Şimdi Ara

Uydunet modemdeki Bridge modu ile Router modu arasındaki fark?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
30.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • uydunet modemlerin (CBW-383Z4 için örnek veriyorum) menüsünde DURUM - GÜVENLİK seçeneği altındaki BRIDGE ve ROUTER modlarının birbirlerine göre farkları nedir? birbirlerine göre artı ve eksi yönleri nedir? performans ve sorunsuzluk anlamında hangisi önerilir?

• Değerli Kullanıcımız,

Bahsetmiş olduğunuz bağlantıda modemin hiçbir özelliği kullanılmayacak ise Bridge modunda kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

BRIDGE MODU ÖZELLİĞİNİN KULLANIMI
    Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar,
    • Bağlantı yapıcak Access Point, Firewall, Router vs. cihazının WAN portunun DHCP(otomatik IP) modunda olması gerekmektedir.
    • Modem brigde moduna alındıktan sonra kesinlikle 2. bir cihaz bağlantısı yapılmamalıdır.
    • Daha öncesinde statik IP var ise bu IP adresi bridge modunda alındığında değişir ve farklı bir IP adresi atanır. Kablonet ile irtibata geçerek tekrardan statik IP işleminin yapılması gerekmektedir.

Kablolu bir şekilde modeme bağlantı sağlayıp, Web arayüzüne giriş yaptıktan sonra;
    1. Kablosuz seçeneğini tıklayıp kablosuz özelliğini devre dışı bırakarak uygula butonuna tıklayınız.( Kullanmış olduğunuz modemin modeli Infinity-401 ise üst kısımda yer alan “Kablosuz Bağlantı Tipi” seçeneğini 5Ghz seçerek aynı şekilde bu kablosuz özelliğini de devre dışı bırakarak uygula butonuna tıklayınız.)
    2. Daha sonra üst kısımdan Durum/Güvenlik seçeneklerini seçerek açılan sayfada Bridge özelliğini seçip uygula butonuna tıklayınız.
    3. Bilgisayar bağlantısını keserek sadece tek bir etherent kablosu ile bağlantı yapılmak istenen cihazın (Router, Firewall vs. ) WAN portuna takınız. Modem ve diğer cihazınızı yeniden başlatarak bağlantı kurmasını bekleyiniz.

Saygılarımızla.
  • hocam yokmu bilen????
    nerde kaldı çok mutlu uyduruknet sakinleri ve netmasterkolikler???
  • quote:

Orijinalden alıntı: DoSöDoKöKo

hocam yokmu bilen????

Pek etki etmez...bence kalsın böyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferevon

quote:

hocam yokmu bilen????

Pek etki etmez...bence kalsın böyle.

Alıntıları Göster
    Bridge yaparsan dış ip üzerinden internete çıkarsın yani işin özü uydunette 2 bilgisayar internete çıkabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: PoWeRLoGY

Bridge yaparsan dış ip üzerinden internete çıkarsın yani işin özü uydunette 2 bilgisayar internete çıkabilir.

şöyle anlıyorum....
    eğer bridge seçersem modemin neden olabileceği işlem gecikmeleri veya güvenlik nedeni ile gecikme veya kesilmeler ortadan kalkıyor.... yani bridge modu router moduna göre daha performanslı olma ihtimali yüksek olan ama modemin sağladığı güvenliği olmayan seçenek.... değilmi?
    eğer böyle ise zaten netmaster kullandığım modemler arasında güvenlik olarak çok kötü bir modem... olmasada olur der bilgisayarıma sağlam bir firewall yokler ve daha performanslı olurum..... diyorum... ama ne derece doğru soralım arkadaşlara bakalım???

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4FEE439E4

quote:

Orijinalden alıntı: PoWeRLoGY

şöyle anlıyorum....
    eğer bridge seçersem modemin neden olabileceği işlem gecikmeleri veya güvenlik nedeni ile gecikme veya kesilmeler ortadan kalkıyor.... yani bridge modu router moduna göre daha performanslı olma ihtimali yüksek olan ama modemin sağladığı güvenliği olmayan seçenek.... değilmi?
    eğer böyle ise zaten netmaster kullandığım modemler arasında güvenlik olarak çok kötü bir modem... olmasada olur der bilgisayarıma sağlam bir firewall yokler ve daha performanslı olurum..... diyorum... ama ne derece doğru soralım arkadaşlara bakalım???

Alıntıları Göster
    Router ve Bridge mod arasındaki temel fark veri iletim şekli dir.

Routed modun IP gibi daha yüksek seviyeli bir protokol kullanır.
    IP veri paketleri, gideceği bilgisayarın adresini belirleyen IP adresini içerir. Cihaz router olarak çalıştığında gelen verilerin iletimi için IP bilgisini okuyarak doğru yere iletir.
    Router mod daha gelişmiş ve esnektir. Bunun yanında NAT, DHCP gibi ağ yönetim ve güvenlik servislerini sağlar.
    Cihaz router mode’da çalışıyorken IP adresini cihaz kendisi alır ve arkadaki bilgisayarlara bu IP adresini paylaştırır.
    Cihaz Routing mode’da iken kullanıcı adı ve şifre cihaza girilir.

Bridge mod da ise IP bilgisi okunamaz ve bunun yerine bağlanacağı birimin fiziksel adresleri olan MAC adresleri kullanılarak veriler iletir. Bu şekilde Uydunet size ancak 2 cihaz bağlamanıza imkan verir , yani evde 3 bilgisayar aynı anda internete Bridge modunda bağlanamaz - ( Şu anda bu konudan emin değilim eskiden öyle idi adı hala Kablonet iken)

diye ufak bir bilgi gireyim.

Yani anlayacağın router de kullanmaya devam edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraaz -- 6 Aralık 2012; 19:52:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kraaz

Router ve Bridge mod arasındaki temel fark veri iletim şekli dir.

Routed modun IP gibi daha yüksek seviyeli bir protokol kullanır.
    IP veri paketleri, gideceği bilgisayarın adresini belirleyen IP adresini içerir. Cihaz router olarak çalıştığında gelen verilerin iletimi için IP bilgisini okuyarak doğru yere iletir.
    Router mod daha gelişmiş ve esnektir. Bunun yanında NAT, DHCP gibi ağ yönetim ve güvenlik servislerini sağlar.
    Cihaz router mode’da çalışıyorken IP adresini cihaz kendisi alır ve arkadaki bilgisayarlara bu IP adresini paylaştırır.
    Cihaz Routing mode’da iken kullanıcı adı ve şifre cihaza girilir.

Bridge mod da ise IP bilgisi okunamaz ve bunun yerine bağlanacağı birimin fiziksel adresleri olan MAC adresleri kullanılarak veriler iletir. Bu şekilde Uydunet size ancak 2 cihaz bağlamanıza imkan verir , yani evde 3 bilgisayar aynı anda internete Bridge modunda bağlanamaz - ( Şu anda bu konudan emin değilim eskiden öyle idi adı hala Kablonet iken)

diye ufak bir bilgi gireyim.

Yani anlayacağın router de kullanmaya devam edin.

Alıntıları Göster
    cevaplara teşekkürler....
    cevaplar gelmeden önce deneme yaptım....
    bridge modunu seçince modemin yerel ağ ip adresi ile internet ip adresinin aynı olduğunu gördüm.... modem kablo ile bağlı bilgisayarıma internet ip adresine uygun bir ip adresi verdi.... yani bilgisayarım direk internet üzerindeki bir bilgisayar gibi oldu.... kesinlikle internette dolaşmam daha verimli idi (daha hızlı diyemeyeceğim... ama internetteki dolaşmalar daha sağlıklı ve verimli idi.... kopma donma ve gecikme yaşamadım)
    bridge modunda iken modeme ikinci bir kablosuz ağ gecidi veya kablosuz mdem ekleyip ona bağlı bilgisayardan internete çıkayım dediğimde bu iş olmadı... yani route özelliğini modem yitirdiğinden başka bir yerel ağdan diğer yerel ağa yönlendirme yapamadı.... route özelliğinin en büyük farkı farklı yerel ağlar ve/veya internet arasında yönlendirme yapması...... böyle modem arkasında başka bir modem veya kablosuz ağ geçidi var ise bridge modunda internete bağlanamıyorsunuz...
    ancak modeme sadece tek bir bilgisayar bağlı ise internette daha iyi bir surf yaptığınızı söyleyebilirim.... belki bu kadar fark olmamalıydı ancak netmaster modemin dandikliğine birde uyduruknetin dandikliği eklenince yaptığınız ufacık bir iyileştirme bile belirgin bir fark ortaya koyuyor.....
    ancak bridge modunda bilgisayarınızda iyi bir firewall olması lazım.... comodo gibi ücretsiz bir firewall kurup bu denemeyi öyle yapmanızı öneririm....

• quote:

uydunet modemlerin (CBW-383Z4 için örnek veriyorum) menüsünde DURUM - GÜVENLİK seçeneği altındaki BRIDGE ve ROUTER modlarının birbirlerine göre farkları nedir? birbirlerine göre artı ve eksi yönleri nedir? performans ve sorunsuzluk anlamında hangisi önerilir?

Sayın Kullanıcımız,

Modem Bridge moda alındığında Türksat tarafından atanan IP adresini direkt modem arkasında çalışsan sistem alır (bilgisayar, router veya firewall). Bu durumda internet bağlantısı daha hızlı sağlanır. Ancak internet ortamında güvenliğin tamamen yok olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, modem Bridge moda getirildiğinde bağlanabilen cihaz sayısı en fazla 2 bilgisayardır. Bu kullanım çok zorunlu olmadıkça tavsiye edilmez.

Modem Router moda alınarak çalıştırıldığında ise kendi DHCP özelliği sayesinde istenilen sayıda bilgisayar bağlantı sağlayabilir. Bridge moda göre güvenlik daha güçlüdür ve modemde istenilen ayarlar yapılabilir (kamera veya özel kullanımı olan programlar için port yönlendirme gibi). Bu nedenle modemin Router modunda çalışması her zaman için daha uygundur.

Saygılarımızla,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NetMASTER_ -- 10 Aralık 2012; 12:38:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

quote:

uydunet modemlerin (CBW-383Z4 için örnek veriyorum) menüsünde DURUM - GÜVENLİK seçeneği altındaki BRIDGE ve ROUTER modlarının birbirlerine göre farkları nedir? birbirlerine göre artı ve eksi yönleri nedir? performans ve sorunsuzluk anlamında hangisi önerilir?

Sayın Kullanıcımız,

Modem Bridge moda alındığında Türksat tarafından atanan IP adresini direkt modem arkasında çalışsan sistem alır (bilgisayar, router veya firewall). Bu durumda internet bağlantısı daha hızlı sağlanır. Ancak internet ortamında güvenliğin tamamen yok olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, modem Bridge moda getirildiğinde bağlanabilen cihaz sayısı en fazla 2 bilgisayardır. Bu kullanım çok zorunlu olmadıkça tavsiye edilmez.

Modem Router moda alınarak çalıştırıldığında ise kendi DHCP özelliği sayesinde istenilen sayıda bilgisayar bağlantı sağlayabilir. Bridge moda göre güvenlik daha güçlüdür ve modemde istenilen ayarlar yapılabilir (kamera veya özel kullanımı olan programlar için port yönlendirme gibi). Bu nedenle modemin Router modunda çalışması her zaman için daha uygundur.

Saygılarımızla,
    Sayın NetMaster_,

1- CBW-383Z4 modemi köprü modundan router moduna almak için ne yapmak gerekir?

2- Bu modemle Netmaster 2014PW modelindeki modemi köprülemek için ne yapmak gerekir? Bu köprülemeden amaç, kablo modeme gelen internetin 2014PW üzerinden evin diğer noktalarına ulaştırılması ve yine 2014PW'ye ethernet kablosu ile bağlanacak bir yazıcının ağ yazıcısı olarak kullanılmasıdır.

Yanıtınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulgenkhan -- 11 Kasım 2014; 18:13:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ulgenkhan

Sayın NetMaster_,

1- CBW-383Z4 modemi köprü modundan router moduna almak için ne yapmak gerekir?

2- Bu modemle Netmaster 2014PW modelindeki modemi köprülemek için ne yapmak gerekir? Bu köprülemeden amaç, kablo modeme gelen internetin 2014PW üzerinden evin diğer noktalarına ulaştırılması ve yine 2014PW'ye ethernet kablosu ile bağlanacak bir yazıcının ağ yazıcısı olarak kullanılmasıdır.

Yanıtınız ve ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
    Bende de sıkıntı var. Modemden ethernet kablosuyla arka odadaki bilgisayara ve salonadaki switch' ten 5 tane cihaza dağılıyor. Modem kurulduktan sonra bilgisayarda denedim bağlantı düzgündü. Sonra farkettimki salonda internet yok. Bir süre sonra salonda internet oldu bu seferde bilgisayarda yok. Bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Ben ayarlarıyla oynamadım ilk kurulumdaki gibi kullanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: waywedie

Bende de sıkıntı var. Modemden ethernet kablosuyla arka odadaki bilgisayara ve salonadaki switch' ten 5 tane cihaza dağılıyor. Modem kurulduktan sonra bilgisayarda denedim bağlantı düzgündü. Sonra farkettimki salonda internet yok. Bir süre sonra salonda internet oldu bu seferde bilgisayarda yok. Bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Ben ayarlarıyla oynamadım ilk kurulumdaki gibi kullanıyorum.

Sayın Kullanıcımız,

Modem ayar kaynaklı bir problem söz konusu olabilir. 0216 366 6696 numaralı destek hattımızı arayarak yardım alabilirsiniz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER
  • quote:

quote:

Sayın Kullanıcımız,

Modem ayar kaynaklı bir problem söz konusu olabilir. 0216 366 6696 numaralı destek hattımızı arayarak yardım alabilirsiniz.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

Merhaba,

Saat kaça kadar hizmet veriyorsunuz acaba?

• quote:

quote:

quote:

Sayın Kullanıcımız,

Saygılarımızla,
    NetMASTER

Merhaba,

Sayın Kullanıcımız,

Destek hattımız her gün 08:00 - 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

• quote:

quote:

quote:

quote:

Sayın Kullanıcımız,

Saygılarımızla,
    NetMASTER

Merhaba,

Sayın Kullanıcımız,

Destek hattımız her gün 08:00 - 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Saygılarımızla,
    NetMASTER

artık sorduğumuz sorulara cevap alamaz oldu forum üzerinden, neden acaba

• quote:

quote:

Sayın Kullanıcımız,

Saygılarımızla,
    Merhaba,

Benim merak etiğim şey, "bridge" modunda hiç mi güvenlik yok bu bilgiyi 2012 yılında vermişsiniz, bildiğim kadarıyla artık güvenlik yayıncı tarafından bize gönderilmeden sağlanıyor.

Yani sadece oyun oynarken Playstation için bridge modunu açsak kimlik hırsızlığı, virüs kapma vb. herhangi bir tehlikesi olur mu? Olursa nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kalırız?

Benim için tek veya iki cihazın bağlanması çok önemli değil sadece oyunda ping düşük olsun, hızlı olsun ve güvenli olsun istiyorum.

Daha detaylı bilgilendirebilir misiniz?

• maximus8282 M kullanıcısına yanıt
    Bridge moda alırsanız modemin firewall özelliği vs router özelliklerinin içindeki fonksiyonlara uğramadan veri aktarılacak son noktaya gider. Evde bir den fazla cihaz kullanıyorsanız bridge mod da değil router modunda kullanmalısınız eğer başka bir routerla interneti paylaştırmıyorsanız.
  • maximus8282 M kullanıcısına yanıt
    Değerli Kullanıcımız,

Tüm güvenlik önlemleri Kablonet tarafından sağlanmaktadır. Ancak bridge özelliğini kullanıldığında modem üzerindeki tüm portları serbest bırakır. Bağlantı kurulan istemci(bilgisayar, playstation, telefon vs. ) üzerindeki portlar ile bir güvenlik açığı varsa bu da bir güvenlik zafiyetine yol açabilir.
    Ping problemi modem kaynaklı bir sorun olmayıp tamamıyla hat kaynaklı bir sorundur. Konuyla ilgili olarak servis sağlayıcınız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Diğer sorularınız veya bilgi için Destek Hattımız ile irtibata geçebilirsiniz.
    Netmaster Destek Hattı (216 - 366 66 96 / destek@netmaster.com.tr) hergün 08:00-22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Saygılarımızla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NetMASTER_ -- 13 Mart 2020; 13:11:5 >
  • İyi hort olmuş ;)
  • NetMASTER_ N kullanıcısına yanıt
    Merhabalar Modemin Wifi Modülünü kapatıp LAN bağlantısı ile bir Router bağladım ve bu şekilde kablosuz internete giriyorum. Sizce Bridge moda mı almalıyım yoksa Router modunda mı kalsın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: melikssahin

Merhabalar Modemin Wifi Modülünü kapatıp LAN bağlantısı ile bir Router bağladım ve bu şekilde kablosuz internete giriyorum. Sizce Bridge moda mı almalıyım yoksa Router modunda mı kalsın?
    Eğer modemi router'a bağlıyorsanız mutlaka bridge moduna almalısınız. Aksi takdirde 2 tane router kullanmış olursunuz ve ikisi arasında çakışmalar yaşanabilir, problemler çıkar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.