Şimdi Ara

VA Panelmi IPS Panelmi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
12
Favori
51.746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Model tavsiye etmem ama film ve dizi için VS panel derim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Philips 65PUS8503 la ilgili yorumlarınızı alabilirmiyim? F/P olarak fena durmuyor.

https://www.epey.com/televizyon/philips-65pus8503.html

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: incele

Philips 65PUS8503 la ilgili yorumlarınızı alabilirmiyim? F/P olarak fena durmuyor.

https://www.epey.com/televizyon/philips-65pus8503.html
    Benim de ilgi alanıma giren bir televizyon..

100 hz, 10 bit, 45w ses ve bir sürü şey :)

7 bin TL bandına inse alıp geçeceğim.

tek sevmediğim tarafı ips panel ve edge led olması.
  • Philips 50PUS7304 için yorumunuz nedir arkadaşlar

• Va panel Netflix gibi platformlarda hdr ile beraber çok başarılı oluyor gerçekten. Karanlık sahnelerde o ince ve küçük ışık detayları ile bayılıyorum. Bütçe sıkıntım olmasaydı Oled kullanırdım o ayrı ama bütçeme uygun kontrast konusunda epey başarılı 65"lik Va panel tercih ettim. Mutluyum

• IPS-VA arasındaki renk canlılığı farkı çok göze batan türden mi? (IPS'te daha iyi olduğu söyleniyor.)
  • Fulton F kullanıcısına yanıt
    İps de her yerden aynı kalitede görüntü alırsın va da ise sağ ve soldan bakınca beyaza çalar ancak va da siyahlar simsiyah çıkarken ips de biraz gri çıkar ayrıca kontrast ips de düşüktür.

• Fulton F kullanıcısına yanıt
    Filmci Oyuncu ve Detaycı kesim için VA panel,
    Barındırdığı yüksek ışık, kontrast ve siyah performansından ötürü bir seçim değil zorunluluktur!
    Geri kalan kesim, bu konularda vasat olan ips alıp kullanabilirler..

• dallass kullanıcısına yanıt
    IPS aynı zamanda daha sağlamdır, ışık altında daha başarılıdır. Dış mekan ve ticari kullanım için birebir. Evlerde de aydınlık mekanlarda, ikincil tv olarak kullanılabilir. OLED ucuzlayana kadar VA bencede en iyi tercih.

• quote:

Orijinalden alıntı: tarihcix

İps de her yerden aynı kalitede görüntü alırsın va da ise sağ ve soldan bakınca beyaza çalar ancak va da siyahlar simsiyah çıkarken ips de biraz gri çıkar ayrıca kontrast ips de düşüktür.
    Bunları biliyorum ama renk canlılığı, doygunluğu olarak IPS daha önde gibi sanki, bu konudaki fikriniz nedir? Açıkçası her ne kadar burada VA pohpohlansa da genel anlamda ikisinden birinin açık ara önde olduğunu sanmıyorum.

Şu alttaki videoları da inceledim:

Size bir şey sormak istiyorum Sony 43 w 805 sahibiyim Sony bayinde Sony 43 xe 7005 gördüm bu tv ile benim 43 w 805 i takas edeceğim bayi benden 2200 TL ve 43 w 805 istedi sizce değer mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fulton

Bunları biliyorum ama renk canlılığı, doygunluğu olarak IPS daha önde gibi sanki, bu konudaki fikriniz nedir? Açıkçası her ne kadar burada VA pohpohlansa da genel anlamda ikisinden birinin açık ara önde olduğunu sanmıyorum.

Şu alttaki videoları da inceledim:

Alıntıları Göster
    Şu aşağıdaki arabaları yarıştırsak hangisi geçer
    Şahin Bmw'yi geçer değilmi?
    Sen tutup sıfır km şahin(üst segment İPS) ile Bmwnin 3 tekerli modelini (en alt segment VA) koyup
    Birde üstüne
    İşte İPS ve VA siz karar verin diye video koyarsanız
    İşin içini ve ehemmiyetini bilmeyen insanlarımız bunu izler ve
    Malesef ÇÖPLÜK ışık kontrast ve siyahlara sahip İPS Panellerin iyi olduğunu düşünebilir...

Asıl işi görünt yansıtmak olan cihazlarda KONTRAST olmazsa olmaz bir unsurdur
    Kontrast olmayan bir panelde gerçek ve derinlik aranamaz ips panellerde 800 max 1200 kontrast varken
    VA panelde bu değer 5000 ila 7000 küsürdür
    Öte yandan ips panellerde siyah diye bir renkte yoktur siyah sanarak verdiği renk GRİdir..
    Bu anlamda şu aşağıdaki resim gibi mukayeseler olmadığı müddetçe
    Hiç bir kuş serisi(ips) hiç bir zaman bmwyi(VA) geçemez bu tartışmaya kapalı bir konudur.

VA Panelmi IPS Panelmi?

VA Panelmi IPS Panelmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dallass -- 25 Ocak 2020; 0:46:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: broodofqueen

IPS aynı zamanda daha sağlamdır, ışık altında daha başarılıdır. Dış mekan ve ticari kullanım için birebir. Evlerde de aydınlık mekanlarda, ikincil tv olarak kullanılabilir. OLED ucuzlayana kadar VA bencede en iyi tercih.
    Arkadaşlar
    Bilmeden bilmek garip bir şeydir...

Bu mesajda VA için söylenilen doğru
    Ancak ips konusunda yazılan ne varsa realde tam tersidir...
    Görüntü konusunda ips panellerin çöplük olduğunu zaten söyledim
    Gelelim şu SAĞLAMLIK mevzuuna
    İPS panellerin sağlam olduğunu düşündüren tek şey nedir biliyormusunuz?
    Mağazadaki satıcıların İPS panelin sert cam alaşımlı katmanını yumruklayarak "bak ağbey bu gırılmazz" gösterisi yüzündendir..
    Bu pazarlamacılar gelsin de bu hareketi belirli bir süre kullanılmış olan bir ips panelde yapsınlar bakalım ne olur
    Ne olacak ekran iç camı çatlar
    Çünkü ips panellerin belirli kullanımdan sonra ısıdan dolayı sert katmanlı cam alaşımı zamanla gevrekleşir
    Bu yüzden siz siz olun badana boya yapmak için veya ev taşımak için ips panelinizi duvardan sökmeye kalktığınız zaman çok çok dikkatli olun
    Çünkü bu gevrekleşen katmanın çatlama olasılığı çok yüksektir tecrübe ile sabit
    Oysa VA panellerin ekranı elastiki bir alaşımdandır bunu ekrana dokunduğunuz zaman dahi anlarsınız
    Bazı geri zekalılar ve ips satmaya çalışan pazarlamacılar bu elastikliği dayanıksız olarak nitelendirirler oysa tam tersi bu esneklik kırılganlık açısından daha sağlamdır..

Şimdide şu gün ışığı alan ortamları ele alalım
    Yine üst mesajımda dediğim gibi
    İps panellerin ışık ve kontrast oranları çöplüktür
    Şimdi siz bu çöplük değerlerin GÜN IŞIĞINA MUKAVAMET gösterebileceğini düşünebilirmisiniz
    800/1200 değerlere sahip bir ips paneli aydınlık bir ortama koyarsanız mat ve soluk bir görüntüyü belli belşrsiz izlersiniz
    Oysa ışık ve kontrastı 5000/7000 küsürlük bir VA paneli aynı ortama koyarsanız
    Bu değerler gün ışığına karşı rahatlıkla mukavemet göstereceği için görüntüler Berrak ve canlılığını korur..

Sağlamlık konusunda fikri satıcılardan almadım, birkaç yerde okudum. Kaynak bulabilirsem paylaşırım. Öte yandan, evimde bir plazma bir IPS bir de VA panelim var. VA panelimi(55PUS7503) aldığımda IPS panelin yerini değiştirdim. Çok da hoyratça yaptım bu işi, maaşallah bir sorun olmadı. Ha, salak değilim birilerine birşeyler ispatlamak için yumruk atıp denemek istemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim, dokunduğum IPS panel daha esnek, ama VA panel daha gergin ve sert, dolayısı ile kırılgan. Ben bilmediğimi konuşmam. Elimde ikiside var, ona göre konuşuyorum.

Yani insanları cahil diye niteleyip gün ışığı performansını kontrasta bağlamanız ne acı. Bu işi az çok bilen birisi gayet iyi bilir ki gün ışığı performansı panelin malzeme yapısı gereği oluşan yansımasına ve nit(cd/m2) değerine yani parlaklığa(brightness) bağlıdır "contrast"a değil. IPS panelin parlaklığı yeterlidir ve en önemlisi yansıma yapmaz, IPS'in aydınlık ortam performansı VA'dan çok daha iyidir, yine tekrar ediyorum tecrübe ile sabit. Gözüme mi inanayım sana mı? Boşuna laf kalabalığı yapmayın.

Bir diğer husus, sizi başka konularda da görüyorum. Bildiğiniz bir kaç şey var, evet doğru ama bildiğiniz bu konular üzerinden sürekli millete sataşma sebebiniz nedir? Benim söylediğim yanlış da olabilir, insanız. Ama bu üslüp neyin nesi? Bu ukalalık nereden geliyor? Siz kimsiniz? "PANELMAN", CAHİLLERİN ÇOK BİLGİLİ UZMAN DOSTU... Kendinizi süper kahraman falan mı zannediyorsunz? Değilsiniz, ve söylediğiniz her şey doğru olmak zorunda değil, olamaz da zaten.

Mesela; IPS çöp felan değil, kullanım alanlarına göre çiçek gibi panel. Renklerle çalışıyorsanız, bir profesyonelseniz veya gerçek renk konusunda takıntılısınız "tek" tercihiniz IPS. IPS verdiği renk gamutunu VA veremez. Son kullanıcısınız, enine geniş büyük bir salonunuz var, geniş açıdan TV izlemeniz lazım, tercihiniz IPS. Aydınlık ortamlarda kullanacaksanız tercihiniz IPS. Hatta oyuncu iseniz TN panel tercih etmenizi öneririm, TN panelin verdiği yenileme hızını ne VA ne IPS veremez. gibi gibi.

Ne söyleyecekseniz de düzgün söyleyin, sataşmayın. Memleketin panel eksperine ihtiyacı yok, herkesin okuma yazması var Allah'a şükür. Ayrıca uzman olsaydınız daha mütevazı olurdunuz zaten, olmadığınız da buradan belli.

• Çok aydınlık,çok güneş alan ortam için hangisi tercih edilmeli?
  • broodofqueen kullanıcısına yanıt
    Bizim insanımıza bilmediği yada eksik bildiği konuda
    "Sen bilmiyorsun" dediğin zaman
    Kendisin anında ilgili konunun profesörü ilan eder
    Karşısındaki ise usluba davet eder...

Böylesi halka açık forumlarda
    Bilmediği konular hakkında yorum yapıp, insanları yanlış yönlendireceksin
    Bende sana altı üstü bilmiyorsun dediğim için üslupsuz olacağım öyle mi?
    Yine söylüyorum Bilmiyorsun kardeşim..

İPS Paneller çok çok daha kırılganlardır
    Hoyratçada olsa Öyle bir defaya mahsus paneli yerinden kaldırıp işte bak ahanda kırılmadı diyemezsin
    Yine söylüyorum
    İps panel sert alaşımdan
    VA panel ise daha elastiki bir alaşımdan yapılır
    Ha bu demek olmuyorki VA kırılmaz elbette kırılır ama ips panele oranla daha az risklidir...

Vasat ışık kontrast siyah ve siyah performansına sahip İPS paneller bu konuda Çöplüktür ve bir amaç için üretilirler
    Nedir bu amaç OLED satamam korkusu!
    Örneğin Rakibi olan Samsung %100 panellerinde çok Yüksek değerlere sahip VA panel kullanırken,
    Sen hiç Oled üreticisi olan LG nin, revaçta olan 55/65 inç panellerini, VA ürettiğini gördün mü ? Göremezsin
    Çünkü bu ebatlara tutup VA panel koysa, zaten yanık derdiyle gündemde olan tüm oledler kucaklarında kalırdı..
    Lg bu yüzden kurnazlık yapıp ips panelden vazgeçmiyor
    50 ve 70inç gibi bir iki "giriş seviye" modeline VA panel koyar ki, millet bu giriş seviye modelinde VA Panele bakıp bune iğrenç görüntü dedirterek ips ve oled panellerin daha çok talep görmesini sağlar bu bir stratejidir..

İps panellerdeki bu çöplük değerler ile
    Gün ışığı alan bir odada performans beklemek
    Megan2 ile formula yarışına girip derece beklemek gibidir
    İps panel bu ortamlarda soluk ve mat gösterir çünkü bu vasat değerleri asla bir gün ışığına karşı mukavamet gösteremez!

Şu aşağıda 9 segment muhtişim ips ile 7 segment bir VA panelin
    Işık, kontrast, siyah vs durumlarını görüyorsunuz
    Sizce bu ips panellere çöp denmezde ne denir?

VA Panelmi IPS Panelmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dallass -- 25 Ocak 2020; 15:25:13 >

Arkadaşım, sağlamlık konusunda ben "görüşümü" belirttim, araştırıyorum, kaynak bulursam paylaşacağım. Senin kaynağın nedir? Ben dokunduğum da, hissettiğim kadarı ile VA daha kırılgan. Ayrıca bunu bir kaç yerde okumuştum da. Sen de hissiyatını mı söylüyorsun yoksa kanıtın var mı? Tekrar söyllüyorum bedavadan konuşma, kanıtın var ise paylaş, biz de eyvallah diyelim.

Ayrıca aydınlık ortam, ışık performansında gerçek etkenler panelin yüzeyinin yansıması ve parlaklıktır(birghtness). Hatta en önemlisi yansımadır. Neden mi? Hem plazma hem de VA panel TV var bende, yansıma nedir bilirim yani. Ama sen halen kontrast değerlerini gösteriyorsun, ilginç. Hadi ben bilmiyorum da yanlış yönlendiriyorum, sen bile bile yanlış yönlendiriyorsun, hangisi daha kötü? Gözümle gördüğüm, deneyimlediğim bir konuda bana bilmiyorsun diyosun kardeşim, farkında mısın? Evimde var be adam, ben şahsen kullanıyorum, birebir tecrübe ile konuşuyorum, teori değil. Film seyredeceğim zaman ışıkları ve penceleri kapatıyorum salonda. Mutfaktaki TV ise gündüz bile rahar rahat izleniyor... Sen neyin peşindesin, derdin ne senin?

üslubun konusunda bu forumda ünlüsün. Buralarda, özellikle TV kısmında biraz gezinip de seni tanımayan yoktur. Seni sana tarif edeyim mi? Saldırgansın, lüzumsuz agresif tavırların var. İticisin. Yazdıklarından 2si doğpru ise biri ya senin fikrin yada yanlış bilgi. Buna rağmen, sürekli bir düzeltme, insanları aşağılama, kendini yüceltme, "ben bilirim" derdindesin. Asla yanlış bilmezsin, asla yanılmazsın. Yanlışını yüzüne iyice vurduklarında da laf cambazlığı yapıp(Örnek: ben "brightness" dedikçe senin sürekli "contrast"dan bahsetmen) çirkinleşip konuyu dağıtırsın.

Senden hoşlanmıyorum hocam, bana bulaşma.

• broodofqueen kullanıcısına yanıt
    Daha hala çöplük ips panelleri övme peşindesin
    Övmeyin kardeşim şu çöplükleri artık
    Yazık günah bu forumu yüzlerce üye/misafir okuyor
    Tekrar söylüyorum
    Asıl işi görüntü yansıtmak olan cihazlarda KONTAST her şeydir
    Kontrastı olmayan bir panelde (detaycı kullanıcı gözüyle) ne bir derinlik nede gerçeklik algılanamaz
    Bu panellerde siyahlarda aranmaz ya gridir yada özellikle karalık sahnelerde tüm görüntüler kömür karasıdır
    Öndeki unsurlar görülebilirken arka plan detayı metayı yoktur sadece karanlık vardır..
    Derinlikten Gerçeklikten genel görüntü performansından bihaber olup,
    tvye bakmak için bakan "Görüntü varmı varmı var daha ne olsun cama gibi cam" diyen kesim için ips olsun va olsun zaten farketmez.
    Ancak bu konuda görüntüden ödün vermeyen Detaycı-Oyuncu-Filmci bir izleyicinin evine hiç bir ips panel giremez
    Bunu ben değil eldeki tüm kanıtlanmış veriler söylüyor...

Son olarak
    Benden hoşlanmıyormuşsun
    Nnnolur illede hoşlan yaw....

Yeri gelmişken (elbette kıstas değil ancak) sorayım
    Hani ben çok iticiyim sen çok hoşanılan adamsınya
    Forumda, sana arkadaşlık isteği göndererek arkadaş olan kaç kişi var?

bu mesajda üst segment ips dediğiniz TV ile diğeri aynı marka. Bu marka da üst değil alt segment bir marka. Ben mi yanlış görüyorum markayı?
  • eediz kullanıcısına yanıt
    Lütfen bu arkadaşa bulaşmayın hocam, hele hele aynı fikirde değilseniz hiç bulaşmayın. Naçizane tavsiyemdir. Kendini panelin üreticisinden bile daha bilgili zanneden enteresan bir tip.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.