Şimdi Ara

Vadeli Araç satışı Güvenli şekilde nasıl olur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
33.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bir miktar peşin gerisi noter huzurunda 11 ay vadeli senet teklifi geldi. kişi başka ilden ve tanınmış bir şirkette çalışıyormuş. kişiyi soruşturma imkanım var ama genede güven olmaz tabi.

bende bankalar gibi hacizli ipotekli satabiliyor muyum ? en güvenilir yolu bu mudur ?

bu işin riski var mıdır ne gibi kötü sonuçları olabilir ?

• hocam tum parayi elinde veya hesabinda gormeden satma derim.. ne konular var burada biraz oku bence.
  • bende hesapladım kitapladım. karşıdaki kişi kredi çekse daha avantajı olacak. neden kredi çekmez diye düşündüm. dedim herhalde bankalara borcu var ki kredi çekemiyor. kişiye sordum gerçektende 2 bankaya birden kredi borcu varmış yeni kredi vermiyorlarmış. belkide arabayı aldığı gibi satıp bankalara borcunu ödeyecekti. banada ağır ağır senet ödeyecekti. kişi için gerçekten mantıklı bir çözümmüş tabi benim için büyük bir risk.arabayı ipotekli versem zaten bu durumda kabul etmeyecekti.
  • ipoteği noter satışı yapılırken koyabilirsiniz sartlarinizi alacağiniz miktari ve senetlerinizi noterden onaylatip öyle ipotek koyuyorlar sizin adiniza ekstra 85 lira gibi bi masrafiniz oluyor yanlış hatırlamiyorsam
  • quote:

Orijinalden alıntı: arizatespiti

ipoteği noter satışı yapılırken koyabilirsiniz sartlarinizi alacağiniz miktari ve senetlerinizi noterden onaylatip öyle ipotek koyuyorlar sizin adiniza ekstra 85 lira gibi bi masrafiniz oluyor yanlış hatırlamiyorsam

sağol hocam bilgilenmiş olduk.

ipotek senette çok mantıklı bir yöntem aslında. sonuçta karşıdakinin malını mülkünü bilmeyince en azından arabamı geri alır parayı kurtarırım diyorsun. kağıt üstünde risksiz gözüksede mutlaka riskleri vardır kanımca...
  • Ben de bu şekilde araç alacağım. Aynen kredi sorunlarım var. Ama bana araç lazım, ondan alacağım.

Ve elbette satıcıya diyorum ki, avukata gidelim ve sözleşme yapalım, aracın deviri, senetler bitince gerçekleşsin.

Diğer bir deyişle, aracın devirini yapmayın. Sözleşme yapın. Sanıyorum, ruhsata "satılamaz, el konulamaz" gibi bir ibare konulabiliyormuş bu tarz işlerde.
  • Aracın ruhsatını ve anahtarını veren satıcının ne imzalarsa imzalasın parasını toplu almadığı durumlarda, bir sorun olduğunda baş ağrısı çekmesinden başka ciddi bir alternatifi yoktur.

Aracınızı kredi kartı dışında vadeli, taksitli, senetli sepetli, kefilli noterli vs. satacağınıza ya daha ucuza tık para ile satın yada kapınızın önünde çürüsün daha iyi.

Ayrıca özellikle bankalara borcu olan arkadaşlar mecbur kalamadıkça kendilerine yeni bir borç kapısı açmamalı.
  • Nakit akışın, bazen böyle alışverişler gerektiriyor. Kalıcı sıkıntımız olsa, herhalde araba için peşinat verip, bir de başımıza araç masrafı açmayız değil mi? Bilip bilmeden konuşmayın lütfen...
    Vadeli satışta, üstüne zaten vade farkı konuyor.

Bu anlattıklarınıza göre Leasing gibi sektörlerin de hiç varolmaması lazım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.