Şimdi Ara

Wurde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Es lief die 90. Minute in diesem inzwischen spannend wirkenden Fußballspiel, als allen noch mal klar wurde, dass es eben kein normales Fußballspiel war.

''als allen noch mal klar wurde'' bu cümle -her şey açıkça bir kez daha belli oldu- anlamına mı geliyor arkadaşlar? peki burda neden wurde kullanıyoruz wurde cümleye ne anlam katıyor passiv mi öyleyse fiil hangisi tam anlamyamadım bu cümleyi yardımcı olabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AmazingGrace160 -- 13 Nisan 2017; 11:19:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yanıt gelmediği için ben kendi görüşümü yazayım dedim. aslında almanca bilmiyorum, ingilizce çeviriden gittim.

wurde ingilizce'deki has been olarak kullanılmış gibi gözüküyor.

türkçe cümle içinde anlatmaya çalışayım.
    quote:

salı günü futbol maçı izlemeye gittik. maçı izlemek için güzel bir bank seçtik, fakat yağmur yağmış ve banklar ıslanmıştı.

geçmiş zamanda bir olay anlatılırken, önceden olmuş bitmiş ama etkisi hala devam eden bir durum anlatılıyor. yani yağmur yağmış ve banklar ıslanmış. futbol maçından belki saatler önce yağmur yağmış.

benim wurdeden anladığım bu. yanılıyor olabilirim.sonuçta almanca bilmiyorum.
    cümlenin anlamına gelince;

''sıradan bir futbol maçı olmadığını herkezin bir kez daha anladığı bu heyecanlı futbol maçının 90'ıncı dakikasıydı.''
    maçın 90ıncı dakikası şuan için geçmişte kaldı, herkezin bir kez daha anlaması ise daha da geçmişte kaldı.90. dakikaya girmeden zaten millet sıradan bir futbol maçı olmadığını anlamış.

• teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: AmazingGrace160

Es lief die 90. Minute in diesem inzwischen spannend wirkenden Fußballspiel, als allen noch mal klar wurde, dass es eben kein normales Fußballspiel war.

''als allen noch mal klar wurde'' bu cümle -her şey açıkça bir kez daha belli oldu- anlamına mı geliyor arkadaşlar? peki burda neden wurde kullanıyoruz wurde cümleye ne anlam katıyor passiv mi öyleyse fiil hangisi tam anlamyamadım bu cümleyi yardımcı olabilir misiniz?

Merak uyandıran bu futbol maçının doksanıncı dakikasına gelinmişti. Herkesin bir kez daha fark ettiği gibi, bu normal bir futbol maçı değildi.

Sorunun cevabı altı çizili olan kısım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkürler @Serdar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.