Şimdi Ara

VDSL DSLAM CHIPSET UYUMSUZLUĞU (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
16
Favori
17.712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler yine aklımda sorular kaldı umarım darlamıyorumdur

Router olacak bazıları Xiaomi 4A Giga tavsiye etti bazıları da Keenetic. Sizin tavsiyeniz hangi marka modeldir?

Modem olarak da Airties Air 5650 mi yoksa Huawei HG658 V2 mi tavsiye edersiniz?

Daha modern ve güncel modem almak daha mantıklı geldi

neden ısrarla üretimi bitmiş ikinci el bulunabilecek modemleri tavsiye ettiğin anlamadım bunların muadili yok mu şu anda

Örneğin Türk Telekomun şu an sattığı bir sürü modem var sonuçta sizin önerdiğiniz modem de internet servis sağlayıcı modemi

VDSL DSLAM CHIPSET UYUMSUZLUĞUbireysel.turktelekom.com.tr
    Modem ve Wifi Ürünleri > Kampanyalar > Cihazlar > Türk Telekom
    https://bireysel.turktelekom.com.tr/cihazlar/kampanyalar/sayfalar/modem-ve-wifi-urunleri.aspx

Bu da Türknetin

VDSL DSLAM CHIPSET UYUMSUZLUĞU
    VDSL DSLAM CHIPSET UYUMSUZLUĞUturknet
    ZyXEL VMG3625-T50B Modem - Özellikler ve Fiyatı — TurkNet
    https://turk.net/modem/zyxel-vmg3625-t50b

• altuntepe2 kullanıcısına yanıt

TP-Link VC220-G3u MediaTek

TP-Link VC220-G2u Broadcomm

• saha dolabı ile aramda 364 metre 100 mbps kullanıyordum 98 mbps sizin hat iyi deği snr değerleri düşük

• gargamel11 kullanıcısına yanıt

Merhaba

Fotoğraftaki gibi düzenledim. Köprü için başka işlem yapmam gerekiyor mu? Dhcp kapalı mı olması gerekiyor?

• 2 ay olmuş siz yazalı ben yeni farkettim kusura bakmayın. Muhtemelen bu zamana kadar halletmişsinizdir herhalde. Ayarlarınız köprü için yeterli . Dhcp açık olursa modem ayarlamak için bağlandığınızda bağlandığınız cihaza otomatik ip verir. Kapalı olursa kendiniz manuel ip girip bağlanırsınız. Router ile pppoe bağlantısı yapacağınız için sadece WAN ip alacaktır.Routera bağlı olarak hem WAN hem modem bağlantısı yapmak da mümkün. Openwrt Router ile tek kablo ile hem DHCP ile modeme bağlantı yapabiliyorsunuz hem de köprü vasıtasıyla pppoe ile internet bağlantısı yapabiliyorsunuz. Bir de modemde köprü ayarları menüsü vardır oradan kablolu kablosuz yapacağınız köprü portlarını seçebilirsiniz.

@ATTN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gargamel11 -- 20 Mart 2023; 20:37:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    hocam aynı modeme sahibim ve telnet erişimim var bahsettiğiniz hangi komutu gireceğim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • rocky_balbao kullanıcısına yanıt

en iyi modem asus

Hocam araştırmalarım sonucunda gerçekten de en mantıklı vdsl modemin vspm310 chipsetli hg658 olduğuna karar verdim ancak bir sorun var

bu modem IPOE köprüleme destekliyor mu çünkü tivibu kullanıyorum ve tivibu ipoe kullanıyor. internet için pppoe tivibu için ipoe köprüleme yapacağım

ama ipoe köprülemeyi desteklemezse benim için sıkıntı olacak

köprü modunda kullanmak istiyorum xiaomi ax3200 router'a bağlayarak

• Merhaba arkadaşlar konuyu baştan sona okudum.Uzun bir süre türknette 35 mbps vdsl de airteis 5650,vodafon h300 s ve son zamanlarda ise keenetic extra dsl modem kullandım. Pek sorun yaşamadım.Türknette son bir kaç ay ne olduysa keenetic extra dsl de farklı sürümlerde hızda dalgalanma crc fec hataları aldım.Türknet fiyat artışı sonrası türk telekom alt yapını kullanan comnete geçtim.11aydır kullanıyorum.Genel olarak memnunum.Yeni eve taşındım.Bağlantı sorunu yaşadım.Bina içi tesisatı kontrol ettirerek ek bağlantı yerleri yeniden bağlanınca hattım düzeldi.

Kennetic extra dsl de farklı sürümlerde farklı crc hataları aldığım için sattım.

Elimde Mediatek Econet EN7556N işlemcili ZyXEL VMG3625-T50B ,Realtek RTL8685PB ilemcili vodafon h300 s ve xiamio giga router var.Testler yapıyorum.1 aydır kopma yaşamıyorum.

Son çare broadcom işlemcili hg658c veya Çinli TRIDuctor VSPM310 model xdsl chipseti kullanan hg658 v2 alıp köprü moduna alıp xiamio giga router bağlayacağım.

Her modem herkeste saha dolabına uzaklık,saha dolabı,alt yapı bağlantıları,bina içi tesisatı vs nedenlerden dolayı farklı değerler veriyor.

Amacım 35 mbps hat değerlerim stabil olsun,crc ve fec basarak hattım kopmasın.

Huawei hg658 v2 köprü modu+router deneyeceğim.Bunun benim hattım için en uygun kombinasyon olduğunu nasıl anlayacağım?

yeni evdeki sattığımextra dsl hat değerleri

ZyXEL VMG3625-T50B hat değerlerim

xDSLFwVersion:  FwVer:5.12.23.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0

Line State:  Up

Modulation:  ITU G.993.2(VDSL2)

Annex Mode:  ANNEX_B

=============================================================================

INP downstream: 0

INP upstream: 0

shineGINPdownstream: 0

shineGINPupstream: 0

reinGINPdownstream: 0

reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

near-end fast channel bit rate: 35838 kbps

far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

far-end fast channel bit rate: 6141 kbps

near-end FEC error fast: 0

near-end FEC error interleaved: 0

near-end CRC error fast: 4

near-end CRC error interleaved: 0

near-end HEC error fast: 0

near-end HEC error interleaved: 0

far-end FEC error fast: 3

far-end FEC error interleaved: 0

far-end CRC error fast: 1

far-end CRC error interleaved: 0

far-end HEC error fast: 0

far-end HEC error interleaved: 0

DSL uptime :48 min, 24 secs

DSL activetime :0 min, 21 secs

Downstream:

relative capacity occupation: 100% 

noise margin downstream: 14.7 dB

output power upstream: 7.6 dbm

attenuation downstream: 13.3 dB

Upstream:

noise margin upstream: 22.3 dB

output power downstream: 12.4 dbm

attenuation upstream: 0.1 dB

H300 s hat eğerlerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 4 Nisan 2023; 15:39:3 >

• Merhaba. VDSL olarak muhtemelen bu dolaba bağlayım. Bunun içindeki çip ne olabilir? Dslam çipi gösteren modemim olmadığı için bakamadım ne olduğuna. Belki fotoğraftan anlaşılıyordur

merhaba yeni taşındım.Bina iç tesisatında sorun vardı.Kopma,dalgalanma ve crc artışı oluyordu.Yaptırdım.35 mbps vdsl kullanıyorum.Alt yapı 55 mbps destekliyor. Şu anda Elimde Mediatek Econet EN7556N işlemcili ZyXEL VMG3625-T50B ,Realtek RTL8685PB ilemcili vodafon h300 s ve xiamio giga router var.Testler yapıyorum.1 aydır kopma yaşamıyorum.Sizinde bahsettiğiniz Huawei hg658 v2 köprü modu+router deneyeceğim.Bunun benim hattım için en uygun kombinasyon olduğunu nasıl anlayacağım?

Mediatek Econet EN7556N işlemcili Zyxel WMG3625-T50 modemimin hat değerleri

xDSLFwVersion:   FwVer:5.12.23.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0

Line State:   Up

Modulation:   ITU G.993.2(VDSL2)

Annex Mode:   ANNEX_B

=============================================================================

INP downstream: 0

INP upstream: 0

shineGINPdownstream: 0

shineGINPupstream: 0

reinGINPdownstream: 0

reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

near-end fast channel bit rate: 41215 kbps

far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps

far-end fast channel bit rate: 12286 kbps

near-end FEC error fast: 0

near-end FEC error interleaved: 0

near-end CRC error fast: 2459

near-end CRC error interleaved: 0

near-end HEC error fast: 0

near-end HEC error interleaved: 0

far-end FEC error fast: 2131

far-end FEC error interleaved: 0

far-end CRC error fast: 263

far-end CRC error interleaved: 0

far-end HEC error fast: 0

far-end HEC error interleaved: 0

DSL uptime :10 days, 7:07, 24 secs

DSL activetime :0 min, 21 secs

Downstream:

noise margin downstream: 12.6 dB

output power upstream: 9.4 dbm

attenuation downstream: 13.3 dB

Upstream:

noise margin upstream: 16.0 dB

output power downstream: 13.2 dbm

attenuation upstream: 0.1 dB

35 mbps vdsl kullanıyorum.En köşe odada Zyxel WMG3625-T50 modemimin notebook wifi testi.

Vodafon h300 s hat değerlerim;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 24 Nisan 2023; 14:3:10 >

• 35 mbps vdsl hattımda dün itibari ile Zyxel p-2812hnul-f1 openwrt yüklü modem+ zyxel vmg3625-t50b modemi router modunda kullanmaya başladım.Saha dolabımın lantiq olduğunu öğrendim.Modemde lantiq olunca iyi bir uyum oldu.

• HISI adlı/markalı bir DSLAM duydunuz mu? HiSilicon geliyor aklıma ancak Google aramasında bir sonuç çıkmıyor. Broadcom ve Lantiq dışında görmemiştim şimdiye kadar.

• Halacoglu kullanıcısına yanıt

Telnet ile chipset vendor id öğrenmek gerekiyor aklıma gelen tek şey bu. Bir de farklı chipsete sahip modemlerle denemeler yapılabilir şu anda hat değerleri ne durumda?

Gruba sormuştum bir arkadaş sizin saha dolabı için Huawei diyor hocam.

• @cimbom38 Teşekkür ederim hocam, HiSilicon kısaltması gibi sanki ama ilk kez duyuyorum.

@grikurtccc Bu bilgi bir şey ifade eder mi bilmiyorum hocam ama müşteri hizmetleri ile görüştüğümde "Tivibu altyapısını kullandığınız için alabileceğiniz maksimum hız 50mbps" demişti. Farklı modemlerle şöyle sonuçlar aldım:

Triductor VSPM310 çipsetli Huawei HG658 V2 = sorunsuz

Realtek RTL8685PB çipsetli Vodafone H300S = sorunsuz

Broadcom BCM63178 çipsetli Asus DSL-AX82U = sorunsuz

Broadcom BCM63178 çipsetli Zyxel DX3200 = sorunsuz

MediaTek EcoNet çipsetli Keenetic Extra DSL = kopuyor

MediaTek EcoNet çipsetli Zyxel VMG3625-T50B = kopuyor

Bu arada Telnet'in sorunsuz bağlantı kurduğu tek modem Asus oldu ancak kullanıcı adı ve şifreden sonra more proc:/tc3162/adsl_stats komutunu girince aşağıdaki hatayı alıyorum:,

Hat değerleri şöyle görünüyor:

Bilgilendirme.için teşekkür ederim.Güle güle kullanın.Asusun orjinal yazılımı mı yokda merlinmi kullanıyorsunuz?Bu modemi uygun fiyata temiz faturalı garantili bulursam alıp test etmek istiyorum.Dx3200 takdığınızda onunda hat değerlerini atabilirmisiniz?

• cimbom38 kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam, umarım bulursunuz. Şu anda orijinal yazılım yüklü, vakit bulursam Merlin deneyebilirim. Bir ara takacağım yine DX3200'ü, onun hat değerlerine de bakarım. Yalnız şunu incelemenizi rica ediyorum:

Malum, girişteki odada WiFi sıkıntısı çekiyordum.

DX3200 = çekmiyor

Diğer modemler = bazen kopsa da çekiyor

TP-Link WA854RE menzil genişletici = 25-30 mbps

Mercusys MW300RE menzil genişletici = 27 mbps

Asus DSL-AX82U = 46 mbps

Bugün birkaç kez yaptım bu testi ve sonuçlar 46-47 mbps arasında gezdi hep. Şaşırtıcı derecede iyi geldi bana 50 mbps bağlantı için. Belki sizin için de ikinci bir cihaz gerekmeksizin sağlamak istediğiniz kapsama alanını oluşturabilir bu cihaz.

Rica ederim hocam.

Vodafon H300s modemi tekrar aldım.Tam f/p ürünü bu modem beni şaşırtıyor.En köşe oda teiefon wifi çekimi ve testi zyxell dx3200 modemden daha iyi, çok ilginç.

• arkadaşalar bende 10 yıldır kullandığım modemle kopma sorunları yaşıyordum yeni bi modem aldım ama o da adsl 2+ mış dikkat etmeden almıştım uyumsuz yani çalışmadı modemi söküp takarken bu sefer splitterı takmadım ve eski modemim stabil çalışmaya başladı hızda arttı demekki benim splitter bozukmuş bu konuya bilgi olarak eklemek istedim belki aynı sorunu yaşayanlara çare olabilir

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.