Şimdi Ara

Windows için Otomatik Grub Kurulumu - Ghostu C:\ den çalıştırmak gibi.... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
5
Favori
45.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: parmente
    try (hd.0):NTFS:no grldr
    try (hd.1):NTFS:invalid or null
    try (hd.2):NTFS:invalid or null
    try (hd.3):NTFS:invalid or null

Windows için Otomatik Grub Kurulumu - Ghostu  C:\ den çalıştırmak gibi....

Benim pc açılırken bunu diyor. 5-10 saniye gecikmeli açılıyor. Bunu nasıl kaldırabilirim?
  • Harika konu.
  • @MacTavish

Sistemin nedir?
    Şimdi sadece gerekli dosyaları verirdim ama upload vs biraz üşendim.
    Aşağıdaki linkte bulunan otomatik ghost paketini indir ve rar arşivini masaüstüne çıkart
    http://www.4shared.com/file/207873115/1bc1e872/OTOMATIK_GHOST.html

2_MBR_ICIN\MBR_Repair bölümde gerekli programlar mevcut.
    Ilk önce BootSectGui.exe yi yönetici olarak çalıştır.
    Sistemin Sistemin XP-2003 ise yandaki Windosws XP seçeneğini seç
    Vista - Win7 ise /NT60 ise Vista seçeneği seçili olsun.
    Sonra sürücünü seç ve Write Master Boot Code seçeneğine bas.

Tabi eğer Grub4dos ilgili bölüme kurulduysa işe yarayacaktır. Grub4Dos mbr bilgisi direkt diskin başına yazıldıysa işe yaramaz
    Denedikten sonra tekrar yazarsın.

Bu arada mbr işlemleri sistemin açılmamasına neden olabilir. Bu nedenle elinin altında hangi sistemi kullanıyorsan onun kur cd/dvd sini bulurdur. Herangi bir duruma karşı onunla onarım yapabilirsin.
    Istersen sen önce kullandığın sistemi yaz ve sana daha net yanıtlar verim...
    Hatta bu durum nasıl oldu onuda yazarsan vereceğim yanıt, daha net olabilir :)

@R.Korkmazz

Evet güzel bir konu ama baya eskidi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

@MacTavish

Sistemin nedir?
    Şimdi sadece gerekli dosyaları verirdim ama upload vs biraz üşendim.
    Aşağıdaki linkte bulunan otomatik ghost paketini indir ve rar arşivini masaüstüne çıkart
    http://www.4shared.com/file/207873115/1bc1e872/OTOMATIK_GHOST.html

2_MBR_ICIN\MBR_Repair bölümde gerekli programlar mevcut.
    Ilk önce BootSectGui.exe yi yönetici olarak çalıştır.
    Sistemin Sistemin XP-2003 ise yandaki Windosws XP seçeneğini seç
    Vista - Win7 ise /NT60 ise Vista seçeneği seçili olsun.
    Sonra sürücünü seç ve Write Master Boot Code seçeneğine bas.

Tabi eğer Grub4dos ilgili bölüme kurulduysa işe yarayacaktır. Grub4Dos mbr bilgisi direkt diskin başına yazıldıysa işe yaramaz
    Denedikten sonra tekrar yazarsın.

Bu arada mbr işlemleri sistemin açılmamasına neden olabilir. Bu nedenle elinin altında hangi sistemi kullanıyorsan onun kur cd/dvd sini bulurdur. Herangi bir duruma karşı onunla onarım yapabilirsin.
    Istersen sen önce kullandığın sistemi yaz ve sana daha net yanıtlar verim...
    Hatta bu durum nasıl oldu onuda yazarsan vereceğim yanıt, daha net olabilir :)

@R.Korkmazz

Evet güzel bir konu ama baya eskidi :)

Bişeyde yapmadım. Hiren Bootcd'yi takmaya çalışırken geldi. Anlamadım gitti. Dediklerini yapayım. Ne olacak.

İşletim sistemi Xp Home 32Bit. 1 ay önceki imajı (acronis) kurdum ama hala geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacTavish -- 10 Temmuz 2010; 14:22:59 >

• @MacTavish

Windows için Otomatik Grub Kurulumu - Ghostu  C:\ den çalıştırmak gibi....

1 - 2_MBR_ICIN\MBR_Repair\BOOTICE.EXE yi yönetici olarak çalıştır.
    2 - Windows XP/NT52 Seçeneğini işaretle ve sistemin bulunduğu sürücüyü seç. (Büyük ihtimal C:\ dir)
    3 - Write Master Boot Code tuşuna bas ve işlem bitince sistemini yeniden başlatıp test edersin.
    Programın resmini eklim.

Grub Mbr bilgisi diskin başındaysa işe yaramayacaktır. Ozaman aşağıdaki yöntemi izle

1 - 2_MBR_ICIN\MBR_Repair\BOOTICE.EXE yi yönetici olarak çalıştır.
    2 - Gelen ekrandan harddiskini seç ve Process MBR seçeneğine bas.
    3 - Gelen ekranda biraz aşağılarda olan Windows NT 5.x MBR seçeneğini seç
    4 - Install Config tuşuna bas ve gelen uyarıya olumlu yanıt ver.

Sonra programı kaptıp, bilgisyarını yeniden başlatarak test edebilirsin. Büyük ihtimal sorun ortadan kalkmış olacaktır...
    Kolay gelsin..

• İlgilendiğin için teşekkür ederim. İkisinide denedim ama düzeltemedim. İşletim sistemini komple sildim. Yeniden yükledim ama hala geliyor. Bios'a mı yerleşti acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MacTavish -- 14 Temmuz 2010; 14:55:47 >
  • Çok ilginç! Sistemde usb aygıtı vs gibi bir sürücü var ise belki bu mbr bilgisi ona yazılmış olabilir.
    Biosta olmaz. Çok mantıksız.

Tavsiyem harddiski çıkartıp veyahut kapatıp bilgisayarı yeniden başlatarak test etmen yönünde olacaktır.
    Bilgisyarda takılı disket, usb depolama birimi veyahut ikinici bir disk gibi bir bileşen varmı?

Yapamazsan son çare istenilen dosyayı vermek olacaktır. Misal şöyle yap. :)
    C:\ sürücüsüne gir ve ntldr dosyasını kopyalayıp ismini grldr yap. Sorun çözülecektir...

Kolay gelsin...
  • @blue_life
    yeni bir flash belllek aldım SMI chiplidir iso kalıp dosyalarını entegre edilerek CD-ROM olarak kullanabiliyorum.

EasyBoot programı ile yeni bir iso kalıp oluşturdum içinde: xp kur, mini vista, ve bir çok araç var
    Hirenbootcd yide eklemişim. isop kalıp dosyasını cd ye yazdırıp denediğimde hiçbir sorun yok tüm programlar çalışıyor. hiren dahil
    aynı isoyu flash belleğime entegre ederek flah belleğimi cd rom olarak kullandığımda ise tüm programlar çalışıyor
    Hiren bootcd menüsünde bir programı tıklayınca "BootCD not found" diye hata veriyor.

Hiren bootcd yi EasyBoot a nasıl entegre edebilirim (falsh belleğime cdrom olarak kullanınca "BootCD not found" dememesi lazım)

NOT: Flah belleğimin Cdrom olarak kulandığım kısmının girişinde Bootcd klasörü olduğu halde yok diyor
    Bootcd klasörünü Flash belleğimin CDROM kısmına değilde diğer bölümüne eklediğimde hiren sorunsuz çalışıyor

yardımların için şimdiden Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamuran731 -- 17 Temmuz 2010; 23:03:26 >

• @kamuran731

Bu sorunun EasyBoot ile alakası olduğunu düşünmüyorum.
    Sorun aslında Hiren's BootCD'de. Yani biliyorsudur dostan CD roma ulaşmak için bir takım sürücüler yüklenir.
    İşte senin için gerekli ilgili sürüler ilgili Hiren's BootCD versiyonunda yok veyahut sorunlu olduğu için bu sorunu yaşıyorsun.

Tavsiyem daha güncel bir Hiren's BootCD versiyonu edin ve ilgili iso dosyasını yazdırıp tekrar dene.
    Yeni sürümlerde bu sorun çözülmüş olabilir...
    Deneme sonunda olumlu sonuç alırsan ilgili Hiren's BootCD versiyonunu multiboot menüne entegre edip kullanırsın.
    Kolay gelsin...
  • Teşekkkür Ederim Blue Life eski version seninde dediğin gibi CDROM sürücülerini yükleyemiyordu
    hiren Bootcd nin bir üst versiyonu olan 9.7 yi denedim oldu.

Dvd imajıma window7 kurulumu ve mini vista.iso sorunsuz çalışıyor.
    Ben minivista yı iso dan çıkartıp Multiboot Dvd me eklemek istiyorum. Windows7 kur ile çakışmayacak şekilde nasıl ayalayabilrim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamuran731 -- 19 Temmuz 2010; 0:08:25 >
  • @kamuran731

İlgili MiniVista çalışması grub4dos ile direkt iso dosyasından çalışıyor mu?
    Çalışıyorsa ufak tefek bir kaç düzenleme ile EasyBoot ile çalıştırabilirsin.
    Denedikten sonra yazarsan senin yönlendiririm...

Bu arada Grub4dos hakkında fazla bilgin yoksa aşağıdaki konu yardımcı olacaktır...
    http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak/
  • evet mini vista isosu grub4 te çalıyor. easyboot a iso olarak eklemişim çalışıyor ama 15 dakikada açılıyor.
    cd-rom özelliği kullanmadan grub4 falsh belleğe entegre edip mini vista isosunu çalıştırdığımda 3-4 dakikada açılıyordu.

daha çabuk açılması için iso olarak değilde boot klasörünü easybot a eklemek istiyorum. oluyor bu seferde Windows7 kur ile çakışıyor. sorun bu işte
    alternatif bir yöntem lazım bana easybot ta hem win7 kurulumu hemde minivista çalıştırmak istiyorum (iso olarak değil)
  • @kamuran731

Grub4dos kullanarak grub4dos ile uygun bir iso dosyasını iki farklı yöntem ile kullanabiliyoruz.
    Yani yöntemlerden birinde iso dosyası tamamen rame yüklenir. Böyle olunca boot işlemi tabiki uzayacaktır.
    Sen bu yöntemi kullanmış olabilirsin. Direkt iso dosyasını çalıştıran komut ile (map) denemende başarılı olursan sana yardımcı olabilirim.

Hadi bununla ilgili bir kaç grub4dos komutu verelim...
    Rame yüklendikten sonra çalışan;
    title TEST.ISO 
    ls /TEST.ISO || find --set-root /TEST.ISO
    map --mem /TEST.ISO (0xff)
    map --hook
    root (0xff)
    chainloader (0xff)
    boot

Direkt çalışan;
    title TEST.ISO 
    map /TEST.ISO (0xff) || map --mem /TEST.ISO (0xff)
    map --hook
    root (0xff)
    chainloader (0xff)
    boot

İlk önce direkt çalıştırmayı deneyen ve başarısız olursa rame yükleyerek çalışan.
    title TEST.ISO 
    map /TEST.ISO (0xff) || map --mem /TEST.ISO (0xff)
    map --hook
    root (0xff)
    chainloader (0xff)
    boot

Malesef Win7 gibi aynı dosyaları kullanan iki farklı sistemi grub4dos harici ekleme hakkında herangi bir bilgim yok! :(

• Sanalda güzel çalışıyor. ama bilgisayarı yeniden başlatıp minivistayı seçtiğimde
    siyah bir ekranın sol üst köşesinde beyaz bir eksi işareti çıkıp öyle kalıyor mini vista açılmıyor

Senin yaptığın birden fazla xp programı çok güzel emeğin için teşekkür ederim.
    Çoklu xp ile bin dosyası yapıp birden fazla xp farklı klasörlerden çağırabiliyoruz
    bir dosya ile minivistayı boot klasörüne değilde MVISTA adında bir klasöre koyup oradan çağırabilirsek çok güzel olur.

Bir sorunum daha var: birçok farklı grldr ve usbdr dosyası farklı yerleden temin ettim easybot a entege ettim sanalda sorunsuz çalışıyorşar ama
    Gerçekte denediğimde bazı bilgisayarlarda çalışıyor bazı bilgisayarlarda ise çalışmıyor siyah bir ekranın sol üst köşesinde beyaz bir eksi işareti çıkıp öyle kalıyor menu açılmıyor ???
    grub4 menüsünü Bütün bilgisayarlarda çalışacak şekilde easyboot progarmına nasıl entegre edebiliriz ?

NOT: grub4 ü ultimateBotcd 5.0RC1 programı ile çalıştırdığımda bütün bilgisayarlarda çalışıyor.

EDİT:Yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamuran731 -- 20 Temmuz 2010; 15:56:49 >

• @kamuran731

Vista & Ein7 açılış kayıt dosyaları XP ve benzerlerininki gibi deyiller. Daha önce söylediğim gibi bu konuda farklı bir yöntem bilmiyorum.
    Bu arada ilgili iso dosyasını Easybootta bcdw ile denedin mi? Belki işe yarayabilir.

Yaşadığın grub4dos sorununa gelirsek, hatırladığım kadarıyla UltimateBootCD de direkt grub4dos veyahut isolinux kullanılmıştı.
    Yani sen easyboottan grub4dos'u çağırdığın için bazı pclerde sorun çıkmış olabilir.

Ben EasyBoot'ta grub4dosu çalıştırmak için gerekli adımları tekrar hatırlatım. Aşağıdaki dosyayı indir ve EasyBoot.txt dosyasını oku.
    http://www.4shared.com/file/_TUk0Xjy/EasyBoot_Grub.html

Kısaca grldr dosyası roota ve easyboot klasöründe olsun.
    Sonra aşağıdaki komutlardan birini kullan;
    run /grldr
    bcdw grldr

Kolay gelsin...

• @Blue Life ilgin ve yardımların için teşekkür ederim.
    Anlattığın yöntem sanalda ve bazı PC lerde çok güzel çalışıyor, hemen açılıyor
    ama bazı PC lerde siyah ekran sol üstte beyaz bir çizgi çıkıyor bazen 2 dk. bazen 6 dakikaya kadar bekledikten sonra grub menu açılıyor

Bazı bilgisayarlarda siya ekran çıkması ve menunun geç açılması neden kaynaklanıyor olabilir bilgisayarın hangi parça veya ayarından olabilir sence
    NOT: Ben flash belleğime isoyu CDROM oluşturarak entegre edip deniyorum (Easy botu çalıştırmak için)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamuran731 -- 22 Temmuz 2010; 0:35:31 >
  • @kamuran731

Grub çok küçük bir önyükleyi. Hadi cüssesi büyük olsaydı usb nin okuma hızından kaynaklanıyor olabilir derdim.
    Gerçekten bu konuda bir fikrim yok.

Sen niye multiboot menüsünü direkt grub4dos ile yapmıyorsun?
    Inan ben her zaman Grub4dos kullanıyorum ve hiç önemli bir sorun yaşamadım.
    Tavsiyem multiboot menüsü için drekt grub4dos kullanman ve o sorun çıkaran pclerde sonuçları gözlemlemlemen yönünde olacaktır.
  • @Blue life kullandığım bir çok program senin yapımındır hepside çok güzel ve işime yarıyorlar
    sana bir kez daha çalışmaşarından dolayı teşekkür ederim başarılarının devamını dilerim.

aynı multiboot menüde windows7 kur kurulumu ve mini vista yı çalıştırabilmek (İSO olarak değil) için bir yöntem bulabilecek biri varsa oda sensin buna inanıyorum.
    bu konu üzerinde çalışabilirmisin? Fazla ısrar etmek istemiyorum, etmiyorum, çünkü üzerinde çalışman gereken daha önemli projelerin olabileceğini tahmin edebiliyorum çalışmalarını takip edeceğim

Grub4 değilde Easyboot kullanmamın nedeni münüdeki öğelere kısayol atayabilmektir. mesela ben ghostu çalıştırmak istediğimde g harfine,
    acronsi çalıştırmak için a harfine basıyorum grub4 te ise menülere kısayol atanamıyor bilgiğim kadarı ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamuran731 -- 22 Temmuz 2010; 22:23:45 >

• @kamuran731

Dediğim gibi iso yöntemi hariç farklı bir yöntem malesef bilmiyorum.
    Yine de bir bakim.
    Öncelikle ilgili minivista hakkında bir bilgim olmadığı için elindeki minivista.iso dosyasının içindeki dosyaları (alt klasörlerde dahil) bana yazman gerekiyor.
    Cmd ekranında dir /s /b "Klasör konumu" şeklinde bir komut ile tam listeyi edinebilirsin.

Misal iso dosyasını sanal sürücüye tak. Sürücü ismi X: olsun. Sonra başlat çalıştıra cmd /c dir /s /b X:\ >C:\Liste.txt yazarsan C:\ sürücünde Liste.txt dosyası oluşur. Bunun içeriğini codebox şeklinde foruma yazarsan aklıma bir fikir gelebilir...

Grub4dosta bildiğim kadarıyla 1-2-3 şeklinde kısayollar mevcut. Ama normal harfleri kısayol olarak atama hakkında bildim yok.
    Farklı gfx menülerde belki olabilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: blue_life

Çok ilginç! Sistemde usb aygıtı vs gibi bir sürücü var ise belki bu mbr bilgisi ona yazılmış olabilir.
    Biosta olmaz. Çok mantıksız.

Tavsiyem harddiski çıkartıp veyahut kapatıp bilgisayarı yeniden başlatarak test etmen yönünde olacaktır.
    Bilgisyarda takılı disket, usb depolama birimi veyahut ikinici bir disk gibi bir bileşen varmı?

Yapamazsan son çare istenilen dosyayı vermek olacaktır. Misal şöyle yap. :)
    C:\ sürücüsüne gir ve ntldr dosyasını kopyalayıp ismini grldr yap. Sorun çözülecektir...

Kolay gelsin...

Hocam bilgisayarda sadece bir harddisk var. Ek depolama birimi yok. C:\ sürücüsünde nereye gireceğim.

Bide benim o TRY (0.0) TRY (0.1) .... (0.5) çıkıyor. 5 saniye geri sayıyor ondan sonra pc açılıyor. PC açılması geç oluyor.

Harddiski full boşaltmama rağmen oluyor. Bende anlamadım şahsen.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.