Şimdi Ara

Wireless sistemleri konusunda(WDS[kablosuz köprü],Access Point[AP] ve router) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
10
Favori
126.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: utkanizmit

rica ederim.

merhabalar.. durumumu basitçe açıklayayım..

yan apartmandaki komşumuz ile beraber ortak internet kullanıyoruz. ancak binalar arasında yaklaşık bi 10 metre mesafe var. internetimiz sadece odalarımızın birinden çekiyor. diğer odalara geçince internet kesiliyor..

Ben bir cihaz alıp kendi evimde internetin çektiği odaya koymak istiyorum. Bu cihaz yan apartmandaki wireless modemden interneti kablosuz olarak alsın, sonra yine kablosuz olarak evimin içerisinden erişim sağlasın.. antenli wireless adaptor almak istemememin nedeni evde 3 tane bilgisayarım var. hepsi için birer adaptör alsam 150-200 lirayı bulacak..

merak ettiğim şey isteklerime uygun bir ürün mevcut mu ? yani interneti modemden hem kablosuz olarak alacak, hemde yine kablosuz olarak aynı internete birden fazla cihaz üzerinden erişim sağlayacak..

edit: anladığım kadarıyla ihtiyacım olan şey , repeater özellikli bir access point miş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuffkiLLe -- 31 Ağustos 2012; 21:09:59 >

• doğru repeating yapabilen bir ap ye ihtiyacın var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

quote:

rica ederim.

merhabalar.. durumumu basitçe açıklayayım..

yan apartmandaki komşumuz ile beraber ortak internet kullanıyoruz. ancak binalar arasında yaklaşık bi 10 metre mesafe var. internetimiz sadece odalarımızın birinden çekiyor. diğer odalara geçince internet kesiliyor..

Ben bir cihaz alıp kendi evimde internetin çektiği odaya koymak istiyorum. Bu cihaz yan apartmandaki wireless modemden interneti kablosuz olarak alsın, sonra yine kablosuz olarak evimin içerisinden erişim sağlasın.. antenli wireless adaptor almak istemememin nedeni evde 3 tane bilgisayarım var. hepsi için birer adaptör alsam 150-200 lirayı bulacak..

merak ettiğim şey isteklerime uygun bir ürün mevcut mu ? yani interneti modemden hem kablosuz olarak alacak, hemde yine kablosuz olarak aynı internete birden fazla cihaz üzerinden erişim sağlayacak..

edit: anladığım kadarıyla ihtiyacım olan şey , repeater özellikli bir access point miş

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-300mbit-80211n-wifi-kablosuz-kapsama-alani-arttirici-adaptorsuz-tasarim-dk-nt-wrn300/productDetails.aspx?productId=bd300725&categoryId=410

• Şu anda kullandığım kablolu ve kablosuz (54g) özelliği olan modemimin kablosuz özelliğini kapatıp, N hızı destekli 300 mbps lik bir access point bağlarsam; kablosuz performansım 54 mbps mi yoksa 300 mbps mi olur ?

Cevaplayana şimdiden teşekkür.
  • TTnet fiber internet kullanıyorum, verdiği standart TILGIN marka bir modem. Ancak bu modemin kablosuz performansı 54g.

Ben sadece kablosuz performansını yükseltmek için bu modemi söküp onun yerine yeni satın alacağım ZYXEL in fiber internet desteği olan 300 mbps kablosuz performansına sahip ZYXEL P-661-HNU-F1 modemini kullanmak istiyorum.

Böyle bir şey teknik olarak mümkün mü ? Mümkünse acaba kullanıcı adı ve şifre dışında özel bir ttnet ayarı gerekiyor mu, bu konuda bilgisi olan var mı ?

TTnet in teknik servisinden birisi; Adsl de değişik modemler kullanabilirsin ancak fiber internet de Ttnet in verdiği Tılgın dan başka modem kullanamazsın dedi. Bana çok saçma geldi.

Eğer TTnet in verdiği modeme mahkumsak, bu modeme 300 mbps lik bir access point bağlarsam, kablosuz performansım 54 mbps mi yoksa 300 mbps mi olur ??

Cevaplayana şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Eylül 2012; 13:50:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ayhand28

quote:

Orijinalden alıntı: bjk1905

quote:

Orijinalden alıntı: CRaFTY_35

Merhabalar.

1-) Access Point, türkçesi--> erişim noktası, birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak bir birine bağlayan veya İnternet bağlantılarını sağlayan aygıttır.şöyle düşünebilirsin, turk telekom wi-fi hizmeti sunuyor dış alanlarda.mesela bir avm de access point i var buraya bağlanarak sen internet bağlantını saglayabiliyorsun. yada evinde modem kullanıyorsun fakat evin diğer ucunda baglantın verimli değil bunun icin orta mesafade bir yere access point kuruyorsun verimi arttırmak için.

2-)Kablosuz dağıtım sistemi birden fazla kablosuz erişim noktasının birbirine bağlantısını sağlayan sistemdir. Terimin İngilizce karşılığı WDS (Wireless Distribution System)dir.
    3) bu sorunun cevabı zaten yukarıda belli wds ler ap lerin birbirine baglanmasını saglar.
    4) router ise türkçe yönlendirici dir. basit deyişle internete veya bir network e baglanmanı saglar. profosyonel olarak düşünecek olursan da aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri,data iletimini sağlar. diğer ikisi ile farkı seni internete bağlar. bir başka deyişle bu alete duvardan telefon kablosu sokarsın internete baglanmak için. router lar bagımsız olarak ağ iletişim kurallarına bağlı olarak çalışırlar fakat ap ve wds ler mutlaka routera baglı calısmak zorundadırlar.

yardımcı olabilmişimdir inşallah.baska bir sorunuz olursa cevaplayabilirim :)

teşekkür ederim kardeşim router olayı tamamdır.ama 3. sorumun cevabı biraz tatmin edici olmadı..ben sana yapmak istediğimi söliyim öncelikli olarak wireless sinyalini daha geniş alana yaymak ve sinyal gücünü arttırmak istiyorum.örnek olarak pikatel air max 101 modelindeki kablosuz modemimde wireless bölümünde kablosuz köprüleme sekmesinde 2 adet seçenek bulunuyordu bunlardan birincisi access point[ap] ikincisi ise wds[kablosuz köprü] idi bunların aynı çatı altında bulunması benim kafamda soru işaretleri oluşturdu bu ikisini birbirinden ayıran farklar nelerdir bi açıklayarak yazarsan tekrardan kardeşim sevinirim ... az önce söylediğim amacımı gerçekleştirmek için wds yimi kullanıcam yoksa ap yimi kullanıcam kablosuz çekim alanını arttırmak sinya gücünü yükseltmek için ? dediğim gibi ikisini tam olarak kavrayamadım tekrardan teşekkür ederim...

Eğer çekim gücünü artırmak istiyorsan bunlarla işin pek yok.

Yapman gereken access pointi modeme kablo yardımıyla bağlayamak. Modemin enternet portundan cat5 çekip access pointin arkadaki girişine takacaksın. Sonrada Access pointi AP moduna alarak wifi şifre vs ayarları yaparak sinyal göndereceksin. Bu şekilde 2 tane kablosuz ağ oluşur. Birisi modemden gelen diğeride access pointin yaydığı sinyal

Merhaba,
    sizin söylediğiniz gibi modemin ethernet portundan access pointe bağlantı yaparsam;
    modemin kablosuz özelliği 54 mbps ise, access pointte 300 mbps wireless hızına sahipse bu durumda ben access pointten 54 mbps mi yoksa 300 mbps mi hız alırım ?

• Dostum ben senin olayı çözdüm...
    şimdi bi erişim noktası al ve de senin kendi evdeki modemi de kablosuz köprü moduna al. SSID ler aynı olsun şifreleme felan herşey aynı olsun... böylece hem AP'den nete bağlanırsın, hemde modemin ethernet ve wireless portundan da yararlanabilirsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

TTnet fiber internet kullanıyorum, verdiği standart TILGIN marka bir modem. Ancak bu modemin kablosuz performansı 54g.

Ben sadece kablosuz performansını yükseltmek için bu modemi söküp onun yerine yeni satın alacağım ZYXEL in fiber internet desteği olan 300 mbps kablosuz performansına sahip ZYXEL P-661-HNU-F1 modemini kullanmak istiyorum.

Böyle bir şey teknik olarak mümkün mü ? Mümkünse acaba kullanıcı adı ve şifre dışında özel bir ttnet ayarı gerekiyor mu, bu konuda bilgisi olan var mı ?

TTnet in teknik servisinden birisi; Adsl de değişik modemler kullanabilirsin ancak fiber internet de Ttnet in verdiği Tılgın dan başka modem kullanamazsın dedi. Bana çok saçma geldi.

Eğer TTnet in verdiği modeme mahkumsak, bu modeme 300 mbps lik bir access point bağlarsam, kablosuz performansım 54 mbps mi yoksa 300 mbps mi olur ??

düşündüğünü yapmanın en kolay ve hesaplı yolu. Elindeki fiber modemin ethernet çıkışı ile 300n destekli bir router yada ap yi birleştirmek.
    Hız olarak 300n çalışmış olur cihazların.
    Bütçene göre tplink 740n - tplink 840n- tplin 941nd yada tplink 1043nd işini görür.
    740n hariç diğer cihazlar 300n desteklidir. 740n 150n desteklidir.
    Fiber hızın kaç mbit?
    40 in üstünde diilse 740n işini gayet güzel görür. 40 in üstünde ise diğer cihazlara yönel.

• quote:

Orijinalden alıntı: tablon

Dostum ben senin olayı çözdüm...
    şimdi bi erişim noktası al ve de senin kendi evdeki modemi de kablosuz köprü moduna al. SSID ler aynı olsun şifreleme felan herşey aynı olsun... böylece hem AP'den nete bağlanırsın, hemde modemin ethernet ve wireless portundan da yararlanabilirsin...

bu tarz bir kurulumda arkadaş istediği sonuca ulaşamaz. Wds yani kablosuz köprü kullanırsa modem 54g olduğu için routerin çıkışı maks 54g olur.

• Ve en sonunda anladım farkları...
    AP denilince aklıma hep bir özellik gelirdi, halbuki AP tekrarlama özelliği olan aygıtın adı... köprü de aldığı sinyali ethernetten dağıtan aygıtın adı. Bazı AP'lerin tekrarlama özelliklerinin yanında köprü gibi özelliklerininde olması benim aklımı karıştıran şeymiş meğer...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tablon

Dostum ben senin olayı çözdüm...

bu tarz bir kurulumda arkadaş istediği sonuca ulaşamaz. Wds yani kablosuz köprü kullanırsa modem 54g olduğu için routerin çıkışı maks 54g olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 9 Eylül 2012; 3:08:20 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

TTnet fiber internet kullanıyorum, verdiği standart TILGIN marka bir modem. Ancak bu modemin kablosuz performansı 54g.

düşündüğünü yapmanın en kolay ve hesaplı yolu. Elindeki fiber modemin ethernet çıkışı ile 300n destekli bir router yada ap yi birleştirmek.
    Hız olarak 300n çalışmış olur cihazların.
    Bütçene göre tplink 740n - tplink 840n- tplin 941nd yada tplink 1043nd işini görür.
    740n hariç diğer cihazlar 300n desteklidir. 740n 150n desteklidir.
    Fiber hızın kaç mbit?
    40 in üstünde diilse 740n işini gayet güzel görür. 40 in üstünde ise diğer cihazlara yönel.

Teşekkür ederim, çok makbule geçti.

İnternet hızım 20 mbit ama bu sistemi asıl internet hızı için değil, ağ içi dosya kopyalama hızım yüksek olsun diye kuracağım.

• ok.
    ozaman 1043nd tavsiye ederim.
  • quote:

ok.
    ozaman 1043nd tavsiye ederim.

Ben zyxel in P661-hnu-f1 veya p660-hnu-f1 modellerinden birini kullanmak istiyorum. Bunlar hem modem hem router özelliği taşıyan ürünler. Bu ürünleri kullanmak istememin en önemli sebebi; her ne kadar modem özelliğini kullanamasam da bu ürünlerde kablosuz ağı 1 tuşla kolayca kapatıp açma (wireless on/off) özelliği var.

Sizin tavsiye ettiğiniz ürünlerde böyle bir özellik göremedim. Ne dersiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 9 Eylül 2012; 15:47:39 >
  • takdir senin.
    Şahsen senin önemsediğin wifi on off özelliği benim için önemsiz. Benim kablosuz yayınım her zaman açık olur.
    Ayrıca illa kapatacaksam girer arayüzden kapatırım.
    Ben başka özelliklere bakarım şahsen.
    Bunların en başındada f/p gelir.
    Kolay gelsin.

• quote:

takdir senin.
    Şahsen senin önemsediğin wifi on off özelliği benim için önemsiz. Benim kablosuz yayınım her zaman açık olur.
    Ayrıca illa kapatacaksam girer arayüzden kapatırım.
    Ben başka özelliklere bakarım şahsen.
    Bunların en başındada f/p gelir.
    Kolay gelsin.

Tabii ki kardeş senin görüşlerine de saygım var.

Wireless yayınların insana zarar verdiği konusunda tam olarak ispatlanmış bir veri olmasa da insan beyninin ritmini bozduğu konusunda çalışmalar var, aksi yönde de bir ispat yok.

Kanser uzmanı bir doktor;
    "hiç olmazsa kablosuz yayınları gece yatarken kapatın, çünkü insan vücudu için gece uykusu esnasında vücudu koruyan hormonları salgılar, kablosuz yayınlar bu yapıyı bozabilir.
    Hatta yatak odanızda uyumaya başladığınızda hiç bir ışık kaynağı, buna elektronik cihazlar üzerinde ki led ışıklar da dahil olmamalı, mümkünse yatak odanızdaki cihazlar elektriğinden kapatılmalı, kablosuz yayın olmamalı, çünkü; gece uykusu esnasında salgılanan bağışıklık hormonları karanlıkta salgılanmaktadır."

şeklinde bir konuşma yapmıştı.

İşte bende madem ki modemi gece download yaptığım için tamamen kapatamıyorum, hiç olmazsa wireless i kolayca kapatabileyim diye düşündüm.

Şimdi neden bu konuya önem verdiğimi anlamışsındır kardeş.

Kal sağlıcakla.

• Arkadaşlar merhaba,

Kısaca özetleyecek olursak elimde bulunan aşağıdaki ürünleri kullanarak router ile modemi iletişime geçirmek ve bu sayede routera gelen interneti routerın ethernet portundan kablolu internet olarak kullanmak istiyorum. Yani modemin bulunduğu lokasyona kablo çekilemeyecek kadar uzak olan ve ethernet kullanmak zorunda olduğum bir yere interneti taşımak istiyorum. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi rica ediyorum. Aynı zamanda aşağıdaki router ile bu konfigürasyonu daha önce yaptıysanız da tadından yenmez.

Tşk.

http://www.netmaster.com.tr/files/prod//q1hlVfGsOt.NETMASTER-WDS-300N.PDF
    http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/kablonet-modem-cbw-560-kablosuz-4eth-usb-30493861

• MIKROTIK router kullanıp modemden mikrotik'e oradan da switch ile AP lere internet versen daha kısa kolay ve hızlı olur.
    Ayrıca kullanıcıların internet hızlarını düzenleyebilirsiniz ( kimisine 1mbit kimine 3mbit kimine kotalı gibi )

Bu konularda ürün ve destek konusunda yardım isterseniz yardımcı olurum.
    www.hiperstore.net
  • quote:

Orijinalden alıntı: byapici

Arkadaşlar merhaba,

Kısaca özetleyecek olursak elimde bulunan aşağıdaki ürünleri kullanarak router ile modemi iletişime geçirmek ve bu sayede routera gelen interneti routerın ethernet portundan kablolu internet olarak kullanmak istiyorum. Yani modemin bulunduğu lokasyona kablo çekilemeyecek kadar uzak olan ve ethernet kullanmak zorunda olduğum bir yere interneti taşımak istiyorum. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi rica ediyorum. Aynı zamanda aşağıdaki router ile bu konfigürasyonu daha önce yaptıysanız da tadından yenmez.

Tşk.

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/kablonet-modem-cbw-560-kablosuz-4eth-usb-30493861

Sayın Kullanıcımız,

Her iki ürün kablosuz olarak haberleştirebilir. Ancak modemin bulunduğu nokta ile Ethernet bağlantısını kullanmak zorunda olduğunuz yer arasındaki mesafenin ne kadar uzak olduğunu belirtmemişsiniz. 08:00 - 22:00 saatleri arasında destek hattımızı ararsanız konuyla ilgili ayrıntılı olarak yardımcı olabiliriz.

0216 366 66 96
    destek@netmaster.com.tr

Saygılarımızla,

• quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

quote:

Orijinalden alıntı: byapici

Arkadaşlar merhaba,

Tşk.

Sayın Kullanıcımız,

Her iki ürün kablosuz olarak haberleştirebilir. Ancak modemin bulunduğu nokta ile Ethernet bağlantısını kullanmak zorunda olduğunuz yer arasındaki mesafenin ne kadar uzak olduğunu belirtmemişsiniz. 08:00 - 22:00 saatleri arasında destek hattımızı ararsanız konuyla ilgili ayrıntılı olarak yardımcı olabiliriz.

0216 366 66 96
    destek@netmaster.com.tr

Saygılarımızla,

Merhaba,

Telefon ile irtibata geçeceğim ama bu konuda hazırlanmış bir doküman veya yazı varsa daha sonra ihtiyacı olacak kişilerinde yararlanabilmesi için burada paylaşılması da uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Tşk.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.