Şimdi Ara

Vaillant turbotec Plus - turbotec Pro tercih?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
13.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selamlar arkadaşlar. evime yeni bir kombi alma arefesindeyim ancak pek çok forumdaş gibi ben de hangisi konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorum. öncelikle belirtmem gereken, şimdiye kadarki kombilerimde özellikle DD beni bu ısınma olayından bezdirdi. o sebeple malzeme kalitesinin biraz daha iyi olacağını umduğum ve daha az sorun çıkartacağını düşündüğüm Vaillant-Buderus-Viessmann üçlüsüne bakıyorum. Bosch konusu var bir de, öven kadar söven de mevcut kafa karıştırıcı bir durum.

Aklımdaki modeller ise:
    1.Vaillant turbotec plus
    2.Vaillant turbotec Pro
    3.Buderus u52
    4.Veissmann Vitopend 100

Şimdi bir konu daha var, herkes premix cihaz önerisine girişecek tahminen (diğer konularda gördüğüm bir durum) ancak kombinin monte edileceği yerde gider yok ve tesisat çekmem uygun değil, zira salonun bir köşesinde monte edilecek. Bu nedenle yoğuşmalıları eledim.

Ev çok büyük değil, yaklaşık 90 m2 ve dubleks bir daire, yalıtımının iyi olduğunu söyleyebilirim ve de güney cephe, önü açık, yer İstanbul. 24 kW gücünde cihazlara bakıyorum ve 40 derece tesisat suyu sıcaklığında bahar mevsimlerini geçirebileceğimi umuyorum. Ancak sanırım kimi kombiler tesisat suyu sıcaklığında bu seviyeye inmiyorlar. Bu yukarıdaki modellerden 40 derece tesisat suyu sağlayan model var mıdır?

Ayrıca Vaillant'ın bu iki modeli arasında teknik farklılıklar var mı yoksa fark yalnızca kontrol panelinden mi ibaret?

Kombi salonda olacağı için sessiz olması da ayrı bir gereklilik sanırım ki.

Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden herkese teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: satox

selamlar arkadaşlar. evime yeni bir kombi alma arefesindeyim ancak pek çok forumdaş gibi ben de hangisi konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorum. öncelikle belirtmem gereken, şimdiye kadarki kombilerimde özellikle DD beni bu ısınma olayından bezdirdi. o sebeple malzeme kalitesinin biraz daha iyi olacağını umduğum ve daha az sorun çıkartacağını düşündüğüm Vaillant-Buderus-Viessmann üçlüsüne bakıyorum. Bosch konusu var bir de, öven kadar söven de mevcut kafa karıştırıcı bir durum.

Aklımdaki modeller ise:
    1.Vaillant turbotec plus
    2.Vaillant turbotec Pro
    3.Buderus u52
    4.Veissmann Vitopend 100

Şimdi bir konu daha var, herkes premix cihaz önerisine girişecek tahminen (diğer konularda gördüğüm bir durum) ancak kombinin monte edileceği yerde gider yok ve tesisat çekmem uygun değil, zira salonun bir köşesinde monte edilecek. Bu nedenle yoğuşmalıları eledim.

Ev çok büyük değil, yaklaşık 90 m2 ve dubleks bir daire, yalıtımının iyi olduğunu söyleyebilirim ve de güney cephe, önü açık, yer İstanbul. 24 kW gücünde cihazlara bakıyorum ve 40 derece tesisat suyu sıcaklığında bahar mevsimlerini geçirebileceğimi umuyorum. Ancak sanırım kimi kombiler tesisat suyu sıcaklığında bu seviyeye inmiyorlar. Bu yukarıdaki modellerden 40 derece tesisat suyu sağlayan model var mıdır?

Ayrıca Vaillant'ın bu iki modeli arasında teknik farklılıklar var mı yoksa fark yalnızca kontrol panelinden mi ibaret?

viessmman vitopend'in modülasyon aralığı çok dar ve bu kombide eşanjör delinmesi gibi kronik sorunlar var
    buderus u52 ise bitemik eşanjörlü ve sıcak su verimi 2 yıldız
    yoğuşmasız kombilerde bana göre en iyiler:
    buderus u 62,vaillant 242-3-5 ve ferroli divatop micro'dur

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

selamlar arkadaşlar. evime yeni bir kombi alma arefesindeyim ancak pek çok forumdaş gibi ben de hangisi konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorum. öncelikle belirtmem gereken, şimdiye kadarki kombilerimde özellikle DD beni bu ısınma olayından bezdirdi. o sebeple malzeme kalitesinin biraz daha iyi olacağını umduğum ve daha az sorun çıkartacağını düşündüğüm Vaillant-Buderus-Viessmann üçlüsüne bakıyorum. Bosch konusu var bir de, öven kadar söven de mevcut kafa karıştırıcı bir durum.

Aklımdaki modeller ise:
    1.Vaillant turbotec plus
    2.Vaillant turbotec Pro
    3.Buderus u52
    4.Veissmann Vitopend 100

viessmman vitopend'in modülasyon aralığı çok dar ve bu kombide eşanjör delinmesi gibi kronik sorunlar var

çok teşekkürler, aydınlatıcı oldu. Acaba Vaillant 242/3-5 ile 242/3'ün farkları nedir (turbotec Plus ve Pro)? aralarında 200-300 tl fiyat farkı var, 242/3-5 için bu farkı vermemiz mantıklı mı oluyor?

Bir de ses düzeyleri hakkında fikriniz var mı acaba?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Aklımdaki modeller ise:
    1.Vaillant turbotec plus
    2.Vaillant turbotec Pro
    3.Buderus u52
    4.Veissmann Vitopend 100

çok teşekkürler, aydınlatıcı oldu. Acaba Vaillant 242/3-5 ile 242/3'ün farkları nedir (turbotec Plus ve Pro)? aralarında 200-300 tl fiyat farkı var, 242/3-5 için bu farkı vermemiz mantıklı mı oluyor?

Bir de ses düzeyleri hakkında fikriniz var mı acaba?

ikisinin de modülasyon aralığı aynı ve sıcak su verimleri aynıdır
    242-5'in display ekranı daha büyük
    ikisinin de modülasyon aralığı %34 - %100
    buderus u62'nin %30 - %100
    hepsi sessiz cihazlar.özellikle buderus u 62 tam sessiz:36dB sessizlikte

• çok teşekkürler, son bir soru sormak gerekirse... u062 %30 modülasyon ile ön plana çıkıyor ancak verimlilikte ise U062 %90 verimliyken 242/3 %92.5 verimlilikte. modülasyonu daha dar olsa dahi Vaillant daha ekonomik bir cihaz mı bu durumda?
  • quote:

çok teşekkürler, son bir soru sormak gerekirse... u062 %30 modülasyon ile ön plana çıkıyor ancak verimlilikte ise U062 %90 verimliyken 242/3 %92.5 verimlilikte. modülasyonu daha dar olsa dahi Vaillant daha ekonomik bir cihaz mı bu durumda?

reelde ikiside çok fark olmaz,iki cihazın modülasyon aralığında çok fark yok biri %30 diğeri %33,7

ekonomi istiyorsanız premix yoğuşmalı kombi+radyatörlere termostatik vanalar taktırmanız gerekir
    sizin evde giderde sorun var.damacanada yoğuşma suyunu biriktirebilirsiniz,istemiyorsanız yapacak bişey yok
  • sağolun, bildiğim kadarı ile gidere bağlı olmadığında İGDAŞ tesisat onayına geldiğinde sorun çıkartıyormuş ve ayrıca kombi salondaki kendi dolabının içerisinde olacağından altında damacana yerleştirilebilecek bir alan da malesef yok. gider derdi olmasa yoğuşmalıyı tercih ederdim kesinlikle.

u062 ve 242/5'in oda kumandaları vs maliyetlerine de bakıp herhangi birisini seçeceğim bu durumda. Yardımınız için teşekkürler.
  • quote:

sağolun, bildiğim kadarı ile gidere bağlı olmadığında İGDAŞ tesisat onayına geldiğinde sorun çıkartıyormuş ve ayrıca kombi salondaki kendi dolabının içerisinde olacağından altında damacana yerleştirilebilecek bir alan da malesef yok. gider derdi olmasa yoğuşmalıyı tercih ederdim kesinlikle.

u062 ve 242/5'in oda kumandaları vs maliyetlerine de bakıp herhangi birisini seçeceğim bu durumda. Yardımınız için teşekkürler.

rica ederim
    termostatik vanaları mutlaka öneririm:danfoss ra 2000 gaz sensörlü (kombinin devir daimi için 2 petek hariç kalan peteklerin hepsine)
  • yapı marketlerinden birisinden ECA sıvı sensötlü termostatik vana almıştım, danfoss perakende olarak piyasada pek bir dükkanda satılmıyor sanırım. Aralarında çok fark olmayacağını umuyorum, sizin bahsettiğiniz gibi önceki mesajlarınızdan öğrendiğim şekilde 2 petek hariç diğerlerine bağlayacağım. Ancak mevcut vana bağlantım PVC boruya rakorlu ve yüzüklü şekilde olduğundan konvansiyonel yöntemlerle (boru anahtarı ve kas gücü) bu vanaları bağlayamadım. sanırım bir tesisat ustası kombi montajı için geldiğinde onlara da bir el atacak
  • Merhaba,

Aradan epey zaman geçmiş ama araştırma yaparken rastladım, hangi kombiyi aldınız ve memnun musunuz? Özellikle ses konusunda?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu başlıktaki kombilerden turbotech pro yu kullandım sıcak su performansı çok kötü. Musluk suyu debisi bize göre gayet yeterli olduğu halde sürekli dalgalanma yapıyor. Duşta sürekli soğuyup ısınan suyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Zaten kendisini izleyince de sürekli alevi aç kapa yapıyor su kullanımı devam ederken. Böyle anlattığımda sular gerçekten çok az akıyormuş gibi bir izlenim oluşabilir fakat dediğim gibi gayet yeterliydi ama kombi gücünü yeterince kısamadığı için böyle bir sorun oluştuğunu düşünüyorum bu da tabi modülasyon aralığından kaynaklanıyor sanırım.

• Sizin kullandığınız hangi kapasitedeydi? Ses konusundaki düşünceniz nedir? Evde mutfakta yaklaşık 15 gündür kullanılan vuw 242/5-3 var ve ses seviyesi (fan sesi) bana çok yüksek geliyor. Buderus için sessiz diyorlar. Değiştirmeyi düşünüyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mehmetizzet M kullanıcısına yanıt
    Vuw242/5-3 modeliydi. Kendi evimizde dün devreye alınan buderus var sıcak suyu kullanırken kombiden hiç ses gelmiyor diyebilirim. İnanılmaz sessiz bir kombi. Vaillantın da sesi çok rahatsız edici gelmiyor bana ama çalıştığını anlayabiliyorsunuz, buderusta ekrana bakmasam çalıştığı anlaşılmıyor.

• Batu Bey çok teşekkürler cevaplarınız için. Peki Buderus’ra hangi kombi ile değiştiniz? Yoğuşmalı mı hermetik mi? Duşta sıcaklık konusu benim de dikkatimi çekti ama esas mutdaktaki gürültü rahatsız edici.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mehmetizzet M kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Vaillantı kendi evimizde kullanmadım yakınımın evinde var orada uzun süre kaldığım için kullanma imkanım çok oldu dediğim gibi sıcak suyundan hiç verim alamadık. Evimizdekinin modeli buderus gb062.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batu25 -- 22 Mayıs 2018; 18:2:38 >
  • batu25 kullanıcısına yanıt
    Çözüm basit. Banyo yaparken hiç suyu kapatmayacaksınız. İlk başta ben de yadırgamıştım kendi evimde termosifon kullanıyorum banyo yaparken köpüklenince içinde su çok soğumasın diye ve donmamak için suyu kapatıyorum. Ama kombi ile banyo yapınca tam tersi durum oldu. Kapatmadan yıkanınca hiç soğuk sıcak dalgalanması olmadı ama bu sefer de suyu israf etmiş oldum maalesef. Ama kapatmadan banyoda 40 derece su sıcaklığı fazlasıyla yetiyor. Neyse ki kendi evime geldim gene termosifonumla kendi bildiğim gibi yıkandım .

• -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    10-15dklık duşta zaten kapatmıyoruz ki suyu kendi evimizde bizim de termosifon vardı bu zamana kadar, doğalgaz geldi ve kombiyi kullanmaya başladık artık bizimkinin markası buderus. Ben termosifonu aratır diyordum, sıcak suyun hızlı ve sabit gelmesi konusunda ama aksine çok daha konforlu oldu. Kombiden kombiye maalesef sıcak su konforu aşırı derecede farkediyor. Vaillantın diğer modellerini bilemem ama bu bahsettiğim modeli kesinlikle sıcak su konusunda başarısız. Ayrıca eca proteus premix modelini de deneyimledim inanılmaz geç sıcak suyu veriyor. Yanma teknolojileri modülasyonları falan iyi olabilir ama eca sıcak su konforunda bir arpa boyu mesafe ilerlememiş. Şofbenini de kullandım eca nın o da aynı. Kombi alırken en çok dikkat etmek gereken nokta kesinlikle en başta sıcak su konforu olmalı bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: batu25

10-15dklık duşta zaten kapatmıyoruz ki suyu kendi evimizde bizim de termosifon vardı bu zamana kadar, doğalgaz geldi ve kombiyi kullanmaya başladık artık bizimkinin markası buderus. Ben termosifonu aratır diyordum, sıcak suyun hızlı ve sabit gelmesi konusunda ama aksine çok daha konforlu oldu. Kombiden kombiye maalesef sıcak su konforu aşırı derecede farkediyor. Vaillantın diğer modellerini bilemem ama bu bahsettiğim modeli kesinlikle sıcak su konusunda başarısız. Ayrıca eca proteus premix modelini de deneyimledim inanılmaz geç sıcak suyu veriyor. Yanma teknolojileri modülasyonları falan iyi olabilir ama eca sıcak su konforunda bir arpa boyu mesafe ilerlememiş. Şofbenini de kullandım eca nın o da aynı. Kombi alırken en çok dikkat etmek gereken nokta kesinlikle en başta sıcak su konforu olmalı bence.
    Kesinlikle katılıyorum çok haklısınız. Zaten bu kombi beyaz eşya gibi aletler bir kere alınıyor o yüzden çok iyi özelliklerini araştırıp paraya kıyılıp en iyisi alınmalı bence. Yanlış anlamayın size ucuz ürün aldınız demiyorum kesinlikle. Bizler kağıt üstü verilere bakarak ve sağdan soldan deneyimlerimize göre ürün alırken her şey göründüğünün tersi çıkabiliyor kağıt üstü özellikleri tutmayabiliyor maalesef.

Yeni kombiniz de hayırlı olsun bu arada güle güle uzun seneler boyu kullanın inşallah. Elektrikleriniz düzensiz değilse bakımlarını yaptırırsanız uzun seneler kullanacağınızı düşünüyorum. Bunu neden dedim çünkü bizim ev 30 senelik bina kışın elektriklerdeki voltajlar çok düzensiz olduğu için çoğu alet kendini korumaya alıp çalışmıyor. İnşallah siz hiç bir sıkıntı yaşamadan uzun senelerce kullanırsınız,

İyi geceler :).

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.