Şimdi Ara

Volvo, kablosuz elektrikli araç şarj teknolojisini test ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Volvo, kablosuz elektrikli araç şarj teknolojisini test ediyor

Elektrikli araçların şarj süreleri ve yöntemleriyle alakalı çeşitli teknolojiler test ediliyor. Volvo da bu kapsamda yeni kablosuz şarj teknolojisini test ederek gelecek modellere uygulanabilirliğini ölçüyor.

Volvo, elektrikli otomobilleri kablosuz şarj eden teknolojiyi İsveç'in Göteborg şehrinde test ediyor. Burada, Volvo XC40 Recharge modelleri taksi olarak kullanılıyor. Kablosuz şarj uyumluluğuna da sahip olan otomobillerin asfalt yüzeyine entegre edilen şarj ünitesi üzerine gelmesi yeterli oluyor. Böylelikle şarj işlemi otomatik şekilde başlıyor, sürücünün herhangi bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Testler şehirdeki 'Green City Zone' adı verilen özel alanlarda yapılıyor. 

Ayrıca Bkz.Yeni Megane E-Tech Yüzde 100 Elektrikli, Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı

İsveçli üreticinin belirttiğine göre şarj hızı 40 kW'tan fazla. Bu da sistemin neredeyse 50 kW kablolu DC şarj ünitesi kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Volvo, kablosuz şarj teknolojisinin test süreci boyunca XC40'ların günde 12 saat çalışmasını ve yılda 100 bin kilometre mesafe kat etmesini umuyor. Bu sadece kablosuz şarj teknolojisinin değil, aynı zamanda elektrikli Volvo modellerinin de gerçek ticari kullanım koşullarında ilk kez dayanıklılık testine tabi tutulduğu bir süreç olacak.

Volvo'nun test ettiği sistemdeki kablosuz şarj üniteleri Momentum Dynamics'ten temin edilmiş. Söz konusu firma, kablosuz şarj konusunda önde gelen şirketlerden biri. Bunun dışında Volvo'nun İsveçli enerji şirketi Vattenfall ve enerji şirketi Göteborg Energi gibi başka partnerleri de bulunuyor.

• Teslanın 100 sene önce keşfettiği teknolojiyi şimdi yavaş yavaş bize geçireceklergibi

• mangalyurekli kullanıcısına yanıt
    fosil yakıtlı motor teknolojisi kaç senelik? mesele teknolojinin ne kadar eskiden icat edilmiş olmasında değil, hangisinin insana doğrudan veya dolaylı olarak daha yararlı olmasında

edit: ilk elektrikli araba 1835'te yapılmış bu arada, fosil motorlularsa ilk kez 1886'da yapılmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stableRevulation -- 4 Mart 2022; 2:10:36 >
  • güzeh

• bu teknolojinin gelişmesine engel oldular. çünkü petrole sahip olanların zararına bu teknoloji. 100 yıl dünyayı petrol ile yönettiler işte. şimdi de uydurma küresel ısınma projesi ile böyle şeyleri gündeme taşıyorlar.

petrol satmak için elektrikli araba teknolojisinin gelişmesine engel olanlar şimdi neden küresel ısınma "yalanı"nı ortaya atıp petrol tüketimini azaltacak eylemlerde bulunsunlar ki

• stableRevulation kullanıcısına yanıt

çünkü orası artık eskidi. yeni teknolojiler geldi. insanlar da yavaş yavaş bu alana rağbet ediyorlar.

piyasaya her geçen yıl farklı farklı markalar elektrikli araç sokuyor.

geleceğin teknolojisini kontrol altında tutmak istiyorlar.

kendi iradeleri dışında gerçekleşen her bir olayı kendileri için tehlikeli olarak görüyorlar.

bula bula bunu mu buldun? yeni teknolojileri de bunlar kontrol etmiyor muydu sana göre? niye geliyo yeni teknolojiler, gelmesin madem kontrol onlarda ve petrol satmanın peşindeler..? bir de neleri tehditkâr gördüklerine kadar biliyosun he.

tamam, olabilir. başka açıklaman yoksa ben okeyim elektrikli arabalara

elektrik motoru daha zararlı olduğu için geride kalmadı. yaşınız gençse belki bilmezsiniz yıllar önce elektrikli otobüsler vardı caddelerde hala da elektrikli birsürü araç kullanıyoruz. (tramway ve metrolar mesela) asıl geride kalan elektriğin depolanması kısmıydı.

1850-60 arasında ilk içten yanmalı motor başladı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ahmet1905_47 A kullanıcısına yanıt

evet biliyorum. hatta 1900'lü yıllardandı sanırsam bir fotoğrafta sıra sıra arabalar dizilmiş kabloyla şarj oluyorlar, fotoğrafın kesinliği ve tarihi tartışılır.

Volvo, kablosuz elektrikli araç şarj teknolojisini test ediyor
    Volvo, kablosuz elektrikli araç şarj teknolojisini test ediyor9gag
    Electric vehicles being charged in the early 1900s - Awesome
    https://9gag.com/gag/adgYWy2

edit: ilk elektrikli arabaysa 1835'te yapılmış, şaka gibi, fosil motorlularsa ilk kez 1886'da yapılmış

o zaman yaygınlaşmama nedeni hem bataryaların pahalı olması hem de yetersiz enerji yoğunluğuna sahip olması. bugün bile kimilerine göre yetersiz, kg başına depolanabilen enerjiyi artırma peşindeler şu anda 250-300Wh/kg civarında, bunu 400'lere çıkarabilirlerse uçaklarda bile yavaş yavaş kullanılabilecek ergonomiye sahip olacak

şu videoda tesla planlarından bahsediyor biraz:

Volvo, kablosuz elektrikli araç şarj teknolojisini test ediyorEmir Tunçyürekyoutube
    Piller ilginizi çekiyorsa Tesla pil günü için yazdığım makaleye de web sitemden ulaşabilirsiniz; http://teslaturk.com/battery-day-tarih-tekerrurden-ibarettir/ Ben Emir, tam bir elektrikli araba canavarı, teknoloji delisi ve en önemlisi sıkı bir Tesla tutkunuyum. 2014 yılında Teslaturk.com isimli blogu kurarak başlayan yolculuğum, Emir Tunçyürek ismiyle youtube'da devam ediyor. Elektrikli otomobillerle ilgili yeni içerikler için takipte kalın! www.teslaturk.com www.instagram.com/emir_tuncyurek www.twitter.com/emir_tuncyurek En çok izlenen bölümler: Direksiyona Dokunmadan Evden İşe Gittim! https://bit.ly/36iEsbF Elektrikli Uzun Yol 03: Tesla Model S ile İstanbul - Ankara https://bit.ly/3mSF2CO Tesla Serviste Neler Yapıldı? Ne Kadar Tuttu? https://bit.ly/30hcF7D Türkiye'de İlk Tesla Model S P100D Tecrübesi! https://bit.ly/3mTtOhz %100 Elektrikli Araba BMW i3 Muayenesi. https://bit.ly/36eEPEg
    https://www.youtube.com/watch?v=O6d-rqaNnQ0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stableRevulation -- 4 Mart 2022; 2:13:46 >

• hazarcep H kullanıcısına yanıt

edit: ilk içten yanmalı motora sahip otomobil 1886'da çıkmış. ilk elektrikli arabaysa 1835. çok ilginç, tıpkı çakmağın kibritten önce icat edilmesi gibi.

yavaş yavaş inovasyonlarının sonlarına geliyorlar, 2025'te euro 7 standardıyla birlikte motor üretme şartları sıkılaşacak, çoğu marka bu yüzden daha basit, ucuz ve geliştirilebilir olduğu için elektriklilere yöneliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stableRevulation -- 4 Mart 2022; 2:8:23 >
  • Mercedes ve bmw yıllar önce denedi verimsiz olduğu için vazgeçti

• Bu belki asfalt altına falan gömülürse kırmızı ışıklarda duran elektrikli araçlar için güzel olabilir kısa sürede olsa enerji enerjidir. Fakat ne kadar verimli olur o konuda endişe ediyorum manyetik akının doğru düzgün akabilmesi için trafolarda baya bir mühendislik var. Arada manyetik akıyı geçirmek için tasarlanmış bir yapı olmadan yüksek kw değerindeki güçler nasıl aktarılacak merak ediyorum doğrusu.

• pil teknolojisi gelişip bir üst seviyeye çıkarsa insanlık tarihi çağ atlayabilir teknoloji anlamında.

Fotograf dogrudur buyuk ihtimalle. 1800 lu yillarin sonu ve 1900 lu yillarin basinda ozellikle amerikada elektrikli araclar cok populer hale gelmisti. Ta ki henry ford seri uretim benzinli arac uretimine gecene kadar. Turkiyedeki(osmanli) ilk elektrikli arac 2. Abdulhamit zamaninda ithal edilmis

• masterap M kullanıcısına yanıt

kaynak lütfen

edit: biraz baktım, doğru gibi.

bi de elektrikli araba 1835'lerde yapılmış ilk olarak, 1887'de Nikola Tesla ilk AC indüksiyon motorunu icat ediyor, Westinghouse 1892'de ilk kullanışlı indüksiyon motorunu yapıyor...

yine kaynak eklemek istersen buyur, iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stableRevulation -- 4 Mart 2022; 2:2:40 >

3-4 sene once okumustum hocam kaynagi bulabilecegimi sanmiyorum :) isin ozu batarya sistemi gelismedikce su an elektrikli araclara yenilik demek mumkun degil

O zaman evet elektrikle olan motorlar mantıklı değildi bana kalırsa hala mantıklı değil elektrikli arabalar çevreci görünüyor ama halbuki onun üretim süreci (batarya) daha sonra elektrik in kendisini elde etmek filan fosil yakıt bana daha mantıklı geliyor ama

• hazarcep H kullanıcısına yanıt

Tam sana göre bir konu yazmıştım. Konuyu baştan sona, kaynak ve videolarıyla okumanı rica ederim. Yine aklına takılan sorular olursa konunun mesajlarına bak, kesin birisi sormuştur ben de kaynaklarla, karşı argümanlarla cevapladım her soruyu ("o öyle değil" deyip karşı argümanlarını kaynaklarla desteklemeyen, kanıtlamaya tenezzül etmeyenlere sert çıktım ilk başta, devamında cevaplarını yine aldılar). İyi okumalar👇

https://forum.donanimhaber.com/elektrikli-araclar-gercekten-cevreci-mi--151603811

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.