Şimdi Ara

Windows mu? Mac OS mu?|Makale (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
1
Favori
9.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada amacım kesinlikle apple ve mac os i kötülemek değil.. Mac os bana göre dünyanın en iyi desktop işletim sistemi windowsla kıyas bile kabul etmez ama 10.6 dan sonra ciddi değişimler geçirdi.. Arayüz olsun, hafıza kullanımı olsun bi takım kötü yönler eklendi... Ios e benzemeye başladı vs. Hala win den daha kötü değil... Ayeıca windows vista da ram kullanımı aynen lion gibi rezaletti.. O yüzden mac os in lionuna mac in vistası deniyor... 10.9 ve 10.10 da bu hafıza saçmalıgı giderilmeye çalışıldı ama benim için hala yeterli seviyede değil.. Ben hala fazla buluyorum eklenen yeniliklere rağmen istense snow kadar az ram tüketebileceğine inanıyorum ve bu konuda win den daha başarısız görüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 12 Aralık 2014; 18:53:37 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuda bilgili arkadaşlarımız mevcut sormak istediğim bir soru var ben retina ekranlı MacBook Pro 128gb ssd olan modelini alsam kendim ssd yükseltme imkanım var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akke4323

Konuda bilgili arkadaşlarımız mevcut sormak istediğim bir soru var ben retina ekranlı MacBook Pro 128gb ssd olan modelini alsam kendim ssd yükseltme imkanım var mi?

bildiğim kadarıyla hayır
    Zaten bu sadece macbook ta değil normal laptoplarda da içini açtığın anda garanti dışı kalıyor.
    O işlemi satın alırken seçenekler arasından ssd boyutunu seçeceksin.
    Garanti bittikten sonra değiştirebilirsin ama

Nasıl değiştireceğini bilmiyorsan şurdan yardım alabilirsin.

http://www.youtube.com/watch?v=cfiGF_pjqvM

• quote:

Orijinalden alıntı: janissary38

quote:

Konuda bilgili arkadaşlarımız mevcut sormak istediğim bir soru var ben retina ekranlı MacBook Pro 128gb ssd olan modelini alsam kendim ssd yükseltme imkanım var mi?

bildiğim kadarıyla hayır
    Zaten bu sadece macbook ta değil normal laptoplarda da içini açtığın anda garanti dışı kalıyor.

MacOs ne kadar yer kullanıyor bilginiz var mi 128gb yeter mi acaba diye düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: janissary38

quote:

bildiğim kadarıyla hayır

MacOs ne kadar yer kullanıyor bilginiz var mi 128gb yeter mi acaba diye düşünüyorum.

10-15 gb sistemin sıfır hali

• Biri Araç, diğeri Amaçtır.

Windows araçdır. Her işini görürsün.

Mac ise amaçtır. Çeşitli kendine özel programlar vardır. Amacına ulaşırsın.
  • xtreme4495 X kullanıcısına yanıt
    Aslında söyledikleriniz çok mantıklı ama kendimden kısaca örnek vermek istiyorum elimde mid 2012 4gb ram'li ve i5 işlemcili,birde sonradan kendim taktığım ssd'li macbook pro var ve ben bu cihazda ram'in 2gb nı parallels'e ayıracak şekilde kullanıyorum. Parallels'de windows 8 yüklü ve windows 8 de sql server ve visual studio ile sorgular çekerken bir yandan mac tarafında itunes ile müzik dinliyorum ve arada bazı eğitici sitelerin açık olduğu 5-6 sekmeli safari dururken çalışabiliyorum. Elbette belirli anlık kasılmalar oluyor ama öyle oturup işlemin bitmesi için 30 saniye beklediğimi hatırlamıyorum. Sizcede bu durum mac os x'in ram i verimli kullanmasından kaynaklanmıyor mu?
  • Valla sanıyorum saha önce hiç mac kullanmamış biri tarafından yazılmış bir makaleye benziyor. Şahsen 4 senedir kullanıyorum.

1. Donanım: Donanımı düşük arkadaşlar millet kendini kandırmasın donanımı kuvvetli diye. 2500tllik mac= 1700tllik notebook. Apple yaptığı kullanıcı deneyimi etkileyen önemli bir faktör var ki oda SSD kullanması. Eğer sizde windows pcnize SSD takarsanız o da çok hızlı çalışır.

2.Yazılım: Stabilite olarak hemen hemen aynı windows 8de ne kadar donma yaşdıysam macte de o kadar yaşamışımdır şuana kadar 9-10 defa reset atmak zorunda kalmışımdır nedenini bilmiyorum ama bağzen komple donabiliyor. Mac daha güvenli siz şifrenizi girmezseniz zararlı yazılım admin olarak hiç bir şey yapamaz temelde bu kadar basit ve bir çok program admin izini istemez macte. Programlar aynı arkadaşlar hatta port programlar windowsta daha iyi çalışıyor bana göre ( bazı adobe ve autodesk programları). Bazı mac'e özel yazılımlar var pixelmator sketch3 logoist gibi bunlar genelde developer uygulamaları ve ios için program yazmaya yarıyor işte millet bu programlar için mac'e mahkum yoksa macteki utorrent windowstakinden daha iyi çalışıyor diye bir şey yok. macte direct x yok bunun götürüsü büyük.

3. Fiyat: Pahalılar sebebi ise kendilerine has başka markalarda olmayan özelliklere sahip olmaları. 3K erkan ve bu ekranda çok iyi çalışabilen bir işletim sistemi. pci express ssdler 8000mah pil vs vs. Ve biraz sorunsuzlar garanti süresi içinden bozulmaları baya nadir.

4. Sonuç: Tercih meselesi arkadaşlar en büyük faktör sizsiniz kullanıcı deneyimi için performanstan vazgeçebilecek biri iseniz (genelde akademik insanlar ve cihaza verilecek para umrundan olmayan profesyoneller) mac tercih ederseniz. Şimdi benim annemde de mac var özel bir sebebi yok yani mac kullamanın. Bu olayı çok büyütüyorlar alın sizde göreceksiniz windowstan farkı yok aynı programlar biraz daha iyi kullanıcı deneyimi az biraz daha sorunsuz olması ve pahalı olması.

• @xtreme4495 katılıyorum

ram konusunda şöyle söyleyeyim photoshop gibi resim renderlamalarında ram fazla önemli değildir 8gblı iris graphics mac mini ile 2k görüntüde mutlu olabilirsin

bizim gibi grafik tasarımcılara fazla ramli maclerde çalışmak zorunda çünkü bilgisayar 2000 den fazla çizgiyi veya objeyi aynı runtime da görüntülemesi gerekiyor yani demek istediğim şu benim elimdeki hackintosh 6gb ram yetmiyor diye 2 hafta önce 16gblik iris graphicsli 2014 model mac mini aldım oh be dedim valla ram harbiden önemliymiş dedim gerçekten şuan ara sıra swap yapıyor gene ama hackintosh daki gibi değil

• Bu iki işletim sistemini Türkiye'de tartışmak çok zor, çünkü gerçekten ciddi anlamda bu işe yeltenen insan, mac efsanelerinden kurtulup doğru düzgün tartışamıyor. Bu işler efsanelerle dolu.

Şöyle bir kaç tane örneklendireyim. Örnekler genel ve spesifik durumlardan çeşitlendirilsin.

1- pc ve mac farklı şeyler? Bununla ilgili makale de örnek gösterirler. :)
    2- Mac profesyonelllerin tercihi :) Bu bomba birşey işte :)
    3- Windows devamlı çöküyor.
    4- Macler diğer biligisayarlara göre daha uzun ömürlü? Bu da başka bir bomba :D Bir de burada sorarlar "Sen hiç mac kullandın mı" :D Ulan adama sorarlar "Sen dünyadaki diğer markaların hepsini kullandın mı?"

Ya çok daha spesifik örnekler bile verilebilir. Örneğin çözünürlük ve işletim sistemlerinin boyutlandırma mekanizmaları algoritmaları.

Ya bu zırvalardan kurtulduktan sonra ciddi anlamda bazı kıyaslar yapılabilir.

Ben windowsu bazı önemli konularda mac'in önünde görüyorum. Oyun, ofis ve fiyat. Bunlar önemli unsurlar bence. Çünkü iş bilinçli tüketici olmaktan başlıyor. (fiyat derken windows yüklü pc fiyatı)

Mesela bununla da ilgili bir örnek TR için;

Türkiye'deki çoğu tüketici bir elektronik ürün alırken onu belirli bir süre zarfında kullanacağı (Örneğin bu cep telefonu beni 3 yıl götürür) düşüncesiyle değil evladiyelik ömürlük kullanım düşüncesiyle alır.

Şu an mesela 2007 mid imac'imin ekran kartında sorun var. Sorun donanımsal. Mac os ile iken donuyor ve öylece kalıyor, windows ta iken ekran kartı çalışmayı durdurup tekrar kendini kurtarıyor. Bu çok çok özel bir örnek olsa da benim için önemli bir kıstas.

Ben de akademisyenim. Vallaha işin gerçeği, imacleri seviyorum ama mac os teki office bir işe yaramadığından hatta microsoftun office for mac bile birçok konuda sıkıntılı olduğundan imac te windows kullanıyorum. En güzeli. Apple önce office yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 6 Ocak 2015; 13:56:08 >

• Merhaba,
    2012 sonrası model İmac'e bootcamp yaparak windows 7 yükledim ancak bluetooth mouse ve klavyeyi windows tarafında görmüyor.Aygıt ekle kaldırdan denedim hata verdi.Bununla ilgili ne yapabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Bu iki işletim sistemini Türkiye'de tartışmak çok zor, çünkü gerçekten ciddi anlamda bu işe yeltenen insan, mac efsanelerinden kurtulup doğru düzgün tartışamıyor. Bu işler efsanelerle dolu.

Şöyle bir kaç tane örneklendireyim. Örnekler genel ve spesifik durumlardan çeşitlendirilsin.

4- Macler diğer biligisayarlara göre daha uzun ömürlü? Bu da başka bir bomba :D Bir de burada sorarlar "Sen hiç mac kullandın mı" :D Ulan adama sorarlar "Sen dünyadaki diğer markaların hepsini kullandın mı?"

Ya çok daha spesifik örnekler bile verilebilir. Örneğin çözünürlük ve işletim sistemlerinin boyutlandırma mekanizmaları algoritmaları.

Ben windowsu bazı önemli konularda mac'in önünde görüyorum. Oyun, ofis ve fiyat. Bunlar önemli unsurlar bence. Çünkü iş bilinçli tüketici olmaktan başlıyor. (fiyat derken windows yüklü pc fiyatı)

Türkiye'deki çoğu tüketici bir elektronik ürün alırken onu belirli bir süre zarfında kullanacağı (Örneğin bu cep telefonu beni 3 yıl götürür) düşüncesiyle değil evladiyelik ömürlük kullanım düşüncesiyle alır.

Şu an mesela 2007 mid imac'imin ekran kartında sorun var. Sorun donanımsal. Mac os ile iken donuyor ve öylece kalıyor, windows ta iken ekran kartı çalışmayı durdurup tekrar kendini kurtarıyor. Bu çok çok özel bir örnek olsa da benim için önemli bir kıstas.

Ben de akademisyenim. Vallaha işin gerçeği, imacleri seviyorum ama mac os teki office bir işe yaramadığından hatta microsoftun office for mac bile birçok konuda sıkıntılı olduğundan imac te windows kullanıyorum. En güzeli. Apple önce office yapsın.

Kardes dediklerinin dogrularida var yanlislarida var oncelikle

1- pc ile mac ikiside farkli seyler demelerinin nedeni windows hic bir zaman sony olsun asus olsun ve herhangi bir firma farketmez hepsi nt kernele veya sistemi modifiye edemiyor sadece driver ve program kuruyorlar mac oyle degil iste mesela imac early 2007 icin ayri kernel derlenip uzun sure teste tabi tutyorlar ve ona gore isletim sistemini yayinliyor

2- Bunun demelerinin sebebi adobe olsun macromedia firmasi olsun cok guzel isler yaptilar ve sirf bu firmalar sayesinde macler satti cunku adobe ve macromedia amiga zamanlarinda amigayada hem motorola islemci hemde powerpc islemcilerini adi gibi bildikleri icin super programlar yazabiliyorlardi intel islemcilere 90 larin sonlarinda deger vermeye başladılar yani dedigim sey su mac powerpc zamanlarinda mac is bilgisayari demelerinin sebebi adobe ve macromedia firmalarinin iyi isciligiyle guzel programlar yazdiklari icin tuttu

3- Bu soz eskide kaldi artik win7den sonra insanlar mavi ekran olayini gormemeye basladilar

4-Bu soz cok dogru bir soz 2006 yilinda pentium 3 lu makinemi cope atmak zorunda kaldim anakarti yandi diye ama 2002 yilinda babam powermac g4 mdd almisti hala calisir durumda saat gibi tikir tikir sikintisi yok :D

Fiyat olarak soyle soyleyeyim sozum meclisten disari bazi windows fan boylari gordum mace o kadar para verilir mi diyorlar elindeki telefon iphone 6, iphone 6 teknik ozelliklerine bak 1000 tlnin altinda giris orta seviyeli android telefonlar ile ayni duzeyde gerisini sen dusun

Yani demem o ki kulaktan kulaga yayilan bilgileri benimseme gercekten bilenlerden bilgi al :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmlds -- 8 Ocak 2015; 6:12:07 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: cmlds29

@xtreme4495 katılıyorum

ram konusunda şöyle söyleyeyim photoshop gibi resim renderlamalarında ram fazla önemli değildir 8gblı iris graphics mac mini ile 2k görüntüde mutlu olabilirsin

bizim gibi grafik tasarımcılara fazla ramli maclerde çalışmak zorunda çünkü bilgisayar 2000 den fazla çizgiyi veya objeyi aynı runtime da görüntülemesi gerekiyor yani demek istediğim şu benim elimdeki hackintosh 6gb ram yetmiyor diye 2 hafta önce 16gblik iris graphicsli 2014 model mac mini aldım oh be dedim valla ram harbiden önemliymiş dedim gerçekten şuan ara sıra swap yapıyor gene ama hackintosh daki gibi değil

Hayırlı uğurlu olsun yeni mac. Swap yapar çünkü çok ileri boyutta ram yeme sorunu var Mac OS'in. Apple'ın satış politakası olduğunu düşünüyorum. Şu an Macbook Pro modellerinden ram arttırabilme yeteneğini kaldırdılar. Yeni Retinalı Macbook Pro'lara ram yükseltme yapılamıyor. 27 hariç imaclerden de ram kapısını kaldırmışlardı. Ram eklemek için SSD takma prosedürüne benzer bir işlem yapmak gerekiyordu. Anlaşılan Maclerdeki kullanım ömrüne göz koymuşlar... Bildiğin gibi OS X maclerde kullanılan işlemcilere çok iyi optimize olduğu için çok eski makinelerde bile yeni OS X ler hızlı çalışabiliyor (Yeterli ram sağlanırsa) işte OS X lerdeki ram kullanımını arttırıp maclerdeki ram yükseltme olanağını kaldırıyorlar yeni makine aldırmaya daha erken zorlayacaklar işte bunu söylemek istiyorum zaten ilk mesajımdan beri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 9 Ocak 2015; 16:34:52 >

• quote:

quote:

Bu iki işletim sistemini Türkiye'de tartışmak çok zor, çünkü gerçekten ciddi anlamda bu işe yeltenen insan, mac efsanelerinden kurtulup doğru düzgün tartışamıyor. Bu işler efsanelerle dolu.

1- pc ile mac ikiside farkli seyler demelerinin nedeni windows hic bir zaman sony olsun asus olsun ve herhangi bir firma farketmez hepsi nt kernele veya sistemi modifiye edemiyor sadece driver ve program kuruyorlar mac oyle degil iste mesela imac early 2007 icin ayri kernel derlenip uzun sure teste tabi tutyorlar ve ona gore isletim sistemini yayinliyor

2- Bunun demelerinin sebebi adobe olsun macromedia firmasi olsun cok guzel isler yaptilar ve sirf bu firmalar sayesinde macler satti cunku adobe ve macromedia amiga zamanlarinda amigayada hem motorola islemci hemde powerpc islemcilerini adi gibi bildikleri icin super programlar yazabiliyorlardi intel islemcilere 90 larin sonlarinda deger vermeye başladılar yani dedigim sey su mac powerpc zamanlarinda mac is bilgisayari demelerinin sebebi adobe ve macromedia firmalarinin iyi isciligiyle guzel programlar yazdiklari icin tuttu

3- Bu soz eskide kaldi artik win7den sonra insanlar mavi ekran olayini gormemeye basladilar

4-Bu soz cok dogru bir soz 2006 yilinda pentium 3 lu makinemi cope atmak zorunda kaldim anakarti yandi diye ama 2002 yilinda babam powermac g4 mdd almisti hala calisir durumda saat gibi tikir tikir sikintisi yok :D

Fiyat olarak soyle soyleyeyim sozum meclisten disari bazi windows fan boylari gordum mace o kadar para verilir mi diyorlar elindeki telefon iphone 6, iphone 6 teknik ozelliklerine bak 1000 tlnin altinda giris orta seviyeli android telefonlar ile ayni duzeyde gerisini sen dusun

Yani demem o ki kulaktan kulaga yayilan bilgileri benimseme gercekten bilenlerden bilgi al :)

Iphone ve Ipad kullandığı halde Windows kullanıp bir yandan da apple IOS fanboyluğu yapan tipler de var. Adam sayıyor IOS şöyle böyle filan çok stabil abi filan ama evde çöp tenekesine yüklü windows kullanıyor. Sanarsın ki o cep telefonu çok stabil çünkü o telefonla NASA nın füzelerini yönetiyor filan. Bunlar genelde elma logosuyla hava basmak için cihaz satın alan tiplerdir. Bunlardan çok var ve genelde liseliler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 9 Ocak 2015; 16:42:22 >

• apple mac lei normal pc seviyelerinde yapmadıgı için dengi karşılaştırma yapınca arada uçurum fark oluyor buyuzden macler genellikle kaybediyor ama parası yüksek diyipte kötüleyenlerde var hiç kullanmadıkları halde kullanarak cevap verseler daha iyi olur sonuçda ben windows kullandım + - söylerim ama maşallah mac os x i görmeyen biri bile 40 yıldır kullanıyormuş gibi windowsun yanında eziyor bence ilk başta kullanmaları lazımki sonra böyle yerlerde düşünce paylaşsınlar. /not: hackintosh kurupta mac os x kullanıyorum demeyin arasında fark var.
  • quote:

quote:

Sevgili Dostum.

Şu yazdıklarından sonra aynı tavsiyeyi ben sana vereceğim ;) Ayrıntısını müsait olduğum bir zamanda yazacağım.

• xtreme4495 X kullanıcısına yanıt
    Bir süre önce bu söylediğinize pek katılmıyordum lakin bir kaç deneme yapınca cidden doğru olduğunu farkettim.
    Elimde 13 inch mid 2012 retinasız 4 gb ramlş modellerden var. Orjinal hdd si yerine 256 gb ssd ve dvd sürücü yerinede 1Tb hdd takmıştım. Ssd kısmının yarısında, daha önceden satın almış olduğum windows 8.1 var.
    Deneme için olabildiğince birbirlerine benzer programlar seçtim. Mesela her iki taraftada nikonun kendi fotoğraf işleme yazılımı kullanırken. Video edit tarafında mac te imovie, windowsda kendi movie maket yazılımını kullandım( ikiside işletim sistemlerinin stok programlarıolduğu için). Hem deo edit ile time laps yapmak aynız zamanda raw fotoğraf işlemek için 296 adet raw fotoğraf kullandım. İki işetim sisteminde de blueray film için vlc yi seçtim, ve müzik için windowsun media playerını kullanırken macte itunes, web browser olarak da iki işletim sisteminin stock yazılımları olan internet explorer ile safariyi kullandım. İki işletim sisteminde de video editleme yi başagırken aynı zamanda 296 fotoğrafı nikonun yazılımıyşa açtım ve vlc ile filmi başlatıp müzik albümlerini oynattım. Ramleri zorlamak adna windows da world of tanks açarken mactede benzer grafik detayların sahip. Bir oyun açtım.
    Sonuçta windows hiç bir takılma göstermeden çatır çatır çalışırken mac os ne yazıkki bir sürü gecikmelerle beni deli etti. Ancak en son birde sistem hızlarını karşılaştırmAk adına bütün programları kapatıp 20 gb lık dosya aktarımı yaptım windows 4.5 dakikada işlemi tammlarken mac os yosemiye 1 dakika 58 saniyede işlemi tamamladı.
    Sizce de buradan ram yönetimi konusjnda windows avantajlıyken, sistem hızı konusunda mac os'un avantajlı olduğu ortaya çıkmaz mı? Cevabınızı büyük merakla bekliyorum çünkü benim de kafam olduköa karışık

• quote:

Orijinalden alıntı: Genco89

Bir süre önce bu söylediğinize pek katılmıyordum lakin bir kaç deneme yapınca cidden doğru olduğunu farkettim.
    Elimde 13 inch mid 2012 retinasız 4 gb ramlş modellerden var. Orjinal hdd si yerine 256 gb ssd ve dvd sürücü yerinede 1Tb hdd takmıştım. Ssd kısmının yarısında, daha önceden satın almış olduğum windows 8.1 var.
    Deneme için olabildiğince birbirlerine benzer programlar seçtim. Mesela her iki taraftada nikonun kendi fotoğraf işleme yazılımı kullanırken. Video edit tarafında mac te imovie, windowsda kendi movie maket yazılımını kullandım( ikiside işletim sistemlerinin stok programlarıolduğu için). Hem deo edit ile time laps yapmak aynız zamanda raw fotoğraf işlemek için 296 adet raw fotoğraf kullandım. İki işetim sisteminde de blueray film için vlc yi seçtim, ve müzik için windowsun media playerını kullanırken macte itunes, web browser olarak da iki işletim sisteminin stock yazılımları olan internet explorer ile safariyi kullandım. İki işletim sisteminde de video editleme yi başagırken aynı zamanda 296 fotoğrafı nikonun yazılımıyşa açtım ve vlc ile filmi başlatıp müzik albümlerini oynattım. Ramleri zorlamak adna windows da world of tanks açarken mactede benzer grafik detayların sahip. Bir oyun açtım.
    Sonuçta windows hiç bir takılma göstermeden çatır çatır çalışırken mac os ne yazıkki bir sürü gecikmelerle beni deli etti. Ancak en son birde sistem hızlarını karşılaştırmAk adına bütün programları kapatıp 20 gb lık dosya aktarımı yaptım windows 4.5 dakikada işlemi tammlarken mac os yosemiye 1 dakika 58 saniyede işlemi tamamladı.
    Sizce de buradan ram yönetimi konusjnda windows avantajlıyken, sistem hızı konusunda mac os'un avantajlı olduğu ortaya çıkmaz mı? Cevabınızı büyük merakla bekliyorum çünkü benim de kafam olduköa karışık

mac os ve windows u kıyaslamak ben çok yanlış.

windows yapı itibari ile herşeyi desteklemek zorunda iken mac os kendi istedikleri ile devam ediyor. En basitinden windows 10 teknik önizleme ilk çıktığında disket sürücüleri eksikti büyük olay oldu. çünkü hala disketle çalışan büyük bir kesim varmış. neredeyse o kesim bende çok merak ettim. bu büyük bir örnek microsoft istesede disket sürücülerini kaldıramıyor. çok basit bir örnekti bu. eskiye bağlı bir çok kökü vardır. macler bu konuda çok şanslılar. cihazı bir bütün olarak apple yaptığı için sistem kararlılığı yüksek olması normal. bir örnek daha vereyim. windows n tane donanımın n tane sürücüsü ile çalışmak zorundadır. sürücülerde üçünkü parti olduğu için sürücüde ki hatalarda bir nevi sistem hatasıdır. mac başarılı ürünler ortaya koyabiliyor ama microsoft gibi bağlı olduğu noktalar çok az
    burada ortaya çıkan neye ihtiyacınız var. hep bir mac im olsun istemişimdir ama fiyatlar el yakıyor. 700 tl lik asus cihazımla windows 8.1 de bir çok işimi rahat rahat işimi halledbiliyorum artı modern arayüz oyunları ve uygulamaları da çabası. tam açılma hızı 16 sn. bu fiyata bence iyi.

• oktayakgoz kullanıcısına yanıt
    Sevgili oktayakgoz, öncelikle amacım windows'u kötülemek değil hatta windows'u kötüleyen vallahi taş olur sonuçta adamların yaptığı işletim sistemleri piyasada var olan binlerce donanımın belki onbinlerce kombinasyonuyla oluşturulmuş kişisel bilgisayarlarda çalışma zorunluluğu var ve bence cidden çok ciddi başarılara imza attılar özelllikle windows 7 ve sonrasında. Zaten denemelerimde söylediğim gibi windows 8 in ram yönetimi mac os dan daha başarılı bu denemeleri yapınca çok net gördüm. Ayrıca kişsel bilgisayarların ve işletim sistemlerinde birinci öncelik sizinde dediğiniz gibi ihtiyaçlar ve önceliktir, bu yüzden dünyanın en iyi bilgisayarı diye birşey yoktur.Örnek vericek olursam, ofis programlarıyla çalışıp arada müzik dinleyip film izleyecek biri gider asus rog alırsa yada macbook pro 15inch alırsa o dünyanın en kötü bilgisayarı olur birden. Çünkü hiç ihtiyacı olmadığı donanımlara ekstra para vererek hem şarj süresinden hem hafifliğinden hemde serinliğinden feragat etmiş olur ve esas ihtiyaçlarından tamamen uzaklaşıp hiç işini görmeyecek özellikler satın almış olur kısaca bu bilgisayar böyle biri için çöptür gözümde. Kısaca sizin işinizi görüyorsa ki görüyormuş o zaman o sizin içn bnm gözümde dünyanın en iyi bilgisayarıdır. Bu kadar basit
    Lakin işletim sistemlerini karşılaştırma konusunda yinede katılmıyorum. Daha doğrusu katılmamaktan ziyade emin olanıyorum sonuçta iki işletim sistemi de aynı amaçlara hizmet etmek amacıyla üretilmiş. E o zaman niye karşılaştırmayalım ki. Yukarıda benim yapmış olduğum karşılaştırmanın objektif olduğunu düşünüyorum sonuçta ikiside aynı donanımda kurulu ve en nihayetinde ikisinnde başarılı olduğu alanları bulmuşum haksız mıyım ? Birde ben ne mac os x den nede windowstan vazgeçebilirim çünkü oyun oynamayı seven biriyim aynı zamanda kullanım rahatlığına ve sistem stabilliğine önem veren biriyim bu yüzden iki işletim sistemi de benm için önemli hatta bu yüzden iki işletim sisteminide ne yapıp edip para biriktirerej satın aldım.
    Çok uzattım ama eklemek istediğim son şey ise sakın ilaçlı windowsla mac os x leri, yada hakintosh ile orjinal windowsları birbirleri ile kıyaslamayın emin olun işletim sistemleri ve programların ilaçlı olanları ile orjinalleri arasında nedenini açıklayamadığım bir şekilde ciddi performans farkı oluyor. Deneyimle sabittir.

• Sadece hatırlatmak istediğim tek bir şey var. Önceden kullandığınız makine hackintosh olmasından ötürü 6 gb lık rame sahip bilgisayardan beklediğinizi almamış olabilirsiniz. Bence bu hissettiğiniz fark ram yükselmesinden ziyade orjinal mac' e geçiş yapmış olmanızdan kaynaklanıyor. Emin olun hacintosh ile mac arasında ciddi farklar var performans açısından, tıpkı orjinal windows ile ilaçlı olanların arasında olduğu gibi. Bu yüzden bu karşılaştırmanızın pek güvenilir olması mümkün değil gibi görünüyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.