021; 12:55:33 >

Televizyon 65XF9005 ve içindeki ses sistemi zayıf sayılmaz. Ses kartlarını söküp onboard bağlayınca HDMI da sorun kalmıyor. Ne zamanki ses kartı devreye giriyor, HDMI ses aktarımı bozuluyor. Sizin htpc de ses kartı var mı?

• ARroWCoLT kullanıcısına yanıt

O zaman sıkıntının yazılımsal olduğu ortaya çıkıyor.

Benim sistemde bilgisayar AVR'ye HDMI ile bağlı. AVR'de televizyona bağlı. Anakart olarak Asus N3050I-C var ve onboard bir ses kartı var ancak kullanmıyorum. Zaten anakartta bir adet PCI-Express yuvar var ve onda da MSI GT 1030 ekran kartı takılı. Onboard olan ekran kartı ve ses kartı kullanımda değiller ama sürücüleri felan yüklü.

(The Windows Audio Session API (WASAPI) enables client applications to manage the flow of audio data between the application and an audio endpoint device.)

Microsoftun sitesinden alındı. Kendileri açıklamış. Sizin sandığınız gibi olayın ses işlemcisiyle ilgisi yok. Endpoint device dediği nane hoparlör, microfon vs.. oluyor. Sesle ilgili Uygulamalar ile bu çıkış aygıtları arasındaki sizin de değindiğiniz gibi gecikmeleri önlüyor. Olayı bu. Sesi işlediği filan yok. İşleme olayı bambaşka bir olay, boyut. Bunun için öyle directx olacak şey değil bi kere. Buradan ofsayta düşüyorsunuz. directx grafik arabirim içindir. directsound ses arabirimi içindir. Hani directsound ormana kaçtı, orman nerede yandı bitti kül oldu.

bu konu enine boyuna inanın bana neredeyse en uç noktalar da tartışıldı. Windows 7 den itibaren ses kartlarını, işlemcisini, unutun derim.

Nvidia dışında tabi ki de Amd kartları nın grafik işlemcileri de sesi işleyebilir, amd de böyle bir şey yok demedim. bende nvidia kart olduğu için dikkatimi çekmişdi onu belirttim. Amd de varsa tabi ki oda kullanılabilir.

Sanırım siz okuduğunuzu anlamamışsınız.

Öncelikle DirectX grafik için değildir. DirectX bir API paketidir. Direct2D, Direct3D, DirectDraw, DirectMusic, DirectPlay, DirectSound, DirectSound 3D, DirectInput vb. gibi bir sürü API'den oluşan bir pakettir. DOS zamanında DirectX diye bir şeye ihtiyaç yoktu. Çünkü yazılımlar (sizin alıntınızdaki client aplications) donanımlara direkt oalrak ulaşabiliyordu. Windows 95'te ise herşey kernel tarafından yönlendiriliyordu. Bu durumda transfere kernel müdahale ettiği için artık orjinal data değil işlenmiş bir datanız oluyor ve kernel'in insafına kalıyorsunuz. Tabi bu kernel üstünden geçme işletim sisteminin performansına etkiyordu. İşte bu nedenle Microsoft kerneli fazla meşgul etmemek için DirectX apilerini çıkardı. DirectX 1 sürümü de 1995 yılında çıkmıştır. O zamanlar DirectX apileri lie direkt donanıma erişim sağlanabiliyordu.

Windows Vista ile işler değişmeye başladı. Her ne kadar adında direct olsa da artık herşey kernel tarafından elden geçirilmeye başlandı.

Bundan kurtulabilmek için Steinberg, ASIO sürücülerini çıkardı. ASIO sürücüleri ses kartına özel yazılmış sürücülerdir. Çünkü kayıt sırasında Hi-Fi'dan ödün verilemez ve gecikmenin de (latency) olmaması istenir.

WASAPI ise daha genel bir api. Dijital sesi, perfect bit-stream olarak kernele uğramadan çıkışa yönlendirilebilmesini sağlar. Bu da hem gecikmeyi önler hem de kaynaktaki veri ne ise çıkışa aynen aktarılması sağlar. Buradaki can alıcı nokta ise bit-stream olmasıdır. DirectX sürücüleri bit-stream değillerdir.

WASAPI'den kaynak ne ise DAC'a o gidiyor. WASAPI kullanıyorsanız ne NVIDIA ne de ATI GPU'ları sesi işlemez, olduğu gibi aktarır.

hocam peki xfi titanium ses karti ile analog cikistan ses alirken tiz bas efekt vs alabiliyoruz ses karti islemcisi devreye girmiyormu orada digital out kullanirken ses acip kapatma disinda bir etkisi yok kartin ama defalaca kez deneme yaptim bu islerden anlayan arkadaslarada dinlettim onboardin dijital cikisi ile xfi in dijital cikisinda bile bariz kalite farki hissetti herkes. Bir yandan dediklerinizde dogru hatta bundan 3 sene once microsoft creative ile is birligine gidip artuk olu kart olan xfi serisine ozel driver cikarttirdiydi ses sorunu yuzunden daniel ka da gider ayak bu update is win11 e uyarlamis ama artik u.arim microsoft ses apisiyle oynamaz diyordu zaten adam isi birakmis. Bu arada elimde eski sblive 5.1 kartlardan var ct 4780 onun win 10 driveri yok ama kx group denilen bir firma driver cikartmis ondada kendi arabirimi calisyormus cince bir site sanirim cin firmasi. Yakin bir zamanda usenmesem sagadan soldan buldugum parcalarla eski model bir pc toplayacam windows xp/ 7 ve 10 multi boot kurmayi planliyorum gerci olurmu bilmem win xp mbr 10 uefi multiboot olarak kurulabilirmi ses kartinin orjinal driver lari ile kx driverlarinin farkina bakicam deneyimlerimi uzerimdeki tembelligi atabilirsem sistemi kurup foruma yazicam.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• burakdc B kullanıcısına yanıt

Noktalama işaretlerini kullansanız ne demek istediğinizi tam anlayabilirdim ancak ne yazık ki hepsini anladım diyemem.

Ses kartını iki bölüm halinde ele alabiliriz.

Bunlardan ilki DAC'a kadar olan sesin dijital veri olarak olduğu kısım. İkincisi ise DAC'tan ile çıkış soketleri arasında kalan kısım. Ses sistemlerinde performansı zayıf olan kısım belirler. X-fi serisi kartlara opamp ve kondansatör modifiyesi yaparak ses kalitesinin arttırıldığı bir çok modlama işlemleri var.

SB Live için PAX Sürücülerine de bir bakın. Onlar da gayet başarılı. Ancak gerek DanielK gerekse de Pax aslında driverları manipüle ediyorlardı.

Creative bazı özellikleri sürücüler üstünden kapatıyordu. Kart aslında yapabilecek performansa sahip olsa bile sürücüde kapatılmış oluyordu. Çünkü o özelliği bir üst modelde çok daha fazla paraya satabiliyorlardı. Buna ticari olarak "ürün farklılaştırma" denir. Modifiye edilmiş sürücüler işte bu kapalı özellikleri açarak aslında kartınızın size verebileceği özellikleri kullanmanızı sağlıyor.

Tesekkur ederim.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.