Şimdi Ara

USB ve RAR Gibi Sıkıştırılmış Dosyalar İçin Güvenlik Yazılımı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar Bitdefender total security 2018 kullanıyorum memnunum fakat biliyorsunuz ki USB ve rar gibi sıkıştırılmış dosyalar kısmında sıkıntı çıkabiliyor özellikle rar dosyaları çok riskli av'ler maksimum 9 gb kısmını tarayabiliyor.

Önerebileceğiniz yazılım var mı ?

• Yanlış hatırlamıyorsam Avast'ın bu konuda ayarları vardı. Avast'ın ayarları karmaşıktır, istiyorsanız kullanın. Bitdefender'i fazla kullanmadım, ancak ayarlarını kurcalayın bence. Bitdefender yerine Avast'ı kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Yanlış hatırlamıyorsam Avast'ın bu konuda ayarları vardı. Avast'ın ayarları karmaşıktır, istiyorsanız kullanın. Bitdefender'i fazla kullanmadım, ancak ayarlarını kurcalayın bence. Bitdefender yerine Avast'ı kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.

Hocam aslında benim aradığım şey av değil bir tür filtre veya malware tool kit tarzı bir yazılım.

Bitdefender uçan kaçanı yakalıyor zaten gayet sağlam koruması var internette lisans bulsaydım avira yüklerdim daha iyi.

Fakat bitdefenderin hizmeti daha güzel bilgisayarı az yorsa tadından yenmeyecek.

Şimdi ara sıra crackle felan uğraşıyorum crack açarken içinden mining virüsü vs fırlıyor delirtiyor insanı.

Temizlemekte bir şey yokta ben yinede faal olmadan zip içindeyken ne olduğunu görmek istiyorum hatta mümkünse müdahile etmek istiyorum.

Fakat av'lerin en kötü problemi zip gibi formatlı dosyalarda lempel ziv gibi bir algoritmaya yakalandıklarından dolayı şifreleme olayından bug'a giriyorlar hatta ve hatta normal dosyalarda ki virüsleri bile zip yüzünden göremez oluyorlar.

AV'lerin maalesef ki zip , rar konusunda sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

USB için diyemem en azından blokluyorlar fakat orayada bir filtre şart her anti virüs her virüsü göremez neticede.

• Malwarebytes'ın ücretsiz sürümü ya da Emsisoft Emergency Kit gibi yazılımlar mevcut. Dosya 256 MB'tan küçükse VirusTotal'de taratmanız da yararlı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 24 Mart 2018; 22:9:12 >
  • quote:

Malwarebytes'ın ücretsiz sürümü ya da Emsisoft Emergency Kit gibi yazılımlar mevcut. Dosya 256 MB'tan küçükse VirusTotal'de taratmanız da yararlı olabilir.

Hocam dosyalar 40 gb felan en yüksek oyun , yada kullanılabilecek ekstra yazılım oluyor

Malwarebytes'ı denedim fakat free sürümü artık yayından kaldırıldı 2015'de tedavülden kalktı artık 30 gün deneme sürümü ile dağıtım yapıyorlar. Bunun sebebi İobit'in yazılımı malwarebytes'ın veritabanını kullandığı için oldu adamlar boykot yaptılar baya.

Emsisoftu bilemeyeceğim denemedim performansı ne kadar pek bir fikrim yok fakat deneyebilirim.

• En son kurduğumda ücretli sürümü iptal edilebiliyordu:
    Settings>My Account>Deactive License
    Burada da 14 gün denemeden sonra ücretsiz sürümü olduğu belirtiliyor:
    https://www.malwarebytes.com/mwb-download/
  • quote:

En son kurduğumda ücretli sürümü iptal edilebiliyordu:
    Settings>My Account>Deactive License
    Burada da 14 gün denemeden sonra ücretsiz sürümü olduğu belirtiliyor:
    https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

Hmm denenebilir aslında.

Bir filtre yazılımı bulmam şart bulamazsam kendim yazacam artık ne kadar programlama öğrenmekte üşensem de yazacam artık

• Kullanmayı hiç denemedim ama sandbox tarzı bir yazılım kullanılabilir.
  • quote:

Kullanmayı hiç denemedim ama sandbox tarzı bir yazılım kullanılabilir.

Hocam sandbox , sanal makinede bir yere kadar bazı virüsler bunları atlatabiliyor neticede siz bir yılanı kutuya koyuyorsunuz...

Aslında en sağlıklı olay linux kullanmakta , destek fazla olduğu için Windows'a muhtacız... Linuxta böyle destek olsa bir dakika durmam Windowsta , hem güvenli hemde hızlı hemde performanslı.
  • Linux'a da virüs bulaşır, merakınız olmasın. Kullanıcı sayısı az olduğu için Linux, pek hedefte değil.
    Sandbox'u aşarsa Bitdefender var, kullandığınız sandbox yazılımını güncel tutarsanız pek sorun olmayacaktır.
  • quote:

Linux'a da virüs bulaşır, merakınız olmasın. Kullanıcı sayısı az olduğu için Linux, pek hedefte değil.
    Sandbox'u aşarsa Bitdefender var, kullandığınız sandbox yazılımını güncel tutarsanız pek sorun olmayacaktır.

Hocam linux windowsdan daha sağlam bunu şöyle özetleyebiliriz;

Linuxta virüsler çoğalamaz , kendi kafalarına göre yetki alamazlar sistemi takip edemezler.

Sebebi ise linux'un Windowsdan 2 farkı var.

1. Dosya hiyerarşisi

2. Her program hiç bir zaman windowsda ki gibi root yetkisine sahip değildir.

Windowsda her program root yetkisi altındadır yani sistemde kafasına göre değişiklik yapabilir.

Linuxta ise sistem root onayı almadan o uygulama bile çalışmaz.

Bu olay her zaman önemlidir.

Dosya hiyerarşisi ise Windows'un avantajı gibi gözüksede aslında çok büyük bir dez avantajdır exe gibi dosyalar kriptoludur kapalı sistemdir ancak bazı decompiler ile assembly'ye çevirilebilir. linux ise açık kaynaklıdır ve binlerce developer tarafından kontrol edilmekte zararlı yazılım kodu bulunduğu zaman direk patch çıkarılmakta ve üstüne linuxta her program çalışmamakta yani internetten yazılım kursanızda yinede sizi sistem uyaracaktır.

Sandboxu aşan bir virüsü bit defender tutar mı bilmiyorum şahsen çünkü katmanları delebilecek seviyede bir şeyden bahsediyoruz tabii ki bunu programlayan adamın nasıl bir algoritmada yazdığı önemlidir.

Sandbox'da kullanılabilir lakin aradığım filtre yazılımını bir bulsam güzel olacak umarım öyle bir şey çıkarılmıştır yoksa beni yaklaşık 500.000 satırlık belki daha fazla bir proje bekliyor olacak.

• Bilinçsiz bir kullanıcı, o programa root yetkisi verirse bu mümkündür. Ya da dikkatsizliğine gelirse...
    Bahsettiğiniz filtre programının işlevi ne olacak? Kullanıcılara nasıl bir katkı sağlayacak?
    Hem Linux'un ne eksiğini gördünüz? Bazı programların Linux sürümleri yok. Ancak Linux ile uyumlu alternatifleri vardır mutlaka.
  • quote:

Bilinçsiz bir kullanıcı, o programa root yetkisi verirse bu mümkündür. Ya da dikkatsizliğine gelirse...
    Bahsettiğiniz filtre programının işlevi ne olacak? Kullanıcılara nasıl bir katkı sağlayacak?
    Hem Linux'un ne eksiğini gördünüz? Bazı programların Linux sürümleri yok. Ancak Linux ile uyumlu alternatifleri vardır mutlaka.

Aslında kafamda ki çok karışık bir koruma yöntemine sahip bir filtre olacak güvenlik duvarı değil fakat tam anlamıyla sistemi emniyet altına alabilecek bir şey diyebiliriz. Kendime ait bir hash benzeri bir fonksiyon bir çok dosyayı koruma altına alacak bir program sistemde değişiklik yapmak isterse kullanıcıdan izin isteyecek linuxda ki sistemin benzeri her dosyaya bulaşmaması için bu fonksiyon kullanılacak.

trojan vs gibi şeyler sistemde olsa bile kör edebilecek bir şey.

Yani klavyeden ekrandan görüntü alamayacaklar sisteme değişiklik yapamayacaklar.

Tabi bunun için assembly öğrenmem gerek reverse engineering girişimlerine karşı. Yanında şu leş gibi üşengeçlikten kurtulup python birde c de gerekli olacak.

Linux'ta mesela oyun destekleri pek yok , alternatifleri var fakat her sistemde uyumlu değil en basidi driver.

GTX 1050 var diye yeni makinada ubuntu çaktı. Debian'a geçtiğimde baya bir driver istiyor lakin linuxa o kadar hakim değilim command line ile bir kaç şey biliyorum ama sistemi orkestra şefi kadar yönetecek kadar bilgim yok maalesef

• Comodo'da en ufak bir değişiklik yapıldığında bu sorular soruluyordu. Mesela sağ altta CCleaner hakkında bile uyarı veriyordu. Ancak bir süre sonra bu kullanıcıyı sıkar. İçinde çeşitli modlar vardı. Comodo şimdi nasıl, bilmiyorum.
    Debian'ın hangi ISO'sunu indirdiğinize bağlı. Güvenlik forumunda bu konuyu tartışmak doğru değil. Ancak Debian depolarında Nvidia'nın sürücüleri mevcut. Eğer özgür olmayan yazılımların depoları ekli değilse özgür olmayan sürücüleri de bulamazsınız.
  • quote:

Comodo'da en ufak bir değişiklik yapıldığında bu sorular soruluyordu. Mesela sağ altta CCleaner hakkında bile uyarı veriyordu. Ancak bir süre sonra bu kullanıcıyı sıkar. İçinde çeşitli modlar vardı. Comodo şimdi nasıl, bilmiyorum.
    Debian'ın hangi ISO'sunu indirdiğinize bağlı. Güvenlik forumunda bu konuyu tartışmak doğru değil. Ancak Debian depolarında Nvidia'nın sürücüleri mevcut. Eğer özgür olmayan yazılımların depoları ekli değilse özgür olmayan sürücüleri de bulamazsınız.

wifi driverınıda görmüyor mesela çok tuhaf ama kalide görüyor

Comodoyu bilirim firewall güzel izlenim veriyor fakat bir işe yaramıyordu sisteme 2-3 tane trojan sızmış kıçı kırık avast bulmuştu. Anti virüslerini test etmedim pek.

Kaspersky kurayım demiştim bir ara makinanın ırzına geçmekten beter yapıyor bir ara mavi ekran aldım...

Daha o gün bu gündür kaspersky kullanmam. Makinayı koruyor ama kullandırtmıyorda en kötü yanı o

• Bitdefender'in ayarlarında mutlaka bir şeyler vardır bence. Paranoyak mod vardı yanılmıyorsam mesela.
    Debian yüklüyse şu bağlantıdan faydalanarak özgür olmayan depoları ekleyin:
    https://wiki.debian.org/SourcesList
  • quote:

Bitdefender'in ayarlarında mutlaka bir şeyler vardır bence. Paranoyak mod vardı yanılmıyorsam mesela.
    Debian yüklüyse şu bağlantıdan faydalanarak özgür olmayan depoları ekleyin:
    https://wiki.debian.org/SourcesList

Şu an onların ayarlarını yaptım en yükseğe çektim hepsini sistem kalkanları zaten direk otomatik algılıyor şunu fark ettim free sürümünden kat ve kat daha iyi üstüne parayı hak ediyor bence (ama vermem şahsen netten lisans bulmak daha iyi)

Depoları ayarlarım bir ara olmadı sizden PM aracılığı ile yardımda alabilirim tabi müsait olursanız.

Teşekkür ederim yinede.

• Cep telefonu onayım olmadığı için özel mesaj atamam.
    Bir de onu yaptıktan sonra "su" komutuyla root yetkisini alın. Ardından "apt-get update" komutunu çalıştırın. Ondan sonra sürücüleri bulup depolardan kurabilirsiniz.
    Bitdefender, çoğunlukla testlerden yüksek puanlar alıyor zaten.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.