Şimdi Ara

Windows için Otomatik Grub Kurulumu - Ghostu C:\ den çalıştırmak gibi.... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
5
Favori
45.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar yaa benım bır sorunum var xp yı notebook a kuracagım lakın makınanın usb portları bozuk dısket de yok harici cd rom rw alın diyeceksınız ama dedıgım gıbı USB PORT lar bozuk xp yı makınama nasıl kurarım lutfen yardım

ve harici pcmcıa usp port çoklayıcı aldım ve taktım malesef boot kısmına gelınce cıhaz okumuyor cd rom cd rw yı gormuyor acaba bu arkadasın anlattıgı olayı basıt bır sekılde anlatacak arkadas varmı lutfen acıl yardım.

şimdiden teşekkürler
  • Eywallah saolasın..
    Hemen deniyorum...
    İşyerime kurmuştum Pardus görünmesin diye mbr yüklememiştim. çok makbule geçti...
  • Arkadşlar usb hdd me linux kurup daha sonra sistem boot sırasında usb hdd em açık değilse sisteme hiç girmiyor. Sistem seçe senekeleri bile gelmiyor karşıma.Direk Grub Error diyor. Yani usb hdd mi sürekli yanımda taşıyamam.Bu program bu konuda yardımcı olabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 18 Şubat 2009; 11:50:20 >
  • Anladığım kadarıyla Usb hdd ne grub kuramamışsın. Sen Grub mbr bigisini normal pc deki diskine yazdırmışsın. Sen windowsu aç. Sonra windows üzerinden Grubu kaldır. Bunun için aşağıdaki yöntemlieri kullanabiilrsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_24822970/tm.htm

E ben daha sonra Usb hddimdeki sistemi nasıl kullanacağım dersen ise. Bu konudaki grub yöntemini deneyebilr veya usb hddne grub yazdırıp usb den boot etmeyi deneyibilirsin.
    Bunun içinde aşağıdaki dostum Lancelotun konusu sana yardımcı olacaktır......
    http://forum.donanimhaber.com/m_27098049/tm.htm

• Teşekkürler.İyice inceledikten sonra tekrar döneceğim size.Kolay gelsin
  • Selam blue_life,

kuzenimin ogluna yeni alinan laptopa suratli bir sekilde grub kurmak icin programini kullandim (google dan bulmak cok kolay oldu )

bagzi ilginc durumlarla karsilastim, yeni surumdede biraz katkimiz olsun diyerek haber vereyim dedim.

once kisaca tanitalim:
    Laptopa "Vista Home 32bit" kurulu,
    disk 4 parcaya ayrilmis,
    1. ufak parca (gizli): vista nin ihtiyac duydugu tum suruculer var
    2. parca "Vista Home 32bit" (C:)
    3. parca Depo bölütü (D:)
    4. parca (gizli): pek bakmadim :)

acer vistaya kurtarma yazilimi koymus, yazilimi calistirinca vista yeni bastan kuruluyor ve Vista kurulum dvd sindeki kullanici adi/sifresi belirleme ekrani geliyor ve oradan devam ediliyor. Vista ilk acildiginda da acerin programi ekledigi suruculeri (laptopun tum suruculeri) ve programlari (acer programlari + adobe acrobat , google desktop, birkac 30 gunluk deneme surumlu oyuncak vs....) kuruyor.

Simdi bulduklarimi yazayim:
    1)
    En basit ve onemsizinden baslayalim.
    Grub_Install_For_Windows.rar dosyasini C:\1\Grub_Install_For_Windows\ klasorune cikardim, kurdum. Isim bitince C:\1\Grub_Install_For_Windows\ klasorunu silemedim, bilgisayari yeniden baslatinca silindi.

2)
    Menuden grldr yi sectim ama grldr yuklenmedi. Daha dogrusu grldr dosyalari cikti lakin vista boot menusune btldr icin gerekenler yazildi. Bilgisayari yeniden baslatinca btldr bulunamadi hatasi geldi.
    Cozum icin:
    once kaldirim :), sonra sansimi denemek icin programin klasorune grldr ve grldr.mbr nin son surum dosyalarini koyarak denedim, o zaman istedigim oldu.

3)
    haliyle hd(0,0) yemedi. :). Bildigim kadari ile baska laptoplarinda hd(0,0) a benzer sekilde dolu oluyor. ben tabi suratle "Not Defteri-degistir" ile duzelttim.
    Belki ilerki surumde bir sekilde "find --set-root" kullanmak iyi olabilir.
    or:
    title Ghost 11 Lancelot_Real_______________Disket IMAJI - Floppy Image 
    find --set-root --ignore-floppies /BOOTBLUE/DISKET/GHOST11L.IMA
    map --mem /BOOTBLUE/DISKET/GHOST11L.IMA (fd0)
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    map --floppies=1

yada belki bir dosya yine hd0,0 li olur
    Kurtarma.lst
    diger bir kurtarma dosyasi find --set-root lu olur
    Kurtarma-Find.lst
    :)

yada senin daha iyi fikirlerin olabilir :)

Gorusuruz

• quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

Selam blue_life,

kuzenimin ogluna yeni alinan laptopa suratli bir sekilde grub kurmak icin programini kullandim (google dan bulmak cok kolay oldu )

bagzi ilginc durumlarla karsilastim, yeni surumdede biraz katkimiz olsun diyerek haber vereyim dedim.

once kisaca tanitalim:
    Laptopa "Vista Home 32bit" kurulu,
    disk 4 parcaya ayrilmis,
    1. ufak parca (gizli): vista nin ihtiyac duydugu tum suruculer var
    2. parca "Vista Home 32bit" (C:)
    3. parca Depo bölütü (D:)
    4. parca (gizli): pek bakmadim :)

acer vistaya kurtarma yazilimi koymus, yazilimi calistirinca vista yeni bastan kuruluyor ve Vista kurulum dvd sindeki kullanici adi/sifresi belirleme ekrani geliyor ve oradan devam ediliyor. Vista ilk acildiginda da acerin programi ekledigi suruculeri (laptopun tum suruculeri) ve programlari (acer programlari + adobe acrobat , google desktop, birkac 30 gunluk deneme surumlu oyuncak vs....) kuruyor.

Simdi bulduklarimi yazayim:
    1)
    En basit ve onemsizinden baslayalim.
    Grub_Install_For_Windows.rar dosyasini C:\1\Grub_Install_For_Windows\ klasorune cikardim, kurdum. Isim bitince C:\1\Grub_Install_For_Windows\ klasorunu silemedim, bilgisayari yeniden baslatinca silindi.

2)
    Menuden grldr yi sectim ama grldr yuklenmedi. Daha dogrusu grldr dosyalari cikti lakin vista boot menusune btldr icin gerekenler yazildi. Bilgisayari yeniden baslatinca btldr bulunamadi hatasi geldi.
    Cozum icin:
    once kaldirim :), sonra sansimi denemek icin programin klasorune grldr ve grldr.mbr nin son surum dosyalarini koyarak denedim, o zaman istedigim oldu.

3)
    haliyle hd(0,0) yemedi. :). Bildigim kadari ile baska laptoplarinda hd(0,0) a benzer sekilde dolu oluyor. ben tabi suratle "Not Defteri-degistir" ile duzelttim.
    Belki ilerki surumde bir sekilde "find --set-root" kullanmak iyi olabilir.
    or:
    find --set-root --ignore-floppies /BOOTBLUE/DISKET/GHOST11L.IMA
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    map --floppies=1

yada belki bir dosya yine hd0,0 li olur
    Kurtarma.lst
    diger bir kurtarma dosyasi find --set-root lu olur
    Kurtarma-Find.lst
    :)

yada senin daha iyi fikirlerin olabilir :)

Gorusuruz

As. Lancelot_Real
    Kendini baya özlettin :), Bir ara görüşürüz ins. Seninle sohbet etmeyeli baya uzun bir zaman oldu.

Cevap1: programın silinememesine hiç rastlamamıştım. Belki program kapanamamış ve bu yüzden klasörü silememiş olabilirsin. Zaten beraber hazırladığımız bu programda çok gereksiz kodlar var. Ama buna rağmen fazla bir sorun çıkartmıyor.

Cevap2: Aslında programı beraberce baya bir test etmiştik. Hiç buna rastlamamıştım. Eğer vakit bulup tabi seninde katkılarınla yapabilirsem ilerki versiyonda bunun gibi sorunlar olmayacak. Çünkü grldr sabit, vede istenilen bir dosya ismi ufak bir hex edit yöntemiyle otomatik eklenecek. Yani bltdr kalkacak.

Cevap3: .lst dosyasına gelirsek; evet senin yazdığın find --set-root daha mantıklı. Veya
    map --hook
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    benzeri bir şeyde olaiblir. Tabi böyle yaparsak çalıştırmak istediğimiz dosya grubun çalıştığı konumda olmalı. Tabi denemeler yaparak daha iyi sonuçlar alabiliriz diye düşünüyorum.

Son Not: İşte bildiğin gibi seninle son görüştüğümüzde yeni versiyonun gui tasarımı üzerinde çalışıyordum. Dostum BugCatcher ile iletişimi kaybedince rafa kaldırdım. Sen anladın ne demek istediğimi :)
    Ama bu haliyle bile burdaki program gayet başarılı sayılır. Tabi daha iyisini ins. seninde katkılarınla yaparız..

Bir ara görüşelim....

quote:

Orjinalden alıntı: PMD

Böyle durumlarda xp ile laptopu formatlayıp. Üzerine laptopla gelen vistayı kuabilir miyiz.

2- Tek harddiskte 2 ayrı xp çalışır mı?

3- xp +vista +windows 7 aynı makinada olurmu.

teşekkürler

Cevap1 : Laptobunda kurtama bölümü olup bunu CD veya DVD siz çalıştıran arkadaşlar "yani sistem başlangıcında bir tuşa basarak F11 gibi geri yükleme yapılan bilgisayarlardan söz ediyorum) format atarak yeni bir sistem kurduğunda bu özellik silinecektir.
    Yani sen Xp CD si ile bu loptoba format atarsan heralde çoğunda bulunan F11 yöntemi bozulacaktır.

Cevap2:Tek hdd tabiki 2 ayrı Xp ayrı partitionlarda sorunsuz çalışır.
    Bunun ile ilgili şuan aklımda iki yöntem var. Birincisi ve daha basit olanı kurulu xp nin üzerine ikinciyi başka bir partitiona normal yükleyerek kullanman. Böyle yaparsan başlangıçtaki windowsun boot menüsünde istediğin xp yi başlatabilirsin. Ama böyle yaparsan iki XP de boot dosyalarını ortak kullancaktır.

Eğer sen boot dosyalarını ortak kullanmasın XP ler bir birinden bağımsız olsun dersen, iki primary bölümüne ihtiyacın olacak. Ama burdaki yöntem biraz uzun diyebilirm.
    Neyse birinci xp yüklü diyelim. Brinci XP nin yüklü olduğu bölümü gizliyoruz. Sonra diğer primary bölümü aktif yapıp XP yi buraya kuruyoruz.
    Kurulum bitince bu xp yide istediğimiz zaman başlatabilmek için ikisinede ayrı ayrı gurub kurup ilgili koları yazıyoruz. Yani başlangıçta grub vasıtasıyla istediğimiz başlatabiliriz.
    Grub herangi bir partitionu gizleyip, tekrar gösterebilir.
    Ins. anlamıştırsın. Saatte ilerledi ben bu saatlerde yanlış sözler sarfedebilirim bu arada :), Gözümden uyku akıyor....

Cevap 3: Cevap ikiyle aynı diyebilirim. Windows 7 yi indirip deneme fırsatım olmadı ama önce xp yi sonra vistayı ve ardında windows 7 yi kurarsan herangi bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Tabi aynı hdd bir birinden bağımsız kullanmak istersen cevap 2 deki yöntem bunun içinde geçerlidir....

• quote:

Orjinalden alıntı: blue_life
    Dostum BugCatcher ile iletişimi kaybedince rafa kaldırdım. Sen anladın ne demek istediğimi :)
    Anladim anladimda elden birsey gelmiyor, simdi eski bir bilgisayar kullaniyorum (1,6ghz - 512ram), emulator lerle bisi calistirmek birde eski disk (60gb eide) oldugunu goz onune alirsan test icin gayet iskence. (bahsettigim yeni laptopu kisisel kullanmadigimdan bununla devam ediyorum)

Benimde aklimdada epey birsey var, mesela ~45MB (belki daha gucuk) lik bir PE (.img) ve icinde sadece ghost ve kucuk bi kac sey, bu sayede cd den from image yapmak daha kolay olur (tabi dos tan da olur :) ama havamiz batmasin PE den dosya almak/kurtarmak cok rahat ). Gecen ilk defa LiveXP ile cd den ghost11,5 (ghost32) kullanarak direkt DVD ye yazdim (Disk to Image, 4dvd yazildi), ghost un dvd yazma yetenegini test etmis oldum :), gayet super .

Bu arada bir duzeltme yapayim, grldr yi secince C:\ nin icine cikan dosyalar grldr dosyalari, bootmanager e yazilan yazilar brldr. Neyse zaten cozumude basit :). (test ederken, grldr ile yukle, sonra restart yap ve menuden blue yu sec :), anlayacaksin). Bu arada grldr yi sectim cunku bilgisayarda zaten lisansli vista var ve baska birseyde kesin kurulmayacak, ilerde guncellemek kolay olsun dedim. Ama bilgisayari cimcikleyenler icin brldr bence en iyi secenek ve ilerde de standart secili olsun :) (dogru bir karar oldugunu bu surum ilede anlamis olduk, hic aksilik geri bildirimi yok :) ).

"hex edit" yontemi benim aklimda da vardi, :), ama aklimda suphe oldugundan ve essegi saglam kaziga baglamak gerektiginden o donem pasgecmistik :). Sanirim o is icin temel program gsar.exe , lakin gecenlerde gordugum reptxt32 ( indir ) bu amaca daha iyi gorundu (arayip bulup degistiriyor). Testi sana birakiyorum :).

birde bir "bug" daha soleyim, PE1.ima ve PE2.ima da yazanlar 1. disk 1. partition daki dosyayi calistirmak icin :). Cozum icin grldr hexedit gibi dusuncen gibi, kurulan bilgisayara konulan Pe .ima larin o sirada yaratilmasi olabilir. Lakin benim bildigim cozumler vista64 de ise yaramaz (sürücü koruma zimbirtisi). Genel cozum icin Winimage in yaptigi isi komut ile yapan (sanal surucu yaratmadan) bir programa ihtiyac var. Senin populer yontemin o Pe .ima, cozumu bulacaksindir, en kotu halden bir tutorial yazariz duzeltmek icin :).

Bu arada bu seyahat hem hazirliklarimin iyi taraflarini hemde daha hazirlikli olma ile ilgili eksiklerimi gosterdi, iyi oldu.

~25 gun kadar daha netteyim, sonra yine bir sure yokum.Benim gozumde sende, ama tesaduf etmedik. (cogunlukla gece gec giriyorum, gunduz hizli girip cikiyorum) e-posta at, biliyorsun bir sure kaybolsamda sonra gelip muhakkak cevap yazarim :).

Daha oncede dedigim gibi, saglam bir v1 imiz olsun, sonra zamanla gelistirilir. O donem biraz sIkIlmistin cok uzadi diye lakin gordugun uzere saglam bir v1 imiz var

eknot: blue_life, o kadar alinti yapmana gerek yok, beni unutmussun sanirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 22 Mart 2009; 4:47:19 >

• Oncelikle merhaba Lancelot_Real

Bencede küçük bir PE gerçekten faydalı olacaktır. Sana aynen katılıyorum. Aslında bunu bende düşünüyordum:) Lakin içine şunu eklim bunu eklim derken PE nin boyutu çok büyüyor. Buna güzel bir çözüm getirmeliyiz. Penin boyutu artmasın diye Pe deki programları dışarıda bırakmak belki güzel bir seçenek olabilir.
    Bu arada ben hiçbir zaman ghost ile CD\DVD oluşturmadım ve aslında böyle programlar ile tavsiye etmem. Neden dersen medyadaki ufacık bir sorun karşımıza bir çok sorun çıkarabilir. Yada benim kuruntum.

İşte bildiğin gibi en son yeni programda gui ekranını tasarlıyordum. Gerçekten tasarım zor bir iş. Biraz kurcaladıktan sonra rafa kaldırdım. Beni, hatta bizi bekliyor.
    Ama bu aralar yeni versiyona vakit ayıracağımı sanmıyorum. Sende tam analmıyla gelince artık beraber burdakinden çok çok daha güzelini yaparız.

Hexedite gelirsek, başka bir programdan faydalanmaya gerek yok. Autoit ilede yapabiliyorum artık. Tabi güzel testler yapmak lazım.

PE1.ima ve PE2.ima konusunda evet söylediğin çok mantıklı. Neden olmasın :). Programı bitirince çok zorlamasa gerek. Bu arada çok güzel tespitler yapmışsın. Belki bu iş için farklı çözümlerde bulabiliriz. Hatta yeni baştan disket imajı yaratmaya gerek bile yok. Çünkü Hex edit yöntemiyle ima dosyasına direkt müdahale edebiliriz.

Hım. 25 gün aslında yeterli bir süre. Ama bende bu aralar fazla takılamıyorum. Bir ara şu Ftp programı vardıya ona bakıp, son editleri yaparak bir konuda yazmak istiyorum.
    Bakalım ne zaman bitireceğim. Tabi son düzenlemeleri yapınca sana göndereceğim. Vaktin olunca bakarsın. Ondan sonra yazarım.

Sonnot olarak burdaki programımız acemiler için gerçekten faydalı ve fazla bir sorun çıkartmıyor. Tabi daha önce de dediğim gibi eğer yapabilrisek yeni sürüm çok farklı ve daha güzel olacak.
    Artık ben yavaş yavaş kaçım. Görüşürüz dostum. Kendini fazla özletme.

@PMD W7 yi denemediğim için tahminimi yazmak istiyorum.
    w7 32 bit ve 64 bit kuracaksan istediğini önce kurabilirsin. Bu konuda büyük ihtimal herangi bir sorun çıkartmayacaktır.
    Bende XP den vazgeçemiyorum nedense. Çok alışmışım. Bence en güzel işletim sistemlerinin başında XP. :)

W7 tavsiyen için teşekkürler, kısmet olursa biraz daha zaman geçsin ondan sonra indirip deneyeceğim.

• Orjinalden alıntı: blue_life
    Neden dersen medyadaki ufacık bir sorun karşımıza bir çok sorun çıkarabilir. Yada benim kuruntum.
    -
    :) ayni kuruntu bende de var biliyorsun, zaten o yuzden ghost ile 2gb/4gb lik parcalar halinde ayirma secenegi koydum :). Normal de imajlari alip sonra "verify" kullanarak dvd ye yazarim, lakin bu sefer bunu cekinerek te olsa yapmak durumunda kaldim, neticeyi yazayim dedim :).

Lakin içine şunu eklim bunu eklim derken PE nin boyutu çok büyüyor.
    -
    orasini bana birak :), senin elzem dediklerin ile benim elzem dediklerim zaten olayi bitirecektir :).

Penin boyutu artmasın diye Pe deki programları dışarıda bırakmak belki güzel bir seçenek olabilir.
    -
    Zaten bunun icin hem standart yontem (wim), hem bizim yaptigimiz ekleme var, hemde lodr (portable program) diye yeni bisi var, istegin bu olurs ise fazlasi ile yontem mevcut :). (not: aslinda lodr yeni degil, sadece portable yapma seklindeki farkliliktan adi degisiyor, cunku aslen PE icin yapiliyor, VMware WS in bilem lodr paketi var, ama simdi test edemiyorum iste). Bakalim ilerde kollarimizi sivariz.

Hım. 25 gün aslında yeterli bir süre. Ama bende bu aralar fazla takılamıyorum.
    -
    yok bize yetmez :), ayrica benim kosturmamda yeterince odaklanamam ve seninda zamanin yok, bir sure daha gecsin ikimizde azim, istek, hirs ve vakit bulalim, o zaman saldiririz :). O zamana kadar kafandakileri bir .txt e not alirsan fena olmaz :).

Sonnot olarak burdaki programımız acemiler için gerçekten faydalı ve fazla bir sorun çıkartmıyor.
    -
    Ole deme :), bende ara ara kullaniyorum, eskiden birilerine grub4dos kurdurmak icin kullaniyordum, simdi ise kendime kullaniyorum. Her durumda muthis kolaylik :).

Neyse, artik zamanlarimiz olunca uzuuuun uzuuun kollar-bacaklar birlestirerek "Voltran Voltran Zoltran" yapariz, , kendine iyi bak, gorusuruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 23 Mart 2009; 4:41:20 >

• blue_life kardeş.Sana birşey danışmak istiyorum bu hiren's cd ile ilgili olarak..İnşallah bir yardımın dokunur diyorum ama hiç bir yerde bununla alakalı bir şey göremedim.
    Şimdi benim problemim;Son iki arkadaşımın pclerinin imajını yani C nin imajını almak istediğimde Aşağıdaki ghost ekranına gelene kadar bir problem yok,fakat o ekrana geldiğin pcler donuyor sanki ne klavye ne mause işlemez hale geliyor.zaten o ekrana gelene kadar mausluk bi iş olmuyor.o ekranla beraber mause kullanılır oluyor normalde.Mausetan vazgeçtim klavyede iptal oluyor.Caps look tuşu ile klavye kontrolü yaptığımda ışığı yanmıyor num lock ta ynı şekilde.Bu pc donuyor anlamına geliyor anladığım kadarıyla.Power tuşundan pcyi kapatmak zorunda kalıyorum nedense.Acaba bu konuda bi bilginiz varmı.??
  • quote:

Orjinalden alıntı: Shadow__maN

blue_life kardeş.Sana birşey danışmak istiyorum bu hiren's cd ile ilgili olarak..İnşallah bir yardımın dokunur diyorum ama hiç bir yerde bununla alakalı bir şey göremedim.
    Şimdi benim problemim;Son iki arkadaşımın pclerinin imajını yani C nin imajını almak istediğimde Aşağıdaki ghost ekranına gelene kadar bir problem yok,fakat o ekrana geldiğin pcler donuyor sanki ne klavye ne mause işlemez hale geliyor.zaten o ekrana gelene kadar mausluk bi iş olmuyor.o ekranla beraber mause kullanılır oluyor normalde.Mausetan vazgeçtim klavyede iptal oluyor.Caps look tuşu ile klavye kontrolü yaptığımda ışığı yanmıyor num lock ta ynı şekilde.Bu pc donuyor anlamına geliyor anladığım kadarıyla.Power tuşundan pcyi kapatmak zorunda kalıyorum nedense.Acaba bu konuda bi bilginiz varmı.??

Aşağıdaki ghost ekranı derken ghostun açıldığı ilk ekrandan mı söz ediyorsun acaba?
     Windows için Otomatik Grub Kurulumu - Ghostu  C:\ den çalıştırmak gibi....

Ghost ilk açıldığında haliyle pc deki ilgili diskleri ve diskin bölümleme tablosunu kontrol ediyor.
    Bazen ufak sorunlarda bile ghostun açılması uzun sürebilir. Yani bir ihtimal disklerde veya ilgili aparatlarda bir sorun olabilir (kablo vs. gibi..) Kontrol etmek lazım
    Bu arada deneme yaptığın pclerde usb flsah disk, usb disk vs var ise bunları çekmeyide unutma. Kart okuyucuların ghsot ile bir etkisi varmı tam emin deyil.
    Yani en azından deneme amaçlı bu tür bileşenleri çıkartıp veya kapatıp tekrar dene.
    Mouse konusuna gelirsek dos ortamında mouse olayı bazı extra dosyalar ile tanıtılıyor. Aslında dostan kullandığımız ghostun mouse özelliğ yok. Yani her pc ghost ile beraber mouse çalışmayabilir.
    Tabi bu arada mouse ve klevyen usb ise bunlar, anakartının biosunda başlangıç aşamasında kapalı olabilir. Biosta tam olarak ne yazdığı aklıma gelmedi.
    Tabi sen hiren bootcd sinden klevyen yardımıyla ghostu seçip başlattığına göre klevyen için böyle bir durum söz konusu deyil.
    Bu arada bence ghosta mause kullanmadan işlem yapmak daha stabil.

Tam olarak hangi ekranda takılıyorsun acba. Yukarıdaki resim eklediğim ekranda mı?.
    Aklıma fazla bir şey gelmiyor. Umarım dostum Lancelot_Real biraz ekleme yapar.....

Sen son durumu ve pcndeki diğer bileşenleri tekrar yazarsın...
    Ha bu arada kulandığın cd umarım bir sorun yokturdur. Yada Cdromda vs.......

• Hiren cok DOS surucusu ekliyor, ve yanlis eklemelerde cakilma cokulme olabiliyor.

Bluelife in paketindeki Ghost lar DOS a extra surucu vs eklemiyor ve once hafizaya yuklenip calistigindan baslangicinda pek takilma olmaz. Tabi diskte hata vs varsa o ayri, bluelife in dedigi gibi ghost kullaniciyi korumak icin diskleri kont eder.

Tavsiyem: ghost kullanmak icin hiren kullanmaniza buyuk cogunlukla (%99) gerek yok.
    Ya blue life in paketini kullanarak ghost kullanin
    yada suradan
    http://forum.donanimhaber.com/m_23995938/tm.htm
    17mblik cd yi indirip kullanin :).

kolay gelsin
  • quote:

Hiren cok DOS surucusu ekliyor, ve yanlis eklemelerde cakilma cokulme olabiliyor.

Bluelife in paketindeki Ghost lar DOS a extra surucu vs eklemiyor ve once hafizaya yuklenip calistigindan baslangicinda pek takilma olmaz. Tabi diskte hata vs varsa o ayri, bluelife in dedigi gibi ghost kullaniciyi korumak icin diskleri kont eder.

Tavsiyem: ghost kullanmak icin hiren kullanmaniza buyuk cogunlukla (%99) gerek yok.
    yada suradan

kolay gelsin

kardeş ilgin için teşekkürler.Konuyu dahada detaya indirirsek şu şekilde izah edebilirim.İl olarak senin gönderdiğin ekranda takıldığını belirteyim.bu sadece ghost 11 için geçerli değil.Her hangi bir bootable program için geçerli.benim İDE harddiskli pclerimde (ben internet cafeciyim) herzaman kullandığım cd ve programdır.ama bana getirilen 2 pc de böyle bir porblemle karşılaştım.Pc de USB takılıydı sanırım ama bir kere denemedim.sorunu halletmek için bir kaç kez denedim.Belki USB takılı değilkende denemişimdir.Çokta mühim değil sadece maksadım problemi öğrenmek. USB mause yada klavye değil ayrıca.her şey benim dha önce kullandığım aparatlardan oluşuyor..Sace pc sistemleri farklı.Ben pclerde bi püf noktası olabileceğini düşünüyorum.Yoksa Yeni sistemlerde yada satalarda bu programları kullanamayacağız diye birşey düşünemiyorum :)İşin bir ilginç yönüde kimsemi benim karşılaştığım bu problemle karşılaşmadı onu merak ediyorum..Ne kadar araştırdıysam bulamadım.
    Bu arada klavye ve mause çalışmıyor diyorum ama inanın ben daha çok pc donuyor diye düşünüyorum.Çünkü klavyenin ışığı sabitleniyor.Ne CAPSS LOOK yanıyor nede num lock sönüyor..Bir laptopta mause çalışmamıştı ama dediğin gibi klavye ile zaten işimizi görebiliyoruz.Bu pclerde komple hatlar kopuk :DNeyse inşl buluruz problemin kaynağını.

• yukarıdaki mesajıma bi ufak ilave yapıcam..Belki bu biraz tabiri caizse burun kıvırmanıza sebep olabilir.
    O ekran geldiğinde benim pclerde hiç bir bekleme olmuyor.Bu 2 pcde biraz bekletiyorda ben sabırsız davranıp pc yi kapatıyor olabilirmiyim diyede aklıma geliyor açıkçası Artık bunu şu an için tekrardan deneme şansım yok..Pcleri iade ettim arkaaşlara..
  • Lancelot_Real kardeş yanlış anlamadıysam,sen programı pcye kur ve öyle imaj al diyorsun.Öylemi ?
    Ben sadece cd ile arkadaşıma gittiğimde imaj programından başlatıp sistemi geri yükleyebilmek istiyorum(Benim ghost D sürücüsünde)..Senin dediğin yöntemle pc komple çökmüş olsa nasıl geri yüklüycez.
  • quote:

Hiren cok DOS surucusu ekliyor, ve yanlis eklemelerde cakilma cokulme olabiliyor.

yada suradan

kolay gelsin

Bu arada tam olarak yukarıda ki pencere değil..Ortada bir takım uyarıların olduğu küçük bir pencere ve bir de OK yazan bir buton.Ve ben o butona basamıyorum işte

• Shadow__maN

bu ne kalabalik, cabuk geldin cabuk atilma dh dan. Mesaj gonderdikten sonra F5 e bas sayfa yenilensin :) (yada tarayicinda gerekli ayari vs yap).

pc komple cokerse onu saksı yap :) . Ama windows cokerse o zaman blue_life in yontemi %99 calisir (1 durum haric), 1 dede cd kullanirsin. %99 icin cd takmaya degmez :) (zaten son ne zaman taktigimi hatirlamiyorum, haftada bir windowsumu ne yapar eder cokertirim cd takmadan ghost ile yerine koyarim) , ghost un guzelliklerini sonuna kadar somurelim..
  • @Shadow__maN
    Bu ne ya. :)
    Sen kafende de böyle dağınıksan işin çok be kardeşim.

Evet bende cd/dvd kullanmadan ghsot ile geriyükleme ve gerekince yedekleme yapıyorum. Mbr de ve ilgili boot dosyalarında bir sorun olmadığı sürece bu yöntem tabiki işe yarayacaktır.
    Zaten böyle bir duruma karşı elninin altında bir cd bulundurabilirsin.
    Bunun için hiren veya dostum Lancelot_Real verdiği linkte bulunan cd imajını indirip cd ye çekebilirsin....
    Ayrıca bu konudaki programı hazırladığımız tarihte autoit bilgimiz çok kısıtlı idi. Bir ara programı yenilemek istiyoruz ama o ara ne zaman onu bilmiyorum..... :)

Asıl meseleye gelirsek heralde biraz bekleseydin ghost açılacaktı.
    Yanlış hatırlamıyorsam bir seferinde bende de böyle bir soun olmuştu. Yani ghsotun açılması yaklaşık 3 - 5 dk sürmüştü. Böyle bir şey başına tekrar gelirse beklemeyi unutmazsın.
    Bu arada Ghostta sata diskler ile ilgili herangi bir sorun yok. Ben yaklaşık 3-4 senedir kendi pcmde sata diskler üzerinde Ghost kullanıyorum.

Ghost çok ufak bir program olmasına rağmen gerçekten harika bir şey. Kolay kolay gerçekten vazgeçeceğimi sanmıyorum.
    Kaçmadan şöyle bir öneride bulunim. Olaki ghost ile herangi bir pc de sorun yaşarsan ve çözemezsen başka bir yedekleme programı kullanabilirsin. Acronis True Image gibi.
    Birde ben her şeyin ufağını çok seviyorum. Bunun içindirki ghost ile bekap almadan önce sistemdeki gereksiz dosyaları silerim. Başta pagefile.sys,hiberfil.sys gibi.
    Tabi bu silme işini volkov commander ile yapıp sonra ghostu açıyorum. :)

• quote:

Bunun içindirki ghost ile bekap almadan önce sistemdeki gereksiz dosyaları silerim. Başta pagefile.sys,hiberfil.sys gibi.
    Tabi bu silme işini volkov commander ile yapıp sonra ghostu açıyorum. :)

hic ghost onu atlarmi blue_life cigim, volkovada ihtiyacin olmaz ghost ile :)
    bende atlamamislardir die pdf sini ghost7 zamaninda karistirip bulmustum

bu parametre
    -skip=@GhoAXpSk.txt

bu da GhoAXpSk.txt dosyasinin ici
    \pagefile.sys
    \hiberfil.sys
    \recycled\

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.