Şimdi Ara

Windows 7 UEFI Kurulumu - UEFI Modunda Temiz Kurulum (Format)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
3
Favori
38.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

UEFI Nedir? - Windows 7 UEFI Kurulumu Nasıl Yapılır?
    http://www.enpedi.com/2012/12/uefi-nedir-windows-7-ve-windows-8-uefi.html

Windows 7: UEFI Kurulum için Önyüklenebilir USB Flash Sürücü Hazırlamak
    http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-kurulum-icin.html

Windows 7 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)
    http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

• Merhabalar...
    verdiğiniz konudaki linklere baktım ama bana şunları özetleyebilir misiniz?

1-) UEFI şeklinde kurulumda ne gibi "+" lar var... Örneğin Boot süresi mi kısalacak?

2-) Ben normal şekilde "windows to usb" gibisinden bir program ile windows kurdum. UEFI şeklinde kurmamış oluyorum zanırım..

anakart z77 chipset. SSD de var
  • Teşekkürler :) Uefi eski köye yeni adet gibi bir izlenim uyandırıyor. MBR ile senelerdir normal çalışan ve halâ ekseriyetle kullanılan boot tarzı. Özel bir nedeni yoksa GPT diskleri kullanmanın ve dolayısıyla Uefi'nin elzemliği tartışılır diye düşünüyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar, UEFI bir bios türü mü? Windows bios üzerine kurulum gibi bir zıkkım mı?

Windows'a faydası var mı?
  • UEFI'nin avantajlarından bazıları şunlardır:

Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik.
    Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk sürdürme.
    2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek.
    Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit cihaz sürücülerine destek.
    BIOS'u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SysEdit

UEFI'nin avantajlarından bazıları şunlardır:

Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik.
    Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk sürdürme.
    2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek.
    Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit cihaz sürücülerine destek.
    BIOS'u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.

teşekkür ederim

Peki, ben 3-4 gün önce Yeni sistemime win7-64 kurdum, Win To Flash programı ile, usb' den kurdum...

UEFI ile mi kurmuşumdur? normal mi?

Normal ise, Uefi kurmam gerekir mi? hızlı açılsın istiyorum Windows, sırf bu yüzden anakartı değiştirdim, ciddi bir değişme olmadı

i5 2500k
    p8z77-v Le Plus
    4 gb ram
    120 gb neutron gtx
    2 x 500 gb hdd
    gtx 460 hawk

sistemimde bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ironblood19 -- 4 Nisan 2013; 16:12:25 >

• Hayır siz normal kurulum yapmışsınız... UEFI kurulum içinhttp://blog.ergungunduz.net/windows/uefi-modunda-windows-7-kurulumu.html adresindeki kılavuzu izliyerek yapabilirsiniz...
  • @Sysedit, akşama veya yarına bu şekilde kurulum yaparım

Hatta açılma süreleri ve Disk perfonmans testlerini yapar sunarım buraya, teşekkür ederim
  • Konuyu acan kişi denemeden bilmeden kopyala yapıştır yapmış.
    Windows 7 UEFI modunda kurulmaz .
    Microsoft windows 7 için (bootx64.efi) dosyası yayınlarsa olur .

Şimdiki haliyle denerseniz ilk saniyede hata verip bu şekilde kalacaktır...

File: \windows\system32\boot\winload.efi
    Status: 0x000000f
    Info: The selected entry could not be loaded because the application is missing or corrupt.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vavien1 -- 4 Nisan 2013; 19:22:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vavien1

Konuyu acan kişi denemeden bilmeden kopyala yapıştır yapmış.
    Windows 7 UEFI modunda kurulmaz .
    Microsoft windows 7 için (bootx64.efi) dosyası yayınlarsa olur .

Şimdiki haliyle denerseniz ilk saniyede hata verip bu şekilde kalacaktır...

File: \windows\system32\boot\winload.efi
    Status: 0x000000f
    Info: The selected entry could not be loaded because the application is missing or corrupt.

kuranlar var sanırım
    http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=209045

• Böyle bir konu arıyordum..
  • vavien1 V kullanıcısına yanıt
    bilip bilmeden saçma sapan konuşanlara ayar oluyorum hele birde yazana bok calana daha ayar oluyorum ben kurdum ve canavar gibi çalışıyor denesen sende analyabilirdin. paylaşılan linki bir açta bir oku önce bilip bilmeden konuşma, adam o kadar emek vermiş senin gibi birşey bilmezler için yazı hazırlamış okuda birşeyler öğren bir dahada bilmediğin konularda konuşma

• sonofthehell S kullanıcısına yanıt

Windows 8 Yüklü PC üzerine Windows 7 Kurulması..
    Windows 8 Yüklü Bios üzerinde UEFI Boot ve HDD Üzerindeki GPT korumasının kaldırılması.....

http://forum.donanimhaber.com/m_69006170/tm.htm

2008-2009 arası üretilen Masa üstü PC (Deskop) anakartlarda Biosta UEFI modu vardı ve tam gelişmiş değildi
    UEFI modunda bu ana kartlara Windows 7 kurulabiliyordu
    Windows 8 ile birlikte UEFI modu gelişti yeni sürümler BİOSLARA yüklendi
    hal böyle olunca HİÇ bir şekilde LAPTOP/NOTEBOOK lara UEFI Modunda
    Windows 7 yüklenemez oldu UEFI modunu kapatırsan yüklenebiliyor ancak..

• vavien1 V kullanıcısına yanıt
    win 7 yide uefi modda kurabilirsin. kurulmaz diye bir şey yok. ancak anakartın desteklemesi gerekmektedir. anakart desteklemiyorsa zaten 8 ide kuramazsın :)
  • win7 yi uefi kurmak sorun değilde etkinleştirmek mesele.
  • Dün o kadar uğraştım rufus ile win7 iso dosyasını usb ye uefi modunda yazdım. Ancak kurulum bir türlü başlamadı. Masaüstüne attı. Bios da usb yi de ilk seçenek olarak seçtim nafile. Bilgisayarrım yeni nesil uefi bios lu. Nerede yanlış yapıyorum acaba.
  • xweser ile sorunum aynı bende yardım istiyorum win 8 ve 10 kurmaya çalışıyorum tulpara

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkuberk -- 5 Ocak 2016; 21:59:28 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ¹ UEFI kurulumu için standart bir Windows kurulum DVD'si kullanabilirsiniz. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Ancak USB flash sürücü ile kurulum yapacaksanız Microsoft'un sunduğu ve Windows kurulumu için önyüklenebilir USB flash sürücü medyası oluşturmanıza yarayan Windows 7 USB/DVD download tool ile oluşturduğunuz USB flash sürücü işe yaramayacaktır. Bunun sebebi UEFI standardının NTFS dosya sisteminden önyüklemeyi desteklememesi. Bu yüzden elinizde daha önceden Windows 7 kurulumu için hazırladığınız USB flash sürücü varsa bu işinizi görmeyecektir. Linkte anlatıldığı gibi yeni bir tane oluşturun lütfen.

http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-kurulum-icin.html

• Yeni nesil laptop aldım (Excalibur g800) uğraştım kurulmadı bir türlü. Ben onlarca yöntem ve farklı ISO dosyaları denedim nafile. Ya hatalar aldım yada masaüstüne attı pc. Ben sorunumu kendisini başta Windows 8 gibi göstererek kurulum bitince windows 7 ye dönüşen bir ISO ile çözdüm ( google ye uefi windows 7 iso yazarsanız çıkar) usb ile yükledim. Not: uefi kurarken biosdan uefi seçtiğiniz için kurulum yarıda kalıp hata vereceğinden, hiç panik yapmadan bios u default yapıp çıkın ( Windows kurarken birkaç kez restart Atacaktır ilk restartta yapın uefi moddan çıkın) iyi forumlar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.