Şimdi Ara

Volt, Amper, Watt sorusu, işten anlayan ustaları bekliyor. Chat GPT 4 Plus bile bilemedi :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yapay zekaya ( Chat GPT Plus 4) sordum ama bir yerden sonra error verdi :)

60ah akü ile çalışan plugin hybrid arabanın 12v çakmak çıkışı ve bunun 15 amper sigortası var.

Soru şöyle;

20v 15Amper 300w laptop adaptörünü bu arabanın 12v soketi kaldırır mı ?

Kaldırmazsa çözümü ne olabilir?

Benim aklıma gelenler şöyle

Seçenekler:

+ Pure sine wave inverter (saf sinüs) 500w güç, tepe gücü 1000w çakmak yuvasından Kullanmak

+ Adaptörün 20v değerini koruyarak daha düşük amper ve watt değerlerine sahip Adaptör kullanmak (sürekli şarjda kalması sorun değil ama ekran kartı vb için yeterli güç sağlanır mı ?) Elbette zarar verir mi bilgisayara? Adaptör sorun değil.

+ Daha düşük donanım da laptop ile değiştirmek(daha düşük watt değeri isteyen adaptörlü)

Aracın garantisi var, harici bir şey bağlayamıyorum aküye.

Çok çıkmazdayım, Saygılarımla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 180 watt verebiliyor araba. Çalışmaz 300 watt’lık dizüstü. Çözüm olarak 180watt altı güç tüketen dizüstü alınız. Kırıp dökmeden yapılabilecek en mantıklı çözüm bu. O inverteri taksanızda sigortası atar. Sigortayı büyütürsünüz bu defa da yangına mahal verir. Sadece 180watt’tan daha az güç çeken dizüstü aldığınızda sorun çözülür.

• Tek çözüm inverter

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt

300w ve 1100w inverter denedim. 3 kez sigortayı yaktım, 1 kez cam sigortayı yaktım. 300w kaldırmadı zaten ama 1100w olan da sorun yaşattı. Tam sinüs farklı olur mu onu bilmiyorum sadece.

• mystiery_ kullanıcısına yanıt

İlk defa güzel bir bilgisayar aldım, onu da değiştirmek zorunda kalıcam daha eski model ile. Peki adaptörün amper ve watt değerleri daha düşük olan bir adaptör kullansam ?

EK: Yine 15 amper sigortası olan Mercedes GLK model araçta 1100w inverter ile denedim ve sorunsuz kaldırdı aslında. Ta ki bilgisayarı test etmek için strese sokana kadar :) sonra da cam sigortayı attırdı. Fakat GLK nın sanırım aküsü büyüktü. Yinede 15 amper. Ancak diğer araç Toyota rav4 Plugin ve aküsü 60ah. Nasıl oluyor da aynı inverter ile birinde strese bile bir yere kadar dayanırken diğerinde İnternet sayfası açsam gücü kesiyor onu anlamıyorum. İşte bu yüzden acaba tam sinüs çözüm olur mu diye düşünmeden edemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnatoliyA. -- 11 Kasım 2023; 17:41:43 >
  • Cihaz tam güç çekmeyecektir. Bataryaları sağlamsa, kısmen araç aküsünden destek alarak idare etmesi beklenir. Ama hiç çalıştırmadığından bahsetmişsiniz, batarya ve batarya ayarları ile ilgilenmelisiniz.

Hiçbir türlü çözüm bulunamazsa, bir ufak akü daha alıp, çakmaklıktan seri bağlantı ile 24 Volt elde edip, regüle ederek adaptör olmadan laptopa vermek için uygun sistem kurmak gerek. Hiçbir yere zarar vermeyeceğinden emin olunan bir sistem. Laptop belki 24Volt girişi de kabul edebilir ama güven vermesi için regülasyon düşünülebilir.

Laptop marka model ile en fazla en az kaç Volt giriş alabileceğini öğrenmek gerek. Forumun uygun bölümlerinde konu açılabileceği gibi bu konuya da eklenebilir.

• AnatoliyA. A kullanıcısına yanıt

M3 Max’lı MBP 16” dizüstüler 140watt harcıyor. Düşünülebilir.

Adaptörün watt’ı düşük olanı alırsanız bilgisayar açılabilir fakat pilden harcamaya devam eder. Pil bitince de kapanır. Bunu dizüstü üreticisine sorup detaylı öğrenmek lazım.

Arabada yangın çıkmasın da dizüstü kullanıcam diye. Kablolardan kapasitesini aşan elektrik yükü geçerse ısınır sonra da yanar. Arabanın orjinal sigortası atıyorsa sıkıntılı durum vardır. Ölçüt bu orjinal sigorta olmalı dayanıklılık için.

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim fikir için ve evet, yapılabilir ama araç buna uygun değil :) Ticari taksi kullanıyorum (LİNÇ etmeyin arkadaşlar, yurt dışında kullanıyorum)

Fakat bu fikri yine de araştırıcam ve teşekkür ederim

• mystiery_ kullanıcısına yanıt

M3 Max 'a bayılırım ve hele 16" tadından yenmez de benim yaşadığım ilke de bile Euro fiyatı ile söylüyorum, 5.000 € :) TR de bunu düşünemiyorum bile. Belki zorlasam m2 Pro olur :)

Yani pilden harcamaya devam etsin elbet ama pili şarj da etmeli sonuçta. Kabaca 140 - 160w bir adaptör bulsam 20v değerinde bu şarj etmez mi acaba. Firmaya sormak olmaz sanırım daha 1 haftalık bilgisayar :)

Orjinal sigorta atıyor evet. 2021 model araba şükür atmamazlık yapmıyor ama kaldırmadığı kesin.

• 180w çıkışlı bir yere 300 w giriş uydurmaya çalışıyorsunuz. denemeniz bile hata. yani baştan sona hata. inverter taksanız dahi buradan 180 üzeri alınmamalı. farklı çözüm gerekiyor size. direk akü üzerinden gerekli kablo ile enerji almak en sağlıklısı. ancak pek kolay değil, uzunluk arttıkça kayıplar sebebiyle hem ısınma hem de verim düşer. amfi tesisat kablosuyla çekseniz o kalın kabloyu nereye gizleyeceksiniz, çok kötü görüntü.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • aracın aküsü bagajda ve bunda hiç sorun yok ama akü bağlantısı seçenek değil ve ne yazık ki bu yüzden konu açmak zorunda kaldım.

Bende Macbook Pro M2 var. Size fikir vermesi açısından:

Adaptörü 67Watt.

Bu güç pil boşşa hem pili yaklaşık 1.5 saate şarj ediyor aynı zamanda pcyi tam performanda kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca webde gezinme ve youtube den video izleme gibi kullanımlarda, elektriğe bağlı olmadan 12...15 saat kadar pil ile çalışabiliyor.

Diğer gereksinimlerinizi karşılıyorsa M2 pro yu düşünebilirsiniz.

• rafet32 kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim. Geçtiğimiz günlerde bu çözüme vardım bende. Her ne kadar macbook kullanmamış olsam da bunu öğrenmek zorunda kalacağım ve m2 gerçekten harika bir teknoloji.

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim

Yaşadığım yerde büyük bir indirim (11.11) yapıldı ve mağazadan sıfır Macbook Pro 16" m1 Pro aldım. Ancak adaptörü 140w gücünde. Henüz denemedim ama sanırım bu araçta şarj olacaktır?

Ayrıca elektriğe takılı olmadan tam güçte çalışması önemli. Video editlerken buna çok ihtiyacım oluyor. Teşekkürler

Hocam bu chat gptyi hangi siteden kullanabiliyoruz ? Üyelik vs gerekiyor mu ücretli bir olay mi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • dfk24 kullanıcısına yanıt

Gpt 4 yazıp ilk çıkana tıklarsan login olup kullanabilirsin ücretsiz. Yada kayıt olabilirsin.

Hayırlı olsun. Güç tüketiminin M2 (13")ye göre fazla olması sanırım ekran boyutu ve M1 serisi olmasından kaynaklanıyor.

Evet m1 olması bir etken ama mac kadar 100w bataryası var. 13 e göre çok büyük sanırım. Bu yüzden olabilir. Ancak daha düşük watt değerini kullanabiliyorum sanırım adaptör de. Bir bakıcam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.