Şimdi Ara

UVB-76 HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
479
Cevap
32
Favori
23.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kısaca açıklıyayım UVB-76 Rusya'da 1982 yılından beri yayın yapan bir radyo kanalı kurulduğundan beri sadece radoyadan buzzz sesi veren bir radyo fakat 1997-2002-2006 ve 2010 da rusça isimler ve bazı kodlar söylendi fakat bunun kimin veya ne tarafından yapıldığı bilinmiyor bu radoyada çalışan görevli kişilerin olup olmadığıda bilinmiyor ama bu sesler onların olabilir deniliyor veya farklı bir yayının karışmış olabileceği söyleiyor veya başka bişi bu normal yayında çıkan ses http://www.youtube.com/watch?v=-2EKWgTNEYU buda sesin geldiği bir yayınhttp://mikeandsniffy.co.uk/vlt/zz/S28_4625_07.57_21.2.06.mp 3
    linkteki 3 ü birleştirirsiniz

t 21:58 GMT on Christmas Eve 1997, 15 years after it was first observed, the buzzing abruptly stopped; to be replaced by a short series of beeps, followed by a male voice speaking Russian who repeated the following message several times:“Ya — UVB-76. 18008. BROMAL: Boris, Roman, Olga, Mikhail, Anna, Larisa. 742, 799, 14″

.On September 12th 2002 another voice was heard, this time so distorted that only part of the message could be recognised:“UVB-76, UVB-76. 62691 Izafet 3693 8270″

.Finally, on February 21st 2006, a third message2 was transmitted which said:“75-59-75-59. 39-52-53-58. 5-5-2-5. Konstantin-1-9-0-9-0-8-9-8-Tatiana-Oksana-Anna-Elena-Pavel-Schuka. Konstantin 8-4. 9-7-5-5-9-Tatiana. Anna Larisa Uliyana-9-4-1-4-3-4-8.”

On August 23rd 2010, for the first time in over four years, the tone was once more interrupted – to be replaced with a Russian voice that said:UVB-76, UVB-76 – 93 882 naimina 74 14 35 74 – 9 3 8 8 2 nikolai, anna, ivan, michail, ivan, nikolai, anna, 7, 4, 1, 4, 3, 5, 7, 4 – (repeated twice)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rommelgs -- 20 Kasım 2010; 22:02:03 >

• Ulan 8 yıl önce forum ne kadar da güzelmiş. Konuya atılan yorumlara bakıyorsun adamlar frekans uzunluğunu falan tartışmışlar resmen konudan bilgi ve kültür akıyor. Böyle bi konu şimdi açılsa "korktum qnq" "kesin betaların işi bu" gibi aptal aptal yorumlar gelir.

Yani demem o ki forum harbiden bitmiş. Ne varsa eski konularda var.
  • İlginç. Ama ben bu istasyonun sovyet uzay araştırma sektörü olarak kullanıldığını biliyodum. belirli günlerdede kordinat dışında bazı sesler de konuşuyormuş ama kordinatları söyleyen adamın sesiyle aynı ses. hatta bu istasyon 1982 de kurulunca içindeki uzay araştırmacıları değişik bir şekilde ortadan kaybolmuşlardı diye biliyordum. ama ilginç
  • Bu noluyor ?
  • millet pek ilginç bulmadı sanırsam
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1nvdr

Bu noluyor ?

bende tam bilmiyorum dostum çözülememiş halen türkiye sitelerinde pek yok yabancı içerikli sitelerde var ayrıntı genelde
  • int siteleri falan yokmu
  • her şey olabilir valla, uydu menzil belirleme amacıyla bile kullanılabilir. 56. enlemdeki antenle ekvatoral yörüngedeki uydular aynı yatay eksene geliyor olabilir, basit bir sinyal işlemeyle uydu konumu bulunabilir. her ne ise birden çok uygulamada kullanıldığı kesin bana kalırsa.
  • internet siteleri yokmu derken ? kimse yok ortada sorun orda. bir insan yok ama evin içinden radyo yayını yapılıyor bazı günler kordinatlar söyleniyor.
  •  UVB-76 HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZ

seslerin kaydediği yerin uydu görüntüsü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rommelgs -- 20 Kasım 2010; 22:37:35 >
  • fringe'mi izliyorsun..daha geçen haftaki bölümün konusuydu...tırı vırı yani...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanim

fringe'mi izliyorsun..daha geçen haftaki bölümün konusuydu...tırı vırı yani...

yok izlemiyorum bir arkadaş attıda oda araştırırken bu tarz şeyleri görmüş onunda diziyi seyrettiğini sanmıyorum, iyi denk gelmiş o zman:D
  • tırı vırı ? 1982 den beri tırı vırı bir haber için Soyuz uydusu o bölgeyi mi izliyor. yapmayın ya saçma bir tv programında çıktı diye kaç senelik dosyayı tırı vırı diye itham etmeyin. hem bu madde vikipedia da geçen haftaki o tv programından öncede var.
  • Enteresanmış. Daha geniş bilgi alabileceğimiz bir kaynak yok mu?
  • Kardeş ilgimi çekti olay.Bildiklerini yazarsan sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı:

Lost izleyenleriniz bilir. Lost adasının ortasında bir radyo kulesi vardır. Ne işe yaradığı henüz bilinmese de bu radyo kulesinin, bildiğimiz tek şey bu kulenin bir zamanlar Lost’taki numaraları bütün Pasifik Okyanusu’na uzun dalga radyo sinyalleri ile yayınladığıdır. Taaki Rousseau bu kaydı 16 yıl boyunca tekrarlayarak başa dönüp yayınlayacağı yardım çağrısı yayınına değiştirene kadar.

İşte dünyada da böyle bir radyo vericisi mevcut. Yeri Moskova’nın 40km kuzeybatısında yer alan Povarovo bölgesinde yer aldığı saptanan bu radyo vericisi belirli ve sık aralıklarla yıllardır bir tür sinyal yayınlamaktadır. 1982 yılından beri yayınlanan bu sinyaller günümüzde halen devam etmekte ve uzun dalga 4625 kHz frekansından dinlenebilmektedir. İlk başladığı zamanlarda iki bip olarak çıkan ses, 1990ların başında bir vızlamaya dönüştü. Ocak 2003 yılında ise dakikada 20 kere vızlayacak daha yüksek tonda bir sese dönüştü.

Ne işe yaradığı kimseler tarafından açıklanmayan bu yayın için internette bir sürü komple teorisi bulunmakta. Bunlardan en masumu bunun Moskova’daki Rus ordusunun bir tür şifreli mesajlaşma yolu olduğu. Soğuk savaş döneminde, Sovyetlerden kalma bir tür gizli haberleşme ağının bir parçası olduğu düşüncesi, halen kullanılmakta olmasına mantıklı bir sebep değil.

Bir diğeri ise bu sesin varlığının bir tür felaketi önlediği. Dead Man’s Switch, yani Ölü Adamın Şalteri, bir tür güvenlik sigortası gibi birşey oluyor. Birşeyler ters gittiğinde bu ses susacak ve de başka olayların başlangıcına sebep olacak. Eğer soğuk savaş dönemi olsaydı, bu sesin susması belki de bütün Sovyet ordusunu harekete geçirip nükleer bir savaş başlatacaktı. Ancak Sovyet’ler dönemi bittiğine göre böyle bir teorinin de varlığı kabul edilemez.

Bu sesin susmasından korkan insanlar var. Belki de bu ses susunca kıyamet kopacak diye düşünen insanlar da mevcut.

Ancak bu ses bugüne kadar kayıtlarda 3 kere susmuş görünüyor. Kısa süreli suskunluklarda bazı Rusça konuşmalar duyulmuş ve kayıtlara geçmiş. Bu da yayının bir tür mikrofonla yapıldığına ya da mikrofon bağlanabilen bir aygıt ile yapıldığına dair bir işaret oluyor.

Arada bir açıp dinliyorum ve insanı gerçekten ürküten bir ses. Sustuğunda ne olacağını da merak etmeden duramıyorum.

Ürktüm. Bende merak ettim altında ne var diye o binaya girmeyi denememişler mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: NoThing2Lose

quote:

Orijinalden alıntı:

Lost izleyenleriniz bilir. Lost adasının ortasında bir radyo kulesi vardır. Ne işe yaradığı henüz bilinmese de bu radyo kulesinin, bildiğimiz tek şey bu kulenin bir zamanlar Lost’taki numaraları bütün Pasifik Okyanusu’na uzun dalga radyo sinyalleri ile yayınladığıdır. Taaki Rousseau bu kaydı 16 yıl boyunca tekrarlayarak başa dönüp yayınlayacağı yardım çağrısı yayınına değiştirene kadar.

İşte dünyada da böyle bir radyo vericisi mevcut. Yeri Moskova’nın 40km kuzeybatısında yer alan Povarovo bölgesinde yer aldığı saptanan bu radyo vericisi belirli ve sık aralıklarla yıllardır bir tür sinyal yayınlamaktadır. 1982 yılından beri yayınlanan bu sinyaller günümüzde halen devam etmekte ve uzun dalga 4625 kHz frekansından dinlenebilmektedir. İlk başladığı zamanlarda iki bip olarak çıkan ses, 1990ların başında bir vızlamaya dönüştü. Ocak 2003 yılında ise dakikada 20 kere vızlayacak daha yüksek tonda bir sese dönüştü.

Ne işe yaradığı kimseler tarafından açıklanmayan bu yayın için internette bir sürü komple teorisi bulunmakta. Bunlardan en masumu bunun Moskova’daki Rus ordusunun bir tür şifreli mesajlaşma yolu olduğu. Soğuk savaş döneminde, Sovyetlerden kalma bir tür gizli haberleşme ağının bir parçası olduğu düşüncesi, halen kullanılmakta olmasına mantıklı bir sebep değil.

Bir diğeri ise bu sesin varlığının bir tür felaketi önlediği. Dead Man’s Switch, yani Ölü Adamın Şalteri, bir tür güvenlik sigortası gibi birşey oluyor. Birşeyler ters gittiğinde bu ses susacak ve de başka olayların başlangıcına sebep olacak. Eğer soğuk savaş dönemi olsaydı, bu sesin susması belki de bütün Sovyet ordusunu harekete geçirip nükleer bir savaş başlatacaktı. Ancak Sovyet’ler dönemi bittiğine göre böyle bir teorinin de varlığı kabul edilemez.

Bu sesin susmasından korkan insanlar var. Belki de bu ses susunca kıyamet kopacak diye düşünen insanlar da mevcut.

Ancak bu ses bugüne kadar kayıtlarda 3 kere susmuş görünüyor. Kısa süreli suskunluklarda bazı Rusça konuşmalar duyulmuş ve kayıtlara geçmiş. Bu da yayının bir tür mikrofonla yapıldığına ya da mikrofon bağlanabilen bir aygıt ile yapıldığına dair bir işaret oluyor.

Arada bir açıp dinliyorum ve insanı gerçekten ürküten bir ses. Sustuğunda ne olacağını da merak etmeden duramıyorum.

Ürktüm. Bende merak ettim altında ne var diye o binaya girmeyi denememişler mi ?

Ben de onu merak ettim hani uyduyla sesin geldiği yeri çekmişler etmişler de gidip bi sormamışlar mı ne ayak diye. Saçma sanki.

• evet o binanın resimleri var. içeride eski sovyet yapımı birsürü zımbırtı var. ama ne insan nede bir verici var. tırsınç olan da bu zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı:

1982'den beri buzz tone yayını yapan rus radyo istasyonu. dead man's switch olduğuna dair biçok yazılan çizilen var sağda solda, nükleer silahlardan tut operasyon başlangıcına kadar falan. tarihinde 3 kere yayınını kesmiş (1997,2002,2006) üçünde de ne olduğu belirsiz rakamlar ve rusça isimler telaffuz edilmiş. hatta bu yılların aralıkları hakkında 2012'ye işaret ettiği hakkındada yazılanlar var şöyle ki;

"1997-2002=5 yıl
    2002-2006=4 yıl
    2006-2009=3yıl
    2009-2011=2yıl
    2011-2012=1yıl
    2012-2012'nin 6. ayı
    ... 2012 aralık ayı dünyanın sonu gelecek" gibisinden.

bugün de yayını kesilmiş sanırsam. creepy, paranormal sitelerde teoriler üretilmeye devam ediliyordu. böyle garip bi radyo işte bu.
    nasıl bişey diye merak edenlere;
    yayını :http://www.youtube.com/watch?v=-2ekwgtneyu
    kesintide verilen mesajlardan biri :http://mikeandsniffy.co.uk/vlt/zz/S28_4625_07.57_21.2.06.mp 3 (3'ü birleştir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoThing2Lose -- 20 Kasım 2010; 23:04:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı:

iddiaya göre geçenlerde su baskınına uğrayan tesis.
    bu zamana kadar bir kaç defa yayını kesip sesli mesaj yayımlamış olsalar bile bu sayı daha fazla olabilir, çünkü istasyon dinlemesi sürekli olarak yapılmamıştır. bazı durumlarda buzzer'ın değiştirildiğine rastlanmıştır. kimi kaynaklar istasyonun resmi amacının iyonosfer araştırması olduğunu belirtmektedir. ama istasyonun gerçek amacı hiçbir zaman beyan edilmemiştir.

istasyonda görevli insanların bulunup bulunmadığı kesin değildir. arka plan gürültüsü nedeniyle buzzer'ın açık bir mikrofonla birlikte bir odada olduğu düşünülmektedir. yayımlanan sesli mesajlar incelendiğinde bunların genellikle istasyon çağrı kodu ile başlayıp, sayı dizileri ve heceleme alfabesiyle verilen bir kelimelik mesajlar ile bittiği görülmektedir. hecelenen harflerin buzz tonu gibi yaklaşık 1 saniye, her harften sonra duraksamanın da yaklaşık 1.5 saniye olmasından, sesli mesajların yapay olarak üretildiği anlaşılmaktadır.

yine iddiaya göre nadir durumlarda aynı frekanstan insanların konuştuğu duyulmuştur. bu başka bir yayının frekansa karışmasından dolayı ortaya çıkmış olabilir. bunun ve arka plan gürültüsünde konuşan bazı insanların duyulmasının istasyonda görevli insanlar olduğu tezini güçlendirdiği düşünülebilir.

istasyonun yayınının sesli mesajlar, (yanlışlıkla veya kasten) mikrofona veya frekansa karışmalar şeklinde kesilmesi ne yazık ki dead man's switch tezini tehdit etmektedir. ancak sesli mesajların yapay olarak üretilmesi ve numbers station formatında olması şüphe ve merakı tekrar yükseltmektedir. kısaca varsayımlar birbiriyle çelişmekte ve ortaya kesin bir inanışın çıkmasına engel olmaktadır.

eğer bu yayın bir dead man's switch ise neden sesli mesaj yayımlamaktadır? eğer bir tür gizli numbers station ise neden nerdeyse yayının tamamı buzzer'dan oluşmaktadır? veya, bu istasyon masum bir araştırma fesilitesi ise neden yapay sesli mesajlar yayımlamıştır? işin içinden çıkmak şimdilik mümkün değildir.

peki ya istasyona yönelik artan ilginin farkında olan bir grup haylaz insanın, yayına karışıp sesli mesajlar ve konuşmaları yayımladığını varsayarsak? bu şekilde düşünürsek masum bir araştırma fesilitesinin serbestçe istismar edildiği sonucuna varırız. ayrıca bu düşünce komplo teorilerinden daha rasyonel görünmekte ve istasyondan duyulduğu iddia edilen "alakasız" bazı diyalogların yayına farkında olmadan karışan "masum" diğer yayınlar olduğu düşüncesini güçlendirmektedir. bu durumun teknik olanağı şahsımca tahmin edilememekle beraber, istasyonun gizemli halinin daha ilgi çekici olduğu da, ayrıca belirtilmelidir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.